Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Midori No Hibi


Ranma-kun
post Jan 10 2005, 03:21 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ma mira ca nu exista un topic la general anime despre Midori No Hibi, cu totul ca avem unul la manga si la fansub, anime-ul este extrem de comic, unul dintre cele mai bune anime-uri pe care le-am vazut, de curand am avut si eu shansa sa-l vad si inca il mai vizionez dupa ce am citit manga-ul.
Sawamura Seiji este un baiat de 17 ani, care a fost dese-ori batut de ceilalti copii cand era mic, asha ca sora lui mai mare l-a invatzat sa se bata, si de atunci ii bate pe toti, a primit porecla de Mad Dog Sawamura, si mana lui dreapta este vestia ca "The Devil's Right Hand", dar din cauza reputatiei sale, nu numai ca le ie frica la toti baietii de el ci si la toate fetele, si de cate ori incearca sa se apropie de o fata este refuzat din cauza asta, si e foarte trist, cu toate acestea ce el nu stie este ca o fata pe nume Midori, este indragostita de 3 ani de el, pentru ca a vazut altceva decat un delicvent in el, familia ei fiind foarte bogata si ea fiind foarte timida, nu a avut curajul sa vorbeasca cu el, si de aceea sufera mult, de 3 ani de zile, nu-si doreshte nimic mai mult decat sa fie impreuna cu Seiji, si Seiji nimic mai mult decat o prietena, intr-o noapte inainte de culcare Seiji ishi plange de mila si zice ca are 17 ani si singura iubita e mana sa dreapta, iar dimineatza cand se scoala se intampla ceva foarte ciudat, in loc de mana sa dreapta, apare o fata, ca o "hand puppet" atashata de mana lui, dar e reala deoarece vorbeshte, si Seiji e profund shocat, acea papusha-fata era midori, a carui dorintza i-a fost implinita, si anume sa fie inseparabila de Seiji, de acum incolo Seiji si Midori trebuie sa traiasca asha, si o groaza de intamplari hazlii vor avea loc, deoarece seiji fiind un mare bataushi, si bazandu-se pe mana sa dreapta, va intra in situatii problematice, dar se descurca el, mai greu e cu viatza de zi cu zi, de exemplu: treaba mica :D
Trebuie neaparat sa va uitati la acest anime, e exceptional, mie mi-a placut foarte mult, sper sa va placa si voua :wink:

(IMG:http://img515.imageshack.us/img515/649/29475472ra6.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jan 11 2005, 12:55 AM
Post #2


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



oauuuuu, pare un anime foarte bun si amuzant
biata fetita, imi dau seama ce poate sa indure in timpul batailor /cry
uff, sa vad cand mai pot sa-l iau si pe asta

pt moment...felicitari ranma m-ai mai facut interesata de inca un anime :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 11 2005, 03:16 PM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Waaaaahahaaaaaaaaaa /cry am terminat de vazut Midori no Hibi si am plans de am facut inundatie, potop nu altceva, este cel mai bun anime care l-am vazut de la Ranma incoace, mi-a placut atat de mult :weee: poate si pentru ca citesc manga-ul de un an jumate si mai bine, pacat ca anime-ul e atat de scurt, dar e nemaipomenit, I'm so happy, e o poveste asha de frumoasa /love , acuma am sa ma mai uit la el inca o data si inca o data, pana cand il stiu pe derost, iar soundtrackul e nemaipomenit, iubesc endingul /smile e asha de frumos, este unul dintre putinele manga-uri care a fost transpus nemaipomenit de bine in anime, foarte impresionant, exprima perfect feelingul din manga, si vocile personajelor, si felul in care se comporta, totul este cum m-ash fi ashteptat de la manga /^_^ , defapt intrece ashteptarile mele :gooood:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 11 2005, 06:06 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Midori no Hibi e unul din animeurile mele preferate aparute in ultima vreme. E super funny si il recomand la toata lumea. Are faze atat comice cat si romantice excelent realizate si te face sa vrei mai mult de 13 episoade.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Jan 12 2005, 11:12 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Este intradevar o serie foarte buna, si noua, am ras cel mai mult episodul cu sora lui si cu Ochelaristul obsedat cu papusi :D. Multumesc celui care mi-a dat seria :oops: .....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Jul 1 2005, 08:17 PM
Post #6


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



...e un anime dragutz dar nu pot sa spun ca m-a impresionat prea tare :roll: Povestea este intr-adevar neobisnuita dar improbabila...Finalul, (deshi ma bucur ca a fost fericit) era totushi prea previzibil...
Nu am inteles de ce Seiji face baie cu sora sa /sweat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Jul 4 2005, 12:07 AM
Post #7


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



probabil lui i se parea ceva absolut obisnuit sa faca baie cu sora lui...just like brothers 8)
Eu am citit manga Midori no Hibi in primul rand...animeul abia l-am inceput..dar e o poveste draguta...de sfarsit n-am de unde sa stiu inca care e in anime :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 4 2005, 12:36 PM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Sfarshiturile sunt foarte frumoase, si in anime si in manga, este un sfarshit normal pentru o comedie, daor nu te ashtepti sa aiba un sfarshit tragic, atunci n-ar mai fi comedie. Eu consider ca Midori merita pe deplin sa fie impreuna cu Seiji, dupa toate lucrurile prin care a trecut, merita un happy ending.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 14 2006, 10:19 PM
Post #9


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Ok. Vazut Midori no Hibi si am ramas marcata.:D
In primul rand, ma mira ca sunt atat de putine pareri spuse pt un anime atatd e frumos. Nu se poate sa ratati acest anime. Nu am cuvinte de lauda pentru el.

In al2lea rand,legat de serie: comedia rulezz in acest anime. Comicul e realizat superb prin reactiile personajelor, actiunile care se leaga foarte bine, foarte multe evenimente. As putea spune "ce bine joaca" dar nu sunt actori. :D

Ideea e originala. Never seen smth like that before. Imi placea la nebunie ce scumpa era micutza acolo si ce ochi facea de cate ori Seiji tipa la ea.. mari, rotunzi si un verde atat de intens!

Scenele in care apare sora lui Seiji sunt unele dintre cele mai comice. In generic, cand am vazut`o , mi`am inchipuit ca e vreo profesoara de la scoala, sexy care are ceva de a face cu Seiji.. si cand a aparut, violent si lipsita de inhibitii.. just so kul!

Mai imi place si faza cand aa.. nu mai stiu cum o cheama pe tipa cea rea de la el din clasa, care isi mutase banca de langa el. Dupa ce o apara de niste delincventi, isi muta banca langa el, ii da rezultatele la matematica si incepe o adevarata batalie spre a`l cuceri, care se transforma intr`un adevarat show de comedie :D

Ceea ce am vazut la final mi`a adus aminte de povestea "Frumoasa din padurea adormita". Midori e cazuta intr`un somn adanc, si se aduce in scena ideea trezirii ei cu ajutorul lui Seiji. Desi am observat ca prietenul lui Midori luase ideea din Alba ca Zapada.

Well, cam atat imi aduc aminte acum. Ceea ce pot spune cu sigurantza, e ca l`as vedea "fara numar" :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 17 2006, 11:18 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



QUOTE
In primul rand, ma mira ca sunt atat de putine pareri spuse pt un anime atatd e frumos.

Subscriu...asa ca mai adaug si eu cate ceva...


*Mi-a placut ...si am ramas surprinsa cand am vazut-o atat de mica si atat de curajoasa cand a fost vorba sa-si marturiseasca sentimentele...desi in viatza de zi cu zi putea sa fie "acuzata" :D lejer de lasitate si timidiatea acuta ....

*desi nu se pune accentul foarte mult (probabil pt ca e totusi o comedie...) eu am fost impresionata de iubirea mamei ei care cheama de la doctori, la magiciani, la preoti ..la samani samd ...in incercarea de a-si vedea fetitza sanatoasa, mie mi s-a parut touching...

Si cum nu vreau sa-mi pun de gat "warning spoiler' ma opresc aici...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Apr 15 2006, 05:29 PM
Post #11


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



L-am terminat mai demult. si pot sa spun ca e za best anime vazut de mine in ultimul timp!!! extremly funny! freaky subject.. + faze cat de cat romantice.este foarte foarte reusit. pacat ca e asa scurt *cry* .
deci avea niste faze la care chiar ma tavaleam pe jos de ras. superb anime, si dak avetzi voi alte cuvinte de lauda imprumutatzi-mi si mie.
si eu il recomand to everyone! dau si garantie! fun for sure :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Dec 7 2006, 02:21 PM
Post #12


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Am vazut Midori no Hibi acum ceva timp si nu mai tin minte chiar toate fazele.
Initial, am luat primul episod si dupa ce am vazut jumatate din el, m-am gandit ca nu ma mai uit, insa m-am razgandit si imi pare bine ca am facut-o.
E tare haios anime-ul. Mi s-a parut tare simpatic un coleg de-al lui Seiji care avea tot timpul o papusa dupa el, ii facea hainite si devine obsedat de Midori. :lol:
Sora lui Seiji mi s-a parut prea zapacita... <_< dar haioasa. L-am compatimit pe Seiji cand am vazut scene de cand erau ei mici.
M-am distrat cand Seiji tipa la Midori si ea se speria putin si facea ochii mari..., dar Midori mi s-a parut o fata curajoasa si foarte indragostita.
Au fost simpatice si fazele cu colega lui Seiji care se indragosteste de el dupa ce o apara de baietii aceia, cand isi petrec ea si Seiji ziua impreuna. Tare haios planul ei de cucerire... :lol:
Finalul nu putea fi altfel, era de asteptat.
Concluzia - mi-a placut acest anime! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 10 2007, 08:32 AM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... hmm... comedy cu tenta de genshiken... probabil chiar au vindut papusi cu chibi Midori-chan dupa ce au scos animeul :) ... ain't that cute :P ... but it's wroooong :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Apr 11 2007, 10:41 PM
Post #14


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



vaaaiii!!! anime-ul asta m-a distrat la nebunie..si are doar 13 episoade....
"when your right hand becomes your beloved one"..super ideea, super realizat, ma bucur ca m-am uitat la el.. vi-l recomand cu toata caldura.

L-a mai vazut careva?

(IMG:http://republika.pl/blog_hd_923883/1841442/tr/midori_no_hibi.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Apr 11 2007, 10:51 PM
Post #15


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



mai are vreo 2 topicuri deschise... :P mi-e sila sa le caut acum..., cred ca pe la comedie si unul sigur la fansub.
bineinteles, toti adora pe cei doi ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Apr 11 2007, 10:58 PM
Post #16


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



aaaa... :D, nu stiam. mie mi s-a parut romantic comic anime, dar mai mult romantic, pentru ca se pune accent pe sentimentele lui Midori, si pe trairile ei interioare, si da, asta il face pretty romantic style.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post May 2 2007, 06:10 PM
Post #17


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Prima data cand am auzit de Midori no Hibi a fost intr-o revista care facea reclama la niste manga si dadea o parte din ele. Am vazut faza cand Seiji se trezise cu Midori pe mana si la inceput am zis: "Chestia asta e prea SF >__>", dar apoi am facut rost de anime si am vazut ca nu e chiar asa cum am crezut. Defapt, a fost intr-adevar o comedie foarte buna si pot spune ca e anime-ul la care am ras cel mai mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 3 2007, 07:41 AM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



L-am primit recent insa nu m-am apucat de el, avand alte animeuri "in progress". Ma mandresc ca l-am gasit singura pe coclaurii netului fara sa citesc recomandari inainte. Nu am urmarit decat trailerul care venea cu episoadele insa pare amuzant. Si parca vad cum se termina. :P Anyway, revin cu impresii cand ma apuc de vizionat. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 7 2007, 01:06 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Revenind, am inceput sa-l vad in week-end si am ajuns pe la episodul 9. Trebuie sa spun ca nu sunt deloc impresionata de el. Ok, are cateva faze (destul de putine) care sunt amuzante si inteleg de ce unii il considera sweet. Insa sunt prea multe faze pe care le-am vazut deja de multe ori si nu mai au acel ceva special care sa te faca sa razi sau sa zambesti. Cele mai tari momente mi se par cele in care apare sora tipului, acelea chiar merita.
Din punctul meu de vedere e cam 80% romantic si doar 20% comedy. Astept sa vad si sfarsitul si apoi revin cu impresia finala. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Mar 11 2008, 11:43 PM
Post #20


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



(IMG:http://i35.photobucket.com/albums/d182/ekam/20080110_e6a06b3c37cb1012c670WgdQBE.gif) Da! Nota 10 cu toate felicitarile si cu toata caldura! Midori no Hibi e unul din animeurile care ma fac sa ma simt mandra ca sunt fan anime, ca am descoperit minunatiile astea... M-am apucat dupa-miaza si mai inainte am terminat seria, pur si simplu n-am putut s-o las. Midori e cea mai cute si sweet si...omg vreau si eu o papusa din aia :lol: Ha ha, sora lui Seiji e super, la inceput m-a cam enervat dar apoi mi-am dat seama ca e om bun...cam dintr-o bucata as zice :P Seiji a fost un scump, totusi mi-as fi dorit ca la sfarsit sa-i spuna si el ca o iubeste, da' nu-i bai, au realizat cat de importanti sunt unul pentru celalalt si au ramas impreuna si asta conteaza cel mai mult.

E o serie superba, simpatica, am ras in hohote zdravan de cateva ori cum n-am mai facut-o de mult timp, iar la sfarsit, bineinteles, am plans cu sughituri :lol: :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:20 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |