Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Paprika..., spicy delusional chick


Sidonix
post Jun 4 2007, 09:30 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mmm... ok... so Satoshi Kon strikes again... cred ca a reusit sa se reinventeze sau de fapt reuseste sa creeze de fiecare data ceva nou variind pe aceeasi tema... mintea umana... in Paprika we see another "disease of the mind":delusion... fie ea halucinogenica, somatica... etc. ... ceea ce m-a surprins, sa vad pt prima data in operele atat de "sumbre" ale lui Satoshi, au fost culorile... vii... intense... nu am mai vazut atat vivacitate imagistica in operele sale de pina acum... daca fac o paralela cu Pefect Blue unde culoriile si imaginiile sunt aproape monocrome reflectand mintea incatusata cuprinsa de psihoze a lui Kirigoe, cred ca in Paprika nuantele atat de vii sunt puse tocmai cu scopul de a accentua paranoia stridenta a viselor... well... ca story... u got to see it for yourselves :)
mai multe detalii pe http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=4191
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 4 2007, 11:03 PM
Post #2


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Imi cer scuze ca spamez tocmai eu.. dar e o coincidenta ce ma suprinde :P Tocmai mi`a recomandat cineva filmul, prin fratele meu, o persoana pe care nici macar nu o cunosc... si l`am pus la ddl.Si acum am zarit si topicul...wow

Sper ca maine sa revin sa editez postul.. cer iertare inca o data, dar nu m`am putut abtine :P

Ps. Go, go Sid XD

LE: Bun, deci vazut si Paprika. :D Fantastic film :D

La inceput nu incetam sa ma intreb "Ce naiba este Paprika?". Ideea este foarte bine reprezentata, pot spune chiar originala.. and i liked it very much.

Acum, am vazut ca Sid s`a zgarcit cu detaliile despre poveste si nu vreau sa fiu eu cea care va spoilereste.. :D

La ce nu ma asteptam in film a fost sfarsitul. De unde si pana unde... n`am nici cea mai mica idee :D


In orice caz, Paprika merita vazut :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 5 2007, 12:42 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



:) ... Paprika este numele de cod al dom'soarei Dr.Chiba ... in rest just watch it :)

ps: vb :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 5 2007, 01:10 PM
Post #4


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
... Paprika este numele de cod al dom'soarei Dr.Chiba ...

Nu la asta ma refeream... this is obvious. Nu cine este ci ce este Paprika avand in vedere natura ei si ce face.. :P Si raspunsul venit mai tarziu in anime.. nu e satisfacator :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 5 2007, 03:59 PM
Post #5


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am filmul de cateva zile. :P Cand i-am citit descrierea pe diverse site-uri, am fost sigura ca daca anime-ul merita vazut, sigur ii va face Sid topic, asa ca am asteptat. :lol: And I was right! ^_^

Dupa ce am citit ce a scris in topic si nu am inteles nimic :lol: , l-am vazut. I se poate face si o descrierea a povestii, dar parca i-ar lua din farmec si mister. Mi-a placut la nebunie. Nu am mai vazut de ceva vreme un film (nu anime :P) atat de bun. Grafica este exact asa cum ma asteptam sa fie. Iar OST-ul este bestial. Mi-a creat senzatia de Millennium Actress. :P

P.S. Sid, esti un fel de criteriu in selectia anime-urilor. :lol: :P

[edit] @YuliKa: Nu inteleg de cauti tu semnificatii lui Paprika. :P Eu zic ca nu trebuie. It/She just is. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 5 2007, 06:10 PM
Post #6


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE(Kisa @ Jun 6 2007, 12:59 AM)
[edit] @YuliKa: Nu inteleg de cauti tu semnificatii lui Paprika. :P Eu zic ca nu trebuie. It/She just is. :)
*




Cand vezi pe cineva care zboara si trece prin obiecte, poate lua orife forma, se poate pune pe un tricou drept imprimeu si alte lucruri, esti chiar intrigat ce este Paprika si ce poate face :P Evident, este femeia din vis, dar pana ti se zice asta... tot te intrebi :P


Acum nu vreau sa stiu ce este, cum este etc. Am precizat doar ce impresie am avut la inceputul filmului, lucru probabil care se intampla tuturor :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 5 2007, 10:26 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



nope <_< ... eu nu am analizat detaliile ci imaginea de ansamblu si m-a satisfacut fara prea mult preludiu detailistic si chiar si fara extazul final... si ca sa continui cu sensuri neintelese:P ati scapat un lucru... the scene cu paprika as a trapped butterfly... it's rape there... remember Pb ?... tovarashu' Satoshi are o predilectie catre violenta mentala ascociata cu cea fizica :rolleyes: ... ain't that cute!? <_< ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 6 2007, 07:35 AM
Post #8


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Cum sa nu ne amintim de Perfect Blue? :P
Numai ca eu am vazut mai mult
"dezbracarea si tentativa de sufocare", decat violul, in Paprika.

Iar violenta mentala, asociata cu cea fizica, merge mai tot timpul la sigur. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Jun 6 2007, 02:22 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



Daca tot am ceva timp si nimic deosebit de facut o sa-mi dau si eu cu parerea.:P
In primul rand mi-a placut filmul si cred ca o sa urmaresc tot mai mult productiile celor de la Madhouse. :D
In al doilea rand as spune ca in Paprika nu e vorba tocmai de violenta fizica sau psihica, ci de incercarea unui mind control prin telepatie.
Dincolo de realitatea cotidiana si puterea noastra de intelegere se afla o forta care ne controleaza, as zice mai mult inconstient decat constient.
Prin puterea gandului ,omul poate depasii barierele lumii materiale si se poate ridica deasupra problemelor ,intrand in legatura cu vibratiile energetice si lumea astrala.
Subconstientul reprezinta un factor important . Prin inspiratie si apoi prin sange orice emotie, orice informatie cu care intram in contact se imprima in atomii corpului eteric.Gandul ca forma energetica are capacitatea de al focaliza.
In somn, inconstient corpul astral se desprinde de cel material. Visele sunt reale, faptul ca noi nu le intelegem sau nu avem o continuitate nu inseamna ca ele nu exista si ca nu ne influenteaza. Primim si interferam ceea ce singuri creem.
Exista persoane superioare din punct de vedere spiritual care pot stabili un transfer telepatic.
Puterea de disociere si activare a visului faciliteaza transferul extransenzorial cu un subiect adormit.
In general rolul telepatiei este unul pozitiv ,care incearca o echilibrare (''recuperare’’) a unui subiect cu probleme .De altfel cam asta se urmarea prin DC- mini. Totusi in unele cazuri telepatia poate influenta negativ, cu urmari grave daca cel ce o practica nu o stapaneste sau are in vedere atingerea propriilor interese.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 3 2007, 12:37 PM
Post #10


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



A fost o incantare. O nebunie... un joc al imaginatiei. Preferatele mele sunt scenele in care care spatiul se curbeaza... si se trece in alta lume. Combinatia de vis cu realitate iti da posibilitatea sa inventezi orice... de la scene extraordinar de frumoase cum e cea cu Paprika plutind printre nori, la scenele grotesti cu alaiul de papusi. Se joaca continuu cu mintea noastra, ce e vis, ce e realitate, oare se vor contopi la un moment dat... sau nu... O visare pana la dementa combinata cu deductii logice, asa ceva rar gasesti. Cu asta pe mine m-a cucerit total. Adica, sunt scene in care logica e rece, intrerupte apoi de scene de nebunie inexplicabila. Plus avalansa de sentimente contradictorii... care vine continuu peste tine... amestecandu-se...

Remarc interpretarea foarte buna a lui Megumi Hayashibara, doua fete asemanatoare si totusi diferite... a fost o incatare s-o aud din nou.
Fanii lui Megumi cred ca au facut imediat legatura intre cele 2... dar asta nu cred ca pierde cu nimic din farmecul anime-ului.


O productie Madhouse, cu acelasi stil de desen incatator.... incepand cu personajele si terminand cu background-urile... ce mult imi place stilul... :) Si melodia de final... cu sunete care-ti raman intiparite in minte. Se joaca in continuare cu mintile noastre.... prin ritmul obsesiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 3 2007, 03:00 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



nope Aldonza... nu este Madhouse... ci doar Satoshi Kon :P ... entuziasmul lui Muza este justificabil... Kon este genial in a pune in imagini mintea umana...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Jul 12 2007, 05:25 PM
Post #12


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



superb. e fantastica scena in care personajele sunt convinse ca se afla in real si descopera ca nu e chiar asa...
m-au incantat mereu desenele care iti forteaza imaginatia, care depasesc obisnuitul. ei bine, paprika exact asta face, de-aia filmul ii grozav.

putin gretos geniul, nu? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 12 2007, 05:41 PM
Post #13


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



QUOTE
putin gretos geniul, nu?


Soryy.. imi scapa.. spune-mi te rog la cine te referi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Jul 12 2007, 05:55 PM
Post #14


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



numele nu l-am retinut. este acel gras imbracat in portocaliu... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 12 2007, 06:11 PM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



important is what's inside, isn't it ?! <_< ... NOT ! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 12 2007, 06:13 PM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



A zis Sid inaintea mea... :P
Mie mi-a placut de el... e asa de real... are cateodata gesturi de copil... si cand ii zice lui Chiba At Chan e dulce...

Altceva exista in Paprika... exista grotesc... visul cu alaiul de papusi e grotesc... estetica uratului... mi-a placut pana si partea asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nessaja
post Jul 29 2007, 03:16 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 226
Joined: 6-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.521
Points: 487
Gender:



Pentru cei interesati, am gasit filmul de vanzare online in Romania: MyMovie.ro cu subtitrare in lb.romana.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jul 29 2007, 03:53 PM
Post #18


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Există deja la vânzare în în magazine. L-am văzut la Media Galaxy, la "minunatul" preţ de 49.9 RON.
Prefer să aştept până mai scade preţul. Până la urmă, de la acelaşi preţ, Steamboy a coborât la 20 RON. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Feb 25 2008, 09:38 PM
Post #19


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Este pur si simplu incredibil cum este imbinata realitatea cu fictiunea aici.
Este genul de in care personajele sunt atat de naturale, de reale cu exceptia faptului ca nu sunt. M-a pus putin la "lucru", am incercat sa imi amintesc niste vise ca sa le pot compara cu ce vedeam, lucru destul de greu pentru mine avand in vedere ca uit ce visez de cele mai multe ori.
Reprezentarea este complet originala, condimentata, te face sa iti placa sa privesti, iar culorile vii de multe ori mai "intunecate" decat cele inchise nu?

Anyway, o sa fiu mult mai atent de acum incolo dupa creatiile lui Satoshi Kon, that's for sure.

P.S. thanks Muza chan
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 26 2008, 11:20 AM
Post #20


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



scarz08:
Cu placere... te invit la Perfect Blue.... :)

QUOTE
iar culorile vii de multe ori mai "intunecate" decat cele inchise nu?


Culorile... da... interesant subiect. Nu cred ca am prins ideea... as vrea sa explici.

Mi-a atras atentia si mie culoarea rosie a lui Paprika, o pata de culoare vie, pe care nu ai cum sa nu o observi.

Nici personajele nu mai sunt sigure cand e realitate si cand vis, imi amintesc scena cu At chan, fiind aproape sa cada de pe balcon, sau faza in care verifica daca gardul este solid, pentru ca mai cazuse odata. Are insa avantajul de a fi destul de explicit, in ce priveste partea cu visele, visele celor implicati direct sunt foarte diferite, stii exact in visul cui esti, asta ca sa poti observa momentul in care incep sa se amestece.

Pana la urma scenele cu parada sunt favoritele mele, am revazut niste bucati din film de curand si m-a incantat aglomeratia de lucruri diferite care compun acea parada: statui budhiste, maneki neko, roboti, o armura, niste torii rosii care merg ca pe picioroange, diferite tipuri de papusi, frigiderul, stalpi de lumina, semne de circulatie, etc. Atat de japonez acel amestec, incantator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:40 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |