Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Crest of the Stars & Seikai no senki I & II & III


CyBeR
post Nov 24 2004, 03:33 PM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



3 serii care impreuna sunt una mare si inetresanta.Dintrea ceste 3 serii SF cel mai mult mi-a placut Seikai No Senki I.Povetsea e misto air luptele superbe.Plus logica perfecta a aanime-ului.
Pareri?!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 25 2004, 01:39 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



pai lol ce sa spun deja ai postat tu ...... ehh cred ca e sf-ul meu preferat ce star trek ce stargate ... povestea superba cu o grija exagerat de frumoasa si interesanta pt amanunte (au inventat o limba nou pt una din factiunile din anime) si animatia superba...:D nu mai am cuvinte de lauda...a da imi place ideea personajele principale nu sunt decat niste rotite in ansamblul general al lumii din anime (iarsi o ideea interesant si foarte rara)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Nov 29 2004, 05:35 PM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sincer e singura trilogie de acest gen de care am avut parte....si tot sincer E SUPERBAAAAAAAAA!!!! /gg

Caftelile intre flote sunt bestiale...si felul in care comanda uni distrugatoarele alea... no comment....
Imi aduce aminte la greu de Homeworld (jocul)!
Daca va place genul, nu o sa regretati timpul pierdut pt trilogie!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 29 2004, 06:40 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



ehh analogia cu homeworld e perfect ...defapt seria poate fi asemanata cu orice joc RTS spatial pt ca priveste lumea la nivel macro si nu micro(nu are o viziune gen star trek in care o singura nava cu un echipaj de exceptie rezolva toate conflictele posibile si imposibile)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post May 27 2005, 11:32 AM
Post #5


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



super misto seriile. super bine realitate ciomagelile spatiale.

si am mai observat o chestie. chiar daca au ramas impreuna la sfarsit, s-au "chinuit" prea mult, dar fara succes, sa se sarute.
adik pe bune "tin la ea, o sa fiu mereu langa ea" sau "imi place de el, nu as vrea sa-l pierd" ca sa nu vb de locurile acelea f stramte in care au fost pusi... si nu au reusit sa produca nici macar un sarut mik. nici marar la sfarsit. dupa parerea mea mergea unul acolo
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post May 28 2005, 08:33 PM
Post #6


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Looool....Mai...la sfarsit se casatoresc si au si copii ...ce draq mai vrei...
:P
Un sarut doar asa de sa fie...era frumos....dar sincer numa la chestia asta nu m-am gandit... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Aug 6 2005, 11:49 AM
Post #7


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Sincer...n-a mai vazut nimeni seriile astea? Topicul stagneaza de luni bune...

Astept al 4-lea sezon...daca au sa tina in continuara nivelul calitativ...ma astept la un hit SF.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Aug 6 2005, 12:57 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



inca un sezon .... :D :D :D :D :D unde ai citit asta vreu si io un link ceva cand apare... come on dude amanunte :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Aug 6 2005, 02:53 PM
Post #9


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Acum nu stiu daca pana la urma va fi un sezon sau doar un OVA...stiu de el de cateva luni deja...poftim un link:
http://www.animenewsnetwork.com/encycloped...ime.php?id=4899
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 15 2006, 05:35 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



oki nu prea multi fani ai SF-ului prin zona pacat animeul asta chair merita :D ...asaa terminat partea de saltat threadul in lista :P

now la lucruri mai serioase "vestitul" sezon 3 e cam dezamagitor doar un ova micutz de ...nici nu stiu cate minute :)) l-am vazut intr-o noapte de la 2 la 3 :P inainte de un examen :)) da a maeritat pt mine ... ova-ul mia face niste lumina prin evenimentele de la sfarsitul lui seikai no senki 2 si cateva mici adaugiri in legatura cu personajele pt carcotasi uita-ti un spoiler nu nu se casatoresc :P inca :P dar se fac planuri cum s-ar spune :))

all in all sper sa continue ova-ul cu o serie mai lunga asa doar cartea inca se mai scrie :D

PS si offtopic un pic actorul care interpreta pe amiralul dusanyu (sper ca nu am gresit la nume) a decedat in timp ce se realiza seikai no senki 2 ...totusi au resit "sa-l faca sa-si spuna" toate replicile folosind decupaje din diverse inregistrari :o
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 3 2006, 07:33 PM
Post #11


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Fiecare parte a trilogiei mi se pare că are stilul propriu şi mi-ar fi greu să aleg. Prima de exemplu e un space opera, chiar dacă īn stil japonez, īn care eroii sar de la o lume la alta şi trec prin diverse aventuri. A doua pe de altă parte e aproape un documentar de război, e extraordinar cīt de tensionat poate să te ţină şi cīt de bine e redată senzaţia că trăieşti evenimentele minut cu minut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 5 2006, 12:53 AM
Post #12


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Si mie mi-a placut foarte mult "Crest of the Stars" aka Sekai no Senki, cel mai bun anime SF care l-am vazut pana acuma, pacat ca nu mai sunt alte anime-uri de genul asta. Este facut dupa un roman SF propriu zis, scris de un autor consacrat, si se simte acest lucru fata de anime-urile unde si desenul si povestea sunt facut de un singur mangaka.

Insa vad ca persista cam aceeasi idee ca in toate mecha-urile. Lupta intre oamenii normali si cei modificati genetic, sau lupta intre cei care traiesc pe planete si cei care traiesc in colonii spatiale. Nu stiu de ce Japonezii sunt asha de obsedati cu ideiile astea si nu incearca sa fie si ei un pic mai originali.

In fine, subscriu, este si seria mea SF preferata, I like it more than Star Wars, Star Treck, Babilon 5, Warship Galactica, Andromeda etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 22 2006, 12:46 AM
Post #13


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Daca tot am pus un screenshot pe topicul de ghicit poza, hai sa zic ceva si aici.

In ultima vreme am vazut numai prostii, ajunsesem in punctul in care credeam ca anime-urile nu ma mai atrag asa de mult. Dar, dintr-o mare de serii pline de clisee si personaje deja prea fumate, rasare trilogia asta care spre suprinderea mea este exact pe gustul meu. Noroc cu Ranma si Cyber care au facut recomandarea pe topicul lui jkno :) Ar trebui sa ma iau mai des dupa ce ziceti voi :P

Ai dreptate Ranma, ca orice film, si un anime facut dupa un roman iese mult mai bine. Sunt atatea romane SF care ar putea fi exploatate, dar poate e mai dificil sa te lupti cu drepturile de autor si sa te chinui sa faci o adaptare cat mai potrivita.

Si mie mi-au placut detaliile luptelor care mi-au amintit atat de mult de Homeworld. Of, ce nu as da sa vad o continuare a jocului si a seriei anime. Daca canadienii aia nu prea au de gand sa scoata un nou joc, sper din toata inima ca japonezii sa mai faca macar un Banner of the stars IV. Poate ii vedem si noi in sfarsit pe cei doi depasind stadiul de imbratisare tandra :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 1 2010, 07:01 PM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nenea Hiroyuki Morioka mai are 7 nuvele de scris din cate zice el dar se pare ca nu se prea pune pe treaba. Am revazut de curand seriile si mi-a venit un chef nebun sa postez pe aici si poate cu ceva noroc sa mai atrag pe cineva in club.

Fani ai SF-ului, nu ratati animeul asta! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 1 2010, 07:23 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



Hehee ma pot lauda ca tocmia am citit primele 2 volume :D si ca da am atras una bucata fan..poate doi :-?

PS si da am revazut again serile ..5 times deja : :rolleyes: dac anu mia scot si ei ceva noutati :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 1 2010, 07:56 PM
Post #16


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



I'm a fresh recruit btw :) privesc acu seria 2 din Seikai no senki aaaaand i absolutely love it :D thumbs up :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 1 2010, 08:28 PM
Post #17


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Asa asa, noi recruti, ai facut bine Bogdan. Btw... mie imi vin cele trei volume din Crest of the Stars si primul din Seikai trilogy saptamana viitoare de pe amazon :D

Kratozz te asteptam dupa ce vezi totul sa ni te alaturi in clubul de idolarizare Lafiel :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 1 2010, 09:19 PM
Post #18


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Sry dudes but Rei remains on the first place :P
And about Lafiel ...... :rolleyes: i would tickle her...aghmm.... ears :D :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 2 2010, 02:02 PM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



mdah si io am comandat 3 volume dar amazon+ posta romana au hotarat ca nu am nevoie de nr 3... de o luna tot il astept
zeri, Seikai trilogy ai gasit pe amazon tot roman,ca eu nu am gasit decat managa :-<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 2 2010, 03:05 PM
Post #20


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



In Posta Romana nu poti pune baza, poate ceva acid...
Eu am gasit asa:

Volume 1, Volume 2, Volume 3. Mi l-am comandat doar pe primul ca doar ala era pe stoc si vreau sa vina repede.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:08 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |