Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shogun


Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Ce stiu eu din istoria Japoniei, in afara de ce am vazut la televizor, stiu din Shogun. Daca mai este cineva care a citit cartile, sa vorbim... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu e nu stiu ce... Istoria Cultirii si a Civilizatiei, De la Pearl Harbor la Horishima, Civilizatia Japneza Traditionala, Marea Conflagratie a Secolului XX + povestile celor care au trecut prin WW2 + Bushido. Asta am eu prin casa.
Recunosc, nu e chiar totul..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Am si eu Shogun prin biblioteca din sufragerie.....maricele volume :D
Poate o sa ma apuc de citit vara asta. Cu istoria Japoniei stiu ce am vazut pe Discovery, documentare cu traditiile lor and stuff.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Nici eu n-am citit tot Shogunul, dar am citit 1/2 din primul Volum, si e calumea, dar am uitat de el. :D :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



istoria Japoniei e sooper... e invaluita in mister si legata de supranatural...zeitati etc.
locuitorii de astazi ai arhipelagului nipon au o istorie ce se pierde in trecuturi atat de indepartate incat nici pana acum na reusit nimeni sa parcurga calea intoarsa pe labirintul evolutiei lor si sajunga lanceputurile existentei primilor locuitori ai insulelor.....
una din teorii care tinde sa fie acceptata deoarece exista si marturii greu de contestat-geologice de exemplu-este ca arhipelagul ar fi fost candva legat de continentul Asia.
se spune ca unul din urmasii locuitorilor de azi ar fi omul de Kuzuu descoperit in 1950 la Tocighi-dar nu se poate sustine cu siguranta nici acest lucru deoarece se presupune ca cei care au ramas in arhipelag dupa ruptura de continent ar fi fost exterminati de cataclisme.....
deci exista si teoria ca cei de aici ar fi defapt o populatie imigrata de pe continent in insula Kyushu.
despre cealalta perspectiva din care lucrurile pot fi privite-si anume provenienta divina.....zeii si contributia lor la aparitia Japoniei voi posta in topicul de cultura pentru ca mi se pare mai potrivit....


bun....sper ca nu vam plictisit prea tare...si daca par umpic mai mult nebun.. :)... sar putea sa fiu. dar cred ca merita sa stie si cei de aici ce stiu si eu + cine nu vrea ....sa nu citeasca ..i dont care
exista deci ipoteze si numai ipoteze,presupuneri....si pana la noi descoperiri nimeni nu stie deocamdata de unde vin exact japonezii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Fie cum o fi, Japonia mi se pare o tara putin mai iteresanta decat Grecia, ca si cultura si frumuseti naturale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



mda...
pot sa stiu si eu atunci de ce ai creat acest topic...?

PS:in legatura cu emoticonul acela....da.......cred co sa mil pun ca semnatura
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



De ce am facut topicul ????? Pai am spus de ce mai sus... :? N-ai inteles ????

Vreau sa-ti aduc la cunostinta o chestie: Eu am zis [quote] Japonia mi se pare o tara putin mai iteresanta
referitor a cultura.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



a.. :roll: .........scuze.
astai nasol la un forum...cand scrii ceva cel care citeste nusi da seama de accent si se pierde vro 30% din idee...
acum am inteles :)...cand am citit prima oara nu miam dat seama cam cum ai fi spus TU propozitia respectiva...marog...intelegi ce vreau sa spun.....
SORRY again.
Frost sempai...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Ma bucur ca a fost initiat acest topic, pentru ca ma pasioneaza foarte mult tot ce tine de Japonia. Cred ca nici o tara nu are istoria atat de mult legata de cultura.
Am citit Shogun si mi-a placut foarte mult evident, o recomand oricui. Insa am citit Musashi, care o gasesc mult mai buna, poate si dat fiin faptului ca e scrisa de un japonez ( Eiji Yoshikawa ), deci evenimentele nu sunt vazute prin prisma unui strain. Actiunea se petrece/ incepe pe la 1600 la Sekigahara. Ceea ce regret e ca nu am decat 2 volume din 4 :cry:
O alta carte buna este Genji Monogatari. Nu am citit-o dar am auzit ca este o capodopera a literaturii japoneze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Mai am si eu acasa niste carti, scrise parca tot de cel care a scris Shogunul, numele lui l-am uitat acum :oops: ... care se numesc: Tay Pan, ....Casa :oops: si inca ceva, tre sa ma uit, nu mi-am facut temele... :oops: o sa ma uit mai bine. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Am citit tot ce a scris James Clavell , in acest context amintesc Shogun, Tai Pan , Nobila Casa si Gai Jin , plina de informatii foarte interesante despre japonezi despre folul lor de a fi etc. etc. , dintr-o perspectiva destul de obiectiva ( in Tai Pan si Nobila Casa nu se refera , prea mult , la Japonia , insa merita citite pentru a face o legatura si mai stransa intre Shogun si Gai Jin , si oricum , sunt niste carti bune ... ).
Mai sunt numeroasele carti de poezii ( format de buzunar ) pe care le-am citit , insa nu am gasit nimic marcabil .
Sa nu uit Musashi , la care am citit mai intai al 3-lea volum, apoi primul , apoi al 5-lea ... ca asa am facut rost de el :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Musashi are 5 volume ???? Eu stiam de 4. Poate sunt editii diferite. Eu am citit primele 2 volume. Oare pe net nu le-as putea gasi ? Evident in engleza ca in romana e putin probabil.
Despre cultura va pot recomanda ceva carti, dar neffind story si actiune , ci doar informatii poate unii le gasesc plicticoase. Oricum scrisa intr-un stil placut si interesanta e o carte de Octavian Simu - " Civilizatia japoneza traditionala ". Mi-am adus aminte si de o carte chiar amuzanta scrisa de un roman, poate tot O. Simu : Ojo-san.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



SHogun este una dintre cartile care sunt pe lista 'de citit'. Inca nu m-am hotarat sa-l citesc in engleza sau in romana. Varianta romana este la biblioteca judeteana (cel putin in Brasov) iar cea engleza la centrul japonez Musashino (tot in BV :twisted: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Unregistered









Eu le-am citit, dar eram prin clasa a 7-a, asa ca nu am inteles mare lucru din ele. :P
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Eu mai am sa-l citesc... :oops:

Z-Kun :arrow: tu unde ai invatat japoneza ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Keiichi
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
Member No.: 133
Points: 2



Eu am citit Shogun si pot sa spun ca este una din marile capodopere ale omenirii.La sfarsitul cartii recunosc ca am lacrimat pentru ca a murit Mariko-san.Cel mai mult imi place de Blackthorne.Are un temperament impresionant.Numele lui simbolizeaza un fel de "ghimpe negru" care "inteapa" pe unele personaje japoneze din carte dar si pentru cele britanice.Vreau sa spun ca este ca o "S.U.L.A-n coaste" ca sa fiu mai explicit.In concluzie pot spune ca este o carte interesanta si daca vreti sa o cititi sa stiti ca in ciuda dimensiunilor impresionante(1350 pag.) merita citita.
P.S. Pentru cei interesati de limba japoneza:am un dictionar japonezo-englez pe calculator.Cei interesati sa ma anunte si am sa vi-l trimit.Ok.Asta-i tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Blackthorne este un personaj interesant ,conturat bine din toate punctele de vedere , insa ,daca in roman vedem un Blackthorne puternic ,stapant pe sine , dur ... , in film , Richard Chamberlain nu a reusit sa afiseze aceste calitati ( apropo ati vazut filmul ) . Defapt , Blackthorne din film este mai mult un fel de amorez plapand ( se pune accent pe povestea de dragoste dintre John Blackthorne si Lady Toda Buntaro - Mariko ) , nu s-a reusit sa se atimga profunzimea personajului din roman , dupa parerea mea .Cred ca era nevoie de un alt actor in rolul lui Blackthorne.

ps: shogun e o carte buna insa risti mult sa faci afirmatii de genul asta "Eu am citit Shogun si pot sa spun ca este una din marile capodopere ale omenirii." ; acest superlativ s-ar putea sa starneasca discutii , critici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Keiichi
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
Member No.: 133
Points: 2



Toate afirmatiile pe care le-am facut sunt "parerea mea".Nu-mi pasa daca unii cred ca Shogun este sau nu o capodopera.Adevarul este ca a fost vina regizorului care nu a inteles mesajul romanului.Filmul a fost destinat publicului american si european,poate de aceea ar fi fost mai bine sa fi fost regizat de un japonez.Regizorii japonezi pun mult mai mult accent pe trasaturile personajelor.Filmul,in regia lui ZXY s-a vrut a fi romantic,emotionant.Poate ca ar fi trebuit un alt actor,intr-adevar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Intra si pe la cultura Keiichi, si vezi ca e un topic care se numeste: (ceva)in general, o sa vezi ceva referitor la ce ai scris tu aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:02 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |