Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jos Cenzura Jos Cenzura In Anime+manga, (animeuri si manga cenzurate :( )


BloodSamurai
post Feb 22 2013, 08:52 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



OK BS is back (4 a while :P ),

Deci in ultima vreme m-am documentat despre comicsuri americane in compilatii gigante de 400-500-1200 pagini volumul sub forma de Omnibus / Compedium/ Sagas / Complete story books etc DARsi in mangaurile care se par ca au fost cenzurate PUTERNIC (in versiunile scoase de catre VIZ MEDIA) precum si unele animeuri care au fost difuzate pe posturi americane (CN) .

Pun aceasta problema ca scop de informare a colegilor si pt. ca pe viitor sa achizitioneze sau sa vizioneze varianta UNCUT cele fidele versiunii originale .

Se stie prea bine ca a fost cenzurat vizual (sange / nuditati/ etc) precum si dialogul si uneori si unele scene au fost scoase din Dragon Ball MANGA dar si anime cand a fost difuzat pe CartoonNetwork.

Dialogul era uneori complet convertit si isi pierdea din "savoare-umor" si chiar unele pagini erau eliminate.

MANGA:
Cuvantul "panties" a fost inlocuit cu "undies". Bulma cand iesea de la dus goala avea spuma pe corpul ei (fata de true naked babe in varianta orig) si multe altele vedeti in linkul respectiv. Si au mai fost o GRAMADA.

http://deconstructingcomics.com/?p=685

Acest lucru ma oprit sa achizitionez Mangaul tradus in engleza de Viz Media a DragonBallului I (cele in formatul BIG VIZ volumes e cel mai cenzurat :( ).

Am citit in varianta online tradusa fidel dupa originalul japan si am ras in spume la servici :twisted: .

Singura varianta tradusa in engleza si necenzurata e doar sa citesti online :twisted: :angry: .... Viz Media a cumparat licenta de a traduce in engleza Dragon Ball :angry: :angry: asa ca nu sunt sanse decat daca vor scoate acum DragonBall Full color si uncut manga in 2013 (stiu ca vor scoate full color dar cu cenzura nu stiu clar).

In urmatorul post voi prezenta masacrul cenzurarii in ONE PIECE anime.... e devastator ce am vazut acolo :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dgmikep
post Feb 23 2013, 11:06 AM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 16-April 12
Member No.: 10.946
Points: 257
Gender:



Jos cenzura si din JAV - uri , orice doujinshi si jocuri :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 23 2013, 02:58 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Pacat ca sunt mult cenzurate mangaurile Viz cu Dragon Ball :blink: :o as fi vrut sa imi cumpar pe cele Big Viz volumes dar renunt.

Dovada unei cenzurari la Viz (BigViz sunt de calitatea cea mai buna la hartie si printare linii dar e cel mai cenzurat :angry: ):
(si sunt o gramada cam vreo 10-25 de cenzurari vizuale din 100-in-100 pagini... si injuraturile sunt eliminate.. aproape e alterat mult conceptia mangaului orig.)
(IMG:http://media.animevice.com/uploads/0/4479/374084-bf05f596cbbf5d058b75af2b2b01b7e1_super.jpg)

Si varianta (RARA) cea mai cautata .. volumele individuale de Viz dar cu logoul cu Viz si pisica (sau liliac) care citeste o manga pe cotorul cartii... (aceasta e varianta cea mai putin cenzurata)..... celelalte variante cu Viz Media logo cu white -box pe cotorul cartii e cea mai CENZURATA .
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q...vxMJ0E7NzC6JqLw

Ele mai au si "Rating A" sau "Rating T" A= All Ages (sunt puternic cenzurate) si T=Teens *pt. adolescenti si nu sunt chiar asa de cenzurate.... daca cumva au logoul cu pisica pe cotorul cartii atunci ai dat de editia necenzurata care e rara si valoroasa :D ).

CONCLUZII:
Cele puternic cenzurate cu logoul alb VizMedia;
http://ecx.images-amazon.com/images/I/71N-...VL._SL1000_.jpg

Si cele in varianta cea mai apropriata de original (mai are unele cenzurari dar putine) cu logoul cu pisica Viz:
http://i40.photobucket.com/albums/e232/S-B...03Image0011.jpg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Feb 23 2013, 06:40 PM
Post #4


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Pe cand postul cu cenzurarea One Piece? :D
Ma aflu in plin proces de cumparare a seriei (36 volume so far) si as vrea sa stiu ce am pierdut din manga
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 23 2013, 08:48 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Baka man @ Feb 23 2013, 06:40 PM)
Pe cand postul cu cenzurarea One Piece? :D
Ma aflu in plin proces de cumparare a seriei (36 volume so far) si as vrea sa stiu ce am pierdut din manga
*



Ohhhh boyyy si presupun ca e licentiat de catre VIZMEDIA :o :blink: ???

Si eu pusese ochii pe super volumele One Piece 3-in 1 . (volume de 600 de pagini editii omnibus care vin foarte bine la bani .. hartie OK si reprintare sharp) ... de pe Amazon dar cand am vazut ce super cenzurat este DragonBall in BigViz volumes nu am mai apucat sa ma interesez si de One Piece.

http://www.amazon.com/One-Piece-East-Blue-.../ref=pd_sim_b_5

cu 30$ ai 9 volume noi transport gratis si poate scapi si de taxa vamala ca este sub 45euro.

Dar inca nu sunt documentat daca si One Piece e mult cenzurat .... de aceea mangaurile de la DarkHorse sunt ceva mai scumpe (si hartie mai de ziar) dar sunt necenzurate :D. Din pacate DarkHorse a licentiat pe Hellsing si altele ... nu DB sau One Piece. Viz MEdia e bagat tare pe DragonBall / One Piece/ Naruto/ Death Note/ Bleach.

Cauta pe google si tu "one piece manga uncensored viz" si vezi de ce dai... eu acum cica tot lucrez pt. servici (iar ma culc tarziu si cu calculele prost facute :lol: ).

Asa intr-o fuga rapida pe google am vazt discutii pe forumuri din 2009-2010 (deci in 2-3 ani poate au mai aparut diverse cenzurari) fanii lui OP declara ca in DB/DBZ/NARUTO/BLEACH sunt foarte multe cenzurari de sa ajunge sa modifice si desenele (sutiene peste sani / bratele decupate si mutate putin mai sus pt. a acoperii nurii / arme transformate in lasere si altele chiar si in YuYuHakusho la o scena de torturare e taiat mult de acolo) dar se pare ca in ONE PIECE nu prea sunt inregistrate astfel de cenzurari (pt. ca are mai putine nuditati si glume sexuale) dar sunt cenzurate-transformate injuraturile :angry: : au scos ass/midle fingers/crap etc.

Deci e ceva mai rezonabil .
Dar zic sa verifici cum arata volumele traduse online pe Mangatraders / mangapark etc.


Iar la variantele anime e clar recomand doar UNCUT (si practic facem usor rost de ele tor33nts ... lamangauri e un adevarat razboi de a obtine varianta cea mai buna in format de hartie).

Un macel ..... asta au facut astia de la CNA-urile psoturilor CN / 4 Kids si altele:
http://www.youtube.com/watch?v=aFpYrEkEiNY
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Feb 23 2013, 09:57 PM
Post #6


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Yeah, sunt de la Viz. Am vazut si omnibus-urile, dar prefer editiile normale. Cel mai probabil pe la anul o sa ajung la zi cu seria.
Oricum, eu sunt multumit de traducerile de la Viz, cel putin la OP.
De cumparat, le iau de pe Bookdepository, tot cu transport gratuit si fara absolut nici un fel de taxe vamale
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 24 2013, 10:44 AM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Baka man @ Feb 23 2013, 09:57 PM)
Yeah, sunt de la Viz. Am vazut si omnibus-urile, dar prefer editiile normale. Cel mai probabil pe la anul o sa ajung la zi cu seria.
Oricum, eu sunt multumit de traducerile de la Viz, cel putin la OP.
De cumparat, le iau de pe Bookdepository, tot cu transport gratuit si fara absolut nici un fel de taxe vamale
*



Da si eu vizasem spre BookDepository (pt. treaba ca pot cumpara doar 1 carte sau 100 tot am transport gratis si fara taxa vamala).... dar apoi am vazut la stiri ca se confiscase material de contrabanda electronic la vama la noi venit din USA.... si ca era declarat sub 45$-euro si ca sub valoarea aia nu se mai platesc taxe vamale ... ciudat nu prea cred treaba asta (dar YoYo a zis ca mai cumparat asa din afara UE si sub 45$ si nu a platit nici o taxa).

Asa ca am dat o geana pe Amazon si am vazut ca cica daca iei produsele eligibile spre free transport si daca valoarea totala depaseste 25$ atunci e gratis transportul.

Iar pe Amazon multe carti omnibus sunt mai ieftine decat de pe BookDepo.

Unele Omnibusurile de manga sunt ceva mai oversize (1-2 cm inaltime in plus si un 1cm pe latime) uneori hartie mai buna si sunt clar mai sharp printate pt. ca sunt editii mai noi 2011-2013.

Multi se plang ca sa citesti un volum de 400-600 pagini e inconfortabil.... eu am vazut pe youtube ca nu sunt chiar asa de groase .. vreo 1.5-3 cm ... eu am citit carti (nu manga.. la inceput a fost mai ciudat apoi m-am obisnuit) care au avut vreo 3-5 cm la cotor. Iar la omnibusurile si compediumurile de 1000 -1400 pagini cu hartie groasa super glossy ACOLO e greu dar as accepta astfel de sacrificii pt. a avea toata colectia la un pret mic :rolleyes:

Onepiece Omnibus .. 1 volum = 3 volume originale la pret total de 10$ :D deci pt. o comanda de transport gratis de 30-32$ primesti un echivalent de 1800 pagini=9volume orig.

Oricum eu mai astept sa vad la ComicCon daca se vor vinde mai ieftin sau la acelasi ban ce pot lua de pe Amazon si BookDepo. Asa ca tin de bani ca sa vad ce va iesii cu ComicConul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dgmikep
post Feb 25 2013, 11:51 AM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 16-April 12
Member No.: 10.946
Points: 257
Gender:



http://www.mangashop.ro/
De ce sa astepti sa vezi cat costa la CC, cand poti sa vezi pretul acum....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 25 2013, 12:14 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(dgmikep @ Feb 25 2013, 11:51 AM)
http://www.mangashop.ro/
De ce sa astepti sa vezi cat costa la CC, cand poti sa vezi pretul acum....
*



Pai ma refeream la comicsuri in special........ iar Mangashop e mai scump decat BookDepository sau Amazon <_< nu fac reclama dar asta e adevarul :( .

La unele (cateva exceptii) mangauri e acelasi pret MangaShop cu BookDepo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |