Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scratches, haunted house story :P


shuin
post Apr 30 2006, 04:38 PM
Post #1


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Scratches e un 1st person point&click adventure. Modul asta de abordare a unui adevnture, si anume 1st person-ul nu ma atrage, insa in Scratches abordarea e f naturala. Probabil cel mai celebru adventure 1st person este Myst-ul. Din fericire gameplay-ul din Scratches nu se aseamana cu idiotenia din Myst (parere subiectiva, asta k sa n'aud d vreun fan Myst suparat :P ).

Partea cea mai faina din Scratches este povestea, adik exact ceea c lipsejte in seria Myst. Va place genul horror, si se intampla sa va plak si joacele adventure? In that case, u hit the jackpot: Scratches e perfect si are o poveste bine gandita, pe kre o vei descoperi incetul cu incetul.
Atmosfera jocului e excelenta: Hellhouse meets House on the Hounted Hill (park asa s numea). E genul de horror psihologic kre te sperie prin ceea c nu vezi dar iti imaginezi. E genul d horror kre iti va face pielea d gaina cel putin intr'un moment. E o faza pe la mijlocul jocului supertare. Presupunand k il veti juk in conditii propice: noaptea, cu castile pe ureki va garantez k o sa va increteask pielea scena d kre vorbeam. La mine a reusit, si nu e usor sa ma sperii. Venind din partea mea, kre am vazut probabuil mai multe filme horror dekt oricine d p site si am jukt o kruta d joace horror, e lucru mare ce a reusit Scratches. O astfel d atmosfera am mai intalnit doar in Event Horizon si In the mouth of madness, si tre' sa spun k filmele astrea le'am vazut in tinereti, knd se presupune k ma speriam mai usor dekt acum :P
Aja k dak va doreati un thriller/horror cu si despre o casa bantuita, nu tre' sa mai cautati.

Gameplay wise, jocul e supertare. Dupa cum am spus, mijkrea in perspectiva 1st person gen Myst e pe kt d natural posibila. Iar puzzlurile sunt toate logice si relativ usoare.. nu crek va trebui sa consultati un walkthrough dak veti citi tot c veti gasi in casa si dak veti fi atenti la detalii.

Reusit? Da! Dak sunteti fani ai genului si vreti o poveste faina condimentata cu nitkvai sperieturi si cu o grfik faina, faceti rost d jocul asta!

Am zis!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post May 1 2006, 09:09 AM
Post #2


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



E intradevar tare reusit jocul. Desi cam enervant pe partea itemuri (la un moment dat era unu bagat pe undeva sus, ascuns sub nu stiu ce, camuflat bine, de am stat o ora pana am gasit), reuseste prin modurile in care le folosesti. Nu e prea greu jocul, dar nici prea usor.
Gameplay-ul e super, si feelingul care il da tranzitia dintre camere cu usile scartaitoare e absolut lovely :D
Povestea e draguta, si daca ar fi fost un pic mai lung jocul ar fi fost ceva tare de tot, dar din pacate se termina repede si cu loc de mai mult (sau din fericire, daca fac vreun sequel).
Fiind atras un pic de Africa, m-a bucurat tare plot-ul jocului.

In alta ordine de idei, Myst are cel mai deep story din toate adventure-urile, e chiar aiurea sa zici ca nu are.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 1 2006, 09:33 PM
Post #3


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Ma bucur k nu's singurul d p forum kre a terminat jocul!

Tranzitia aia dintre camere e presenta si in ResEvil1,2 si sincer, dupa un anumit timp devine stresanta si repetitiva. But it's a nice touch!

Povestea e intr'adevar f faina pt un oki atent. Dak citejti toate documentele vei intelege si finalul, kre din pctul meu d vedere nu are nevoie de continuare. SPOLIER: za guy in the basement e Blackwood Jr. adik fisu lu' James. Micheal isi scrie romanul dupa intalnire, misterul zgarieturilor e rezolvat, blestemul e alungat.. all is well. END OF SPOILERS.

Myst are story? Am jukt demuuuuuult Myst1, si nu parea sa aiba vreo poveste.. se axa pe puzzluri.. In celelalte joace au remontat putin cu ages si cartile alea, da' sincer nu m'a atras niciodata. Si'n plus si creatorii spuneau k Myst a fo facut pt puzzleuri; iar povestea cu ala kre s trezea in lumea din Myst era un motiv pt grafik si puzzlurile stupide (dap sunt stupide si ilogice.. that's a fact :P )

Am zis!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post May 2 2006, 08:56 AM
Post #4


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



Totusi, la sfarsit, Robin iese din basement, unde il lasasei. Si oricum pentru un sequel nu e deloc nevoie de aceleasi personaje and stuff, au creat un setting dragut de care s-ar putea folosi din nou.

Myst are story, dar e pus sub gameplay si multi nu isi dau seama. De altfel, multi considera ca nu se intimpla prea multe la inceput si se intimpla totul la sfarsit. In orice caz, Myst e printre singurele jocuri cu o istorie intreaga (vezi restul jocurilor, URU, si cartile)
Este un puzzle adventure, nu a zis nimeni ca nu e. Asta au si cautat sa faca, un nou tip de joc, si au reusit. Puzzle-urile nu-s deloc ilogice, eu nu am avut nici o problema cu ele (actually, au fost chiar distractive si antrenante).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nim
post Aug 22 2007, 04:22 AM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 57
Joined: --
Member No.: 691
Points: 40
Gender:



mmm

jucat, dupa ceva pauza de jocuri de gen.

inceputul a fost f tare , ma captivat . dar treptat nu stiu, ma obisnuisem cu totul ... si sa pierdut ...

poate o fi fost vina mea , dar pe final a luato razna si sia pierdut toata atmsofera
cred ca se putea mai bine.
a cam exagerat cu izolarea personajului ... nu stiu ce zic, am uitat ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:31 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |