Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Jos Cenzura Jos Cenzura In Anime+manga, (animeuri si manga cenzurate :( )


BloodSamurai
post Feb 22 2013, 08:52 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



OK BS is back (4 a while :P ),

Deci in ultima vreme m-am documentat despre comicsuri americane in compilatii gigante de 400-500-1200 pagini volumul sub forma de Omnibus / Compedium/ Sagas / Complete story books etc DARsi in mangaurile care se par ca au fost cenzurate PUTERNIC (in versiunile scoase de catre VIZ MEDIA) precum si unele animeuri care au fost difuzate pe posturi americane (CN) .

Pun aceasta problema ca scop de informare a colegilor si pt. ca pe viitor sa achizitioneze sau sa vizioneze varianta UNCUT cele fidele versiunii originale .

Se stie prea bine ca a fost cenzurat vizual (sange / nuditati/ etc) precum si dialogul si uneori si unele scene au fost scoase din Dragon Ball MANGA dar si anime cand a fost difuzat pe CartoonNetwork.

Dialogul era uneori complet convertit si isi pierdea din "savoare-umor" si chiar unele pagini erau eliminate.

MANGA:
Cuvantul "panties" a fost inlocuit cu "undies". Bulma cand iesea de la dus goala avea spuma pe corpul ei (fata de true naked babe in varianta orig) si multe altele vedeti in linkul respectiv. Si au mai fost o GRAMADA.

http://deconstructingcomics.com/?p=685

Acest lucru ma oprit sa achizitionez Mangaul tradus in engleza de Viz Media a DragonBallului I (cele in formatul BIG VIZ volumes e cel mai cenzurat :( ).

Am citit in varianta online tradusa fidel dupa originalul japan si am ras in spume la servici :twisted: .

Singura varianta tradusa in engleza si necenzurata e doar sa citesti online :twisted: :angry: .... Viz Media a cumparat licenta de a traduce in engleza Dragon Ball :angry: :angry: asa ca nu sunt sanse decat daca vor scoate acum DragonBall Full color si uncut manga in 2013 (stiu ca vor scoate full color dar cu cenzura nu stiu clar).

In urmatorul post voi prezenta masacrul cenzurarii in ONE PIECE anime.... e devastator ce am vazut acolo :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post



Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:27 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |