Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Blue Gender


SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Se pare ca aceata seria ...mi-a schimbat cu totul topul meu de mecha...nus cum se face ca s-a cocotat in frunte ...si nu mai vrea sa se dea jos!!!

Seria este foarte bine facuta.Povestea este SUPERBA si in sfarsit se termina pe placul meu...
Sper ca l-a vazut ceva lume...si nu imi bat gura degeaba!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

e-Z
post Feb 5 2004, 10:00 AM
Post #2


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



Seby, nu l-am vazut tot, am ajuns pe la ep 15 cred..dar ai dreptate in parte..in partea aia in care ziceai ca e SUPERB :)
Inca nu mi-a dat peste cap clasamentul, dar e ceva din atmosfera lui care imi aduce aminte de BERSERK...poate e stilul desenului, poate e povestea, dar stiu ca merita vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 7 2004, 07:56 PM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Nuuuuuuuuuuuu....nu te opri acolo....ca de acolo incepe parte de romance adevarat!!!! Si macelul de la sfarsit...Mai mult nu mai zic!!
De pe la ep 15 ...apare "sclipirea" intre cei doi...pt ca la sfarsit sa fie ceva special!!! 8)
Te rog ..uitate la tot...si dupa daca e nevoie modifica topul!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

e-Z
post Feb 12 2004, 08:06 AM
Post #4


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



OY, OY...ai avut dreptate..iubire, macel..damn, tragedie, sfarsitul ala optimist...absolut superb..Bate Rah Xephonul.
Incep sa cred ca nu o sa fie vreun anime la fel de impresionant ca Eva ptr mine..cauzele sunt clare: Primul anime pe care l-am asteptat 2 saptamani cu sufletul la gura, pe care l-am devorat cand l-am primit. Feelingul acela de satisfactie, de asteptare satisfacuta...da, e greu de batut(+ ca m-au impresionat tare personajele, fiind primu anime non DBZ pe care l-am vazut pe calc..)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Feb 28 2004, 01:20 AM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Deocamdata am vazut doar 17... :lol: . este excelent...vazele alea cu ouale ..imi aduce aminte de Alien..filmul..da stiu ciudat... :oops: ...personajul Merlen..este ceva nemaipomenit....exact genul care imi plac mie...cred ca la fazele de bataie...am dat statia la maxim... :roll: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 28 2004, 06:50 PM
Post #6


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



In sfarsit..am comvins ceva lume sa se uite la nimele asta EXCEPTIONAL!!!!..Pls ..nu uitati sa modificati topurile in functie de ce vizioanati!! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fenix
post Feb 28 2004, 09:52 PM
Post #7


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 214
Points: 2



Ce pot sa zic...am vazut 19 episoade si chiar ma fascinat seria asta.Are o poveste supermisto care se dezvaluie treptat (sau cel putin asa cred io ca nu ne zice direct cine sunt Blue)...Dabia astept sa vad ultimele episoade, ce e naspa e ca nu am ultimele doua episoade, sper sa fac rost pana ajung acolo.

Aaaa...am uitat ceva...melodia de la inceput e super tare...amandoua variantele (in engleza si in japoneza)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Mar 3 2004, 10:26 PM
Post #8


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Nici nu stiti cat ma bucur...ca inca se mai uita cineva la Mecha...si nu la oricare...ci chiar la No 1 Mecha in cazul meu!!! Convingeti cat mai multa lume sa ul vada...
Este un anime care trebuie vazut...indiferent ca iti place sau nu mecha!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 4 2004, 07:23 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ce mi-a placut mie si m-a impresionat la Blue Gender a fost in principal povestea care dupa parerea mea e rupere. Se poate face o comparatie cu Potopul din Biblie, arca lui Noe si celelalte chestii. Omul se retrage in spatiu...ultimul loc sigur pentru umanitate...Second Earth care e un fel de arca care adaposteste lumea de potopul venit pe Pamant - Blue.

In ceea ce priveste realizarea luptelor si a robotilor ce pot sa zic...minunat. Am remarcat ca nu se face retinere la expunerea sangelui care sare peste tot :twisted: , iar personajele care pot fi numite secundare dar care totusi au un rol destul de important in poveste pot sa moara fara nici o problema (si asta e o chestie caracteristica anime-ului, mai putin o intalnesti in filmele de la Hollywood).
[spoiler:2e2b7f029b]De exemplu la inceput am crezut ca echipa care a venit sa-l ia pe Yuuji, din care facea parte si Marlene, o sa ajunga cu bine pe Second Earth, dar spre uimirea mea toti membrii au avut parte de cate o moarte mai putin placuta :) [/spoiler:2e2b7f029b]

Si in fine e de remarcat si ideea de Spirit al Pamantului (Gaya cum era in The Spirits Within care incearca sa protejeze planeta, aplicand o metoda asemanatoare cu sistemul imunitar: impotriva parazitului (oamenii) sunt eliberati anticorpii (blue) :twisted:

Sebi daca mai stii vreun anime asemanator cu Blue Gender te rog sa ma anunti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fenix
post Mar 4 2004, 09:09 PM
Post #10


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 214
Points: 2



Am reusit si io sa termin de vazut Blue Gender...ce pot sa zic...mia placut...actiune, poveste...dar ceea ce nu prea mia placut afost cum erau realizate personajele. Parca ptr cat de marfa a fost seria trebuiau sa fie niste personaje mai bine realizate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Mar 4 2004, 11:33 PM
Post #11


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sunt Perfecte din punctul meu de vedere!!
Chiar superb conturate!!!
Blonda mi-a placut la nebunie....cu frezura aia un pic mai ciudata...dar oricum ...superba!! Despre Yuji....ce sa zic...e misto...ajunge din cel mai ratat...cel mai tare la sfarsit!!! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mad_Dan
post Apr 18 2004, 11:37 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 52
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 266
Points: 2



Intr-adevar, este superb acest anime , mai ales cu tunurile (adica, errm, armele) cu care trageau , he he. Mi-a parut bine ca s-a terminat mai bine decat ma asteptam, fata de altele care nu le mentionez acum (*cough* *cough* evanghelion *cough*) . Pe langa asta, mamaaa, ce puteau oamenii aia sa faca cu un robot, echipat cu sabii, tot tacamul. Ce mai, SUPERB! Pe langa asta , am realizat de la inceput ca Yuji o sa se indragosteasca de ea din mom ce am vazut ca era o fata in robot cand l-a salvat atunci, si a fost interesant sa vad cum a evoluat relatia . :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 19 2004, 01:55 PM
Post #13


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Vazut si eu Blue gender... :D noroc cu anime-urile ca altfel vacanta mea se ducea de rapa... :lol: imi pare bine ca m-am lasat convinsa sa-l vad, pt ca mi-a placut extraordinar de mult, mi-a schimbat complet parerea despre mecha (acum visez la un armor shrike numai al meu.... unul fain cum are Yuji in epis de pe la sfarsit....vise... :roll: hmmm, presupun ca va trebui sa stau la coada, nu?.... Pleaaaase, let me have one!....)

Mda, revenindu-mi din visare: mi-a placut mult sfarsitul-foarte optimist, era si cazul sa li se acorde o a doua sansa, nu?! Desi sincer am avut ceva emotii la un moment dat ca face Yuji vreo chestie necugetata si moare prin cine stie ce meleaguri ale planetei....maturizarea lui Yuji e tare faina, cum reuseste el sa ajunga cel mai tare...desi dc stau sa ma gandesc, personajul care se schimba cel mai mult e Marlene, pt ca in cazul lui Yuji schimbarea era fireasca (mi s-a parut destul de copilaros in primele epis, era normal sa-i vina si lui mintea la cap...). In schimb Marlene avea un caracter destul de puternic si de clar format: fusese crescuta ca un soldat care trebuia sa gandeasca repede si eficient, nu sa simta....iar Yuji reuseste sa o schimbe total!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 19 2004, 03:29 PM
Post #14


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Yeeeeeee ....inca unu pe lista!!! :lol:
...Macar asa poate reusesc sa fac lumea sa-l vada!!!
E clar ...daca place si la fete...e PERFECT!!!!

Pe cine sa mai batem la cap......hmmmm...Stai ca-mi vin ideii! :twisted: !! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Apr 19 2004, 03:42 PM
Post #15


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Hmmm, Seby, ai cam gresit rationamentul :P Unii ar putea gandi ca daca serialul e pe placul fetelor atunci poate ca este prea "soft" si prea siropos ca sa se merite vazut :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 19 2004, 03:48 PM
Post #16


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Mah...din moment ce mi-a placut MIE...cred ca e de ajuns sa conving lumea ca-i de baieti!!! :lol: 8)
Oricum are sange, are actiune...o poveste perfecta...si bineinteles fara ceva romance nu se poate :wink: !! Romanceul face sa placa si la fete!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mad_Dan
post Apr 19 2004, 09:35 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 52
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 266
Points: 2



Da, galetile de interior de monstru imprastiate peste tot pe acolo devin irelevante cand e vorba de relatia dintre cei doi :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 20 2004, 05:57 AM
Post #18


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



seby ... ai dreptate ... in mod sigur blue gender s-a cocotat in fruntea topurilor mele, nu pot decat sa ma felicit ca am avut inspiratia sa ma uit la el.
oricum imi place povestea pentru ca nu e chiar atat de liniara si banala, cu toate ca ma asteptam ca intr-un final marlene si yoji sa ramana impreuna si sa traiasca "fericiti pana la adanci batrinete", imi place cum firul epic se rupe si se reinnoada dupa moartea vre-unui personaj secundar sau grup de personaje secundare, cum se schimba dintr-o data intreaga perspectiva.
de asemenea imi place evolutia eroului principal care trece prin etapele de good guy/bad guy, precum si ideea de definitie a "blue" ca un fel de "perlan bonux al planetei = spala bine si improspateaza" :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mad_Dan
post Apr 20 2004, 10:47 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 52
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 266
Points: 2



QUOTE(axi)
\"blue\" ca un fel de \"perlan bonux al planetei = spala bine si improspateaza\"  :lol:


LOL!!!!!!! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 20 2004, 11:00 AM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Am inceput sa ma uit si eu la Blue gender. Sunt doar la inceput dar imi place, e o atmosfera foarte diferita. Imi place ideea cu creaturile astea,.... daca tot sunt roboti si arme macar sa le folosim sa omoram monstrii nu oameni. Mai vorbesc dupa ce-l vad pe tot. Oricum e primul anime ( mai ales mecha ) unde m-a impresionat personajul feminin si nu cel masculin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:44 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |