Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alegeri Morale!?, TU CE AI ALEGE?


Tanum
post Mar 8 2008, 04:51 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



Pe cand ma uitam aseara la un film (nu spun care) mi-am dat seama ca noi traim in "puf" si ca in ziua de azi nu mai suntem pusi in fata unei situatii extreme care sa ne schimbe viata total. Asa ca m-am gandit ca ar fi interesant sa aflu cum ai reactiona daca..:

"..ai fii insarcinata si un tip ar veni cu o pusca spre burta si ti-ar spune: "Alege!!: impusc copilul si vei supravietui sau te impusc in cap si viata ta asa cum o stii se va termina intr-o secunda"


Nu vreau sa fac discriminare dar asta este prima mea intrebare morala. Sunt curioasa de raspunsuri, eu personal cred ca as alege glontul in cap. Si se pot posta si alte intrebari de genu, macar pentru simplu motiv sa vad cum mai gandesc si altii. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 8 2008, 05:04 PM
Post #2


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Aaa, eu zic ca man on fire nu ar trebui sa afecteze lumea in asemenea hal, oricat de cool ar fi Denzel in filmul asta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Mar 8 2008, 06:31 PM
Post #3


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



(Apart from the fact that he can't exactly miss me if he shoots the baby) get shot in the head si viata asa cum o stiu se va termina? + He's going to be fast about it? Well, go for it, Denzel, I'm all for changes!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 8 2008, 06:58 PM
Post #4


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Mi-aduce aminte de un episod din Stargate Atlantis, īn care McKay īntreba anturajul ce-ar face dacă ar avea de ales īntre a salva un bebeluş sau un grup de adulţi, aflaţi pe şine bifurcate īn calea unui tren. Ceea ce nu prevăzuse era că vorbea cu oameni practici, de unde tot felul de soluţii gen "aş striga la ei să se dea la o parte īn timp ce salvez copilul".

Ideea e că dilemele pur teoretice apar extrem de rar şi cīnd ai de-a face asemenea alegeri imposibile de multe ori decizi sub impulsuri de moment şi nu neapărat īngrădit de condiţiile pe care le imaginează cel care a creat dilema.

Dacă īntrebarea şi rostul topicului era să se afle mai multe despre ceilalţi, prefer īntrebarea lui Granny Weatherwax: "Te trezeşti noaptea cu casa arzīnd. Trebuie să ieşi imediat din ea. Ce iei cu tine?" Dīnsa accepta şi răspunsuri de gen "cine a dat foc casei?"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanum
post Mar 8 2008, 11:18 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



:) Pai nu este vorba de Man on Fire, si ideea acestui topic nu a fost inspirat de filmul fazut, am spus ca am avut doar o "revelatie". Pur si simplu, in momentul de fata nu mai suntem pusi in fata unor decizii atat de drastice, cred ca este vorba mai mult de autocunoastere. De exemplu ce ai prefera sa fi: cel care impusca sau cel care este impuscat?? Nu stiu, nu trebuie luata intrebarea asta, sau altele de genu ca pe ceva "cool", "inspirat din filme/anime-uri/". Pur si simplu eu ma intreb cum ar fi sa traiesc in teroare, tocmai pentru simplu motiv ca nu am trait pana acuma (nu spun ca si as vrea :D ) si sincer, eu nu pot sa-mi raspund la intrebarea asta si nici nu cred ca as afla vreodata raspunsul pentru ca nu as supravietui indeajuns incat sa pot spune ca pot.

PS: sper sa nu fi suparat pe nimeni, pur si simplu sunt curioasa de acest lucru pentru ca eu am o singura perceptie a violentei, si anume doar a mea. Si as vrea sa aflu si alte perceptii, alte "minti"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 8 2008, 11:49 PM
Post #6


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Nu-i vorba de man on fire? Da de ce, ii un film asa de misto :P

Si ah... esti din aia care cred ca esenta omului iese la iveala in momente de criza... pacat, esenta omului e cea de zi cu zi, nu ne-am nascut cu un substrat de eroi sau lasi, nu traim pentru un moment definitoriu si nu devenim mai buni sau rai raspunzand la dileme ipotetice. Omul este om, nu e maret sau marunt, doar este, si e bine asa, ca el capata claritate cand lumea nu-i ataseaza tot felul de atribute. Nu castigi intelepciune prin trauma, unele intrebari nu au raspuns corect (chiar daca cel practic de obicei se potriveste mai bine, dupa cum zice si Probably me), a gresi nu-i intotdeauna omenesc, si singurul lucru care il poti face cu garantia corectitudinii e sa tratezi fiecare caz in parte. Diavolul e in detalii, si nu strica sa fii mai atent ca el. Oricum, tie iti ofer o intrebare inapoi in loc de raspuns... ce te face sa crezi ca vei mai fi tu, persoana de acum care-si pune intrebari, cand esti pusa in fata unei dileme de-asta?

Ah, si inca o chestie... as arata ciudat daca as fi insarcinat. Ar fi 8 martie si ziua mea sau nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 9 2008, 01:30 AM
Post #7


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



AS: Recent (de dimineatza) am verificat si mi s-a raspuns ca da, tind sa fiu exagerat de cinic un ultima vreme si ocazional troll.


Mascul fiind nu pot simti ce simte o femeie in situatia asta. Pentru mine rationamentul este simplu: un bebelus, nascut sau nu, este mai putin valoros si mai usor de inlocuit decat un adult. There, I said it.

Daca bebelusul este al meu recunosc ca as fi mai tentat spre subiectivism. De fapt de asta imi e frica de mame: dupa ce au copii femeile se schimba. Probabil la nivel neurologico-hormonalo-etc, oricum este o modificare reala. Scopul lor in viata devine altul. Nu zic ca nu-i ceva bun, am beneficiat de chestia asta si vreau ca si copii mei sa o faca. Dar este ceva real si, pentru mine, un pic infricosator.


Si sunt de acord cu trick apropo de momente de criza. Problemele etice de nivelul asta sunt prea complicate ca sa poti sa iei o decizie coerenta pe moment. De asta e mai bine sa faci tot ce pozi sa eviti situatiile de criza... pentru ca daca apar nu poti decat sa te rogi sa fi luat o decizie ne-catastrofala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Mar 9 2008, 01:35 AM
Post #8


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



raspunzand strict la intrebarea ta, desi raspunsurile mele nu au nici o valoare, fiind scrise stand comod in fata compului, si evident influentate de starea mea psihica actuala: nu stiu. poate m-as lasa impuscat in cap. e mai simplu asa. nu ma complic cu operatiile necesare pentru vindecarea ranii la stomac , reluarea ulterioara a vietii suferind de traume post-incident, pareri posibile negative de la cei din jur. si eu aleg glontul in cap, ca si tine, dar din motive pur egoiste totusi in cazul meu. teoretizand mai departe spun ca cel care accepta glontul in cap este un las, in primul rand copilul moare oricum (la maxim 10 minute dupa , din lipsa de oxigen), asa ca nu realizezi defapt nimic. varianta mai nobila in acest caz este glontul in burta, si apoi refacerea vietii, cu posibilitatea de a mai face un copil. macar primul copil nu a fost o pierdere complet inutila. sunt un monstru? :lol: :lol:

ei rogueman999, si barbatii au puternice impulsuri de a proteja, e un instinct vechi de pe vremea cand eram mai degraba animale , daca un barbat nu isi protejeaza membrii familiei/grupului atunci femeile il parasesc si isi cauta un alt mascul mai puternic.

iar in astfel de situatii toti reactionam mai degraba emotiv decat rational
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Mar 9 2008, 02:14 AM
Post #9


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



OO, n-am nimic cu instinctele in general, sunt foarte pro-instincte pe motivul ca inteligenta poate gresi foarte usor, dar instinctele au cateva milioane de ani de experienta in spate. Spuneam doar ca ma socheaza magnitudinea transformarilor la o femeie, si poate irationalitatea (foarte logica din punct de vedere evolutionist) de dupa nastere.

Dar tot am timp de scena mai vreau sa mai comentez ceva. Tanum, nu-ti dori "momente dramatice" de genul asta. Psihicul nostru nu este facut pentru ele. Nascut fiind intr-un mediu mai dur, sau introdus treptat, poate ca poti trai facand genul asta de decizii zilnic. Dar dupa cum pot sa-ti spuna pshihologii soldatilor americani din Irak, noi cei crescuti in puf nu prea putem ramane sanatosi daca ne trezim pe nepregatite intr-o situatie ca asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanum
post Mar 9 2008, 03:16 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



Pai nu-i vorba de Men on fire pentru ca nu am vazut inca filmul acela :P
QUOTE
ce te face sa crezi ca vei mai fi tu, persoana de acum care-si pune intrebari, cand esti pusa in fata unei dileme de-asta?

Si ca sa raspund la intrebarea ta, nu cred ca voi trai prea mult pentru ca am un simt al moralitatii prea mare ca sa pot trai cu greselile mele.

Dilema mea este de fapt urmatoarea: daca ai stii de dinnainte ca ai putea sa faci ceva oribil, te-ai pregati suficient cat sa iei decizia care ti se potriveste?ai alege viata stiind ca ai supravietuit doar pentru ca a murit altul pentru tine??. Pentru ca sa recunoastem, viata ese un hazard si se pot intampla foarte multe accidente, razboaie intr-o viata de om, si nu pot spune ca acuma traim chiar timpuri de pace.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alcyndore
post Mar 20 2008, 01:55 AM
Post #11


...
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 19-November 07
Member No.: 5.595
Points: 743
Gender:



Socanta intrebare!

In primul rand, in asemenea moment cred ca ratiunea nu mai functioneaza si esti blocat de-a binelea! Dara daca reusesti sa te aduni si sa faci ceva...
Daca ar fi sa mor oricum, pentru ca ambele situatii duc la moarte, as face tot posibilul sa nu mor. Daca tot mor sa nu mor fara sa fi facut nimic! Ce mai am de pierdut? Daca sar la gatu tipului exista sansa sa rateze, ii scot ochii cu unghiile ceva, orice... Repet, asta daca reusesti sa te aduni? Eu cred ca as lesina inainte sa aud intrebarea!
Si ca sa raspund totusi: cred ca daca nu as putea reactiona de nici un fel as prefera sa ma impuste in cap.
Fara suparare, e aiurea sa pui o astfel de intrebare pentru ca in astfel de situatii nimic nu este previzibil! Doamne fereste sa treci vreodata prin asa ceva! Chiar daca ai trai ar fi greu sa mai fii om normal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Mar 28 2008, 12:56 AM
Post #12


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



teoretic(vb teoretic din cauza ca nu cred ca o sa am vreodata instint matern...sau sa fiu in aceea situatie) totul se rezuma la ce e mai puternic:instinctul matern sau instinctul de supravietuire, sunt prea multe necunoscute ca sa alegi preventiv. Daca in momentul acela copilu e un accident pe care nici unu nu l-ati vrut? sau daca iti iubesti sotul si el nu vrea copilul si erai in drum spre avort? Daca iti iubesti sotul si el vrea neaparat copilu? Daca esti credincioasa pana la D-zeu? si la asta se mai pun si cunostiintele personale despre sarcina, ca pana la urma conteaza enorm daca stii sau nu ca copilul va supravietuii in acel stadiu al dezvoltarii sau nu daca tu mori.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maki Moonstone
post Mar 26 2009, 08:16 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 21-February 08
From: Epicentrul Cultural al Europei
Member No.: 6.224
Points: 64
Gender:



Getting a bullet in your belly with a kid inside can cause you intense blood loss. Ar fi un miracol daca ai supravietui, iar daca acest miracol s-ar infaptui, trebuie sa fii o persoana cu adevarat rece si heartless ca sa traiesti cu vina ca ai renuntat cu atata cruzime la viata pruncului tau in favoarea vietii tale. Meh...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 27 2009, 04:19 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm io nu pricep unde e dilema :|

daca esti insarcinata si e impuscat copilul..well copilul moare, daca esti insarcinata si esti impuscata in cap well tu mori , copilul moare si el la un interval de timp dupa mai lung sau mai scurt depinde cat e de dezvoltat, oricum nu poate supravietui fara tine.

avand in vedere ca in ambele cazuri copilul moare, unde e dilema ... unde e alegerea?

PS damn old topic :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Mar 27 2009, 04:39 PM
Post #15


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



copilul nu moare in ambele cazuri. nu neaparat. cum adica nu poate supravietui fara mama daca e suficient de dezvoltat?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post May 23 2009, 06:48 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



practic nu ai ce sa alegi pt ca indiferent ce alegi copilul moare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animer9
post May 23 2009, 08:29 PM
Post #17


perverted member
****

Group: Members+
Posts: 324
Joined: 27-October 08
From: in mijloc de Baragan
Member No.: 7.826
Points: 709
Gender:



o alegere cu care , din nefericire, ne putem confrunta in viata(ma refer, evident, la acest tip de rezolvare a unei situatii limita) ...
daca as fi femeie, si insarcinata , si intr-o asemenea pozitie probabil nu stiu pt. ce as putea opta pentru ca "tu sau copilul " nu este o alegere ci o condamnare/sentinta... si nu trebuie deloc sa subestimam o femeie insarcinata sau cu copii ( ce parere aveti despre o ursoaica cu pui ? nici macar un mascul de doua ori cat ea nu ar indrazni sa o provoace )

o femeie insarcinata reprezinta pana in momentul nasterii o singura entitate(atat din punct de vedere biologic , cat si psihic) , asa ca nu exista intre cine sa alegi ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post May 23 2009, 08:44 PM
Post #18


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



de ce nu intelegeti ca daca sarcina e destul de avansata si este un echipaj medical in apropiere copilul poate fi salvat?

si sa spui ca o alegere e de fapt o condamnare/sentinta inseamna sa te speli de responsabilitate. singura condamnare care ar putea fi e condamnarea la libertate a lui sartre.

ma amuza "nu trebuie deloc sa subestimam o femeie insarcinata sau cu copii" :D chiar asa, de ce nu a luat nimeni in considerare varianta in care ea ii tranteste la asta una in cap, el fiind prea ocupat cu tot existentialismul asta? :D

animer, sa vedem peste 10/20 de ani (in functie de varsta ta actuala) cand faci sex cu sotia ta insarcinata cat de "o singura entitate" o consideri :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animer9
post May 23 2009, 09:36 PM
Post #19


perverted member
****

Group: Members+
Posts: 324
Joined: 27-October 08
From: in mijloc de Baragan
Member No.: 7.826
Points: 709
Gender:



you should read more betwen the lines... B) :P



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post May 23 2009, 10:16 PM
Post #20


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



mna pai din moment ce tu consideri ca nu am inteles ce ai vrut sa zici, be kind and explain. ca asa o replica de genul "citeste printre randuri" e usor de aruncat :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:51 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |