Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Beyond the Clouds


Muza chan
post Jul 27 2007, 03:55 PM
Post #21


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Emanuel:
N-am zis ca e extraordinar.. . :P am zis ca mi-a placut... desenul e extraordinar...

La mine a fost chiar pe dos, adica de obicei nu vad drama/slice of life, decat ocazional, dar de data asta mi-au placut copiii. Mi s-au parut draguti. Mi-a placut faza cu promisiunea, in jurul careia se desfasoara filmul. E drept, am asteptat explicatii relativ la lume, la turn, la partea stiintifica. Si n-am asteptat degeaba... explicatiile au venit si mi-au placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jul 28 2007, 01:58 PM
Post #22


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



In privinta desenului sunt de acord ca e superb. Grafica din beyond the clouds m-a impresionat teribil B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Dec 6 2007, 11:01 AM
Post #23


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Aveam Beyond the Clouds de vreun an si tot evitam sa-l vad. Nu stiu sigur de ce. Cred ca am vazut la un moment-dat inceputul si nu mi s-a parut cine stie ce. Pana aseara cand m-am incumetat sa-l vad pe tot si s-a dovedit ca prima impresie a fost cea corecta.

Intr-adevar, arata superb, unele peisaje te lasa cu gura cascata iar muzica e deosebita (am ascultat de vreo 3 ori melodia de la sfarsit-Your voice parca ii zicea). Insa in afara impactului vizual filmul asta nu a mai lasat altceva in urma lui. Nu l-a perceput nici ca foarte bun, nici ca rau, doar ca ceva mediocru. Nu a reusit sa ma impresioneze, sa ma atinga povestea. Si ma enerveaza la culme stilul asta cu ai o lume data, un scenariu, nu trebuie voi sa stiti cum a ajuns sa fie asa, de ce, cand etc, doar urmariti si apreciati povestea noastra.

Singurul moment care m-a impresionat/intrigat a fost cel in care fata intra in sala de clasa doar ca sa vada o "fadding image" a lui. Mi s-a parut extrem de interesant conceptul si mi-a adus aminte, intr-o oarecare masura, de Silent Hill-the movie.

Daca Emanuel si Alinna i-au dat 4/5 eu voi fi putin mai carcotasa-3/5 overall. La cat hype e in jurul acestui anime, ma asteptam la mult mai mult. She&her cat+Voices of a distant Star sunt mult mai reusite. Se pare ca Makoto Shinkai e mult mai priceput la animatiile scurte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sweet_vl08
post Aug 1 2009, 10:11 AM
Post #24


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 29-August 08
From: judetzul Valcea,Dragasani
Member No.: 7.471
Points: -91
Gender:



* BEYOND THE CLOUDS *

Despre Makoto Shinkai am vorbit intr-unul din numerele anterioare,cu ocazia prezentarii "5cm/second".Stilul sau inconfundabil ,grija pt. detalii,extraordinara abilitate de a manui culoarea si lumina in desen i-au adus o binemeritata reputatie,fiind uneori numit al doilea Miazaki.Daca ati vazut deja "5cm/second" veti fi in mod sigur placut impresionati si de "Beyond the Clouds".Daca nu,sper ca randurile care urmeaza sa va convinga sa o faceti.

"Beyond the Clouds"(in original "Kumo no Muko,Yakusoku no Basho" insemnand "Dincolo de nori,locul promisiunii noastre")este un anime ceva mai vechi de-al lui Shinkai,datand din 2004.Insa beneficiaza de aceeasi forta vizuala ca si "Byousoku".Veti recunoaste fara indoiala mana artistului atat in tehnica desenului cat si povestea propriu-zisa.
Filmul are o desfasurare lenta,fara aglomerari de intrigi si personaje.Suntem in anul 1996.Insa istoria este alta decat cea pe care o cunoastem.In urma razboiului(nu stim cu precizie despre ce precizie este vorba,probabil al doilea Mondial)Japonia este impartita in doua:Partea sudica si centrala este aliata cu SUA,iar nordul,constand in principal din insula Hokkaido,numita acum Ezo,este de partea Uniunii,adversarul Americii.Detaliile legate de acest aspect sunt foarte putine si nici nu au prea mare importanta,ele constituie mai mult un fundal pe care se va desfasura povestea de dragoste si prietenie dintre Hiroki,Takuya si Sayuri,3 adolescenti cu vise si dorinte obisnuite.

Alaturi de cei trei,in film mai apare un personaj,unul inanimat,simbolic:Turnul din Ezo.Acesta poate fi obsevat de la mare departare datorita lungimii sale extraordinare;de la distanta pare ca uneste cerrul cu pamantul,ca o coloana a infinitului.De aproape nu stim cum se vede,caci nici unul dintre cei trei nu a ajuns vreodata langa e.Dar planuiesc sa o faca.Cei doi baieti,Hiroki si Takuya lucreaza in vacante la fabrica de rachete din apropiere,iar cu banii stransi cumpara materiale pt. a-si cumpara propriul avion-Bella Ciela-cu care vor zbura pana la Turn.In proiect este atrasa si Sayuri,care le impartaseste visul si astfel ia nastere o prietenie durabila,care va evolua incet in iubire.Tunul din Ezo devine intr-un fel tema centrala a filmului.El reprezinta materializare dorintelor personajelor,obiectul nazuintelor si al viselor acestora.Permanent in fata ochilor,vizibil de oriunde,chiar si noaptea,insa niciodata atins cu adevarat.Cei trei fac un legamant de a zbura impreuna la Turn,deasupra norilor,in locul acela indepartat di misterios.
Faptul de a ajunge acolo nu reprezinta un scop in sine,cat mai eles onoarea acestei promisiuni,care insumeaza in ea visul copilariei si puterea prieteniei.Dupa cum spune Takuya "varful sau nevazut pare ca duce in alta lume ".Insa vviata nu este atat de simpla pe cat ne-am dori,dimpotriva,de cele mai multe ori ucide sperantele copilariei.Vara aceea petrecuta impreuna,in care planurile de a ajunge in "locul promis"ocupa locul central ,va fi insa ultima inainte de a da piept cu viata.Caci,spune Takuya ,"de atunci incolo,lumea in care traiam avea sa ma tradeze de nenumarate ori".Copilaria a luat sfarsit,urmeaza maturitatea.



TO BE CONTINUED...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |