Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mardock Scramble


Sidonix
post Sep 25 2011, 10:35 AM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



(IMG:http://coalgirls.wakku.to/wp-content/uploads/2011/09/Mardock.png)
Nuvela lui Tow Ubukata, Mardock Scramble a aparut intr-un final ecranizata sub forma unei trilogii de filme din care deja primul First Compresion este deja disponibil in DVD si in curand a doua parte Second Combustion, ultima avand release-ul in 2012...
Am vazut primul film acum putin timp si am sperat ca voi vedea si a doua inainte de a face thread insa aparent mai dureaza pina o sa apara asa ca am decis sa deschid subiectul chiar daca pare prematur.
Prima impresie ce mi-a lasat-o First Compresion ar fi lipsa unui buget pe masura si asta se observa prin lipsa "grandorii" lumii create. Mi se pare un "handicap" in momentul transpunerii in animatie, imposibilitatea dimensionarii universului pe masura imaginatiei creatorului ei... Initial GONZO trebuia sa produca OAV-urile insa au anulat proiectul iar studioul GoHands au preluat si facut remake in seria de filme. As fi preferat Gonzo si Oav-urile nu neaparat din perspectiva unei posibile productii mai bune facuta de Gonzo ci din prisma unui "spatiu" mai mare de adaptare a nuvelei.
First Compresion pot spune ca are 2 parti desi filmul are 65 de minute... in prima parte avem contact cu lumea violenta in care Balot moare si renaste iar in partea a doua de actiune. Filmul contine multa nuditate, sex si violenta in care Balot traieste drame si renaste ce pentru mine este un deja vu ce o are protagonista pe Sawa din Kite, insa lumea si evolutia este total diferita. Cred ca introducerea lui Balot si a trecutului ei putea fi facuta mult mai complex insa din pacate timpul nu a permis. Poate unora le place faptul ca totul este concis insa personal cred ca se putea insista putin mai mult pe interactiunea ei cu trecutul si relationarea cu Shell. Renasterea si noua viata in care Rune Balot incearca sa-si gaseasca identitatea si scopul existentei alaturi de Dr.Easter si simbiotul Oeufcoque mi s-a parut rushed si mi-a lasat un feeling de incomplete insa totul a fost compensant de ultima parte in care actiunea schimba nota seriei. Secventele de aciune din ultima parte sunt intense si abunda in elemente cyberpunk action old school ca mutatii, super power cyber enhancements etc.
Per total ecranizarea este buna insa daca se depunea mai mult efort putea deveni un instant clasic insa poate ma pronunt prematur si probabil corect e sa asteptam finalul ultimei parti pentru o decizie finala...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 28 2011, 03:36 PM
Post #2


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sid, am downloadat azi versiunea scoasa de cei de la Coalgirls si se vede shitty rau. Pentru 7.5 GB ma asteptam la ceva mai bun >.<. Exista vreo versiune HD sau asta e cea mai buna optiune?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Sep 28 2011, 07:43 PM
Post #3


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Daca banuiala mea este corecta, problema nu e fisierul video ci codec-urile pe care le ai. Din ce am vazut pe site-ul celor de la Coalgirls, versiunea de 7GB e encoded pe 10biti. Pentru astfel de fisiere ai nevoie de codecuri recente, deci daca nu ti-ai updatat codecurile in ultimele 2-3 luni asta probabil e problema.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 28 2011, 11:44 PM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Any codec pack you would recommend for little old me? ^^ Preferabil download link ca nu prea am noroc cu gasitul :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 29 2011, 10:54 AM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... eu am ultimile codecuri si sunt trecut pe 10 biti de la momentul lansarii codecurilor plus software players diversi si tot la fel se vede ... daca intri pe coalgirls mentioneaza ca orice au incercat si nu a reusit sa scoata granulatia, vers 720p la 7,5 Gb e pe 10 bit iar 1080 e pe clasic 8 bit ... de fapt releasul asta Blu Ray este doar un upscale DVD pt ca oficial de abia in 2012 va apare lansarea diecta in Blu-Ray... so there u have it... oricum o sa iau dupa ultima parte pack-ul Blu ray cu cele trei pt colectie...
ps: Tessa ia ultimul CCCP codec pt ca stie 10 bit sau AVC 10 bit sau mergi pe versiunea de 16 GB 1080p pe 8 bit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 30 2011, 03:06 PM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ending sucked. Of the first movie I mean. Te lasa asa...in aer >.<. Si trebuie sa astept cate luni pana apare urmatorul film ca sa vad si eu cine va trage primul?
Oricum, She seems to be in a shitty situation <.<.
Ca realizare mi s-a parut un film grabit si nu foarte bine gandit. Pierdem o gramada de timp ca sa vedem cum Soarecele stabileste o legatura [partial platonica] cu fata. Scene care dureaza cam 20 de minute si care m-au plictisit complet. Apoi ceea ce a contat cu adevarat: actiunea si povestea ei au fost foarte grabit prezentate. Cateva scene in bg pe care nici nu le puteai vedea bine daca incercai sa te concentrezi si pe conversatie <.<.
Si m-am chinuit atata sa incerc sa gases o versiune HD. Nici nu am gasit-o si anime-ul asta oricum nu merita efortul. O sa astept sa apara si al treilea film inainte sa le vad pe ultimele doua. Ca daca si al doilea o sa se termine ca si primul o sa-mi pierd o buna parte din par. And I love my hair XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |