Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De Ce?, de ce va uitati la anime?


Messeriche
post Oct 18 2012, 08:36 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 7-April 11
Member No.: 10.432
Points: 110
Gender:



Am deschis aces thread pentru a auzi diferitele opinii si povesti despre ce va uitati la anime inafara de faptu evident de enterteinment.

In ceea ce ma priveste eu ma uit pentru e ceva unicat pentu ca de exemplu in acelasi episod poate sa fie comedie si thriller in acelasi timp fara sa fie tras de par.Mai e si faptu ca fata de filme sau si orice altceva ce vrei tu_____introdu aci______ are possibilitatea ,mai bine zis isi permite sa transforme din ceva banal printr-un stil de desen in batMan,superman,stefal cel mare si sfant ,o nota de 10 la mate,etc. mai e si partea auditiva dar nu vreau sa va ocup acum toata ziulica :)) . Adica ma uit pentru ca consider ca anime este arta :D :D .



TU de ce uiti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Oct 18 2012, 10:53 PM
Post #2


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



nu numai ca e unicat dar e si fara numar fara numar fara numar........................
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 20 2012, 09:17 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Imi place ca in anime gasesc idei care in live-action ar fi cam imposibil de ecranizat. Imi place foarte mult SF-ul si cum la televizor nu gasesc nimic calitativ ma indrept spre o serie anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Oct 26 2012, 11:53 AM
Post #4


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Nimic calitativ la TV? Firefly? Farscape? Babylon 5? Stargate? :D


I like anime because they are enjoyable. Nimic mai complex de atat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 26 2012, 01:34 PM
Post #5


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Eu ma uit la anime pur si simplu pentru ca serialele ma plictisesc. Nu stiu niciodata cand sa se opreasca (Prison Break, Lost, Grey's Anatomy, Vampire Diaries) inainte de a deveni ridicole, iar jocul actoricesc ma lasa, de cele mai multe ori, rece.

In afara de Dr. Who, Game of Thrones, Spartacus (don't judge me :P) si The Big Bang Theory nu ma mai uit la nimic.

Efectiv, nu ma pot..."implica", nu ma pot conecta cu personajele. Si asta ma plictiseste.

De filme, nici nu mai discut: cliseu peste cliseu, bani aruncati pe efecte de furat ochiul privitorului si de distras de la povestea ridicola.

In schimb, niciodata nu m-am plictisit la un anime si cred ca asta e motivul principal pentru care ma uit la ele. Asta, si, cum a spus IceJack, they're enjoyable :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Oct 26 2012, 04:17 PM
Post #6


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



The Walking Dead? Band of Brothers? The Pacific? Castle? Entourage? Nimic nu te-a prins?

P.S. Judging you!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Oct 26 2012, 04:23 PM
Post #7


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



Judging even more: no Dexter, no House MD?
Cum faci diferentiale fara asa ceva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 26 2012, 04:30 PM
Post #8


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Nu le-am mentionat fiindca alea mi-au placut si au stiut cand sa se opreasca :P

Nu am vazut Entourage, restul da. Castle a inceput sa ma plictiseasca la sezonul 4, asa ca l-am abandonat.

Cele pe care le-am mentionat au inceput fain, au fost interesante then, to make more money, au devenit niste porcarii <_<

Oh, about Dexter. A devenit foarte...foarte boring. Nici nu stiu cat mai rezist <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 26 2012, 05:11 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



QUOTE(IceJack @ Oct 26 2012, 12:53 PM)
Nimic calitativ la TV? Firefly? Farscape? Babylon 5? Stargate? :D
I like anime because they are enjoyable. Nimic mai complex de atat.
*



Hehe, vazute si revazute. Pofta de SF e maaaaare :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post Oct 26 2012, 08:47 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



Pentru ca imi plac foarte foarte foarte foarte ffffffffffffffffff mult :)

mai exista si cateva filme seriale care sa imi placa, dar in general mi se par false, lipsite de sentimente, plictisitoare :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Messeriche
post Oct 27 2012, 12:55 AM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 7-April 11
Member No.: 10.432
Points: 110
Gender:



:) inteeeresanta chestia cu enjoyable imi aduc aminte ca mam uitat prima data la anime ca imi placea openingul de la el si pe urma .......(4121212 animes later)......here I am
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

UnDirector
post Oct 27 2012, 08:29 AM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 80
Joined: 3-January 07
From: Constanta
Member No.: 3.548
Points: 167
Gender:



Deci... am crescut cu anime.

Era ceva ce m-a atras la animatia japoneza, de cand eram mic ciutan.

Pe vremuri cand nici macar nu stiam ce este animatia japoneza. Seriale precum Nils Holgersson, Kiba the White Lion sau Saber Rider.

M-am desteptat abia cand a inceput Sailor Moon pe RTL1 prin 1996 sau 1997.

Am fost fascinat. @_@ De artwork. Da, cred ca primul lucru care m-a atras la anime a fost felul in care personajele au fost desenate, animate si transpuse pe ecran :)) . Ca un ciutan, imi placeau fetele din Sailor Moon :) Ecchi? aveam 10-11 ani.

Hai copii, adunati-va in jurul lui tataie, sa va povesteasca de vremurile de glorie a televizorului, cand aveai acces la anime doar pe canalele germane. :))

Dar de ce imi place acum anime-ul? Imi place ca inca ma poate surprinde, ma poate de a dreptul stupefia, ma poate incanta prin felul in care abordeaza anumite idei, ma poate pune pe ganduri, imi poate face imaginatia sa zboare, ma poate face sa "shed manly tears", si pur si simplu ador animata japoneza.

Dar nu e totul sparky si shiny. Ma enerveaza temele reciclate, conduita dubioasa a anumitor personaje, situatiile jenante, ignoranta, FAIL END-urile siiii engrish-ul.



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 27 2012, 05:18 PM
Post #13


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(IceJack @ Oct 26 2012, 04:17 PM)
The Walking Dead? Band of Brothers? The Pacific? Castle? Entourage? Nimic nu te-a prins?
*



Seriale gen The Walking Whore sunt acolo just to kill time. Singurul serial care il consider on par with anime este Dexter. Odata ce ai prins gust de povesti si idei interesante nu iti mai vine sa te uiti la lucruri mediocre.

Spartacus: the live action version of the ecchi genre.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Oct 27 2012, 05:33 PM
Post #14


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Eu ma uit fiindca:

- Sailor Moon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ApaaPlata
post Dec 21 2012, 07:13 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 27-September 12
Member No.: 11.083
Points: 198
Gender:



Deoarece poti vedea unele idei , concepte de viata diferite fata de cum vezi in serialele europene sau cele din america.Yea i get bored to watch teens , vampires and werewolf and see comments on the internet like ''I want to f*ck Elena'' or ''Damon is hot''

Probabil si ca japonezii au alt mod de a gandii si sunt cunoscuti ca unii dintre cei mai dezvoltati oameni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Dec 21 2012, 07:34 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(ApaaPlata @ Dec 21 2012, 07:13 PM)
Deoarece poti vedea unele idei , concepte de viata diferite fata de cum vezi in serialele europene sau cele din america.Yea i get bored to watch teens , vampires and werewolf and see comments on the internet like ''I want to f*ck Elena'' or ''Damon is hot''

Probabil  si ca japonezii au alt mod de a gandii si sunt cunoscuti ca unii dintre cei mai dezvoltati oameni.
*



Bine ai venit ApaaPlata (trebuia sa mai lasam si noi vinul :lol: ).
Ai facut cumva o introducere despre tine la Membrii Noi ??? Sunt doar curios :twisted: :twisted: (seteaza si genul de sex...... e un must indiferent daca esti un alien... aliensi are cool too , way cool :lol: ).

Ahhh e clar ca au altfel creierii montati :lol: :lol: dar si aia au o gramada de pop-stars si filme de comedy si love de si acolo zic aia "wowww I want to 4uck YUMA so badddd".... "Yuko has a a body of a god I want to eat him :P". Iar la formatii de fete sau baieti stil Backstreet Boys au cu sutele .. sunt nebuni rau astia :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ApaaPlata
post Dec 21 2012, 10:18 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 27-September 12
Member No.: 11.083
Points: 198
Gender:



In fiecare tara gasesti oameni de genul , dar ideea este ca unii sunt mai ''luminati''.So yea ca tot vorbeam de anime , am terminat Btoom de vazut , sincer a fost ok ceva diferit nu prea multe scene ecchi mi se pare ca doar 1 a fost.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 22 2012, 12:29 AM
Post #18


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Daca ti-a placut Btooom trebuie sa vezi Mirai Nikki. Same survival game theme, but much more interesting characters and superior story.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Dec 22 2012, 10:22 AM
Post #19


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



De ce ma uit la anime?

Pai, comparativ cu desenele "western" (gen cele pe Cartoon Network), aveau o doza de "exotism".
Doza care am primit-o "cand eram mic", gen DBZ,Sailor Moon mi-au deschis apetitul pentru genul anime.

Dupa care a urmat cele date pe AXN sau animax, gen Blue Gender,Cowboy Beebop,Yuyu Hakusho. Ele au reprezentat punctul in care am devenit cu adevarat pasionat de anime.

Dar aventura a inceput cu adevarat cand mi-am luat calc si am avut acces la internet.


Deci,in final, nu am un raspuns prea pompos la intrebarea "de ce ma uit la anime".


Un simplu "pt ca imi plac" ajunge :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dgmikep
post Dec 22 2012, 11:01 AM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 16-April 12
Member No.: 10.946
Points: 257
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Oct 27 2012, 05:33 PM)
Eu ma uit fiindca:

- Sailor Moon.



My very very long story:
- Eram in gradinita, si pe la pranz, ne adunam toti copii intr-o sala si ne uitam la singurul televizor de acolo, la desene animate ( anul trecut le-am gasit drept anime pe Anime-Planet). Erau animeuri pentru copii dar totusi animeuri.
- La inceput de clasa a doua a inceput Sailor Moon pe TVR Atunci nu conta ca esti fata sau baiat, in scoala, liceu sau chiar batran, toata lumea se uita . Am avut album Sailor Moon din care lipsea doar un actipild. A aparut Dragon Ball, Pokemon pe pro tv, alte animeuri pe TVR si antena, de Tele7abc nu mai zic, avea de toate. Si cu televizorul am tinut-o mult timp , cu "desene animate"
- Am fost pe A+ in ziua in care sa lansat, si am vazut cam tot ce a dat, zilnic. Atunci am vazut ca li se zice anime, dar atat.
- Atunci, cu ajutorul internetului de la locul de munca al fratelui meu sau internet cafe si calculatorul luat de el, am gasit ceva interesant : reviste anime romanesti, de la Anime-Mania.ro, Manga-Anime.ro. Inca am pe HDD toate numerele scoase de ele. Acolo am gasit reviewuri de anime si mi-am facut prima lista de want to watch, pentru ziua in care urma sa am internet.
- Si internetul a ajuns la mine intr-un sfarsit ^__^. De aici incepe viata mea cu animeuri in adevaratul ei sens. Nu prea aveam mare viteza, maxim 500 kb/sec , dar aveam timp Stiam dinainte de un program: StrongDC, o versiune a ODC. Acolo am gasit anime... mult anime. Am ajuns pe un server suedez si acolo am gasit ce cautam: oameni amabili cu serverul de aproximativ 100 TB plin de animeuri. Si am inceput sa downloadez.... Nu exista termenul de hd atunci, nu exista mkv, deci totul era .avi, adica episoade aveau 150 mb. Deci am scos cam 200 de serii, si au incaput toate pe hard. Si am inceput sa ma uit, cu program, 8 episoade pe zi, cate 4 dintr-o serie.Dar nu oricum: Ziua eram la scoala, si seara nu eram singur pe calculator. Deci am gasit cea mai buna metoda: converteam animeurile pentru telefon. Am vazut sute de serii anime, pe un ecran de 2.5 inchi, la 320x240. Asta am facut ca sa pot vedea animeuri. Se vedea foarte bine, poate parea un ecran extrem de mic, dar era destul, vedeam scrisul perfect, nu aveam nevoie de altceva. Cu timpul am redus de la 8 episoade, la 6 si dupa la 4 pentru ca imi ceda bateria la telefon. Atunci am cumparat ceva ce vroiam de mult timp: o consola Nintendo DS si un card special pt ea ca sa joc jocuri "free". Tot nu aveam cum sa stau seara pe calculator si am schimbat telefonul pe consola, care avea un ecran mult mai mare, bateria tinea destul pentru 2 serii complete, ce mai... era o noua era
Viteza la net a crescut, apareau mai multe harduri, apareau mai multe animeuri.
- Abia anul asta m-am facut cu propiul laptop. Aveam o sansa sa vad animeuri HD.

Deci asa a inceput tot. De ce ma uit? Imi plac si atat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:44 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |