Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Apelativ Pentru Pisica Intr-o Tara Straina


Garden Girl
post Feb 25 2010, 07:54 PM
Post #21


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Stai. Ce?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 25 2010, 08:20 PM
Post #22


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Ice-kun, dogs are smart! cats are evil! there, score settled :P I'd only get a cat if I wanted to play evil mind games every day where I always win and pwn the cat and thus prove the whole futility of the race (other than being cute, ofc)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Feb 28 2010, 07:25 AM
Post #23


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Feb 25 2010, 07:54 PM)
Stai. Ce?
*



Cine sa stea? Eu oricum stau? Ce la ce? :P

Sclipici eu am ajuns la concluzia ca majoritatea oamenilor (chiar daca e 50.0000001 e tot majoritate) se aseamana la comportament cu caini: latra la necunoscut, se ia de chestii mai mari numai cand nu sunt singuri, isi cam fac nevoile pe unde apuca. Asta combinat cu ideea cum ca ne protejeaza (probabil deja genetica) si faptul ca cainii sunt mai supusi reprezinta motivul pentru care cainii sunt mai populari. :D

Personal consider ca e mai destept acel animal care vine cand are chef nu acela care vine cand e chemat de stapan. :rolleyes:

Si cum te intelegi cu cainii vaganbonzi? Mai ales cand vin in haita. You won't see a cat pack chase a human down the street now will you, although that would be quite a sight :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 28 2010, 11:15 AM
Post #24


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Exact. Daca ai chef de mind games, iti iei o pisica. Daca ai chef de a real animal companion, care nu vine la tine doar pentru ca ai mancare, iti iei un caine sau altceva decat un miau. :P Serios vorbind, cats are there just to be petted and purr and make you feel cosy, while when you have a dog you can actually do stuff together like go for a walk, throw tennis balls at him and watch as he totally misses them, take him when jogging and lots of other stuff. and they're TRAINABLE and have the size and strenght required to actually DO sth. they can save ppl from drowning, ffs. hence dogs pwn cats. ^^

ps: I secretly think SOME cats are cute + dog cosplay sucks, while cat cosplay, i'm sure most guys agree, does not suck
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Feb 28 2010, 11:57 AM
Post #25


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



It's not the costume that makes a cosplayer (or w/e you spell it) sexy it's the cosplyer it self. :D
As for dog cosplay, i don't think i know any dog-human thingie, i know a she-wolf, but she looks more like a fox... :S
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wststreet
post Feb 28 2010, 02:10 PM
Post #26


lasa glumele
****

Group: Members+
Posts: 403
Joined: 29-January 06
From: Timisoara
Member No.: 2.125
Points: 851
Gender:



This:

QUOTE(Moonsparkle @ Feb 22 2010, 12:07 PM)
why would you want cats come near you?

.....


*


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Mar 25 2010, 03:21 PM
Post #27


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(wststreet @ Feb 28 2010, 02:10 PM)
This:
*



Aveti caini in vecini? Avetii caini in vecini care au curte? Mai mult de 2? That's why!

Get a bloody cat, so people can study/sleep/etc in peace...

P.S. Isn't it time to eat the damned rooster? He's not on time anyway, unless you call 3 in the morning or 4 in the afternoon 'wake up time'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Jul 27 2010, 11:25 PM
Post #28


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Am primit duminica un motanel. Nici nu trebuie sa-l chem, vine dupa mine mai ceva decat cainele. Si daca tot veni vorba de caine, sper sa-l obisnuiesc repede cu handralaul de ciobanesc german care incepe sa-mi sara in cap fiindca nu mai e el tot timpul in centrul atentiei :| .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Jul 28 2010, 01:30 AM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Sunt de parare ca animalele pot simti ce fel de persoana esti. Adica, daca faci miscari bruste sau le sperii, sau vorbesti tare, poti sa iti iei adio... cheamale pana te plictisesti fie ele pisici, caini sau orice altceva ca nu se vor mai apropia de tine. Animalele simt frica, fiecare actionand in felul sau.
Banuiesc ca oriune ai merge, daca te apropii usor de o pisicuta si intinzi mana, va veni la tine fara sa aibe nevoie de vreo "formula magica". Daca te mai uiti si bland la ea nu vad dece nu ar veni, mai ales ca pisicile sunt animale iubitoare de atentie.
Eu cel putin nu trebuie sa-mi strig pisicuta in nici un fel. E sufucient sa stau pe langa ea fara sa o sperii si vine singurica sa caute atentie, si cred ca logica functioneaza la orice animal, asta daca nu cumva in trecut a suferit vreo trauma si a prins frica de straini, sau daca a fost dresata sa raspunda la anumite comenzi (mai mult in cazul cainilor).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

George1000
post Jul 28 2010, 02:07 AM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 28-July 10
Member No.: 9.896
Points: 101
Gender:



E adevarat ca animalele simt frica, da am facut si un experiment si am constatat ca ele au si un simt dezvoltat al telepatiei. Pot citi gandurile oamenilor. Experimentul meu a constat in 2 teste:
prima data cand am vrut sa fac experimentul ma gandeam la lucruri rele iar cainele a fugit. Al 2-lea. A doua zi cand am vazut un caine maidanez, doar ma gandeam doar la lucruri bune si i-am transmis un mesaj telepatic sa vina la mine si a venit si a stat sa il mangai.
Cel putin in cazul cainilor daca nu stii limba tarii in care te afli si vrei sa il chemi, e suficient sa te uiti drept in ochii lui si sa il chemi telepatic.

Cat despre situatiilwe cand te inconjoa o haita sfaturile mele sunt:
1. Sa nu iti fie frica si sa nu te panichezi.
2. Priveste calm haita, incearca sa vezi care e liderul lor.
3. incearca sa ii demonstrezi liderului ca esti o persoana calma si iubitoare.
4. Fara miscari bruste.
5. Intinde mana si lasa-i sa ti-o mioasa. E un fel de semn de legitimatie si asta arata ca nu iti e frica de ei. Si in 90% din cazuri te accepta in grup. Eu am facut fata astfel unei haite e 12 caini care stateau in fata unei banci si o pazeau.
In 24 de ani nu am fost muscat niciodata. Sper sa nu se intample asta.
Si mai sunt cateva reguli:
1. Nu deranja nici un caine atunci cand doarme.
2. Noaptea sa nu patrunzi pe strazi dintre blocuri, cainii nu au vederea buna insa detecteaza orice miscare si isi apara agresiv teritoriul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Jul 29 2010, 07:27 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste telepatia cu animalele. Am observat si eu lucrul acesta de cateva ori da mi s-a parut pur si simplu natural, fara sa incerc sa-mi dau seama dece. Adica pana la urma e o lege a naturii, sau cel putin eu asa o vad. De obicei ochii iti reflecta intentiile. Un om cu ganduri rele nu are cum sa aibe ochi placuti si invers.
Cat despre situatia cu haita, ei bine sfaturile sunt bune, dar nu cred ca o sa le pot aplica niciodata. Probabil o sa fiu lesinata de mult :))
Cel putin ultima data (si singura data sper) asa s-a intamplat. Inaine sa realizez prea multe eram deja in lumea viselor. Si m-au lasat in pace :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 29 2010, 07:44 PM
Post #32


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



saaau uite aici alta explicatie... body language. how does that sound for a rational explanation? in orice caz, o sa incerc sa comunic telepatic cu mata care tot fura mancare de caine si o sa va anunt ce mi-a raspuns. it better not be rude to me!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jul 30 2010, 12:34 PM
Post #33


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



How about coincidence... it wasn't the same dog, or was it? DUM DUM DUM!

Meh it's not like we'll know for sure any time soon, anything is posible. or is it? Dum dum dum!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheWanderer
post Jul 3 2011, 05:58 PM
Post #34


Jack of all Trades
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-June 11
From: Unknown Places
Member No.: 10.567
Points: 221
Gender:



Un apelativ pentru pisici? ^^"
Eu zic ca nu conteaza ce zona a pamantului isi face veacul pisica respectiva, ea reactionand la 2 tipuri generale de chemari:
*Cea cu care a fost invatata (nume, sau apelativ general).
* Cea naturala, dobandita prin cale ereditara. Acestea sunt cele produse de prada animalului (cum ar fi un soarece, cu high-pitched'ul sau chitait care poate fi imitat de om cu un simplu "pi~s", al soarecelui fiind un "hi~" lung si enervant) sau, in zilele noastre, de persoana ce poate profita in schimbul unui stress-relief, like letting you pet it (spun ca profita, pentru ca ele se simt mai bine decat persoana ce ii ofera mancare doar ca sa'i mangaie blanita pufoasa, si in schimb ele se simt si bine si satule... optional mai doarme pe tine). Ca raspund ele si la apelative strine cum ar fi: "Here ki~tty- ki~tty!", "Qit" (Arabia), "Kat-Kat" (Dutch - if u say it quickly and repeatedly it would resemble a little thing running on the ground like a mouse, or a U.L.C.O -Unidentified Little Crawling Object-)... and for others check IceJack's list from the 1st page. So b free to play with high pitched sounds... and invent your own way of calling these little, cute, furry devils... Oh they even respond to "Cutz~u- Cutz~u!" so you don't have to try too much.

Cat despre caini, e ceva mai ciudat, dar mai simplu in acelasi timp.
1st. If U wanna approach a dog... sit down calmly and dun smile with your teeth out... ever, they will consider that you want to have a rumble over something like territory, alfa-male position or females.
2nd. Stretch you hand out to them slowly, let them sniff ya! They won't bite, so dun worry.
3rd. Pet it slowly at first. Cele mai bune locuri de mangaiat sunt sub barbie (valabil si la pisici, e un loc destul de sensibil, gen coada la pisici), spatiul de deasupra ochilor, acel triunchi format de bot si ochi (e in stare sa linisteasca un caine pana la stadiul de a'l adormi) si pe burtica XD, dar asta abea dupa ce are incredere in tine, acela este punctul cel mai slab al acestui animal (cat si al pisicilor), iar acesta va poate composta instinctiv.

In caz ca sunteti inconjurati de o haita de caini: urmati sfatul lui George1000, dar pana la punctul cu gasirea mascului-alfa, it's too damn dangerous, daca va simti frica va composta. Nu incercati sa fugiti... va veti inrautati situatia, instinctul de vanator persista inca la maidanezi (de la stramosii lor ce au masterat cu excelenta vanatul, lupii) asa ca veti fi urmariti si posibil compostati.
Un alt lucru de stiut, ar fi faptul ca un caine nu se poate holba mai mult de 10 secunde la voi daca va uitati in ochii lui, linistit. Asa ca, daca va latra fara un motiv anume... uitati'va unpic in ochii lui.

Dar am avut o experienta ciudata cu un caine... m'am asezat p vine, a venit, l'am mangaiat unpic si apoi s'a intamplat ceva ciudat... a bagat coada intre picioare si s'a asezat cu barbia pe picorul meu, si acolo a ramas incremenit. Inainte de asta era un catel foarte activ cu chef de joaca, si dupa aceasta scena si'a revenit (observand o doamna in trecere cu o punga in mana, pe care era sa o deposedeze)... ati putea explica ce a datorat acel comportament ciudat? (daca va legati de telepatie va asigur ca nu ma gandeam la Ragnarok sau la ce urma sa ii fac daca isi lasa parul pe mine... am fost pasnic, si linistit).

See ya!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 11 2011, 11:59 AM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Pisica mea reactioneaza doar la "stela" pentru ca mereu vorbeam cu ea...Ce faci Stela? Stela, hai sa mananci...si la pis pis pis...dar daca sta langa mine si spun "Stela" imediat reactioneaza. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 2 2011, 11:34 AM
Post #36


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Am o minunatie de motanel negru ca un taciune, asa ca raspunde doar la numele de: "Albisor"...

Am incercat cu pis pis, kitty kitty, dar suna jenant :D. Asa ca m-am limitat la Albisor :).

Cat despre caini, sunt de acord cu TheWanderer. Ieri tocmai treceam pe langa o casa, iar poarta era deschisa. Au iesit niste dulai la mine, cu dintii scosi si latrand de mama focului. Pur si simplu m-am oprit, m-am uitat la ei (de sus, din picioare) si imediat s-au calmat si au inceput doar sa maraie, cu coada intre picioare si capul lasat intre labe (you know, fake-pouncing position).

Cea mai mare greseala pe care as fi putut sa o fac ar fi fost sa ma intorc cu spatele la ei. Asa ca am continuat sa ma deplasez in diagonala, mentinand contactul vizual, pana cand am iesit din "raza" lor de actiune.

Important este sa nu iti fie frica. Nu odata am fost atacat de caini (pana la liceu, am stat intr-un sat in care cainii zburdau liberi noaptea) si nu de putine ori a trebuit sa ma apar (un sut tintit cum trebuie in zona pieptului il calmeaza, dar trebuie folosit ca ultima solutie). De asemenea, ajuta daca esti singur si nu cu un prieten/prietena care se panicheaza daca vede un paianjen, daraminte un ditamai cainele.

Dogs smell fear.

Now, where's mah CAKE?!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Dec 15 2011, 12:07 PM
Post #37


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



De curand am incercat si eu experimentul asta pe motanul meu de la tara si intra-devar cred ca este ceva legat de felul cum a fost invatat de mic... In timp ce statea culcat fara pic de interes, am strigat la el clasicul "Here kitty, kitty, kitty...", nimic...."Neko, neko, neko...",nimic... "Nya, nya, nya..." ... am mieunat pe romaneste la el si tot nimic...
Surprinzator insa, s-a ridicat si a venit spre mine cand am facut "Psst".... o ascociere cu "Pispispis-ul" cu care a fost invatat....alta comanda la care raspunde este atunci cand sctrig la el "Pisu!"... Daca ar fi sa strig orice altceva chiar daca ii este adresat...nu ma baga in seama.
Imi place foarte mult aceasta idee...daca ar fi sa ajung vreodata in Jap si o sa vad vreo pisica, cred ca o sa incerc (din reflex) al nostru "Pispispis"...iar daca nu merge o sa o strig "Japaneeeekoooooo!!" iar daca nici asta nu merge iau o farfurie de sushi cu mine si sigur va veni indiferent cum as striga-o :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:46 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |