Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tactics, Discutii despre anime-ul Tactics


Botan
post Jun 28 2008, 12:39 AM
Post #1


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Am cautat peste tot, dar nu am mai gasit un astfel de topic.

Tocmai am terminat de vazut animeul si vreau sa spun ca mi-a lasat o impresie foarte buna. imi place mult grafica si nu stiu cum ii spune in termeni 'tehnici'..oricum,muzica.

Desi,din cate am observat,nu pare sa fie prea popular si nu se uita mai nimeni la el, va asigur ca este un anime demn de atentia voastra :D . daca nu l-ati vazut, puteti sa faceti asta oricand, dar sa stiti ca nu va oblig. ^^

Povestea mi s-a parut foarte reusita. Poate nu este originala, nu am de unde sa stiu, pt ca nu am vazut atatea animeuri si nu am citit atatea carti la viata mea cum probabil multi au reusit, dar m-a impresionat in mod deosebit. Personajele, din punctul meu de vedere, sunt foarte bine realizate si seiyuu-rile (vocile personajelor) sunt potrivite pentru acestea.

Chiar nu ma asteptam la Kantarou sa aiba personalitatea asta, in multe animeuri pe care le-am vazut personajul principal e destul de cu capul in nori, face multe lucruri stupide ca sa spun asa, fara sa gandeasca prea mult si etc (:P ). El insa mi s-a parut mai diferit, mai cu capul pe umeri. Haruka este genul de personaj la care eu, ca fana Nr 1 in lume a bishounenilor (=handsome youth) m-as uita asa la el: :o :wub: :wub: (de fapt ce m-as uita ca m-am uitat destul in toate episoadele astea). Totusi, faţa de majoritatea bishounenilor, si el este un pic diferit. Eu as caracteriza un bishounen in adevaratul sens al cuvantului un baiat frumos dar cu o atitudine rece si caruia nu prea-i pasa de nimeni (desigur in multe animeuri asta se schimba pe parcurs din cauza unei asa-zise fiinte numita 'fata' :lol: )Lui haruka pare sa-i pese ce se intampla cu cei din jur si se arata destul de yasashii (=kind) uneori (eh asta e parerea mea, nu ma luati in seama). Sugino e si el desteul de bishounen *.*

Openingul si endingul sunt foarte frumoase, si versurile sunt la fel. Mi-a placut foarte mult cum a fost..desenat (sa zic si eu asa, capul meu prost nu prea se pricepe la cuvinte)

Sa nu mai spun de sfarsitul animeului, aproape ca am plans, nici nu stiu cum m-am abtinut mai ales in ultimele doua episoade. Nu suport sa vad cum se termina un anime! Nu neaparat ca nu vreau sa vad cumse termina, dar mai ales daca e un anime foarte bun, as vrea sa ma uit intr-una la el. Nu voi spune nimic despre anime, nu vreau sa stric surpriza nimanui.



Sper ca v-am trezit macar putin interesul si sper sa verificati cu proprii ochi 'valoarea' animeului. Eu va asigur ca nu o sa regretati si nu o sa va pierdeti timpul degeaba. ba din contra, nu cred ca va veti plictisi deloc (suna ca o reclama tampita de la televizor, dar ce sa fac, daca asa cred..)
Vizionare placuta!


Opa..cred ca am..exagerat putin. ma intreb daca va citi cineva postul asta lung de 2 km. Luand-o dupa teoria de mai sus cu 'majoritatea animeurilor, bishounenior etc.', as putea spune ca majoritatea oamenilor nu ar citi asa un post.

P.S. Cred ca nici la temele la lb. romana nu scriam asa un argument al creatiei autorului :lol: As putea scrie carti intregi despre animeurile mele preferate! B)

Edit: Daca aveti vreo intrebare poate va pot raspunde, doar ce l-am vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Sep 23 2008, 07:56 PM
Post #2


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



M-ai convins sa il vad cu topicul asta, il aveam de ceva timp in lista, dar aveam nevoie de un impuls... si am avut parte de el, si nu mi-a parut rau.
Cat despre originalitate, nu as putea spune... cel putin ideea centrala, cu un ea sau un el , om fiind, are abilitatea de a vedea youkai nu e... am vazut in, cel putin recent in xxxholic, Natsume yuujinchu, Ghost Hunt un pic, si probabil ca altii au mai vazut si Mushishi si altele. Insa probabil fundalul si eopca in care este prezentata actiunea il face "original" , ca si pe restul, de altfel.
Primele 7-8 episoade sunt cam episodice, poate pentru a ne obisnui cu personajele, insa dupa aceea devin destul de legate, si chiar interesante... watch and see :P
Cat despre personaje: de Haruka pot sa zic faptul ca mi-a placut doar pt partea cu bishounen, la personalitate mai trebuia lucrat un pic... parerea mea :P . Insa mi=au placut unele reactii destul de neasteptate ^_^ . Mi-a placut mai mult Kantarou; aparent, sau in cele mai multe cazuri, era destul de glumet, flirty, cam bautor de sake etc, insa cand nu te asteptai era cat se poate de serios si ... sa zic profund(?).
Youko si Suzu-chan au fost un adaos destul de interesant... din ce am citit, Suzu este un personaj care apare exclusiv in anime, nu si in manga. Iar Moo a fost foarte simpatic, un fel de Mokona mai putin guraliv :lol:
Grafica mi-a placut foarte mult, mi s-a parut foarte curata si dragutza :P ... and the guys looked great :D
OP-ul si ending-ul au fost ok, dar nu impresionante, nu prea sunt fan j-music in general ^_^ .
Pot spune ca per total mi-a placut animeul, a avut o poveste interesanta cat de cat, o grafica buna, personajele destul de bine construite (insa se putea si mai bine :P ) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 11 2011, 01:37 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Pe cat de fericita sunt ca am gasit un topic despre acest anime, pe atat de derutata ma simt sa il vad la categoria shounen-ai. Ce cauta aici? Este, daca vreti, un anime shounen, dar nu are nicio treaba cu shounen-ai, nici pe departe. M-am uitat de curiozitate pe mal, anidb si ann, iar anidb e singurul care il pune in aceasta categorie (inca un motiv ca sa urasc din tot sufletul site-ul ala).
Un moderator sa il mute, va rog, animeul asta ar trebui sa fie la Fantasy, Magic, Super Natural.

Si sa las si eu parerea mea:
Prima partea a animeului ar putea parea putin cam plictisitoare, deoarece se concentreaza mai mult pe cazurile episodice pe care le rezolva Kantarou. Dupa ce il gaseste pe Haruka, timp de multe episoade nu se intampla mare lucru legat de subiectul principal, insa fiecare aventura scoate la iveala cateva ceva nou despre fiecare dintre personaje. Le vedem reactiile in diverse situatii, observam cum interactioneaza unul cu altul si ce legaturi se stabilesc intre ele. Pentru cineva care prefera povestile mai dinamice, poate parea mai slow-paced si chiar plictisitor, dar eu am gasit fiecare caz ca fiind interesant si usor-usor am prins drag de personaje. Abia apoi incepe partea cu adevarat interesanta, iar finalul este uluitor, emotionant, bine gandit si frumos realizat. Este un final deschis, ce-i drept, dar, oricum, foarte bun. Te loveste de unde nu te astepti. Si mi-a placut foarte mult ca nu au rezolvat totul in ultima clipa, dimpotriva. Ultimul episod e mai mult introspectiv, de reflectie, de lupta interioara, care pregateste drumul pe mai departe al personajelor. Si, privind inapoi, fara acea parte introductiva a anime-ului, restul nu prea ar fi avut sens, n-ar fi avut o baza solida.
Kantarou mi-a fost foarte drag din prima clipa. Are o dulceata aparte, ca de copil. Si, totusi, la momentul potrivit, e foarte matur si gandeste la rece, lucru pe care il apreciez la el. Haruka e rece la inceput, chiar foarte rece (brrr!). Insa pe parcursul actiunii ni se ofera cateva momente cand vedem exact ce se petrece in sufletul lui. Si, oricum, e imposibil sa nu il placi, la cat de bishie e XD (plus ca e jucat de Takahiro Sakurai :wub: ). Relatia dintre cei doi e foarte frumoasa, e ceva dincolo de prietenie, dar fara sa dea in shounen-ai (nici vorba de asa ceva, dupa cum ziceam mai sus). E ceva puternic si pur, lucru pe care l-am apreciat.
Cat despre celelalte personaje, fiecare are rolul lui si sunt dinamice si interesante. Mentionez doar de cuplul Moo-chan – Sugino, care mereu m-a facut sa rad. Insa si Hasumi e interesant si amuzant, ca personalitate opusa a lui Kantarou, iar personajele negative sunt si ele bine conturate.
Grafica e destul de draguta si imi plac mult imaginile din opening si ending. Muzica nu m-a impresionat in mod deosebit, mi-au atras atentia doar cateva melodii de fundal si cea din ending.
Ca impresie generala, mi-a placut destul de mult si il consider un anime bun, care merita vazut. Il recomand mai ales celor carora le plac povestile legate de folclor, youkai, demoni, etc (like me :D ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:24 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |