Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> The Disappearance Of Haruhi Suzumya


cg1700
post Dec 24 2010, 12:43 AM
Post #1


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Dupa luni de hype si de review-uri care il prezentau drept cel mai mai bun film anime ever, in sfarsit a fost lansat Disappearance pe BlueRay/DVD si deci a aparut o versiune subtitata pe internet . Este cel mai bun film anime? Probabil ca nu dar cel putin mie personal mi s-a parut excelent. De multa vreme nu am mai fost atat de captivat de un film incat sa nu imi dau seama cand au trecut 2 ore jumate. In plus cand s-a terminat mi-a parut rau ca deja e gata.

Din punctul meu de vedere filmul a excelat in mai multe aspecte. In primul rand animatia a fost superba. Am fost impresionat de cat de detaliate si bine animate au fost unele scene. Desigur, animatia pe cont propriu nu e de ajuns sa faca un film bun, dar filmul are si o poveste buna (desi s-ar putea aici sa fiu eu putin biased deoarece povestile care implica calatorie in timp/lumi paralele sunt de departe preferatele mele). Despre poveste nu intru in detaliu deoarece e destul de interesanta si are cateva plot twisturi awesome aproape de final. Ideea generala e ca subit intreaga lume se modifica astfel incat Haruhi nu a devenit niciodata eleva la liceul unde se petrece actiunea seriei, iar singurul care isi pastreaza amintirile din lumea veche e Kyon. Filmul urmareste eforturile lui Kyon de a isi da seama exact ce s-a intamplat si daca vrea sa intoarca lumea la starea anterioara sau prefera sa o lase asa.

Punctul forte al filmului sunt insa personajele si mai ales character development-ul lor. Mie mi-a placut mult varianta alternativa a lui Yuki (moe overload :) ) dar mai ales mi-a placut Kyon. Filmul asta l-a cimentat ca unul din protagonistii mei preferati ever, mai ales datorita unei scene de introspectie foarte fain realizata si foarte puternica din punct de vedere emotional.

In concluzie, cel putin din punctul meu de vedere, filmul merita laudele pe care le-a primit si eu l-as recomanda tuturor, desi pentru a putea intelege exact ce se intampla trebuie vazut intai serialul(macar tot sezonul 1 si din sezonul 2 episodul Bamboo Leaf Rhapsody)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 24 2010, 09:23 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Eu una am vazut doar prima serie Haruhi Suzumiya si nu m-a incantat asa de tare precum m-as fi asteptat. Filmul l-am vazut cand inca nu fusese scos pe dvd, varianta de cinema. Stiu, calitatea a fost slaba, dar am fost prea curioasa de ce este cel mai indragit film. Pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit... A fost la un nivel mai avansat decat seria tv, dar ideea mi-a dat senzatia de 'deja vu' de prea multe ori pe parcursul filmului. Nici n-am putut sa-l urmaresc pe tot intr-o zi.
In ansamblu a fost relativ bun si l-as recomanda cu caldura fanilor 'Haruhi'. Personal nu sunt, deci mai greu de convins XD. 
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Oct 30 2011, 10:11 PM
Post #3


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Filmul, ca si seria, mi-au placut foarte mult! :) Filmul chiar mi s-a parut ca face cat toata seria pt ca introduce acel element de "What if.....?"
Eu consider toata seria (si implicit si filmul) ca fiind inca o demonstratie de ingeniozitate japoneza extrema, prin care se construieste un tablou de o frumusete rara prin folosirea a doar 5 culori (iar cand spun tablou ma refer la story, iar culorile le reprezinta personajele :) ).
Eu nici nu stiam ca exista un film pana nu am vazut clipul de pe locul 4 a lui DeeDee de la Otaku de anul asta. Mi-a dat impresia ca a existat un fel de relatie imposibila intre Yuki si Kyon si ma tot intrebam cum de am ratat episodul in care se intampla ce se intampla. L-am vazut imediat, a 2a zi si it filled me with joy! A avut o grafica mult mai buna decat seria, that`s for sure. La sfarsit, am avut acea senzatie despre frumusetea sentimentelor and stuff... :) A fost foarte placut sa vad cum Yuki devine o a 2a Mikuru si cum la final se demonstreaza ca ea facuse ce facuse pt altcineva, fara un strop de egoism. Cea mai frumoasa scena mi s-a parut
atunci cand el era in apartamentul ei si cand a dat sa plece, ea il apuca atat de usor de maneca... foarte, foarte emotionant momentul :X
.
Sunt de acord cu tine, nu cred sa fi vazut anime in care un personaj sa isi faca o asa introspectie. Acolo tipul chiar straluceste si devine mai uman ca niciodata. Super anime, super film! Epic!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:12 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |