Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dragon Ball GT


Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Unregistered









Sper sa nu se supere nimeni ca am deschis acest topic.Desi threadul e dedicat si acestei serii, se vorbeste mult mai mult de DBZ.Ceea ce e nedrept fata de GT!Eu abia l-am vazut, pot spune ca mi-a placut enorm.E drept ca primele 10 episode sunt o lalaiala totala, dar dupa aceea nu m-am mai putu desprinde de monitor.Ultmul episod a fost chiar emotionant....Este incredibil cat de bine s-a impletit actiunea cu comedia si drama.Totusi, nu cred ca se poate ridica la titlul de "Best anime ever", deoarece eu cred ca nu exista asa ceva.


PS:Astept represaliile pt deschiderea topicului... :D
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Lalaiala aia il aduce pe GT mult mai aproape de original. La inceput se pune mai mult accentul pe aventura decat pe lupta efectiva, cea ce mie imi place.
Sti cum iti dai seama cu adevarat ca este ultimul episod, nu mai prezinta preview-ul episodului urmator. Pare ciudat, dar intr-o lume in care moartea este doar un obstacol mic, este singurul mod in care esti sigur.
Citeam o idee pe net cum unirea cu Dragonul inseamna cu adevarat moartea lui Goku. Fapt ce se observa, el incepe sa vegheze asupra urmasilor ca un adevarat spirit protector (stramosesc). Acest tablou se identifica foarte bine cu cel al cultului spiritelor si al respectului pentru inaintasi specific japonezilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



In opinia mea deabea de la ep. 30 merita urmarit, ca de acolo se face marfa. Primele ep. ma plictisesc la maxim, desi unele sunt frumoase, majoritatea sunt lame.

Faza de la final este super, iar daca vezi si Special-ul intelegi si mai bine.

Bogdragon....nu consider ca fuziunea cu Dragonul e moareta lui Goku...ci nemurirea lui
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Unregistered









Primele episoade mie imi plac deoarece sunt fooooarte hazlii :D.Ultimul episod este chiar nostalgic.Parca as mai vrea o serie.....dar poate ca ce e prea mult strica....Scorpio, poate ca actiunea nu e totul.Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau ;) , dar incearca sa vezi si dincolo de ea.E drept ca serialul este unul de actiune, dar pe langa aceasta exista si subiecte secundare(de ex. 'suferinta' lui Pan pentru ca este tartata ca un copil si nimeni nu are incredere in capaciatile ei).Asta inseamna un serial cu adevarat complet.
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sethi...misto..ai ajuns tu sa ma inveti pe mine cum sa ma uit la anime..... :? interesant :? Crede-ma ca stiu ma imulte decat tine...iar afirmatia este rezultatul acestei esperiente
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Da, dar nemurirea lu Goku este mai mult in spiritul tipic Japonez (spiritul inaintasilor) decat in cel al europenilor (ajungi in rai -unde Goku a ajuns de cateva ori).
Pan este un copil. Se vede ca il mostenese pe Gohan (plangacios cand erea mic).

In special apare o neconcordanta (de parca ar fi singura din serie), Goku jr cauta Globurile Dragonului, desi la sfarsitul lui GT ele dispar pentru todeauna. Sau poate ca ele apar special pentru al ajuta pe copil (pana la urma Goku le cam controleaza soarta acum).
Oricum Goku jr nu reuseste sa duca misiunea pana la sfarsit, acest lucru nici nefiind nevoie. In special este vorba mai mult despre o lectie de maturizare si este singurul film DB,Z,GT in care nu apare nici o scena de lupta. Totusi este un pic cam ciudat sa vezi urmasul lui Goku fiindui frica de un batausi la scoala.
Desi urmasi lui Goku au potentialul mai mare decat el, nici unul nu poseda acel spirit ce la facut pe Goku legendar. Nici unul dintre ei nu are dorinta acea de auto perfectionare si acea lipsa de frica (si judecata :D ) in fata unor situati ce par insurmontabile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sethi am mai observat ceva in postul tau...o eroare:
QUOTE
de ex. 'suferinta' lui Pan pentru ca este tartata ca un copil si nimeni nu are incredere in capaciatile ei)


Ma oi fi vazut eu Gt-ul acu 1an jumate...dar cred ca mi-as fi adus aminte de asa ceva. Deci asa zisa "suferinta"..nu este nimic mai mult decat o mica suparare a lui Pan...iar daca vb de primele ep......atunci nu vb aceasi limba....ca pana nu intra Goku in prin plan la propriu..adica se face SSJ 4 .....Pan se bate de fiecare data..dupa ep 35 mai rar...pt. ca n-are nici un efect.

Apropo.....singurii care se indoiesc de puterile ei sunt Videl, Chici si parca Gahna...dar la asta numai sunt singur. Si daca mai tii tu bine minte Goku si Tranks chiar sunt surprinsi de capacitatile ei...si o incurajeaza.

Bogdragon.....o idee chiar interesanta si o observatie buna. Ce-i drept Goku Jr ca bataie sucks big time, nu semana nici macar cu Goten, chiar ca seama cu Gohan...se vede ca are gena lui.

Ca urmasi imi place mai mult parca Vegeta jr..parca e Vegeta mic...exact aceleasi calitati le are.

Apopo de nonconcordante.....la turneu..in bataia Goku jr - Vegeta Jr.....parca Goku Jr e altu...are mai multa incredere in el.....cred ca turneul e facut dupa film.....ca altfel nu-mi explic increderea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Unregistered









Poate ca intr-adevar am exagerat folosind termenul de "suferinta" si ca mai degraba este o suparare a lui Pan.Iar aceasta supparare nu se manifesta numai in primele episode, ci si duap ce Goku devine SSJ4.
CAt despre Goku Jr., nu stiu ce sa spun(inca), edoarece nu am vazut(inca) filmul.O sa-l vad cat de curand.Din ce mi s-a povestit seamana cu Dragon Ball - Goku mic cautand globul cu 4 stele.Am dreptate?
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Sethi, pe scurt, asa este in film cum zici.

Scorpio, specialul are loc inainte de turneul in care se lupta cei doi copii. In turneu se transforma SSJ, pe cand in calatoria lui nici macar nu stia sa dea cu pumnul.

Mi-am adus aminte de Goten din GT. Baiatul ala nu pleaca fara telefon. Daca ar fi dupa el si-ar suna prietena si i-ar spune:
"Nu pot sa ne intalnim diseara, Android 17 o sa distruga lumea, ne vedem maine".
Este cea mai ciudata maturizare pe care o sufera unul din urmasii lui Goku.
Pana la urma este singurul mod de a rezolva problema potentialului aratat in copilarie. Pentru el SuperSayanjin erea doar o joaca si o facea doar pentru ca Trunks si Gohan o faceau. Lenea isi spune cuvantul si el ajunge cel mai slab dintre sayani, desi putea sa fie cel mai puternic dintre toti.
Un factor ar mai fi si banii. Deoarece Satan le dadea o alocatie, s-au mutat din padure, au ajuns in oras, iar acolo nu puteai sa zbori dupa chef. Daca Goten ar fi trebuit sa faca rost de mancare pentru familie (prima oara el apare cu un peste urias in spinare) poate ar fi fost mai "harnic".
Cel ce mosteneste cu adevarat spiritul de lupta la lui Goku este elevul sau, Ubuu. Mereu cauta sa se perfectioneze chiar si in fata inevitabilului (Se roaga de cineva sa fuzioneze cu el cand vede fuziunea dintre Vegeta si Goku).

Despre Vegeta Jr, m-am gandit si din punct de vedere genetic cred ca este nepotul lui Bra si nu a lui Trunks. Fata aia avea mai mult Vegeta in sange decat a aratat vreodata Trunks (ce seamana prea mut cu Bulma).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bogdragon...dar sa nu uitam ca si in special se trensforma...de acolo incepe totul.

Goten... :D e tipul adolescentului normal..si daca stam bine sa ne gandim...ce rost mai avea sa se antreneze cand ei credeau ca nu se mai poate intampla nimic care sa le solicite puterile....aici seamana cu Gohan in Sayianman Saga....sie l a tras ciulul de la antrenament pt. a invata pt. scoala......bine astea la insistentele lui Chici. Ce-i drept el macar mai are chef de bataie....dar nu ca inainte.

Ubuu ce-i drept, dupa Vegeta, e singurul care vrea sa-l intraca pe Goku. In el parca se vede aceea dorinta a Sayianilor de a fi cei mai buni..desi el nu era..poate in cei 7 ani petrecuti cu Goku, o parte din caracterul sau l-a cooptat si Ubuu.

Cat despre Vegeta Jr si Bra..... :? ma nu stiu ce sa zic.....Bra e mai mult rasfatata decat luptatoare...sa nu uitam ca ea n-are nici o putere...si ca se poarta exact ca o fata de bani gata( episodul cand e la cumparaturi cu Vegeta)

Si da....Vegeta Jr e fiul lui Bra...ai uitat ca apare la turneu si se aseaza exact langa Pan? ;) Chestia cea ma iciudata se petrece aici....cand Bra n-o recunoaste pe Pan....asta e una..alta e ca Bra e mai tanara decat Pan, iar in GT e mai mare decat ea :shock: :shock:

Oricum eu unu zic ca Trunks semana cu amandoi..pe cand Bra cu nici unu, sau ma rog ca Vegeta la capitolul rasfatari.... si el avea chestia aia ca el e buricului pamantului....oare la asta te-ai referit tu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Tipa care se aseaza langa Pan este de fapt nepoata lui Bra, iar Goku Jr este nepotul lui Pan (mi se pare ca este chiar stranepotul).

Eu unul ma refer ca inteligenta unui baiat pate sa vina in mod exclusiv de la mama (genetica). Generalizand un pic avem: Vegete->Bra->Copil masculin->Tipa care apare in special->Vegeta Jr.
Acum ia acest lucru cu o groza de sare si piper. Eu unul nu stiu biologie cine stie ce, cine stie cati cromozoni au Sayanii, and it's just a cartoon.

Acum cu o explicati mai plauzibila:
Trunks este foarte calculat, si prezinta aptitudini pentru stiinta.
Bra este o printesa de bani gata, cu un tupeu de ti se face frica (Vegeta). Cat despre puterile ei...de ca sa se antreneze si sa riste sa isi rupa o unghie cand poate sa il cheme pe "mustacios" sa ii rezolve problemele.
Pana la urma nici Bulma nu este o sfanta. Ar mai fi si posibilitatea sa mai fie si un al treilea copil (lumea este sigura si plictisitoare, iar Bulma arata bine si pe la 40 de ani).

Cu siguranta insa cei doi copii sunt cel putin:
stra-stra-nepotul lui Vegeta si stra-stra-nepotul lui Goku.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bogdragon..pai logic ca de la mane au astia inteligenta......ca de la tati... :D :D ...sa nu uitam ca sayanii nu sunt exact genii, iar in cazul lui Goku..e si mai grav :D .

Cred ca ai dreptate e posibil ca cea care apare la turneu sa fie nepoata lui Bra, ca in special stii ca apare Goku in fat lui Goku Jr in incepe sa-i numere degetele : "Tu esti stra-stra-stra....de cate ori oare?!??!?" :D :D

QUOTE
Trunks este foarte calculat, si prezinta aptitudini pentru stiinta.
Bra este o printesa de bani gata, cu un tupeu de ti se face frica (Vegeta)


Da, dar Truks mosteneste spiritul de luptator a lui Vegeta, sa nu uitam ce el n-are chef sa conduca firma si se furiseaza ca sa se poate duce sa mai zboare si sa mai sparga si el o roca doua :D

Cat despre Bra...m-am gandit eu ca la asta te-ai referit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Scorpio> m-ai facut sa rad. Mi l-am imaginat pe Gohan adult incercand sa rezolve o ecuatie de fizica. OK totul bine pana aici, dar mi l-am imaginat si pe Goku incercand sa faca acelasi lucru. Numai sa te gandesti la Goku si la o carte in aceasi imagine este ciudat.

Trunks cred ca a mostenit acel aspect de rebeliune a Bulmei. Aduti aminte ca Bulma a plecat sa caute globurile, iar cand il repara pe Nr.16 i se parea obositor si plictisitor. Nu este ca taica-su sa ii placa la nebunie sa repare lucruri fara importanta. Profesorul era la fel de mutumit reparand un reactor de fuziune sau un fierbator de cafea (se refera la nava lui goku ca fiind incompleta pentru ca nu are filtru de capucino), pentru Bulma conta insa numai munca de geniu (creaza radarul, aparatul de transformat in SSJ4, etc).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bogdragon.....pai Goku nu stia ce-i aia casatorie in Ball :D credea ca-i mancare :D Eu acuma am vazut pe TVR ep cand ajunge pe Namek cu nava.....ma mir cum a reusit sa invete cum functioneaza......ca o fi fost ea pe pilot automat..dar gravitatia o schimba el

Cu Trunks..pana la urma are ceva din amandoi.....fat de Bra...care nu-mi dau seama cu cine seamana, desi aduce cu Vegeta...nu-i exact el...iar de la Bulma nu vad sa fi luat nimic, Bulma la varsta ei incepea aventura vietii ei :arrow: Cautarea DragonBall-urilor...nu statea si rupea magazinele
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



In GT, Gohan este profesor (nu sti la ce disciplina). Acum inteleg ca nu ii place sa lupte dar sa nu folosesti cea ce ai invatat este o risipa. Goku cand era mic taia lemne cu pumnul, cand mai creste (episodul de inceput Z) taie copaci, construieste fara ajutorul uneltelor pentru ca nu avea nevoie de ele. In schimb Gohan se foloseste de scara ca sa ajunga la carti, ce sa intamplat cu zburatul. E una sa nu te antrenezi si alta sa uiti in mod voit sa te folosesti de lucrurile elementare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Asta e s-a vazut ca nu a mai fost regizat de Akira. Oricum si in timpul batailor se vede cine s-a antrenat si cine nu.

P.S: Goku nici n-ar fi stiut cum sa foloseasca uneltele pt. construit...ce sa faca el cu un ciocan cand are "barosul" integrat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Unregistered









Probabil ca Gohan vrea sa uite de viata de aparator al Terrei pe care o avea, vrea sa devina un om normal.Si poate ca e un pic prea mult ca in propeia casa sa zbori dupa carti... :?
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



De ce sa fie ciudat sa zbori dupa cartii in propia casa...mi se parea mai ciudat in societate ca te vad altii, dar acasa....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zare
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 109
Points: 2



Ok. Iata ca a venit si randul meu sa postez ceva, si avand in vedere ca sunt un MARE fan Dragon Ball aici este locul ideal.
Am urmarit cu mare interes si seria Dragon Ball GT, cu toate ca mi s-a parut cam "lame" asa ca voi face cateva precizari (daca sunteti mai in tema decat mine sau aveti alte pareri abia astept sa aflu ceva nou):
Nu este de loc absurd ca "cry baby Goku" sa caute globul dragonului in GT Special deoarece dragonul l-a luat pe Goku cu el impreuna cu globurile (parerea mea este ca aceasta a insemnat nemurirea pentru Goku, si transformarea lui intr-un fel de Kami al pamantenilor, dar mai mult a urmasilor sai) si a spus ca timp de 100 de ani nu vor mai fi globurile si el nu va mai indeplini nici o dorinta. Dar actiunea din GT Special se petrece poate peste mai mult de 100 de ani si este normal ca globurile sa existe din nou, cu toate ca nimeni nu le mai foloseste.
Este normal ca in batalia dintre Goku jr. si Vegeta jr., primul sa fie plin de incredere, pentru ca el a facut calatoria "spirituala" care l-a maturizat si a aflat de la stra-stra...bunicul sau Goku cine este si ca are un mare potential. Faza cu turneul are loc dupa GT Special deci. Daca se poate observa, Goku jr. poarta la Budokai chiar chimonoul lui Goku, pe care Pan il primise de la Vegeta. :) .
Deci GT Special dupa parerea mes nu e deloc absurd si chiar aduce o completare binevenita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Zare, cred ca ai dreptate in cea ce priveste absenta globurilor doar pentru 100 de ani. Plus ca asa s-ar explica de ce Pan arata atat de batrana.

Vrau sa va intreb si eu ce saga din GT v-a placut cel mai mult si care vi sa parut ca fiind cea mai trasa de par.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:23 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |