Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alexander, A Short History


Alexander
post Aug 4 2011, 03:02 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



(IMG:http://otakucamp.com/comunitate/images/avatars/13576619664a457aae22b65.jpg) Alexander's Log

Stiu, titlul este foarte modest si inspira incredere tuturor sa intre si sa citeasca... In acest topic voi prezenta AMV-urile mele si in cazul in care vreti sa stiti cum am facut un efect il voi explica pe cat pot. Aceasta demostratie e mai mult pentru a va face sa intelegeti ca sa ajungeti in top 10 Nijikon/Otaku nu e foarte greu. So, let's begin.

De Profanator nu am sa vorbesc.

Primul AMV, intitulat 'My Computer Goes Bananas', mi-a luat in jur de 60 de ore sau mai mult, spread out over a week's time. Pe vremea cand l-am facut nici nu stiam ce inseamna flow sau editare buna. Am avut noroc insa ca era funny si a inspirat o stare placuta publicului. La proiectie people started claping, *wipes tear* I was so proud.
Locul 8 - Nijikon 2008: Alexander - My Computer Goes Bananas

Al doilea AMV, intitulat 'Majestic AMV', mi-a luat 12 ore, mai mult nu cred. Inca eram ofticat pe concursul de la Nijikon unde considerasem ca meritam sa fiu cu cateva locuri mai sus, asa ca am decis sa bag ceva lacrimogen cum bagase Notorious, ca sa castig. Inca ma amuza cand vine cate cineva si posteaza "Oh... Mi-au dat lacrimile!" So I put my thinking hat on si pana la urma am bagat ceva foarte lacrimogen:
Locul 1 - OtakuFest 2009: Alexander - Majestic AMV

Cel d'al treilea AMV, heh... Tocmai vazusem Berserk, care mi-a placut la nebunie si am zis ca ar merge sa fac un AMV cu o melodie pe romana, so I did. ceea ce trebuie explicat aici e ca Berserk e o serie foarte de cacao pentru editat. Scene foarte 2d, aceleasi cadre folosite OVER AND OVER AND OVER again si asa mai departe. Ma rog, erori and frustration added mi-a luat in jur de 20 de ore.
Locul 4 - Nijikon 2009: Alexander - R.A.M.V.

Forth and last AMV, for now, Ghost of the Opera. Inainte de a descoperi internetul si toate minunile cand aveam 14-15 ani(da, erau vremuri cand in Iasi mergeai la sala de jocuri, nu de internet) am facut un amv cu Ghost in the Shell, care pe atunci was my fave anime(acest prim amv nu il mai am ca l as pune aici *cries*). Am decis sa fac un AMV la 1080p(HD foarte mare). 2 hours into it am vazut ca mergea prea greu si am tras varianta Standard Definition si am inceput sa lucrez. Also I'm a big fan of The Fifth Element si deh... asta a fost un fel de dual tribute. Am uitat sa mentionez mesajul de la inceput l-am pus pentru ca eram ofticat pe astia care baga flashuri si efecte just to prove they can.
Locul 3 - OtakuFest 2010: Alexander - Ghost of the Opera

Trollemve-ul a mai ramas, care nu e tocmai un AMV dar in fine. The story goes like this, era 3 AM, eram cu Xelu si cu Luffy pe skype la un voice call si am zis ca ar trebui sa facem un amv in care sa ne batem joc de toate clisheele de la concursul de AMV-uri, pentru ca, cum se intampla si la cosplay, ies discutii an de an. Asadar ne-am pus pe scris cu google docs si pe la 6 AM, cand eram orb de somn, parca am terminat. Xelu a facut melodia, eu am facut 'AMV'-ul. Luffy a facut various religious references in versuri. Oh, Laurentiu... a ajutat! Pe Laurentiu l-a gasit Luffy pe siteul celor de la pro tv, care de fiecare data cand te uitai la o stire ti-l bagau pe gat pe Laur.
Locul 1 - Best Trolling - OtakuFest 2010: Alexander, Xelu, Luffy & Laurentiu - TrolleMVE

Intrebari?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Horia
post Sep 5 2011, 12:27 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 23-June 11
From: Bmâ–³7/Cosmos
Member No.: 10.558
Points: 17
Gender:



01100101 01110011 01110100 01101001 00100000 01101001 01100100 01101111 01101100 01110101 01101100 00100000 01101101 01100101 01110101
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Sep 5 2011, 10:20 PM
Post #3


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



@Horia: Bine ca n-ai pus si un 2, ca ma speriam!
@Alex: intotdeauna am preferat AMV-urile fun, asa ca trollemve-ul mi se pare cel mai tare. Il ascult din cand in cand ca sa ma distrez :)

LE: Aparent Horia iti transmite "esti idolul meu" codat in binar.

This post has been edited by Fili: Sep 5 2011, 10:26 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 5 2011, 10:38 PM
Post #4


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Am vazut si eu Trollemve-ul...genial, de-a dreptul :D (commentul de la sfarsit m-a dat pe spate :lol: )...Ursus...duh! :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Horia
post Sep 5 2011, 11:45 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 23-June 11
From: Bmâ–³7/Cosmos
Member No.: 10.558
Points: 17
Gender:



@Fili: In cercul tau de prieteni ti se spune "spargatorul de petreceri" ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jan 30 2012, 06:55 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Update @ 30 01 2012:

Captain's log, space, the final frontier. De ceva vreme lucrez in motion design si duc lipsa grava de a lucra proiecte personale, adevarul e insa ca daca ajungi sa petreci 8-10 ore in After Effects pe zi, cand ai timp liber numai sa lucrezi AMV-uri nu iti mai vine. Am ajuns dupa 1-2 ani de zile sa ma misc prin AE ca pe la mine prin casa, which is no small thing; si daca tot nu prea mai am proiecte personale am sa mai pun pe aici ce proiecte am mai facut... asa ca sa fie, nu am sa le pun pe toate, doar unele care au iesit bine si unde am avut ceva libertate artistica. Am decis sa le postez aici ca blog nu am si poate o mai arunca careva vreun ochi din cand in cand. Plus ca a new years resolution ar fi sa incep sa fiu mai activ prin comunitate, pana acum doar lurkuiam.

Slightly Animated Piece

Plug-ins: None
Desene: Maru


Kinetic Typography & Slight Animation

Password: watchme
Plug-ins: Newton

Daca aveti intrebari, pareri, w/e, chiar si intrebari despre cum am facut some bit of animation or something, postati. I know it's all pretty business dar it's what I've been doing with my time, planuiesc sa fac un amv, meaning ca imi mai vine cheful si am a song in mind dar ar trebui sa dedic mult timp si sa iasa foarte ok, cine stie daca it will ever come to pass...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Jan 30 2012, 07:29 PM
Post #7


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Mi-a placut kinetic typography-ul :D Pacat ca n-ai mai avut timp de filme, nijikon 2011 a ramas fara filmuletele amuzante :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jan 30 2012, 07:37 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Din pacate Fili, ar trebui sa te astepti ca filmulete funny sa mai vina si de la astia mai tineri care nu duc lipsa de timp; din cate vad insa exista o lipsa de initiavita si la ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jan 30 2012, 08:03 PM
Post #9


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Felicitari pentru remarcabila performanta de a te clasa intr-un top 10 editori realizat de oameni care te urasc atat de mult incat fac "parodii" gay cu tine :lol:

Inseamna ca esti atat de talentat incat nu pot sa te ignore ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Feb 4 2012, 12:58 AM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Clar, pentru ca doar asa stii ca esti cu adevarat bun, daca te baga in seama pana si cei ce te urasc.

Comentul tau si asta al meu suna a manea, sa moara dusmanii ca am talent. Srsly, I don't care about those fags, sunt mult prea orgoliosi fara sa fi facut mare lucru in domeniul asta, sper sa avem parte de mai multi editori seriosi, ducem lipsa.


Corporate Presentation
Password: watchme

Plug-ins: ShapeShifter
Footage-ul a fost filmat de catre contractant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 4 2012, 04:27 AM
Post #11


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



la Nijikon 2009 ar fi trebuit sa iei locul 1 IMO
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 4 2012, 11:33 AM
Post #12


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



I still love the trolling one :D .

QUOTE
Footage-ul a fost filmat de catre contractant.

I interesanta realizarea, dar devreme ce e doar o reclama am obosit pe la minutul 1:46. Sau asta e doar pentru ca nu am dormit aseara. Ok, I'm going to bed.

Hope to see more AMVs soon :) .

Poate mai faci unul pentru festivalul "lui Luffy" XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Feb 4 2012, 12:12 PM
Post #13


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



QUOTE(Tessa @ Feb 4 2012, 11:33 AM)
I still love the trolling one :D .
*



Mi-ai facut pofta, iar am ascultat TrolleMVE :)) E de pe carlig...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Feb 6 2012, 10:35 AM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



@iNeko - That's really nice of you to say. It's an odd thing to say though, daca vorbim de R.A.M.V., eu personal nu sunt neaparat de aceeasi opinie, nu era cine stie ce amv, am vrut sa particip. Dezvolta de ce crezi ca a fost cel mai OK? Mie personal mi s-a parut cat decat fair locul 4.

Later Edit: iNeko, very nice drawings dude/tte. +watch.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

@Tessa - Prea mult scanlation, too little Romanian: I interesanta realizarea.

GRAMMAR NAZI AWAAAAAY!

Amv-uri nu stiu cand am sa mai fac Tessa, ma indoiesc ca voi face ceva pentru Japan-Play avand in vedere ca sunt in juriu, probabil, so it's quite doubtful.

------------------------------------------------------------------------------------------------

@Fili - Raceste omule, raceste! E doar o melodie si multe din laude trebuie sa se duca la mult prea talentatul Xelu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 6 2012, 03:30 PM
Post #15


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am vrut sa scriu "E". Nu stiu ce s-a intamplat, JUR! :lol:
P.S.: there is never "too much scanlation"; so many good titles out there still waiting to get translated! *_*

QUOTE
avand in vedere ca sunt in juriu, probabil, so it's quite doubtful.

Wow, super! Poate imi inving lenea si fac eu ceva. Acum cat inca mai am FREE internet XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Feb 6 2012, 05:06 PM
Post #16


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE(Alexander @ Feb 6 2012, 10:35 AM)
@iNeko - That's really nice of you to say. It's an odd thing to say though, daca vorbim de R.A.M.V., eu personal nu sunt neaparat de aceeasi opinie, nu era cine stie ce amv, am vrut sa particip. Dezvolta de ce crezi ca a fost cel mai OK? Mie personal mi s-a parut cat decat fair locul 4.

Later Edit: iNeko, very nice drawings dude/tte. +watch.


Pentru ca melodia se potriveste cu anime-ul si pentru ca toata lumea a inceput sa cante si sa dea din palme la AMV-ul tau in timp ce era difuzat, AMV-ul ala nu l-am uitat nici acum, mi-a lasat o impresie foarte buna
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Feb 6 2012, 08:03 PM
Post #17


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



@iNeko:

QUOTE
Pentru ca melodia se potriveste cu anime-ul si pentru ca toata lumea a inceput sa cante si sa dea din palme la AMV-ul tau in timp ce era difuzat, AMV-ul ala nu l-am uitat nici acum, mi-a lasat o impresie foarte buna


Poate pentru ca publicul stia melodia, in niciun caz din cauza ca era amv-ul atat de fantastic, ca nu a fost extraordinar, a avut cateva chestii decente in el, a fost facut in cateva zile, nu era a work of art... Pana mea... Ma bucur ca ti-a placut sincer, dar nu pot sa admit ca a fost peste celalalte by far...

Am eu altele care mi-ar fi placut sa urce un pic mai mult decat au facut-o :) . Asta mi s-a parut ca isi merita locul si cam atat.

@Tessa:

I OK, nu iti fa griji.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

xPauchan
post Feb 13 2012, 06:57 PM
Post #18


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 13-February 12
Member No.: 10.872
Points: 11
Gender:



:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post May 21 2012, 11:23 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Corporate Slide Show
Password: watchme

Am lucrat cu Clone Brush-ul atat in AE cat si in PS ca sa iasa treaba asta, ah si puppet tool pentru gimnasta. Fontul a fost ales sa se potriveasca cu logo-ul clientului, daca ar fi fost dupa mine alegeam ceva mai subtil.

Pareri?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 1 2012, 07:17 PM
Post #20


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Stiu ca e double post dar in fine... poate ma baga cineva in seama in felul asta...

Corporate Artsy Video
Password: watchme

Clientul a cerut ceva Andy Warhol, nu consider ca am atins nivelul ala de 'pop art', dar sunt multumit, de rezultate si asa au fost si ei.
Greu de spus ce am folosit si n-am folosit, l-am facut in doua zile ca era mare graba, insa ceva care mi a salvat din timp si nu cred ca e destul de folosit e un efect numit CC Repetile. Learn bout it.

Pareri?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:52 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |