Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shingetsutan Tsukihime (Moon Princess), Poveste de dragoste?


Scorpio
post Aug 2 2005, 04:19 PM
Post #21


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ba croatule ..... ce-ai tu cu Fatal Fury? :P :P.......ultimul e chiar misto......action pack :D :D prea multa poveste duce la plictiseala.....si la somn.....cum se poate vedea in cazul de fatza :P :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 4 2005, 10:06 AM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



o poveste atipica cu vampiri...farmec aparte...scenariul surprinzator de bine conceput...sunt citeva imagini superbe...intr-un falshback... Arcueid primeste de la Roa un trandafir insingerat...superb pictatate cadrele...actiunea mi s-a parut ultra realist conceputa..knives fight for real...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 5 2005, 10:20 AM
Post #23


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



@Kisa : Sa ma fereasca sfantu de... :P stie el cine ... da.. chiar eshti de data asta :D. De Scorp stiam asta demult :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 5 2005, 10:33 AM
Post #24


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Apok: Sa te fereasca sfantul de cine? Si oricum, nu inteleg de unde aveti voi atata sensibilitate in voi ca sa va fi placut anime-ul. Si tot vad aici ca toata lumea vb de faimoasa scena in care Shiki (sau cum il cheama) o omoara pe vampiritza. Ce e asa magistral in asta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 5 2005, 12:40 PM
Post #25


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...eu am fost placut suprins de simplitatea scenariului si cit de bine a fost transpus in imagine...romanticul domina actiunea si s-a reusit in a crea o atmosfera diferita intr-un banal anime cu vampiri...scena cind Shiki o ataca pe Arcueid a fost conturata f putin...se pot face multe speculatii pe marginea ei...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 8 2005, 06:47 PM
Post #26


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mey eu recunosc ca mia placut de arcueid :D ... si apoi nu e de aici de colo sa-ti aduca micul dejun la pat printesa lunii, sefa vampiritelor :P ... nu-i asa baieti? :P
ps. nu mai zic nimic de o anume scena de final :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 9 2005, 08:21 AM
Post #27


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...fatza de multe animeuri unde se chinuie tipu sa puna si el buzele pe o fata timp de 26 de ep am ramas surpins cind au trecut la actiune...f realist conceput scenariul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 9 2005, 11:36 AM
Post #28


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



As putea zice ca animeul e axat pe partea romantica ce afecteaza spectatorii de sex masculin. Este destul de elegant realizat...

E ciudat cum unii sunt prinsi de un anume scenariu , iar altii raman indiferenti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 28 2005, 05:49 PM
Post #29


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Apok, sunt de acord, Tsukihime e exceptional.O poveste atipica despre vampiri, romance drama, MISTER cat incape... ce mai vreti ?
de acord ca e cam slow, deci unora nu le va place.
Introul e incredibil - unul din cele mai bune suprarealist, dark yupiiii
De mentionat ca e unul din putinele anime in cre imi plac ABSOLUT toate personajele - de la arcueid la gemene. Preferatele mele Yumizica si Akiha...mmm B) .Toate personajele sunt faine, misterioase, nici unul nu ma calca pe nervi.
Oricum, eu ma dau in vant dupa ROMANCE + HORROR
Mai amintesc faptul ca Tsukihime mi s-a parut similar intr-o oarecare masura cu Hitsuji no Uta - o alta capodopera a genului
Si, Kisa - tocmai tu sa nu ii prinzi magia ...ma dezamagesti :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 28 2005, 07:07 PM
Post #30


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



emanuel ... nu vad prea multe asemanari intre cele doua, poate doar la faptul ca e implicata ideea de vampir in ambele. in rest ... finalul trist? ... sau ce?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 28 2005, 09:35 PM
Post #31


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Sep 28 2005, 06:49 PM)
Si, Kisa - tocmai tu sa nu ii prinzi magia ...ma dezamagesti :P
*




:) Adik? D c "tocmai eu"?
Anyway, si mie mi s-a parut ca aduce putin cu Hitsuji no Uta... chiar daca nu au multe in comun... Oricum, al doilea mi se pare de mii de ori mai bun. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 28 2005, 10:15 PM
Post #32


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



same here, cu toate ca hitsuji no uta nu are un personaj asa carismatic ca Arcueid sama :P ... insa per total mie imi place si tsukihime. de gustibus again :)
hmm si mda, cred ca hitsuji no uta poate fi incadrat oarecum la "gen": "Romance + Horror" cum zici tu ... dar e total diferita ideea, tipologia personajelor, viziunea de ansamblu, povestea, chiar si romance-ul si horrorul sunt diferite ... cam totul ... pana si titlul ... de la moon princess la song of the sheep e cam mare diferentza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 29 2005, 12:36 PM
Post #33


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Axi, daca cele 2 erau la fel, nu mai erau originale, deci nici asa de faine.Dar totusi au asemanari destul de mari:
ambele sunt horror, ambele subgenul vampiri, dar amandoua privesc vampirismul dintr-o alta perspectiva, nu sunt niste anime cu vampiri clasice, gen hellsing.
Apoi, pasingul este la ambele destul de slow, finalul trist...
sigur ca sunt multe diferente, dar eu zic ca daca iti place unul foarte probabil o sa iti placa si celalalt.
Parca si mie mi-a placut un pic mai mult Hitsuji - cred ca m-a intrigat relatia dintre Kazuna si chizuna foarte tare... :twisted:
SI MA INERVEAZA ca are doar 4 eps.!!!! frate nu pot face si oamenii astia un anime bun complet ? La fel ca Angel Sanctuary...
Lament of the Lamb/hitsuji no uta manga are 7 volume, povestea continua, e putin altfel ( final diferit ) :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jan 18 2007, 12:48 AM
Post #34


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



*ia lista cu cei carora le-a placut animeul si semneaza*

Mi-a placut de la primul pana la ultimul episod. Episodul cu cei doi in pat m-a cam luat pe nepregatite [mah, unii se misca repede nu gluma] sfarsitul o fi potrivit, da' parca mi-ar fi placut mai mult sa fi ramas cei doi impreuna si sa citesc replici de genu' "moaaaa ce sfarsit banal" :lol:
Eu personal - dupa vizionare - am recomandat seria catorva persoane si acestea , la randul lor, au fost placut impresionate.
Despre hitusji no uta - daps nice, dar mie tot mai mult mi-a placut tsukihime [keh, gusturile nu se discuta] -poate si pentru ca hitsuji mi se pare retezat la final....

PS - la Arcueid mi-a placut...TOT
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jan 18 2007, 07:11 AM
Post #35


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



un reply dupa un an juma :P

QUOTE(Alinna @ Jan 18 2007, 12:48 AM)
la Arcueid mi-a placut...TOT
*



hehehe ... un reply pe gustul meu :P

sfarsitul cred ca e ok, ar fi fost ok si un happy ending, cu "am incalecat pe o sa si v-am spus povestea asa" :P, dar nah ... ce romance e mai frumos decat cel cu sfarsit trist? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 6 2007, 05:21 PM
Post #36


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



L-am terminat de vazut aseara. Slow e un termen politicos pentru un anime plicticos. Incepe asa in forta, te intrebi ce e cu crimele, de ce Shiki a omorat-o pe Arcueid, ramai cu gura cascata la scenele de lupta, cand ies lupii din inamic. Insa dupa, vreo 8 episoade nu se mai intampla nimic. Gasca la film, gasca la amusement park, discutii peste discutii, pauze nepermis de mari in dialog. Si ce dialoguri! Exemplu (din ultimul episod inca!):
Bad guy: Hmph!
Shiki: Oh!
Bad guy: Hmph!
Shiki: Ah! Arcuied!
Bad guy: Hmph!
Notice a pattern? :huh: Iar multe intamplari raman fara raspuns: cine e tipa roscata de la inceputul anime-ului? Era doar un loc special in mintea lui Shiki? De ce Arcuied reinvie dupa ce a fost taiata in nspe mii de bucati de Shiki dar moare de la o banala rana la stomac? Cum poate Shiki sa revina asa de repede la viata de zi cu zi? Thought he was in love. :blink:
Cand in sfarsit poveste isi revine din amorteala parca e prea putin, prea tarziu. Dunno, nu mi-a placut deloc serialul asta. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Apr 4 2009, 11:15 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



Am fost suprins sa gasesc thread-ul asta. Credeam ca voi fi singurul care a urmarit anime-ul asta. Si mai surprins de multimea celor placut impresionati de el. Insa, ma inscriu in tabara adversa. Nu tin neaparat sa fi avut mai multa actiune, insa macar detalii. Trecutul lui Shiki, Arcuied, Ciel etc. abia spre sfarsit aflu cate ceva. In rest blank story. De asemnea apropierea dintre cei doi tot spre sfarsit se realizeaza. Daianara si ceilalti au subliniat cu succes punctele slabe ale acestei serii.
Un punct forte si nementionat il reprezinta muzica. Este chiar deosebita(unul din putinele motive care m-au determinat sa duc pana la capat aceasta serie). Intr-adevar, Arcuied este fascinanta, mi-au placut si celelalte personaje feminine, finalul trist si usor nostalgic nu sunt insa de ajuns pentru a incadra acest anime ca unul reusit.

Concluzie: nu il recomand si imi pare rau ca probabil inchei acest thread astfel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Apr 5 2009, 01:19 AM
Post #38


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Ano... banui ca stii de ce e asa de sec, nu? Probabil ca o fost si mentionat pe aici, dar e facut dupa un visual novel. De aceeasi firma (si de fapt e acelasi univers) ca si Fate/Stay Night. Do yourself a favor si citeste-l. Just trust me on this one.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |