Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Onegai Sensei


Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Unregistered









L-am terminat astazi de vazut.E, intr-adevar, foarte bun.
Daca ar fi sa-l compar cu Love Hina, n-as putea.De ce?Pentru ca se completeaza unul pe altul.Hina are mai mult umor, Onegai mai mult romantism.Eh, mie mi-a placut....Episodul nr.13, asa numitul oav, e mai slabut, dar e...amuzant :D

PS:am reeditat postul.Scuze pentru greaseala din titlu. :oops:
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Nu stiu de ce dar eu n-am reusit sa inghit motivatia povestii...mai ales ca au stat in stare de vegetatie nu stiu cat timp...facand abstractie de asta sunt cateva scene amuzante ...dar nu suficiente sa ma declar fan .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io zic...cae cel mai tare funy/romantic ...Iar ep 13..creca e cel mai tare..
Mai aveau putin si il faceau hentai...si nu ma suparam :lol: !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Sethi>In sfarsit, o aceasi opinie. Onegai Teacher si Live Hina sunt din genuri diferite. Astfel orice comparatie este greoaie, daca nu chiar imposibila.

Diana>Motivatia povestii este foarte subreda (corpul lui cred ca s-ar fi dezvoltat indiferent de starea de coma), dar asa este anime. Pana la urma o intriga destul de subreda da nastere unui anime destul de bun (chiar grozav daca il vezi dupa vre-o serie dezastru).

SebyTheDragon>Eu unul zic ca este romantic/funy. Spune-mi daca Onegai Twins este mai bun sau mai slab decat originalul (merge inclus si el in discutia de aici).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Onegai Sensei , Love Hina ***SPOILERS***

Mie mi-a placut mai mult Onegai Teacher decat Love Hina si uite ca fac comparatie pentru ca amandoua sunt integrate categoriei romantic anime , deci conteaza mai mult partea de romantism :) Mie imi place mai mult sa fie romantic decat funny , pt. ca pe mine asa zisele faza funny , daca la inceput ma distrau , au inceput sa ma agaseze ( mai bine in Onegai unde e mult mai putin umor , stiti ce e , ce e prea mult strica). Acum o sa ziceti ca pe acelasi principiu si prea mult romantism in Onegai deranjeaza , dar mie mi se pare mult mai bine inchegata povestea din Onegai , in asa fel incat m-a facut sa il vad pe tot intr-o noapte de la 1 la 6 dimineata :) Nu au fost multe seriale care sa ma faca sa stau atat in fata monitorului. Hina l-am vazut in mai multe saptamani. Acolo sunt o gramada de chestii de umplutura , de exemplu episodul in care raman blocati intr-o caverna subterana unde erau multe broaste si dupa aia ii gaseste haruka sau cum o chema pe matusa-sa , ala cu sora lu' Kaolla care dadea cu crocodilu' s.a.m.d. Episoadele au putina legatura intre ele , subiectul mi se pare derizoriu , nu neg faptul ca este amuzant dar numai pana la un anumit punct , deja fazele incep sa se repete. Ce mi-a placut in Hina este finalul in care Naru il saruta pe Keitaro.
In Onegai povestea este mult mai inchegata , conflictul este cel putin interesant , si toate lucrurile anormale sunt abordate intr-o maniera cat se poate de serioasa ceea ce ii da credibilitate mult mai mare. Adica exista mereu motivul.
Sa facem o comparatie: ma uit la un serial anime , vreau sa ma integrez atmosferei sale , sa ma regasesc in personaje , sa inteleg povestea si viziunile realizatorilor. Vad o fetita proasta care se plimba pe-acolo si dupa aia vine o broasca zburatoare langa ea si face ok pot sa concep asa ceva , merg mai departe cu povestea , acum s-a defectat nava sau ce era treaba aia , nu se mai poate intoarce , ok inteleg si asta . Daca spiridusul ala sau cum il chema nu era functionabil , ea nu putea face nimic. Ajunge ca Kei sa ii dea o palma si il deregleaza , in Hina faci gauri in pereti si darami case , a doua zi sunt acolo. De acea zic , in Onegai sunt foarte bine integrate niste elemente supranaturale intr-o lume a realului. I s-a stricat nava si nu poate sa se intoarca , nu merge dracia aia si nu poate sa se foloseasca de supertehnologia ei , ea in sine nu are puteri supranaturale. Din acest moment totul este perfect real.In Hina ce s-ar fi intamplat ? I s-a stricat nava ? Da? NO TRAGEDY !!!! In 3 minute face Kaolla o nava cu fenotip de broasca si o trimite inapoi pe lumea ei. Nu vedeti? In Hina tocmai din cauza capacitatii nelimitate de a exploata fantasticul si supranaturalul , nu mai este loc de situatii dramatice. Totul se rezolva. Trupa de soc formata din Kaolla , Motoko , Naru , Mitsune , Keitaro , Mutsumi si care mai erau mereu rezolva totul. La Onegai ma uit la serie si analizez ce se intampla acolo dintr-o perspectiva serioasa. Acolo drama se simte. In Hina ce drama e ? Ca Naru nu are niciodata curajul nici fatza de ceilalti dar nici fatza de sine , ca sa recunoasca ca il iubeste pe Keitaro. Nu face asta decat in momentul final , din cauza situatiei extreme in care ajunge: isi da seama ca il poate pierde. In rest , tot filmul nu face decat niste incercari repetate , si de fiecare data retracteaza. Asta e ca faza aia din filmele alea americane romantice proaste , ba nu , ca in filmele alea proaste americane romantice ( sa avem grija de ordinea adjectivelor ) , in care un el si o ea raman blocati in lift pentru multe ore si isi fac acolo tot felul de decalaratii pasionale , gandind ca nu au sa mai scape si ca nu are rost sa moara fara sa fie sinceri cu ei si cu cei din jur , insa se deblocheaza liftul si ei scapa; a doua zi nici unul nu isi mai aduce aminte sau nu vrea sa isi maiaduca aminte , isi neaga siesi cele petrecute si il evita pe celalalt; asta pana la urmatoarea situatie extrema in care ajung. Omul este o fire mincinoasa , nici cu el insusi nu poate fi cinstit , nu exista persoana care sa nu se minta pe sine , insa exista persoane care se mint pe sine prin faptul ca zic ca sunt cinstiti cu ei insisi. Dar sa nu deviez......

Mie episodul 13 din Onegai mi s-a parut mai slab decat restul seriei , parca se lua dupa Hina , adica , vorba lui Seby , daca il faceau hentai nu ma deranja. Macar atunci il incadram altui gen si nu mai era nevoie sa il compar cu restul seriei ca sa constat ca e mai slab.

Sethi , sau Scorpio care mai poate sa faca treaba asta , sugerez sa modificati denumirea topicului , din Onagai Sensei in Onegai Sensei . Se subintelege motivul. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Hmmm..ma dar are baiatu asta(Fate) o pofta de comentat...nemaipomenita...si parte buna stiti care e??!!...ca sunt de acord cu tot ce a zis el inafara de chestia despre ep 13!!
Mie mi s-a parut chiar foarte bine venit...pot sa zice ca nu "influenteaza" seria..insa ca o completare..e bine venit!! Si oricum e mai spre echii decat seria...aia e clar :lol: si aia imi place :twisted: !!!

Pt motivele invocate de Fate...si pt alte motive..care nu mai stau sa le insir..io am declarat Onegai cel mai tare Funny/Romance ever!!! (vazut de mine...sa nu exageram ;) )

PS: Chiar va rog sa modificati titlul!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



In Cowboy Bebob, Trigun si alte animeuri exista o poveste centrala ce este dezvoltata propriuzis in cateva episoade. Restul sunt pline de episoade de umplutura. Problema cu aceste episoade nu este chiar asa de simpla. Daca intr-un serial gen NGE nu sunt prea binevenite (povestea trebuie sa te tina captivat tot timpul), in genul seriilor enumerate mai sus merge fara problema. De ce... simplu, pentru ca acestea sunt facute ca sa te binedispuna si nu ca sa te faca sa iti storci creieri pentru cel mai mic detaliu. Fiecare episod off story este bine creat, se potriveste cu admosfera show-ului respectiv si imbogateste seria prin diversitate. Altfel ar fi suficient doar 5-6 episoade pentru orice anime. Problema se mai poate pune si in felul urmator: daca nu iti place un anime, iti este indiferent daca acesta are 1,2 sau 26 de episoade. Dar daca iti place atunci vrei ca acel anime sa aiba cat mai multe episoade (ia exemplu lui Sethi ce vrea o continuare la Rurouni Kenshin desi acesta are peste 90 de episoade, sau al fanilor DB&Z ce spera sa existe si AF desi sunt in total peste 400 de episoade).
Acum inlocuiti titlurile de mai sus cu Love Hina si Onegai Teacher.

Si ca sa spui ca Love Hina nu este frumos pentru ca Naru il saruta doar odata pe Keitaro si deci este un serial romantic slab, este acelasi lucru in a spune ca NGE este o comedie proasta pentru ca exista doar o scena comica in el.

Love Hina, Tenchi Muyo sunt comedi ce au tendinte romantice respectiv de actiune, si nu invers.
Onegai Teacher, Boys Be, Ajimou Beach Party, Chobits, acestea sunt animeuri romantice.

Fate spune ca ii place la Love Hina, finalul in care Naru il saruta pe Keitaro. Sincer nici nu mi-l amintesc. In schimb tin minte multe faze comice petrecute pe parcursul seriei, ce sunt mult mai numeroase.
Idea principala la Hina este ca odata cu sarutul se termina seria (pe principiul: si au trait fericiti pana la adanci batranete -sau continuare, sau special); acesta fiind si motivul de ce ei "uita" relatia lor de cateva ori. In Onegai poveste se pune mai mult pe "casatoria" dintre cei doi si problemele ivite intre ei (si de aceia este romantic).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Acum universul si credibilitatea lui:
Noir fara sange, asta lipsa de credibilitate. Testoasa care zboara intr-un univers in care Koala se transforma in adult, Keitaro zboara zeci de metri, sau exista fantome si papusi vorbitoare nu mi se pare deloc o problema pentru un univers comic. Observati si voi ca atunci cand se vrea sa fie mai romantic, nimeni nu mai zboara, iar Naru incepe sa planga (sa ii dea lacrimile) in loc sa il catapulteze pe K-kun.
In Onegai universul este in mare parte cel "real", acesta este mult mai indicat pentru tratarea problemelor de dragoste reale. Dar se observa ca si umorul este limitat (universul real nu este indicat pentru comic).
Cat despre parte cu SF, mai bine o lasau balta. Adica robotul, nava se stica asa de repede, pai ce erea facut de romani. Iar cea ce vrea sa fie stiinta se bazeaza in mare parte pe nestiinta publicului.
Eu cand ma uit la faze de teleportare vad doar legi fizice incalcate (Principiul lui Pauli, al lui Heisenberg). Cand aud nave spatiale in cosmos, ma dau ca capul de pereti (sunetul nu se propaga in vid). Sunt mult mai dispus sa accept irealul (dragoni, vrazitori, testoase zburatoare) decat pseudostiinta.
Ex: in NGE se face referire intr-un episod la "marea lui Dirac". Numele mi se parea familiar asa ca, dupa doi ani in care am intrebat profesori si am citit carti am aflat ca aceata este o teorie mai veche si abandoanta ce a fost creata de Dirac (un fizician, matematician de renume) inaintea descoperirilor antiparticulelor. Daca nu esti pasionat de fizica atunci nici ca nu o sa afli acest lucru, si o sa fi mult mai dispus sa o accepti termenul ca un fapt. Astfel accepti si lucrurile de mai sus (teleportarea&co) si tinzi sa accepti si alte lucruri ca fiind din viata de zi cu zi (ex:Hackeri ce lucreaza in elemente 3D). De fapt, aceste lucruri, sunt la fel de fantasy ca si o testoasa care zboara, cea din urma fiind mult mai probabila (stintific).
Ex2(ca diverse):citeam o manga la Ah!Megami Sama. Povestea se desfasoara pana la un punct in care "raul" vrea sa distruga "superstingul" primordial si astfel sa distruga intreg universul. Spre surpriza mea, pe pagina urmatoare, scris mare, se afla o nota in care este explicata in termeni generali aceasta teorie si chiar ti se da o mica bibliografie sa citesti mai departe in caz ca esti interesat de acest lucru. M-am prapadit de ras cand am gasit o explicatie atat de stintifica (si corecta) la o teorie foarte recenta, intr-o manga fantasy-comica.

De ce aceasta divagatie, ca sa arat ca cea ce este aceptat si nu tine mai mult persoana in cauza. Eu am acceptat Love Hina asa cum este si mi-a placut la nebunie. M-a facut sa rad si sa ma simt bine.
Fate, daca zici ca incerci sa vezi viziunea autorilor, atunci la Love Hina nu ai reusit (accepta testoasa, este singura solutie).

P.S. Seby raspunde la intrebarea despre Onegai Twins, ca sa repunem topicul pe drumul bun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Viziunea alora care au facut Hina ? Doh , superficialitate :lol:
Ok , macar in Onegai Sensei aia se chinuie sa dea o explicatie lucrurilor care se petrec pe acolo , aia din Hina nu isi dau interesul: bagam broasca ca e funny si rad copii de ea , daca vor sa motiveze prezenta broastei mai bine nu se mai uita ca nu e de ei. Crezi ca aia care fac tom si jerry se chinuie sa dea explicatie de ce jerry poate sa treaca prin usa desenata de pe perete si tom nu ? Ok , nu exista nave care fac zgomot in spatiu,dar nici fete care sa arunce dintr-o lovitura baieti la peste 100m inaltime.Pai hai sa o luam in termeni fizici , tu iti dai seama ce forta trebuie sa exercite pumnul lui Naru ca sa plece el cu acceleratia aia?Pai tu iti dai seama ccu ce viteza si cu ce inaltime pica el in jos.....La chestia cu navele care fac zgomot in spatiu te inteleg , dar in ceea ce priveste teleportarea mai bine ne abtinem de la comentarii. Exista si se bazeaza pe niste legi ale fizicii inca nedescoperite. Tu stiai ca sarpele boa poate sa faca asa ceva ? S-au facut nenumarate cercetari asupra lui si tot nu a fost inteles fenomenul.Mananca o antilopa cu coarne cu tot , raman coarnele inauntru nedigerate , desface legaturile intermoleculare ca sa le elimine dupa care le reface sub aceeasi configuratie.Nici eu nu stiam pana nu mi-a zis cineva.Alta teorie cu teleportare.Stii ca cercul nu are inceput si nici sfarsit.Care este cea mai simpla metoda sa transporti o musca care sta pe marginea unei hartii la celalalt capat al hartiei fara ca ea sa se miste? Indoi hartia , o faci cerc. Sunt persoane care sustin acest principiu , nu stiu cum i-au zis , distorsiunea , distorsionarea universului , ceva cu a cincea dimensiune ( asta considerand ca a 4a este timpul).In fine.
Alte fenomene: ai auzit de calugarii lamaisti din Tibet ? care alearga la viteze impresionante si se ridica la 40cm de la sol sfidand legea gravitatiei?
De fenomenul de stigmatizare sigur ai auzit. Mai erau si unii care pot sa opereze de tumori si sa vindece cancer , fara bisturiu , deci fara sa desfaca corpul.Pur si simplu degradeaza tumoarea si o scoate din corp fara sa il desfaca.Acum tu le ai cu fizica si esti pasionat, imi spui daca se poate zice asa: teleportare inseamna descompunerea unui corp pana la particule simple , dupa care reconfigurarea lor in alt loc si din alte particule, dar pe aceeasi configuratie. Bine inteles ca nu se intelege cum se poate face asa ceva , dar asta nu inseamna ca nu se poate. Doar nu suntem de-aia care zicem ca tot ce nu stim sau nu intelegem noi este imposibil. Sau inventam un Dumnezeu si punem in seama lui tot ce nu intelegm.
Chestia cu lipsa sangelui din Noir este simbolica si poate fi acceptata. Apropo , a accepta se scrie cu doi de c. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Bogdene...Onegai Twins e superb...O sa fac topic separat!!!

Acum...io ti-as zice sa nu te ambalezi in chesti pe care nu le stii...teleportarea NU SE STIE DACA SE POATE SAU NU ..! Asta nu inseamna ca intr-un viitor indepartat acest lucru nu va fi posibil Nu mai vorbi despre legi ale fizici incalcate..pt ca daca e sa o luam asa...Einstein le-a dat peste nas la toti...toate legile celelalte aplicandu-se intr-un sistem restrans(in cazul nostru Pamantul)!! Io de ex nu stiu legile pe care le-ai zis tu acolo...sau mai bine zis le-am invata si le-am uitat, (...ca doar din ele am dat examen.. :roll: )...pt ca am studiat Fizica la nivel superior de mi-a venit acru....si crede-ma e ceva ce nu prea vrei sa te bagi daca nu iti place cu adevarat!!! Ca idee....nu ma io stiu de cate ori mi-a zis profu la curs "Sa presupunem ca..."(profu meu fiind seful cercetari de la institutul Magurele...deci nu un oricine..)!!! Noi incercam sa intelegem ce ne inconjoara prin formule matematice..de fapt asta insemna fizica(in spatele fiecarui fenomen..exista o lege alocata).In momentul in care nu putem explica ceva...ne bagam la experimente...si iese faza...ca experimental s-a demonstrat...etc..Daca nici asa nu mere...incercam sa restringem datele problemei..sau sa luam niste cazuri particulare...pe care am avea sansa sa le rezolvam!!!
Astfel...se pune problema si cu teleportarea....Ideea de baza fiind urmatoarea...Este posibil ca sa descompunem un obiect la nivel molecular, acele molecule sa le transportam la distante mari si apoi sa-l asamblam la loc?? Nici un om de stiinta nu va zice ca este absolut imposibil...Este imposibil deocamcata...si va mai fi pt cateva sute de ani...pana cand vom reusi sa facem acea descompunere la nivel molecular...Iar atunci se va sti..daca este corecta teoria despre teleportare sau nu!!!!

Asa...acum ca am terminat chestia privind teleportarea..sa revenim la serie...Mai zi-mi mie ceva care este anormal in toata seria in afara de faptul ca se teleporteaza lumea??..Nu creca mai ai ce gasi...

La faza...ca daca respecti regulile fizice(adica nu zboara lume , nu par broaste, nu are ala nus ce viziuni ale viitorului...etc), umorul e limitat...din pct meu de vedere, e o mare prostie...ia gandeste-te numai la Gto..Io cel putin am ras la el de mi-au sarit capacele(mai mult cala Hina) ;) !!!!

Io nu vreau sa accept testoasa...si din cauza asta..seria e in urma lui Onegai..si nu numaidin pct asat de vedere.In Onegai pot accepta teleportarea..ca oricum altceva nu mai e de acceptat!! Sa nu ma luati acum ca nu exista extrateresti ..ca va mananc...va bagati pe un teren minat....incare va spun io...ca va ardeti...sau mai bine zis va ard io :twisted: !!!

PS: Bogdane...nus de ce ti-am tinut teoria asta...cand si tu..probabil ca ai facut macar o parte din fizica pe care am facut-o io...Am inteles iti place Hina si gata...dar nu te afunda in legi fizice...e mai bine...Io nici nu ma bagam in asa ceva daca nu veneai tu cu ideea!!!

PS2: Aveam raspunsula asta scris dinainte de Fate...dar pt nus ce motiv...a cazut forumul..si nu l-am mai putut pune :roll: !!Bine macar ca l-am salvat!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Interesant...plecand de la un topic despre onAgai sensei, s-a ajuns la o comparatie intre acesta si Love Hina, apoi la discutii despre limitele stiintei.
N-am vazut decat cateva episoade din Hina (si nici nu cred ca o sa vreau vreodata sa-l vad pe tot), insa Onegai l-am vazut pe tot. Ceea ce mi s-a parut absolut aberant la acesta din urma, si vad ca nimeni nu a zis nimic despre asta, e inceputul. O tipa bine care pica din cer si se CASATORESTE, cel putin de ochii lumii, cu un tip pe care il vede pt prima oara in viata ei. Nici nu mai stiu care era motivul, si nu ca ar conta, dar trecand peste orice motivatie chestia asta mi s-a parut trasa de par rau de tot. Sa nu mai zic ca tipul accepta situatia cu zambetul pe buze (nu stiu daca eu as face-o oricat de bine ar arata tipa), mai mult se indragostesc unul de altul intr-un timp record, astfel ca la sfarsitul ep 2 ai impresia ca sunt impreuna de cel putin 50 de ani. E un pic exagerata toata situatia, vedeti ghilimelele de rigoare. Adica, printe putinele telenovele vazute de mine s-ar numara si telenovela Onegai Sensei. Dupa primele 3-4 ep, scenariul incepe sa ia o aliura mai normala, cladita insa pe aberatia din prima parte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Tu o consideri aberatie...io nu...Sincer ..io am 21 de ani...si daca imi cade un Mizuho sesei..din cer (chiar daca are 25 de ani) ..poate ca nu as lua-o de sotie in 3-4 zile...insa sa o fac iubita...FII SIGUR CA AS FACEO!!!!

E adevarat ca se cam priecipita lucrurile la inceput..insa io zic ca le-au pus cap la cap foarte bine!!!

PS: Onegai Twins...il recomand la toti care le-a placut Teacheru!!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



si mie mia placut Onegai Teacher! a fost primu romantic anime pe care l-am vizionat.

dupa ce am vazut primu episod, chiar am avut impresia ca o sa fie si un pic de hentai, dar spre marea mea bucurie, nu a fost!

ce mai? super anime. 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Cer scuze tuturor oamenilor pe care am sa ii enervez cu acest post cu mult pe langa topic. Promit ca am sa revin cu un post legat de aceasta serie (ce nu este chiar asa de rea si chiar mi-a placut).

Fate>"a accepta" se scrie intradevar cu doi de "c".
Mai jos sunt citate din postul meu anterior.
QUOTE
...accepta testoasa, este singura solutie...

QUOTE
...tinzi sa accepti si alte lucruri ca fiind din viata de zi cu zi...

Poate gresesc de multe ori, dar nu sunt chiar asa de analfabet. Majoritatea posturilor scrise de mine sunt dupa ora 2:00 cateodata chiar 3:00. La ora acea daca mai pot sa mai vad de obosit ce sunt si sincer corectitudinea scrisului nu este una prioritatile mele, claritatea idei insa da. Comentariul il gasesc de prost gust, chiar daca are :P pus.

"Superficialitate" celor ce au facut Love Hina, sau Tom si Jerry ca tot ai amintit de el, iti scapa. Nu poti cere de la personaje sa se comformeze cu idea ta de realitate atunci cand universul in care fac ele parte le permite acest lucru. Daca s-ar fi spus ca Naru il catapulteaza pe Keitaro pentru ca are muschi dezvotati, intr-o incercare de a da o explicatie reala acestui lucru, asi fi stigat si eu "prostie". Intr-un univers vrut real, te astepti ca personajele sa se comporte real (si astfel sa sangereze cand sunt impuscate). Dar daca acest univers este unul comic (mergand spre parodie), atunci nu poti sa te mai legi de aceste lucruri. A da ,zborul lui Keitaro este mult mai simbolic decat lipsa sangelui din Noir; face parte din categoria ciocanului din City Hunter, capului urias cu dinti zimtati ai personajelor furioase ce tipa la nustiu ce personaj facut mic, cazatura acea a unui personaj cand nu se asteapta la o anumita explicatie -adica elemente de comedie (inca un motiv de ce Love Hina este mai mult comedie decat serie romantica).

Acum la teleportare:
Legile fizici nu sunt absolute. De fapt nu exista o teorie adevarata ci numai teori care nu au fost inca dovedite false.
Teoriile sunt cerute sa verifice experimentul din laborator, in mod controlat, si repetabil pentru acelasi set de conditii (astfel chestiile enumerate cu serpii si budistii sunt aberatii -nu neg ca sunt lucruri care par a sfida realitatea, dar majoritata sunt inselatori ce nu trec de un test realizat riguros).
Daca creatori din Onegai Teacher, ar fi vrut o explicatie futuristica ar fi putut folosi pe post de nava o pisica ce mananca morcovi (Tenchi Muyo), sau un copac milenar pe post de calculator. Este mult mai probabil ca in viitor stiinta sa se indrepte catre bio-tehnologie. In schimb ei folosesc inca nave de metal si cipuri de siliciu ce sunt guvernate de legile fizici cunoscute in prezent. De ce, pentru ca le este mai usor de imaginat lucruri cu care sunt familiari.
Teleportarea asa cu o intelege toata lumea: dezmembrarea, molecula cu molecula a unui corp si rearanjarea lor in alt loc, se loveste de o lege fizica fundamentala. Aceasta este "Principiul de nedeterminare Heisenberg" si este de natura cuantica (valabil pentru particule dar insesizabil pentru corpurile mari). La nivel cuantic (molecular) nu poti sa cunosti in acelasi timp, cu precizie absoluta pozitia si impulsul(viteza) -daca incerci sa determini pozitia, metoda de determinare a acesteia va modifica viteza particulei. Acesa este un lucru cunoscut, verificat si acceptat de toata comunitatea stintifica (si eu personal am realixat experimentul in laborator ca sa verific acest lucru).
Deci se "intelege" ca teleportarea (asa cum este descrisa in Star Trek sau Onegai Teacher) nu este posibila si nu pentru ca nu suntem noi in stare sa dezmembram si sa reansamblam corpul ci pentru ca teoretic este imposibil (si daca vreti sa imi luati cuvantul: este o teorie simpla, ce a verificat multe lucruri pana acum si nu este ceva abstact sau "chichita matematica").

Acum Seby, daca fizica nu ar fi domeniul meu (sunt student in anul III si credema cand spun ca ma pricep) nu m-asi fi bagat. Teleportarea (gen STrek) SE STIE CA NU SE POATE, dar este un domeniu in care se cerceteaza.
Din cate stiu eu, voi ati facut un curs de fizica general, baza fiind semiconductori. Eu insa am facut un singur curs de "Electronica" iar restul numai de fizica (cam de 10 ori mai multa fizica). Daca ar fi vorba de ce circuit este mai bun, asi tace din gura, insa la fizica sunt chiar pe felie.
"toate legile celelalte" se aplica foarte bine ca o aproximatie de ordinul unu (dezvoltare in serie Taylor) a legilor relativiste, deci nu au fost scoase chiar din burta de Newton. Legile sunt aproximatii ale realitatii, iar aproximatiile au devenit din ce in ce mai bune (si deci si intelegera noastra despre univers). Si daca Fate erea impresionat de 5 dimensiuni, ei bine superstringurile sunt cercetate in 31 de dimensiuni, comprimate (chestie matematica) in doar 10.

Toate aceste discutii vine sa imi justifice afirmatiile mele anterioare. Cand nu esti familiar cu un lucru tinzi sa crezi chiar si lucrurile gresite daca aceste sunt explicate convingator. Intamplator acesta este domeniul meu de expertiza de acea nu accept usor aberatiile; dar sunt mult mai dispus sa accept lucruri din biologie, chimie sau mitologie.

Nota (fara modestie): Eu sunt student in anul III la Fizica. Am media generala peste 9.00, imi place fizica, ma pricep, am citit multe carti, am studiat destule cazuri din numeroase subdomenii (unele cu mai mult succes decat altele) ,mai am o groaza de lucruri de parcurs si domenii de abordat. Nu sunt un oarecare de scoala generala care a citit vreun articol in nu stiu ce revista. Ma pricep in lucruri precum "cuantica" (si implicit atomica si moleculara); "electrodinamica" si "teori de camp"; "plasma" si "fuziunea la rece"; cochetez cu "relativitatea generalizata" caci pe cea "restransa" o cunosc foarte bine si incerc sa fiu informat in legatura cu "superstinguri"(cel mai nou domeniu din fizica la care mi-ar lua cam 10 ani ca sa ma specializez). Nu le-oi sti pe toate, dar cel putin lucruri de baza tot le stiu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok...se vede ca stii fizica...dar nu-mi zice mie ca io fac numa electronica...
Am avut trei semestre de fizica generala...pe langa tona de alte materii...care s-ar traduce ca fizica aaplicata in electronica...
In primul semestru am facut Relativismul...Beton..tona de determinanti...tone de chestii ciudate,si tona de formule....In al doilea...ne-a bagat termodinamica, unde si electromagnetism(nu cel aplicat...ca ala am tona de alte materii care il acopera..ci ala teoretic...cu ec lui Maxwell etc...) In semestrul 3....ghice...m-a spalat pe creier cu fizica cuantica....ca si acum numa particule visez!!!!!(particula in gropa de potential..ef tunel...bla bla bla... ) Asa ca am fost destul nenorocit de fizica asta...partea buna era ca proful..incerca pe cat posibil sa ne scoata din teoretic...si sa ne exemplifice in realitate...ceea ce nu se putea face mai intotdeuna!!!

Deci...nu te baza pe faptul ca io am facut Fizica generala bazate pe semiconductori....am avut si idiotenii din astea...gen CCP(componente si circ pasive) sau Materiale Electronice..care mi se pareau materii de tocial...de fapt asata erau..dar in rest credema..ca am facut fizica..destul ca sa nu fiu pe dinafara!

Te cred ca ai facut mai multa fizica decat mine...lollll din moment ce esti la fizica..dohh... :roll: ..insa precum am spus...nus pe dinafara...si in nici un caz un tip care a citit un articol...Hmmm.hai ca ma bag la scormonit netul..e mai interesant asa!!

Oricum ideea era...ca, candva...este posibila teleportarea, iar tu imi zici ca incalca un principiu fizic....stii cume ..e intotdeauna o prima data
Oricum degeama ne batem gura...ca oricum noi nu apucam :lol: !!

Gata cu fizica ..ca imi vine rau...

Ia ziceti care e cea mai tare faza funny?
Faza in care Keitaro..sta agatat de balcon...e belea mareeeeee!!!!! Super misto!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



mie mia placut cand s-au intalnit Kei si Mizuho cu Hyousuke si ceilalti!

cand a trebuit sa fuga Kei, pe dupa masina :lol: si aia cu catelu! cum zicea Seby> cand sta atarnat de balcon, cade si il mananca un catel... :lol:

care a fost episodu cel mai misto dupa parerea voastra? mie mia placut episodu cu vacanta la mare!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mda , si mie mi-a placut episodu' ala in care s-au dus la mare. Penal sa te duci la mare ca sa fii singur si sa te intalnesti cu colegii toti gramada, sa te ascunzi , dar ei pana la urma tot te gasesc .... in fine foarte apropriata relatia profesor-elev , ati vazut aia au venit acasa la profesoara ca sa o cunoasca si ea ii invita inauntru.Kei sta afara pe balcon :lol:
Se spune ca cel mai mare pacat este vanitatea.
QUOTE
ca sa arat ca cea ce este aceptat

Nu as fi scris chestia aia de pomana daca nu as fi citit mai intai.
Tocmai pt. ca era de prost gust am pus :P si am scos limba . Ca sa nu simt gustul! :lol:
Inca nu am uitat faza cu trenul. Religia aceea pe care tu o sfidezi spune ca ce tie nu iti place , altuia nu face. Este valabil pt. amandoi :cry: :lol:
Felicitari pentru cunostintele de fizica , domnule Bogdragon , vreau sa spun ca eu stiam dinainte ca le ai cu fizica , mi-am imaginat dupa ce ti-am vazut site-ul. Chiar si asa tot m-am angajat sa te contrazic la faza cu teleportarea , si sper sa traim amandoi astfel incat timpul sa ne arate cine are dreptate: Heisenberg sau Murphy. :lol:
Functia de atribuire este un element caracteristic imperfectiunii umane. Omul simte nevoia sa delimiteze tot ce vede in jurul sau , sa creeze legi , norme , notiuni in care sa incadreze tot ceea ce vede. Totul trebuie sa aiba inceput si sfarsit , culorile trebuie sa fie diferite intre ele.
O persoana cu atat de putine cunostiinte de fizica (ca mine) iti spune ca stiinta nu va reusi niciodata sa cuprinda adevarul pur pentru ca acesta nu exista. As zice ca stiinnta , sub toate aspectele ei , este un ansamblu de erori , fiecare mai aproape sau mai departe de adevar. Chiar exista persoane care considera ca ratiunea si dorinta de cunoastere vin de la diavol si pasiunea , sentmentele si viata vesnica de la divinitate. Totusi mi se pare exagerat ( si nu ma gandesc la trenul tau cand zic asta :lol: ).
Descartes spunea ca Dumnezeu exista pentru ca el il gandeste, pe acelasi principiu putem sa ne referim si la teleportare. Nietzche spunea ca muscand din fructul oprit , omul nu a capatat de la sarpe cunoasterea absoluta , ci doar dorinta de cunoastere , alaturi de blestemul de a nu o atinge. Fate spunea ( si inca spune ) , ca singurele lucruri care nu pot fi contrazise in lumea asta sunt aberatiile ; argumentele aduse pentru a combate o idee se bazeaza pe adevar , care adevar este construit pe un sistem de valori preconceput de om , acest adevar nu este decat o amagire pentru ca ste adevarul nostru , il oamrnilor , nu este un adeval primar. Ca atare , nu poti contrazice ceva prin neadevar si abertiile stau in picioare. Privind dintr-o perspectiva inversa ai putea spune ca totul sta in picioare , si ce spui tu si ce spun eu. De ce se scrie Kaeru are dreptate. La inceput se cam grabesc lucrurile , dar dupa aia e asa de misto , ca nu m-a mai deranjat inceputul. Oricum eu incerc sa nu imi fac o opinie doar dupa cateva episoade , las mereu sansa ca sa se reabiliteze dupa mai multe episoade. :) De aceea am vazut Love Hina pana la sfarsit. Din considerente similare , nu imi place ca o persoana care ma cunoaste din doar cateva randuri scrise sa afirme ca sunt indoctrinat. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Unregistered









Se petrec multe lucruri in putine episoade.Actiunea este mult prea densa....Daca ar fi fost un picut mai lung, vreo 20 de episoade cred ca ar fi fost de ajuns, ar fi fost perfect.
Cred ca sunt de acord cu Kaeru, poc, Mizuho s-a casatorit cu Kei tam-nisam.
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Hmmm... Nu cred ca exista serii perfecte. Toate au parti bune si parti rele. Nu cred ca exista care sa fi impresionat atat de mult pe toata lumea. Oricum ar fi mie mi-a placut Onegai Teacher. Si nu ma refer doar la anumite secvente ci la toata seria in ansamblu, cu toate "imperfectiunile" ei.

Spuneti ca actiunea este prea densa, ca una doua Mizuho se casatoreste cu Kei. Atunci va intreb si eu, unde scrie ca ei trebuie sa se casatoreasca la sfarsit? Ce nu le da voie sa o faca la inceputul seriei. In lume exista atatea circumstante, atatea moduri de a gandi.

Fiecare are delul sau de a gandi si are dreptul la opinie, oricum mie mi-a placut seria.

Am vazut si Onegai Twinsul desi nu pot sa zic ca mi-a placut la fel de mult. Totusi exista in poveste cateva lucruri care mi-au placut foarte mult cum ar fi triunghiul format de cei trei, rasul "evil" al presedintelui comitetului de studenti, imi plac situatiile in care ajung gemenii, situatii in care adesea Karen lesina :lol:, in fine serialul merita vazut daca iti place genul.

Nu stiu de ce in general lumea vede doar partile rele si trece cu vederea partile bune. Fiti mai deschisi la minte fratilor :lol: (Just kidding)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Guys.....va zice ceva chestia....CASATORIA E INTRIGA SERIEI??!!!!!! :? 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |