Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Memories


CyBeR
post Feb 4 2007, 12:48 PM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ok, mi s-a acrit de cautat...daca exista topic deja, functia de Search nu mi-l arata.

Memories este o scurta serie formata din 3 OVA-uri fara nici o legatura intre ele, nici ca stil grafic, nici ca personaje, nici ca idee, nimic...Este vorba de o poveste SF dramatica, una cu o puternica tenta comica si una abstracta ce prezinta viata unui oras a carui scop zi de zi este sa traga cu tunul intr-un inamic invizibil.
Probabil ce m-a impresionat cel mai mult la acest scurt film a fost gradul de finisare a intregii productii, povestile fiind perfect continute in timpul acordat iar ideeile fiind extraordinare (a doua poveste cel putin m-a amuzat teribil, un lucrator de la o farmacie devenind o puternica arma biologica dupa ce incearca sa ia un medicament experimental pentru a-si calma raceala ... curand, oamenii mor in jurul lui iar el nu realizeaza de ce).

Recomand seria oricui cauta ceva un pic mai iesit din comun...cine a vizionat este invitat sa impartaseasca impresii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Feb 4 2007, 02:30 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Cum Memories cuprinde de fapt 3 povesti: Magnetic Rose, Stinck Bomb si Cannon Food...o sa le iau pe rand...

Magnetic Rose


"Magnetic Rose," [are la baza o manga apartinand lui Katsuhiro Otomo] este povestea unei nave care primeste un SOS si pleaca spre locul cu pricina pentru a salva eventualii supravietuitori. Doi din membrii echipajului [un "tatic" (Hans) si un "don-juan (Miguel)] sunt trimisi in misiunea de salvare unde vor descoperi o lume ...incredibila creata de amintirile unei femei care incearca sa-i faca prizonieri in lumea sa.

Stink Bomb



Nobuo Tanaka lucreaza la un laborator care se ocupa cu cercetari "bilologice" - racit fiind - acesta ia din laboratorul in care lucreaza un medicament menit sa atenueze simptomele racelii - insa se trezeste [:rofl la propriu ] ca este o arma biologica [ emana un miros ce omoara tot ce-i iese in cale -heh desi florile infloresc tare frumos in urma sa]
The thing is that he's too stupid ca sa inteleaga ce se intampla in jurul sau ...si nimeni nu supravietuieste suficient de mult pentru a-i explica...

Cannon Fodder



"Cannon Fodder" descrie o zi din viata unei familii ce-si duce existenta mizera intrun oras al carui scop este de "a trage cu tunul" intrun inamic necunoscut...

Now me....este primul anime vazut de mine cu subtitrare in limba romana :P
Magnetic Rose este filmuletul meu favorit...imi place lupta dusa intre cei care nu suporta viata cu dezamagirle ei si se retrag intro lume iluzorie creata de ei ... in care cauta sa-i atraga si pe altii si cei care pot depasi ...dezamagirile si pot trai mai departe cu aceste amintiri dureroase in suflet...dar totusi aleg sa traiasca...
Stinck Bomb...ideea este interesanta, dar animeul este facut in stil de "film american de actiune" in care un cer inegrit de elicoptere trag intrun pampalau ce merge pe bicicleta si nimeni nu-l nimereste...
Canon Fodder are de asemenea o tema destul de interesanta...e departe de a descrie pur si simplu o zi din viata unei familii ...este mai degraba un tablou al vietii in tarile comuniste [abudenta de rosu este si ea marturie] ...cand faci ce ti se spune si fara a intreba ....mi-e prea lene sa aprofundez ...
[imi pare rau insa ca pentru a evidentia ideea se apeleaza la grotescul personajelor, procedeu destul de des intalnit in animeuri...adica eu as aprecia si mai mult animeul daca si personajele ar fi placute ochiului, dar ...ata e...]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghitza
post Feb 4 2007, 02:42 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 1-February 07
Member No.: 3.703
Points: 93
Gender:



stinkbomb si mai ales Magnetic Rose sunt preferatele mele, dar cannon fodder mi s-a parut totusi prea plictisitor si anticlimactic :( pana si ca stil grafic mi s-a parut inferior celorlalte doua.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 6 2007, 05:01 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Magnetic Rose face toti banii. Asta da anime!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Feb 6 2007, 06:23 PM
Post #5


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



ciudat, majoritatea ideilor Alinnei mi se potrivesc. (subitrarea e de intellect, m-am mirat sa o gasesc si m-am bucurat ca mai evit engleza...:P)

mi-au placut in mod special primele doua: prima, pentru suspans, a doua pentru muzica si actiune (comica as zice)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Feb 6 2007, 06:30 PM
Post #6


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Eu am vazut la Otaku Fest numai primele 2 OVA-uri si la inceput era destul de plictisitor pana sa apara iluzia in Magnetic Rose.

Ideea din Stink Bomb mi s-a parut destul de originala si foarte bine realizata.Personajele nu au fost exagerate, actiunea sa zicem ca a fost un pic trasa de par in momentul in care apar elicopterele gen american style.

Cred ca o sa iau si Canon Folder ca am plecat la inceputul lui :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

diclonius4120
post Feb 6 2007, 06:37 PM
Post #7


Diclonius
**

Group: V.I.P.
Posts: 83
Joined: 18-January 07
Member No.: 3.626
Points: 245
Gender:



QUOTE(KenyaSong @ Feb 6 2007, 06:23 PM)
(subitrarea [...] m-am mirat sa o gasesc si m-am bucurat ca mai evit engleza...:P)


Mai treci pe aici şi ai să găseşti mai multe, nu doar Memories.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Feb 6 2007, 07:01 PM
Post #8


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Si eu consider Magnetic Rose ca fiind cea mai buna povestire dintre cele 3. Nu stiu de ce dar mi-a adus aminte de Event Horizon (sau ar trebui sa fie invers, odata ce Memories a fost facut inainte de EH...)
Am vazut si partea cu bomba... interesanta, desi initial speram sa vad o alta povestire din acelasi univers. Iar ultima povestire mi-a adus aminte de NoiseMan Sound Insect (sau cum se numea anime-ul ala?)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post May 14 2007, 10:57 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



Da, la Stink bomb era destul de aberanta faza cu bombardamentul, la un asemenea bombardament nici o furnica nu ar fi putut supravietui.
Cannon fodder foarte plictisitor am vazut 5-10 min si ma plictisit nu stiu ce sa intamplat mai departe pt ca l-am oprit.
Magnetic Rose a fost ceva mai interesant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post May 15 2007, 05:54 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Magnetic Rose are o atmosfera foarte clasic meets SF. Mi placut, mai ales sfarsitul.
Stink Bomb a fost o comedie misto. Are actiune, un sfarsit comic si un personaj care mia placut.
Iar Cannon Fodder e mai abstarct, mai metaforic. Grafica si atmosfera aia parca te sufoca iti transmit starea peronajelor si iti induc un disconfort in general. Angoasa parca era cuvantul :D.

@ghepardu - e fictiune, o comedie... isi permit sa exagerez. Cat despre Cannon Fodder imi pot permite sa spun ca nu este chiar pentru neinitiati
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post May 15 2007, 06:28 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



"neinitiati" am mai vazut cuvantul asta si pe alte post-uri, ce vrea sa insemne? ca nu am vazut destule anime, ca i-mi spun parerea dupa ce sentimente mi-au dat?

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ero-Sennin
post May 15 2007, 07:32 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 9-May 07
Member No.: 4.280
Points: 108
Gender:



Cuvantul "neinitiati" pare atat de dur. :D Cred ca din moment ce ne aflam aici si discutam despre anime suntem cu totii intr-o mica sau mare masura initiati in tainele acestui gen. Ce-i drept, unii nu au experienta pe care o au alti membrii. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post May 15 2007, 08:13 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



NEINIŢIÁT adj., s. v ignorant, necunoscător, nepriceput, neştiutor, (fam.) ageamiu, (fig.) profan. (Este încă un ~ în materie.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 15 2007, 08:30 PM
Post #14


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Nu-l mai tot criticati pe lumpy ca stie el ce spune :P, vrea sa spuna ca nu este pt cei care nu inteleg bine ce se transupune in anime, dar eu m-as duce mai degraba pe ignoranti ca maj nu vad the big picture.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ero-Sennin
post May 16 2007, 02:18 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 9-May 07
Member No.: 4.280
Points: 108
Gender:



Nu-l critica nimeni pe Lumpy. :D Ba chiar sunt de acord ca-ti trebuie ceva experienta sa intelegi un anime ce poate prezenta anumite subintelesuri, experienta care nu trebuie sa se limiteze numai la domeniul anime ci si in literatura.

Dar... cuvantul "neinitiat" mi se pare nepotrivit . Ba chiar ar putea sa jigneasca anumite persoane si sa ne trezim cu flame.

Desigur, este doar parerea mea. :) Feel free to comment on it. ;)

Bye!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Killer
post May 16 2007, 03:17 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 29-September 05
Member No.: 1.837
Points: 54
Gender:



Subscriu, Cannon Fodder mi se pare de departe cel mai interesant. Personajele sterse, lipsite de personalitate, combinate cu o lumea cenusie ma duc cu gindul la 1984.....Despre Magnetic Rose respectiv Stink Bomb nu pot sa spun ca sunt grozave, merita vazute dar cam atit......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 5 2007, 04:04 PM
Post #17


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Magnetic Rose e o mica bijuterie... incantatoare creatie... impresie... visare... iluzie... realitate... toate imbinate prin imagini poetice... imi aminteste de proza scurta SF din anii 70 si de Kubrick... totul pe incantatoarea muzica de inspiratie clasica si de opera. Yokko Kanno m-a lovit din nou, fiti atenti la melodia de final... acolo unde apare imaginea trandafirului spatial... se aude dintr-o data saxofonul.. ce m-au lovit sunetele alea... nu ma asteptam la ASA CEVA... imi aminteste de Space Lion... impresie maxima... Heintz plutind... incredibila imagine.. nemaipomenite senzatii... (melodia se numeste Chorale)

OST-ul se gaseste aici:
http://www.boxtorrents.com/details.php?id=11513
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 9 2007, 11:10 PM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Magnetic Rose are scenariul realizat de Satoshi Kon.... se vede atingerea maestrului in toata animatia mai putin la partea regizorala...
Stink Bomb m-a amuzat teribil... sadic sfirsitul :lol:
Cannon Fodder ... frapant... nu stiu de ce zici Alina de o realizare placuta ochiului !? ... mi-e mi-a palcut exact cum este... nu stiu daca e vorba de comunism... mi se pare altceva... senzatia asta am avut-o in Painkiller... o lume de infern in care nu exista decit zombii manipulati de demonii razboiului...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 5 2007, 10:25 AM
Post #19


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ce sa zic... senzatia data de povestirile astea e ca nici una nu merita efortul de a fi animata. Da, Magnetic rose are ceva, macar te tine treaz, actiunea e mai dinamica putin, e animata mai realist si momentele horror iti mai trezesc simturile, dar tot poate fi rezumata la 3 randuri. Plus ca nu-s fan al povestilor sf cu fantome, mai ales ca asta are argumentatie foarte subtire... ce sa-i faci, din punctul meu de vedere spiritul poetic si sf-ul merg bine impreuna numai cand sf-ul se ridica la inaltime.

Stink Bomb nu e atat de funny cat ar trebui sa fie, e chiar plictisitor. Serios, s-a intamplat ceva in afara de ca s-a tot plimbat ala? Previzibila si poanta de final.

Canon Fodder, intradevar nu-i pentru neinitiati, ci pentru cei care proslavesc nimicuri. Putea fi la fel de bine un singur cadru ca nu se pierdea esenta aia atat de profunda. Haha, jumate de ora de nimic. L-am vazut pe sarite si tot am simtit ca am pierdut timpul.

Eu is mare fan de short-uri sf, am crescut cu ele, dar astea... nu stiu. Is deschis parerilor contradictorii, chiar curios ce calitati poate cineva gasi povestirilor astea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 5 2007, 01:57 PM
Post #20


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Eu inca nu le-am vazut pe celalalte 2, dar pot sa ma refer la Magnetic Rose. Nu povestirea in sine e valoarea, ci modul in care este transpusa in imagini si in sunete. E un film de arta, iti lasa impresie puternica, pe alocuri mi-a adus aminte de Kubrick si de Odiseea spatiala 2001. Nu stiu cum sa-ti explic logic, ca nu tine de logica.. se simte... daca esti pe lungimea de unda.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |