Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Princess Tutu...


anna_jane
post May 28 2006, 12:39 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 21-May 06
Member No.: 2.572
Points: -46
Gender:



Princess TuTu e un anime romantic si dramatic uneori , povestea devine stupida in a doua parte printre episoadele 13-23 , pana atunci e de acceptat. Dupa episodul23 lucrurile se inrautatesc in poveste si apare actiunea cat de cat . Seamana din cate am inteles cu Tsubasa Chronicle la povste caci aici persoanjul principal cauta bucati de inima ale unui print ,care a pierdut-o .
Este interesant datorita:
1. locului unde se desfasoara actiunea ,
2.pentru ca au ales baletul pentru a da farmec povestii
3.si datorita faptului ca este foarte incurcata , ei prezinta totul ca o poveste inauntrul animeului , iar personajele descopera spre sfarsit ca sunt niste marionete ,controlate de cineva care a trait acum mult timp in acelasi oras ca si ei , si avea un dar acela ca dadea viata oricarei povestiri pe care o scria , ei incearca sa se impotriveasca si sa isi controleze singuri viata , detinul ...
Cam asta este Princess TuTu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Oct 6 2006, 09:12 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Am inceput sa ma uit ..ceea ce urmeaza sunt impresii partiale:
Princess Tutu este o compozitie plina de originalitate.
Intr-o atmosfera de basm aflam despre povestitorul Drosselmeyer, care a murit atunci cand scria o poveste despre un print si un corb. Povestea a ramas neterminata. Printul din poveste, nemultumit, dorind cu orice pret sa-si invinga adversarul (corbul), a folosit "forbidden magic" si in schimbul inimii lui a reusit sa invinga. Dar printul a ramas fara sentimente: intotdeauna distant, intotdeauna rece si nepasator. O ratusca a fost miscata de tristetea printului si a vrut sa-i redea fericirea. Asta a fost trecutul. Drosselmeyer, desi acum spirit cred, nu se poate abtine sa nu controleze in continuare povestea si ajuta micuta ratusca so capete aparenta umana si atunci cand e nevoie sa devina "Princesss Tutu", cea care are puterea de a aduna cristalele inimii printului.
Prezentul este un oras destul de straniu, locuitorii oameni amestecati cu animale, cu o academie de balet unde intalnim cateva personaje destul de apropiate de cele din povestea de mai sus: Ahiru, o tanara neindemanateca dar bine intentionata, Myuto, baiat pe care Ahiru il adora, un tanar cu un talent exceptional dar care nu se pricepe la relatii interumane, Fakia -cel mai apropiat de Myuto, persoana care il controleaza. Si povestea continua.

De fapt impresia mea este ca sunt luate personaje din mai multe povesti (poate chiar intrigi de balet) si sunt facute sa interactioneze intr-un mod destul de dramatic. Totul pe muzica clasica. Eu una urasc baletul, e primul magical girl anime pe care-l vad in care eroina invita la balet "adversarii" : "let us dance together" mi se pare o replica de tot rasul. Asta e unicul punct slab pe care l-am gasit animeului. In rest povestea este extrem de frumoasa, chiar pe alocuri dramatica deoarece personajele sunt conduse de destinul lor din poveste.
Personaj preferat: Neko-sensei. Dupa ce mai apar persoane care sa posteze aici voi dezvolta subiectul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Feb 25 2007, 11:40 AM
Post #3


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



am terminat si eu de vazut seria, ieri mai exact si cum am mai zis prin alt topic, pacat ca nu m-am oprit la ep 13. :lol: superb episodul, btw. faptul ca Tutu a dansat singura "pas de deux" a constituit cea mai impresionanta scena din anime, for me, that is :P ce m-a mai incantat e faptul ca in a doua jumatate a animeului, fiecare personaj care era atacat se regasea in cate o piesa celebra. mmm.....ba chiar si in prima jumatate. mai multe povesti adunate intr-una singura, destine controlate din spatele cortinei, balet, muzica, drama. chiar imi pare rau de sfarsit...pana la urma destinul lui Ahiru a fost singurul care a ramas neschimbat... si Mytho mi s-a parut extrem de superficial...
si cum ziceam, pacat ca nu m-am oprit dupa ep 13 :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Jan 18 2009, 02:49 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



Doar ce am terminat seria...acum vreo cateva zile.Mia placut mult povestea si faptul ca Tutu nu a ramas cu printul, ar fi fost cam plicticos. Coloana sonora a fost fantastica si dansurile personajelor la fel, parca imi parea rau ca nu am facut si eu balet. Totusi mi-a parut rau de Ahiru, ar fi fost frumos sa ramana om si sa fie certata in continuuare de Neko-sempai:D.E un anime placut si relaxant-zura.....Nu mi-a placut totusi cum a fost desenat parl personajelor, oribil, parca nu se potrivea deloc in peisaj.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:10 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |