Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync, citeste primul post


Tessa
post May 9 2011, 04:26 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sync #8
C - The Money Of Soul And Possibility Control

Luni - Duminica de la 20:00 (1 episod/saptamana)


The Japanese government was rescued from the brink of financial collapse by the Sovereign Wealth Fund. For its citizens, however, life has not improved, and unemployment, crime, suicide, and despair are rampant. Kimimaro, raised by his maternal grandmother after the disappearance of his father and the death of his mother, is a scholarship student whose only dream is to avoid all this and live a stable life. One day, however, he meets a man who offers him a large sum of money if he'll agree to pay it back. From then on his fate is radically altered as he's drawn into a mysterious area known as The Financial District.


Watching Schedule:

09 - 15 mai: ep 1-2
16 - 22 mai: ep 3-4
23 - 29 mai: ep 5-6
30 mai - 05 iun: ep 7-8
06 - 12 iun: ep 9
13 - 19 iun: ep 10
20 - 26 iun: ep 11


See Synched Anime Watching for more info.

* Programul poate fi schimbat la cererea membrilor participanti (adica putem creste sau miscora nr. de episoade propuse pentru urmarire saptamanal).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 9 2011, 07:43 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ok, let's break the ice ^_^ Nu cred ca am mentionat cine stie ce spoilere, dar am ascuns unele parti just in case.

Episodul 1

First thought after first episode: omg, so many great voices O.O Takahiro Sakurai, Kouki Uchiyama, Yui Makino, Haruka Tomatsu... Chiar si ceilalti seiyuu pe care nu ii mai stiam dinainte joaca foarte bine.
Apoi grafica... simply amazing. M-am trezit de multe ori ca nu citeam subtitrarile pentru ca ma holbam la detalii, mai ales in Financial District. Si imi place mult ca desi e conceput intr-un stil mai futuristic, imbina si elemente mai de mijloc de secol XX, cum ar fi masina (Dumnezeule, masina aia O.O) pe care o conduce batranelul acela (si care face cumva conexiunea intre cele doua lumi... I think).
Trecand si la povestea in sine... seems pretty awesome. Cel putin partea de la inceput, cand vorbeste Mikuni, m-a intrigat destul de mult.
Then the guy who jumped in front of the train freaked me out si s-a dus acel sentiment >.>
Doar pentru ca dupa cateva minute sa urmeze discutia dintre Masakaki si Kimimaro - bine conceputa, bine transpusa, bine regizata si exceptional jucata => loved it! :wub: Cu toate ca ma cam sperie, am impresia ca imi va placea de Masakaki, he's funny and freaky both at the same time XD
Mi-a mai placut ca atunci cand Kimimaro si Hanabi stateau la masa au evidentiat diferenta de statut social dintre ei, aratand foarte rapid ce manca fiecare si apoi cat costa. Si ca tot am ajuns la personajul principal... Kimimaro mi s-a parut destul de cu capul pe umeri la inceput, dar am simtit ca ma dezamageste putin in timpul discutiei cu Masakaki... I mean, the guy had him at the "You could go drinking" part >.< Inteleg ca oricine isi doreste mai multi bani, dar sa te lasi convins de asa un argument superficial... Nu mi-a placut. Mai ales cu tipii aia. Mi s-au parut cam dubiosi. Nu m-as fi dus nici pana la colt cu ei.
Iar spre final a fost faza ca singura diferenta intre el si prietenul lui Hanabi ar fi banii... Well, if she's such a great girl and if she's worth it, then money should make no difference to her. Just saying XD
In general, imi place, am sa ma tin de el sigur ^_^

Episodul 2
Inainte de toate, m-am indragostit de opening. Poate nu e o melodie extraordinara ce nu s-a mai vazut pe fata pamantului, dar imi place mult mesajul si analogia cu papusile matrioska.
Revenind la anime, Mashu (I prefer the japanese version of the name) a facut tot episodul. Dunno precisely why, she just won me over.
Asa micuta si incepatoare a fost atat de puternica, curajoasa si loiala incat imi venea sa o iau in brate cand am vazut ca au castigat.
Presimt ca va fi in top fav charas din acest anime. Ca sa nu mai zic ca e tare dragutica si cornitele combinate cu floarea din par ii dau un aer sweet devilish. Faptul ca acum Kimimaro poate vedea banii negri e intr-adevar cam freaky. O fi zicand Mikuni ca nu are ce sa se intample rau, but to me it doesn't feel right. Money made like that can't be good money no matter how I look at it. Besides, Mikuni insusi pare too good to be true. M-am mai "fript" cu personaje care dau impresia asta la inceput, asa ca sunt cam reticenta. There must be a dark side somewhere in him. But we'll see :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 10 2011, 04:53 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Dezamagire, dezamagira si iarasi dezamagire.
Am urmarit si eu primele 2 episoade si trebuie sa subliniez ca nu are nimic din aerul filmelor care dezbat tema Wall-Street si felul in care aceste conglomerate financiare fac bani. Tot ce e preluat de acolo sunt denumiri financiare cu a fi: a investi si faliment....
Cred ca mi-am facut o idee gresita despre acest anime cand am citit descrierea. Deja imi imaginam un personaj cool si super smart care stie sa faca bani din orice si e prins intr-un joc financiare in care isi risca viata.... well, it would have been cool, dar nu e deloc asa.
"The Financial District" nu e decat o arena de lupta pestru niste caractere gen celor din Angelic Layer sau .hack cu o denumire mai cool decat a celor din urma.
Lupta dintre Kimimaro si acel tip a fost asa de cliseica: first battle, his oponent is 100 times stronger than him, but the beats him and now everyone's eyes are on him... Nici nu am inteles cum a castigat. In ce a investit? WTF! Anime-ul acesta jigneste inteligenta oricarei persoane care are cat de cat habar ce inseamna a tranzactiona la bursa: it's cool, it's awesome if you can make money and you need a lot of brain to do it, not a flying fairy <.<.
Sa nu mai vorbesc de faptul ca tipul e anul 2 la facultatea de economie si nu stie ce e acela un antreprenor?! Are you kidding me? Inveti chestia asta inca din liceu.

Sorry daca sunt putin cam exagerata, dar pentru prima data chiar am crezut ca s-a facut un anime care dezbate domeniul meu preferat de activitate, but then again, maybe I would probably be the only one enjoying watching something like that....

Bah...mai bine mergeam cu Stains;gate [la acela primele episoade se misca mai greu dar macar contureaza o povestea mai realista/posibila]. *cry* Good thing it's short. Nu stiu cum o sa rezist la 11 episoade pline de nonsens.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 10 2011, 06:11 PM
Post #4


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Post-ul tau imi aduce aminte de comentariile celor care au jucat Phoenix Wright si erau familiarizati cu sistemul judiciar. :)
But anyhow, inteleg dezamagirea ta (si de altfel din ce am mai citit pe internet au fost destui care au fost dezamagiti) dar preview-urile care au aparut inainte de difuzare aratau ca anime-ul va fi asa. Oricum, cunostintele mele si interesul meu pentru economie sunt destul de limitate asa ca nu pot spune ca am fost ofensat de modul in care au fost prezentate deal-urile intre personaje. Deal-ul din episodul 2 e destul de greu de inteles din punct de vedere al mecanismelor folosite, mai ales fiindca anime-ul nu explica regulile, dar din fericire au aparut materiale extra care prezinta exact cum functioneaza acestea:
http://myanimelist.net/forum/?topicid=294556

Ce mi-a placut mie mult insa e atmosfera Shin Megami Tensei-ish, iar probabil dintre toate SMT-urile cel mai mult seamana cu Persona, de la alternata dintre lumea obisnuita si lumea alternativa (in acest caz Financial District-ul) si pana la cardurile Midas care au simbolurile arcanelor din Tarot. Chiar si asset-urile folosite seamana cu demonii care SMT. De altfel intreg settingul combinat cu sistemul de lupta ar merge excelent ca joc.

Ce nu mi-a placut e modul in care abuzeaza in fiecare episod de CGI. Stiu ca probabil e din cauza limitarilor de buget dar mie mi se pare ca arata oribil.

Oricum, pana la urma, daca nu esti multumita de anime, putem sa renuntam la sync-ul asta si sa il inlocuim cu altceva.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 10 2011, 06:16 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Oh, come on, Tessa, you're being kinda harsh. Desi, sa spun drept, ma asteptam si la reactii de genul asta. E imposibil ca un anime sa mi se para freaking awesome si sa nu ma lovesc de critici dure la adresa lui *sigh* Uneori ma intreb daca nu-mi lipseste vreo doaga.
Thing is, eu am luat animeul asta asa cum e. Nici n-am citit despre ce e vorba, nici critici, nici pareri, nici review-uri, nimic. Atata doar ca m-am uitat de curiozitate ce seiyuu joaca. Nu am avut niciun fel de asteptare de la el, l-am lasat sa ma surprinda. And it did, big time O.O Pe de alta parte, tu deja iti formasesi o imagine despre el citind descrieri (care uneori pot fi si foarte proaste si denaturate - de multe ori, stiind despre ce e vorba intr-un anime, am gasit descrieri care m-au revoltat pur si simplu prin aberatiile pe care le ziceau). Si, cum nu s-a dovedit a fi ce te asteptai tu, ai fost dezamagita. Lucru pe care il inteleg, dar tot cred ca ai reactionat prea negativ.
Nu vreau sa ii iau partea lui Kimimaro, he's kinda dumb and silly, dar ma astept de la el sa evolueze. Poate a fost cliseica batalia, dar mie mi s-ar fi parut mult mai ciudat sa fie super-strong din prima. Ideea asta cu erou nestiutor aruncat in centrul atentiei intr-o lume pe care nu o prea intelege e arhifolosita, dar cumva e mai usor pentru public sa inteleaga ce se petrece acolo daca vede lucrurile prin ochii unui astfel de personaj. Si asa sunt putin derutata si nu inteleg mare lucru despre cum functioneaza treaba.
La partea cu antreprenor am fost si eu surprinsa, poate japonezii nu folosesc termenul englezesc, dunno. Dar adevarul e ca ma asteptam si eu sa fie mai destept din moment ce invata atat. Oricum, sunt alte personaje care ma atrag mai mult decat el.
Apoi... meh, n-am nici cea mai vaga idee cum functioneaza tranzactiile la bursa sau cum s-or numi. Not my area of expertise. Insa nici mie nu mi se pare normal felul cum se fac bani in acea lume. So... trebuie sa fie ceva in spatele chestiei asteia. E prea usor asa. Iar partea cu luatul viitorului ca si colateral trebuie sa ascunda ceva interesant. Pe mine asta ma intriga si sunt de parere ca ar trebui sa asteptam un pic inainte sa emitem judecati cum ca ar fi o prostie. Au fost totusi doar 2 episoade.
Esti prea dura cand zici "nonsens". Mie mi se pare totusi ca abordeaza niste teme interesante care pot fi dezbatute.
But then again, daca majoritatea vor vrea sa renunte, nu pot decat sa ma conformez. La anime am sa ma uit oricum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dlanor
post May 10 2011, 06:38 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 330
Joined: 17-July 10
Member No.: 9.866
Points: 720
Gender:



QUOTE(nezumichan @ May 10 2011, 06:16 PM)
La partea cu antreprenor am fost si eu surprinsa, poate japonezii nu folosesc termenul englezesc, dunno.
*



La asta ma gandeam si eu. Din ce am mai citit pe alte site-uri , ei folosesc termenul kigyouka. Poate Kimimaro nu stie foarte multa engleza.

Anyway, circulau niste chestii interesante prin oceanul virtual. Nu stiu daca pot fi socotite ca spoilers.

Rules of The Financial District

How to make money in the Financial District

Sistemul este destul de complex. Nu stiu daca anime-ul va avea mult succes cu niponii.

Cat despre anime-ul in sine, consider ca are destul de mult potential. Am fost oarecum dezamagit de primele 2 episoade, dar celelalte 2 au fost mult mai well made in opinia mea. Regizorul se afla printre preferatii mei si de obicei foloseste mult simbolism fapt ce nu-mi displace.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 10 2011, 06:41 PM
Post #7


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(cg1700 @ May 10 2011, 06:11 PM)
Oricum, pana la urma, daca nu esti multumita de anime,  putem sa renuntam la sync-ul asta si sa il inlocuim cu altceva.
*


Lol, it's not like we'll change the sync just because I don't like the anime. this is our sync, not mine XD.
QUOTE
preview-urile care au aparut inainte de difuzare aratau ca anime-ul va fi asa

Nu m-am uitat. Am vazut ca e printre primele 5 la cele mai vizualizate anime-uri momentan, are rating peste 8 si l-am supraapreciat inainte ca sa-l incerc.
QUOTE
Deal-ul din episodul 2 e destul de greu de inteles din punct de vedere al mecanismelor folosite, mai ales fiindca anime-ul nu explica regulile

si dupa ce le-am citit to nu inteleg cum de el a castigat? Pana la urma e o treaba de noroc sa dai peste un "asset" bun si nu de abilitate, iar asta ma deranjeaza. E ca si cum, el nu are cum sa evolueze deoarece castigurile o sa-i vina din faptul ca are un "asset" [aka luptator puternic] si nu din faptul ca stie economie. Pana la urma jocul acesta nua re nici o legatura cu economia in sine si de aceea cred ca sunt eu cel mai dezamagita.
QUOTE
Ce mi-a placut mie mult insa e atmosfera Shin Megami Tensei-ish, iar probabil dintre toate SMT-urile cel mai mult seamana cu Persona, de la alternata dintre lumea obisnuita si lumea alternativa (in acest caz Financial District-ul) si pana la cardurile Midas care au simbolurile arcanelor din Tarot. Chiar si asset-urile folosite seamana cu demonii care SMT. De altfel intreg settingul combinat cu sistemul de lupta ar merge excelent ca joc.

Mi-e mi-a dat un feeling de deja-vu si lipsa de originalitate :( .
QUOTE
E imposibil ca un anime sa mi se para freaking awesome si sa nu ma lovesc de critici dure la adresa lui *sigh* Uneori ma intreb daca nu-mi lipseste vreo doaga.

ne place ce ne place. Poate ca l-am judecat prematur, dar din ce am urmarit pana acum nu pare sa fie genul meu de anime. I love psychological ones with smart main characters and a lot of plotting going on like Death note or Code Geass. Yeah, recunosc, nu stiu din ce motiv, eu aveam asteptari la asa ceva de la el, deci sper ca o sa intelegi dezamagirea mea cand am vazut ca anime-ul se indreapta intr-o cu totul alta directie si tinteste cu totul alta nisa de piata. Din nou e vina mea ca nu m-am uitat la un trailer inainte.
QUOTE
Poate a fost cliseica batalia, dar mie mi s-ar fi parut mult mai ciudat sa fie super-strong din prima. Ideea asta cu erou nestiutor aruncat in centrul atentiei intr-o lume pe care nu o prea intelege e arhifolosita, dar cumva e mai usor pentru public sa inteleaga ce se petrece acolo daca vede lucrurile prin ochii unui astfel de personaj.

Vrei sa spui ca anime-urile sunt cliseice ca sa pota fi intelese de toti? Sau nu inteleg eu exact la ce te referi aici?
QUOTE
Oricum, sunt alte personaje care ma atrag mai mult decat el.

You're lucky. Pe mine momentan nu ma atrage nimic: nici povestea, nici vre-un personaj in parte.
QUOTE
Esti prea dura cand zici "nonsens".

Prin nonsensuri m-am referit la faptul ca atribuie termeni din lumea business-ului [economica] unor elemente care nu au nici o legatura cu acestea. De aceea sunt eu dezamagita. Not to mention that the people who watch it might get confused. La prima lor ora de economie cand o sa-i intrebe daca stiu ce sunt alea assets[active] o sa spuna ca sunt niste luptatori din C. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 10 2011, 07:07 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



QUOTE(Dlanor @ May 10 2011, 07:38 PM)
Regizorul se afla printre preferatii mei si de obicei foloseste mult simbolism fapt ce nu-mi displace.
*


Si mie imi place mult treaba asta.


QUOTE(Tessa @ May 10 2011, 07:41 PM)
Vrei sa spui ca anime-urile sunt cliseice ca sa pota fi intelese de toti? Sau nu inteleg eu exact la ce te referi aici?
*


Ah, nu, nu incerc sa ii iau apararea sau sa spun ca sunt bune cliseele, Doamne fereste. Doar ca uite, in cazul asta, il avem pe Mikuni care e "expertul", cum ar veni. Stie cum functioneaza totul si actioneaza cu lejeritate si nu se oboseste sa dea explicatii la ce face. Daca si personajul principal ar fi fost asa si ne-ar fi bagat direct in "paine", atunci ar fi fost mai greu sa creeze pretexte pentru a ne explica care-i treaba. Nu ca ar fi fost imposibil, dar nah, asta e abordarea pe care au ales-o. Nu e cea mai buna, dar nici cea mai rea, zic eu. Am vazut clisee mai groaznice de atat.

QUOTE(Tessa @ May 10 2011, 07:41 PM)
Prin nonsensuri m-am referit la faptul ca atribuie termeni din lumea business-ului [economica] unor elemente care nu au nici o legatura cu acestea. De aceea sunt eu dezamagita. Not to mention that the people who watch it might get confused. La prima lor ora de economie cand o sa-i intrebe daca stiu ce sunt alea assets[active] o sa spuna ca sunt niste luptatori din C. XD
*


That would be funny :lol: Da, ai dreptate, dar nu cred ca e prima poveste in care vad termeni folositi in alte sensuri decat cele reale pentru a contura o lume fantasy/sf (sau ce-o fi, ca mi se pare o combinatie). I even find it interesting XD . But that's just me.

PS: Tot uit sa zic - Ai mancat un "l" la "Control" in titlul topicului si in primul post XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 10 2011, 07:14 PM
Post #9


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 10 2011, 07:41 PM)
si dupa ce le-am citit to nu inteleg cum de el a castigat? Pana la urma e o treaba de noroc sa dai peste un "asset" bun si nu de abilitate, iar asta ma deranjeaza. E ca si cum, el nu are cum sa evolueze deoarece castigurile o sa-i vina din faptul ca are un "asset" [aka luptator puternic] si nu din faptul ca stie economie. Pana la urma jocul acesta nua re nici o legatura cu economia in sine si de aceea cred ca sunt eu cel mai dezamagita.
*



Castigarea luptelor tine partial de abilitatile asset-urilor si partial si de cati bani investeste antreprenorul in un atac. Oricum, in fond ai dreptate, si singura legatura cu economia pe care o au luptele e ca atacurile speciale au numele unor tactici din economie gen Scorched Earth sau Pacman Defense.

QUOTE(Tessa @ May 10 2011, 07:41 PM)
ne place ce ne place. Poate ca l-am judecat prematur, dar din ce am urmarit pana acum nu pare sa fie genul meu de anime. I love psychological ones with smart main characters and a lot of plotting going on like Death note or Code Geass. Yeah, recunosc, nu stiu din ce motiv, eu aveam asteptari la asa ceva de la el, deci sper ca o sa intelegi dezamagirea mea cand am vazut ca anime-ul se indreapta intr-o cu totul alta directie si tinteste cu totul alta nisa de piata. Din nou e vina mea ca nu m-am uitat la un trailer inainte.
*


Daca vrei un anime psihologic cu a lot of ploting ar trebui sa incerci Kaiji. Plot-ul se invarte tot in jurul banilor, doar ca nu este despre economie, ci despre gambling. Si nu te lasa descurajata de artstyle-ul folosit.
O alta recomandare ar fi G senjou no maou care nu e anime, e visual novel. Eu tot am mai vorbit despre el pe forum mai ales in topic-ul de visual novels unde l-am prezentat pe larg, dar basically tot VN-ul e un cat and mouse game intre protagonisti si Maou (the villain), nu foarte diferit de ceea ce se intampla in Death Note intre Light si L. Also,Maou e evil Lelouch. Au pana si acelasi voice actor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 10 2011, 07:47 PM
Post #10


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
PS: Tot uit sa zic - Ai mancat un "l" la "Control" in titlul topicului si in primul post XD

Fixed. anime-ul asta ori are nume prea lung, ori prea scurt XD.

@cg: multumesc de recomandari. recunosc ca al youlea motiv pentru care am adorat CC si DN a fost din cauza ca aveau character design reusit, dar o sa-i acord o incercare si lui Kagi :) . Iar legat de Visual Novels: sorry nu stiu sa le joc/citesc <.<.

Sper ca ep 3 si 4 sa ma impresioneze ceva mai mult decat 1 si 2 :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 10 2011, 07:58 PM
Post #11


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 10 2011, 08:47 PM)
Iar legat de Visual Novels: sorry nu stiu sa le joc/citesc <.<.
*


That's too bad. Oricum, in principiu, se instaleaza ca oricare alt program/joc. Poate ar trebui sa fac un runing guide pentru VN-uri una din zilele astea...

QUOTE(Tessa @ May 10 2011, 08:47 PM)
Sper ca ep 3 si 4 sa ma impresioneze ceva mai mult decat 1 si 2
*



E posibil, mai ales ca incepand cu ep 3-4 incepe incetul cu incetul sa se contureze si plot-ul. Primele doua episoade au fost folosite mai mult ca sa introduca personajele si setting-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 11 2011, 02:57 AM
Post #12


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Not quite what I was expecting...
Primele 2 episoade mi-au dat o puternica senzatie de Pokemon combinat cu battle cards anime in care The Mad Hater is some sort of pimp... <_<
I usually sympathize with the dull hero, dar Kimimaro e oarecum... lame. Nu e prea consecvent in decizii si pare calculat si serios doar pentru ca nu are bani sa isi faca de cap. I see no virtue in that. Daca tot isi da atata silinta cu invatatul, ar putea macar sa fie atent la cursuri (la engleza in special -_- ).
Daca modul in care Masakaki (no matter what, I still see him as some sort of Mad Hater) aduce oamenii The Financial District vrea sa fie metafora la cum acestia sunt atrasi in scheme si investitii riscante (aka saling their integrity for money), well, I find that rather stupid...
Nu mi-au spus prea multe primele 2 episoade... I'm looking forward for some cool story development, povestea pare sa aiba genul asta de intentii. I also prefer psychological stuff, no matter if there also is gore, blood, mecha etc asa ca daca o chestie battle/fantasy ar avea si substrat psihologic, that would be great.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 19 2011, 07:28 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu a mai intrat nimeni ca sa discute episoadele 3 si 4? Faptul ca nu l-au apreciat toti i-a speriat pe posibili participanti? You guys better come back or else I'll curse you XD.
Hmm...in sfarsit a aparut si un personaj care sa-mi atraga atentia in serie: tipa cu bomboana [yeah, sounds weird, deal with it!]. Din ce observ cei care sunt alesi sa mearga in "the money district" nu sunt doar cei saraci. Tipa nu pare deloc sa aiba probleme cu banii. Si totusi ma intreb daca ea nu a fost acceptata ca prin ea sa-i intinda o capcana organizatiei din care face parte.
Sa zicem ca am inteles ceva mai multe din ultima lupta a lui Kimimaro, but it's still boring to watch. :P
Ok, saptamana urmatoare e ultima in care mai avem parte de 2 episoade so do enjoy while you can XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 19 2011, 10:05 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Sorry, am fost ocupata saptamana asta >.< Here are my thoughts:

Episodul 3
Nu ma asteptam ca actiunea sa fie prezentata din punctul de vedere al unui personaj secundar, that was a nice twist. Si totodata au mai explicat cate ceva si am inteles mai bine cum sta treaba. Desi a fost mai mult pasiva in acest episod, Satou mi se pare un personaj interesant, as vrea sa o vad adoptand o poztie la un moment dat and make a stand. Omniprezenta acadea ii da un aer copilaresc si chiar sunt curioasa daca se ascunde ceva mai mult dincolo de ce am vazut episodul asta.
Mi-a placut analogia dintre relatiile lui Mikuni si Kiminaro cu tatii lor. Desi tatal lui Kimimaro mie mi-a lasat impresia de egoism, poate si Mikuni are dreptate in felul lui. Eu am o parere mai drastica in astfel de privinte, si anume ca, atunci cand ai un copil, in tot ceea ce faci, te gandesti mai intai la ei. So, poate ar putea fi vazut ca un gest nobil din partea lui sa se bage in asa ceva pentru a-si sustine familia, dar pe mine ma face sa stramb din nas. Daca o facea pentru familie, ar fi facut-o cinstit si nu si-ar fi compromis viitorul de la bun inceput. Inteleg acum dorinta lui Kimimaro pentru stabilitate si totodata mi se pare superficiala. Isi dorea asa ceva pentru a nu fi ca tatal lui, nu pentru ca intr-adevar asta era stilul de viata pe care si-l dorea. Iar asta da, este lasitate. Dar nici sa fii obsedat de bani, ca tatal lui Mikuni. I hope he succeeds in striking a balance (dunno why, but I'm kinda cheering for him).
Si iata ca ni se arata o bucatica din partea intunecata a lui Mikuni :lol: Ii dau dreptate, though. Tot nu imi vine sa il cred pe cuvant cand spune ca investeste ca sa faca bine in mod dezinteresat, dar parca nu mai sunt asa sceptica in privinta lui.

Episodul 4
This made me really teary T.T Initial m-au speriat copilasii, mi s-au parut cam freaky, dar cand am inteles despre ce e vorba m-a luat cu tremurici si mi-au dat lacrimile. Imi pare rau, dar eu nu pot vedea asta ca pe altceva decat inconstienta din partea lui Ebara. Evident ca nici n-a stat sa se gandeasca ce consecinte ar avea asupra lui si a persoanelor din jurul lui, atractia banilor era prea mare, mai ales ca se faceau asa usor. Mie nu mi se pare ca avea un scop, dimpotriva, a ales calea usoara, in loc sa munceasca cinstit pentru familia lui. Din partea mea, merita ce a patit. Sorry, but I'm pissed at that kind of parents.
Sper ca Kimimaro sa reuseasca ce isi doreste, desi tare ma tem ca la un moment dat va pierde si el ceva. Can't wait for next episodes XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 19 2011, 11:46 PM
Post #15


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Se pare ca nu esti obligat sa te sinucizi dupa cum credeam eu initial ci doar pierzi tot ce ai acumulat dupa ce te-ai inscris in financial district. Deci daca Kimimaro o sa inceapa sa iasa cu colega lui de facultate o sa o piarda in momentul in care da faliment. Pretty sad :P .
There is no way you will never loose as long as you have to make 1 deal/week for the rest of your life...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 20 2011, 03:59 PM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... speram sa o ia in alta directie seria insa a inceput sa semene cu un fel de yugio cu tsunderisme... ultimul episod l-am umarit cu skip... geez
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post May 20 2011, 05:51 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



O sa incerc sa va prind si eu din urma cu sync-ul :D Momentan am vazut primul episod si chiar imi place. Nu prea am chef sa ma uit momentan la el din cauza genului, dar sper sa ma sincronizez cu voi pana saptamana viitoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 24 2011, 04:24 PM
Post #18


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sunt de parerea lui sid. idea putea avea potential si imi placea inceputul, chiar si asa cosmetizat ca sa arate a anime.
mi se pare ca tessa exagereaza. sa nu uitam ca este totusi un anime si sa ne gandim la publicul tinta

oricum, revenind, am remarcat in ultima vreme mai multe anime-uri in care apar elemente de freudomarxism si mi se pare interesant. kaiji de care se pomenea mai devreme e unul dintre ele. idea principala e de demitizare si trecere in negativ a principalelor elemente de ideologie capitalista: capitalul si consumierismul. insa treaba asta se face printre randuri, nu este tema principala a seriilor.

referitor la serie, o sa o urmaresc in continuare. am vazut cele 6 eps aparute si oricum nu am prea multe alte optiuni printre on-going-urile existente.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 24 2011, 08:01 PM
Post #19


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Episodul 5 si 6 mi s-au parut ceva mai putin plictisitoare decat primele 2, dar nu pot sa nu observ un mic detaliu: sar peste lupte, singurul lucru pe care seria aceasta chiar il avea pentru publicul tinta.
QUOTE
mi se pare ca tessa exagereaza. sa nu uitam ca este totusi un anime si sa ne gandim la publicul tinta

Eu tind sa cred ca anime-ul acesta se incurca asa de mult in propriul plot ca nu mai putem vorbi de un public tinta. La inceput pare ca se adreseaza fanilor shounen, dar apoi o da in dramatisme si prea mult chit-chat, ceea ce pe mine personal nu ma deranjeaza, dar ma deranjeaza combinatia proasta intre elemente.
Pana la urma, cine e de fapt publicul tinta pentru acest anime? The anime looks pretty random for me... si mi se pare ca se indreapta in directia: "save the world in last episode" concept XD.
Kimimaro devine tot mai plangacios in ultima vreme, iar nehotararea lui ma calca pe nervi. Pana la urma de ce nu a vrut sa accepte pactul cu tipul respectiv? Si ce daca fuge de lupta? Nu e ca si cum isi doreste sa lupte pentru ceva anume....
Nu inteleg ce vor sa faca producatorii cu personajul acesta, really :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 25 2011, 08:50 AM
Post #20


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hehe... inca o fantoma pe forum... ce faci bre axi ? :P
... pina acum mi se pare un amalgam de ideii fara nici o tinta clara... se vrea de toate insa nimic nu e conturat bine... nici nu ma mai mira pentru ca deja a devenit o trasatura comuna a majoritatea seriilor lansate in ultimii ani...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:17 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |