Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Honey & Clover


Probably me
post Dec 23 2005, 12:48 AM
Post #41


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Ştiu, de asta mi se pare atīt de... poetic. Parcă romanele de capă şi spadă sīnt realiste? Nobilimea din Evul Mediu era mai degrabă incultă şi scīrboasă, dar au ieşit nişte poveşti grozave pe seama ei, pline de cavaleri care dau sabia īnapoi adversarului şi-i mai dau o şansă, sau lady bune şi virtuoase ca nişte măicuţe. :rolleyes:

Şi īn anime există nişte personaje pe care ezit să le numesc clişeu, pentru că reprezintă un ideal pozitiv. Le-aş zice mai bine laitmotive. Avem good guys care suferă nobil īn tăcere, avem fete īncă neprihănite la 20+ de ani şi care trăiesc dragostea la maxim.

Şi bineīnţeles că ai observat că politeţea şi onoarea la japonezi e mereu prezentă īn anime, īn substrat. Cīteodată derulez unele scene şi le privesc de mai multe ori la rīnd, pentru că implicaţiile deduse din doar cīteva cuvinte sau gesticulaţie sīnt fascinante.

Mă uitam de exemplu zilele trecute la Maria-sama (scuze de micul offtopic dar e o scenă pe care mi-o amintesc bine); poate vă amintiţi cīnd redactoriţa ziarului vine la consiliul şcolii şi propune un concurs, iar Yumi se trezeşte exclamīnd "ce idee bună". Toate se uită la ea ca la felul 14, ea īşi cere imediat spăşită scuze şi Sachiko īi face un reproş foarte elegant, undeva la limita perfectă īntre admonestare şi glumă. Totul a durat 3 secunde, dar implicaţii sīnt o mulţime; cum ar fi că Yumi era junioare, şi deci nu avea putere de decizie, şi totodată era inoportun să se exprime īn favoarea consursului, din moment ce făcea totuşi parte din consiliu şi declaraţiile ei aveau importanţă.

Īn orice anime găseşti asemenea scene suculente care-ţi iau minute īntregi să le analizezi, şi dacă sīnt combinate cu sentimente personale puternice ca īn H&C e cu atīt mai frumos.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 23 2005, 04:38 PM
Post #42


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



vazut recent :P ...
in principiu ce mi se pare ca face acest anime amuzant este personajul lui Morita, in jurul lui se construieste dinamismul si comicul anime-ului. cand Morita dispare din peisaj/primplan, anime-ul sufera si devine un pic plictisitor.
cateva chestii ciudate la grafica, nu mi-a placut cum e desenata Hagu deloc :P
despre problema cu job interview ... nu e chiar atat de complexa pe cat pare. adica stiu, te gandesti ca se apropie sfarsitul scolii, de fapt e ultima farama de copilarie din noi, care se agata cu tot ce poate de ultimele ei clipe. dar inevitabil vine momentul cand trebuie sa alegi un drum. asta e de fapt momentul cel mai scary ptr noi. restul e pur si simplu legat de nevoie. pe principiul "if i have to, i'll do it" sau romanescul "nevoia te invata".
imi place totusi ca in H&C e surprinsa asta destul de realist totusi, nu am ce reprosa, desi printre episoadele care nu prea le-am vazut sunt cele in care este mai mult tratata partea asta a povestii anime-ului.
despre partea relationala ... hmm ... cred ca e un pic absurda ... adica triunghiurile amoroase sunt un pic fortate. nu ca motivatie ci ca mod de actiune, ca reactii. unele chestii sunt exagerate ... si aici vorbim tot de oameni, nu de japonezi sau congolezi :P
sunt curios thou dc diferentza de desen intre Yamada si Hagu, ma gandesc si nu gasesc raspuns. si pe alocuri chiar e punctata chestia la modul la care Hagu se plnage cand vede ca Yamada arata asa bine, dar e si vina desenatorilor, care au facut-o urata pe Hagu. poate au vrut sa sublinieze si sa evidentieze talentul? don't know.
despre personajul lui Morita, mie personal mi se pare exagerat (asta ca sa ma refer la realism, desi eu nu fac un capat de tara din realism in anime), adica in sensul in care are niste treceri de la un mod de a fi amuzant si vesel aproape vecin cu nebunia, pana la o seriozitate si o profunzime a surprinderii unor momente/trairi/situatii de-a dreptul remarcabila, plus seriozitatea.
faza cu oscarul mi se pare un artificiu gratuit, ca o spoiala not realy needed, care strica o parte din farmecul personajului si anime-ului, cel putin ptr mine.
as vorbi mai mult acum, dar mai astept reply-uri :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Dec 23 2005, 09:14 PM
Post #43


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(axi @ Dec 23 2005, 04:38 PM)
sunt curios thou dc diferentza de desen intre Yamada si Hagu [...] poate au vrut sa sublinieze si sa evidentieze talentul?
*



Nu cred ca diferentza apare pt a scoate in evidentza talentul lui Hagu deoarece si Ayu este f talentata. Numai ca talentul ei apare pe alta sectiune (daca imi permiteti exprimarea).
Eu as zice ca Hagu este desenata asa pt a i se scoate in evidenta inocenta si puritatea... copilaria. Daca iti amintesti, cand ea a mers cu Morita la cumparaturi, nu s-a simtit in largul ei (i-a fost foame si nu a zis, a vrut la toaleta si iar nu a zis). Parca ar fi simtit un fel de atractie pt el, dar nu a stiut cum sa se poarte... s-a inhibat. La fel si cand i-a zis Takemoto ca o place: i-au dat lacrimile... Cred ca Hagu este un copil prin excelenta. De aici si stilul in care e desenata. Dar asta e doar parerea mea... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 23 2005, 11:49 PM
Post #44


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



vrei sa spui ca desenand nasol pe cineva evidentiezi puritatea?
e drept ca prima data cand a aparut in anime, de s-a indragostit Takemoto de ea, se subliniaza prin prezentare tocmai ce zici tu, puritatea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Dec 23 2005, 11:56 PM
Post #45


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Eu nu as zice ca este desenata "nasol". Hagu arata ciudat in aceeasi masura in care arata si ceilalti. Adik cand e un mom funny, sau penibil, sau... anything else. In rest e chiar simpatica. Si arata chiar f bine in mom in care lucreaza.
Mie imi place cel mai mult de ea in ultimele eps (ma refer la cum e desenata... ca sa fiu mai precisa, cum e desenat parul).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Dec 26 2005, 07:01 PM
Post #46


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



QUOTE(axi @ Dec 23 2005, 04:38 PM)
faza cu oscarul mi se pare un artificiu gratuit, ca o spoiala not realy needed, care strica o parte din farmecul personajului si anime-ului, cel putin ptr mine.


Mie nu mi se pare exagerată, dimpotrivă, vine tocmai bine ca să demonstreze cīteva lucruri despre Morita. Dacă episodul Oscarului n-ar fi existat, n-am avea nici o dovadă despre ce-l face (dacă-l face) pe Morita deosebit din punct de vedere profesional şi creativ. N-am fi ştiut decīt că firma fratelui săi īl solicită foarte mult, sau că are momente de inspiraţie pe care şi le manifestă pueril (precum website-ul lui Hagu). Din cauză că a repetat atīţia ani există chiar pericolul să-l consideri un ratat care nu reuşeşte să se hotărască ce vrea să facă. Faptul că i se confirmă geniul la un nivel atīt de īnalt (ca şi modul īn care alege să reacţioneze) mi se pare foarte important.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 26 2005, 07:06 PM
Post #47


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu stiu ce sa zic, ni se induce oricum o parere f buna despre geniul lui morita de-a lungul anime-ului. toti au o parere f buna despre asta, chiar si profesorul ala batran si chinuit de tentativele lui morita de a termina o lucrare ptr absolvire.
cat despre firma fratelui si toate cele, sincer l-am banuit aproape tot anime-ul pe morita ca e spion, james bond like :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Feb 2 2006, 09:36 PM
Post #48


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Ştiţi că a apărut Chapter L (Special 1), da? Just checkin'... Va mai apărea şi DVD Special, care va fi Special 2. Presupun că astea două sīnt episoadele 25 şi 26 de care se vorbea.

Dacă n-aţi văzut īncă Chapter L, vă zic doar că e o comedie dementă, genul penibilo-ridicol, cu puternice accente shounen-ai. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 15 2006, 11:34 PM
Post #49


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm deci tocmai am inceput animeul asta ... si dupa 3 episoade constat ca nu prea s-a prins de mine desenat cam ciudatel hagu mai ales ... plus ca si actiunea debuteaza prea brusc pt gustul meu, cam lipseste partea in care personajele sunt introduse pe rand asa ca la inceput sunt multe nume si relatii de tinut minte si asta nu-l face usor de abordat ... una peste mai multe :P in 3 ep nu a reusit sa ma acapareze ... but still is curios ce face morita for a living ..adik ce job are :P

PS spoilerele nu ma deranjeaza :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 15 2006, 11:39 PM
Post #50


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu ai auzit bre ca e spion? :P ... ce nu e clar ... lucreza ptr ... *tobeee* ... hollywood :P ... si fuge de acasa meanwhile special ca sa ii faca pe colegii de flat sa se intrebe ce face si unde se duce :P ... uuuu ... the mistery ... citeste si tu topicul mai sus ca sunt destule spoilere :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 16 2006, 12:08 AM
Post #51


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



bree deci io vroiam un raspuns clar si la obiect eventual cu dovezi ca e shpion ... altfel decat sa citesc topicu de la capat mai bine vad seria :P oricum misterul asta e singura chestie care ma face sa vreu sa vad si ep 4 :P


[edit by axi]: ahhh! ce bine ca misterul se lamureste de abia prin ultimele episoade :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 13 2006, 02:48 PM
Post #52


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



ATENTIEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!

pentru cei care nu stiu inca, am placerea sa va anunt ca in vara va fi lansat oficial sezonul 2 din Honey and Clover!!!! happy happy joy joy!!!!

Morita-samaaaa!!!! My Morita is coming back!!! *cries and jumps around with joy*

in manga lucrurile se intampla repede si bine. care vrea spoilers sau raw-uri sau primul volum in engleza, sa-mi zica :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 13 2006, 04:33 PM
Post #53


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eu am auzit că īn sezonul 2 Morita nu mai apare şi īn loc va fi adusă o ochelaristă cu antene, genul Narusegawa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pandel
post Apr 13 2006, 11:38 PM
Post #54


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



stiam de multisor ca va fi un al doilea sezon :P oricum, il astept si eu cu nerabdare!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Apr 14 2006, 01:11 AM
Post #55


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



whoa, de-abia astept, chiar merita sa se mai faca o serie <3
btw, am vazut ca vor scoate si film live-action :S are cineva idee ce actori vor juca?

[edit]: scuze, la ora aia mi-a fost lene sa mai verific ca lumea daca s-a postat ceva despre film ^^; my bad
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 14 2006, 09:13 AM
Post #56


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Asra, vezi că parcă s-a mai vorbit de live-action aici īn topic. Erau şi nişte poze ale actorilor propuşi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 14 2006, 09:41 AM
Post #57


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



@Probably me: unde ai auzit tu ca nu va aparea Morita?? :lol:
Bineinteles ca Morita va fi prezent. Sezonul 2 va continua manga din punctul in care a ramas sezonul 1. Iar Morita e un personaj foarte important in dezvoltarea ulterioara a mangii/seriei. ;)

Singura chestie care ma pune pe ganduri e ca s-a schimbat studioul. Sezonul 2 va fi produs de J.C. Staff. Oricum numar zilele pana in iulie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 14 2006, 03:19 PM
Post #58


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Oh I'm just shitting with you... :P Dar eşti prea mare fan Morita ca să se prindă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 14 2006, 03:21 PM
Post #59


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



uaiiii ce ti-o iei pe bataie daca mai faci chestii de-astea! :angry:

pentru care mai vrea sa ma supere: daca faceti ca Probably me, ma razbun si va trimit spoilere! :angry:

asa am un chef sa spun ce se intampla in capitolul 60 din manga.... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 15 2006, 03:38 PM
Post #60


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Weeeeeeee....asteptam sezonul 2, ce bineeee! Morita strikes back! :twisted: Si oricum prezenta lui e absolut necesara, H&C fara Morita e precum campul fara flori, precum cerul fara soare, precum alb fara negru..... :rolleyes: .... :D , u get the picture.......
Ruxi no spoilers ca te papam de vie! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:16 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |