Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Varsta Personajelor Din Anime

Ce parere aveti?
 
[ 10 ] ** [17.86%]
[ 18 ] ** [32.14%]
[ 8 ] ** [14.29%]
[ 20 ] ** [35.71%]
Total Votes: 56
Guests cannot vote 

Trickster
post Mar 15 2008, 10:23 PM
Post #21


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ok, media e modul de exprimare preferat al secolului nostru, nu? Deci cineva exprima clar ca-i un pedo. Si altii il asculta.

Dar da, e bine ca se exprima numa asa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Mar 15 2008, 10:57 PM
Post #22


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Io nu mi-am pus niciodata problema varstei reale. Arata/se comporta de 20? Are 20. Se duce la scoala? Nu-mi pasa. Are 20. Asta in cazul in care cumva ma la subiect. In general nu constientizez ce varsta au personajele.

Deci am votat "Nu ma intereseaza varsta personajelor, ci doar caracterul lor"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Mar 25 2008, 01:23 PM
Post #23


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Eu am votat ca as vrea ca mai multe personaje sa aiba varsta peste 20.
Ca in "Honey and Clover"
parca prea multe animeuri sunt construite in jurul personajelor cu varsta de 15-17 ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maximus
post Mar 25 2008, 08:15 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 25-March 08
From: Oradea
Member No.: 6.455
Points: 78
Gender:



QUOTE(trust_no_more @ Mar 25 2008, 02:23 PM)
Eu am votat ca as vrea ca mai multe personaje sa aiba varsta peste 20.
Ca in "Honey and Clover"
parca prea multe animeuri sunt construite in jurul personajelor cu varsta de 15-17 ani.
*




Pai probabil pt ca multe anime-uri se leaga de liceeni..mai interesanta viatza de licean :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 25 2008, 09:05 PM
Post #25


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Pai probabil pt ca multe anime-uri se leaga de liceeni..mai interesanta viatza de licean

Ce o fi atat de interesant in viata de liceean s`o regasesti in enj de mii de anime. Unul, doua, 100 dar totusi. Animeurile parca au prin definitie personaje care sufera de criza pubertatii, care cunosc prima iubire, primul sarut...
Adevaratele si serioasele drame ale omenirii nu se regasesc in liceu. Varietatea subiectelor ce ar putea fi abordate trec de limita 25 probabil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maximus
post Mar 25 2008, 09:28 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 25-March 08
From: Oradea
Member No.: 6.455
Points: 78
Gender:



Nush sigur dar probabil lipsa de experienta.. si cum zici tu.. aflarea primei iubiri,first kiss,gasirea unor sentimente sau puteri pe care habar nu stiau ca le poseda...imaginatia creatorilor :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 25 2008, 10:52 PM
Post #27


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(VirginBlood @ Mar 26 2008, 05:05 AM)
Ce o fi atat de interesant in viata de liceean s`o regasesti in enj de mii de anime. Unul, doua, 100 dar totusi. Animeurile parca au prin definitie personaje care sufera de criza pubertatii, care cunosc prima iubire, primul sarut...
Adevaratele si serioasele drame ale omenirii nu se regasesc in liceu. Varietatea subiectelor ce ar putea fi abordate trec de limita 25 probabil.
*



nu cred ca are importanta cat de interesanta e (sau nu) viata de liceu, ci faptul ca maj. celor care se uita la aceste serii se regasesc in viata de licean. Cum am mai zis, e vorba de tinta demografica - nu cred ca ar fi multi interesati de personaje care se confrunta ca pierderea unui loc de munca sau cu un divort
Si, Virginblood, cred ca exagerezi in privinta nr subiectelor anime -din cate am vazut eu cel putin, numarul lor trece de 25 :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 25 2008, 11:09 PM
Post #28


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Si, Virginblood, cred ca exagerezi in privinta nr subiectelor anime -din cate am vazut eu cel putin, numarul lor trece de 25

Ma gandeam eu ca am zis ceva prost.
Ma refeream la faptul ca "varietatea subiectelor ce ar putea fi abordate se regasesc in viata unor oameni care au trecut de cel putin 25 de ani". Suna mai altfel, nu? :D

In orice caz, multe dintre animeuri sunt prea "trase la xerox".Liceean, liceean, dar prea acelasi subiect in repetate randuri...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

frosty
post Mar 26 2008, 01:56 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 12-November 07
From: Targoviste
Member No.: 5.552
Points: 158
Gender:



la xerox se gaseste doar partea cu liceul ca problemele sunt altele, difera de la caz la caz nu toti simt lafel sau trec prin the same things, :rolleyes: ce sa mai spun ca povestea fiecarua are un alt inceput, o alta desfasurare si un alt sfarsit. :)

Ceea ce-mi place, mie prsonal, la nimeurile in care apare descrisa viata de licean este maturitatea lor, lucru care lipseste cam cu desavarsire liceenilor din romania, exemple se gasesc pe toate posturile tv si ziare,... bineanteles ca acu nu toate personajele din aceste animeuri sunt asa dar.. totusi sunt :P . No da asta nu inseamna ca nu as vrea sa vad si animeuri in care apar si personaje cu varste icepand de la 20 de ani inolo... adica pana in 30 :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

V3N0M
post Apr 7 2008, 08:07 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 3-April 08
From: Behind you *,*
Member No.: 6.520
Points: 48
Gender:



Eu am votat ca nu-mi pasa de varsta ci de caracter, si recunosc si eu ca rareori constientizez varsta personajelor. Sincer nici nu mi se pare ca sunt atat de multe animeuri cu personaje cu varsta mult mai mare decat oamenii normali, printre astea chiar si pers. principale (ex. Inuyasha si Vash) si sunt prezentati ca avand vreo 25.

Sincer, nici nu-mi suna prea entertaining un anime unde personajele isi fac griji de slujba, sotie, etc. Si trebuie sa recunoastem ca cu cat sunt mai tinere personajele cu atat mai multa lume se va identifica cu ele, pentru ca mai cu totii am fost la scoala/liceu : P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Apr 16 2008, 02:02 PM
Post #31


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Cred ca e un element romantic foarte important ca personajele sa fie la o varsta de 15-16 ani. Pentru a avea succes, un anime trebuie sa prezinte personaje exceptionale in situatii exceptionale(in general..).
Atunci cand sunt la varste fragede, personajele sunt mult mai energice, mai naive, mai amuzante si e loc destul pentru character development, un aspect deloc neglijabil.
Eu unul prefer un personaj tanar, dar nu fac neaparat o diferentiere majora... nu prea are importanta asta, dak animeul e interesant si te atrage ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reazor9
post Aug 11 2008, 09:14 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 1-March 08
Member No.: 6.300
Points: 0
Gender:



Mi se pare exagerat ca cele mai multe personaje au 15-16 ani...... :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Marse
post Jul 1 2012, 09:31 PM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 20-May 12
Member No.: 10.968
Points: 73
Gender:



Si eu,personal,daca ar fi sa creez un anime,as incepe cu pustani de (pana in) 15 ani.De ce? E foarte simplu.Astfel personajul are timp pe parcurs sa se dezvolte si sa invete lucruri noi ce pana atunci ii erau necunoscute.Daca as crea un personaj de,sa zicem,20-25 de ani,ar fi mult mai matur,intr'adevar,dar nu as mai putea sa'i ofer acele intamplari atat de interesante gen first kiss,first love,first fight sau first real friendship.Cel putin nu as vrea sa aibe first kiss la 25 de ani,mi'ar fi mila de el :)).In plus,majoritatea personajelor tinere au si un caracter mai carefree,sunt tot timpul binedispusi,privesc cu incredere la viitor si nu au grija zilei de maine,genul acela de personaj libertin ce este interesat in descoperirea de noi aventuri si de noi prieteni.
Probabil asta e si motivul pentru care majoritatea creatorilor aleg personaje cat mai tinere.Si mai este si time skip'ul ce se mai practica in unele.In care se continua actiunea dupa o pauza de cativa ani,timp in care se mai lucreaza putin la caracterul si experienta lor.Naruto de exemplu.In Shippuuden actiunea are loc la 2 ani si jumatate de prima parte,deci acum personajele sunt ceva mai mature,au mai crescut putin,dar...sunt in continuare tot copii practic si mai au inca multe de invatat.Si asta te tine aproape de ele.Faptul ca intotdeauna o sa descopere ceva nou.
Eu,cel putin asa cred ca este cel mai bine,si totusi nu m'ar deranja sa gasesc acel anime care incepe cu personajele la o varsta de,sa zicem,15 ani si sa se termine cu ele la 30-40 de ani :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jul 16 2012, 12:12 PM
Post #34


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



There is no real friendship la 15 ani. Ma rog, poate la japonezi e posibil.

Wait, actually, la japonezi orice e posibil :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Marse
post Jul 21 2012, 05:12 PM
Post #35


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 20-May 12
Member No.: 10.968
Points: 73
Gender:



I think it could be possible...:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystyxn
post Jul 25 2012, 10:04 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 17-April 10
Member No.: 9.650
Points: 211
Gender:



Si eu m-am cam plictisit de adolescenti slabanogi cu par tepos care salveaza lumea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jul 25 2012, 11:01 PM
Post #37


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



... si care par de 20 si ceva de ani si nu de 15, corect?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jul 29 2012, 01:02 PM
Post #38


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Crystyxn @ Jul 25 2012, 10:04 PM)
Si eu m-am cam plictisit de adolescenti slabanogi cu par tepos care salveaza lumea.
*




Uita-te si la altceva in afara de shounen then :P

Glumesc :)

Asa cum am si votat, nu prea ma doare ce varsta au personajele, atata vreme cat au un caracter care fie este bine definit sau care evolueaza :) De ce? Fiindca am vazut IRL copii care sunt in stare sa discute niste subiecte extrem de mature la varsta de 12 ani si indivizi de peste 20 care in afara de ai si tu pego altceva nu mai stiu zice <_<; my point is: varsta nu conteaza (except in sexual intercourse... B) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Jul 29 2012, 11:34 PM
Post #39


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



Pe mine ma deranjeaza teribil cum sunt desenate/caracterizate personajele masculine in ultima vreme.
In timp ce fetele sunt din ce in ce mai nimfomane, yandere, amazoane sau moe-cutesy, baietii incep sa semene din ce in ce mai mult cu carpe de sters pe jos, anorexici fara pic de personalitate, complet dominati de partenere si aparent frigidoimpotenti.

This dude used to say " I love a woman who can kick my ass" but he wasn't too bad himself! :wub:

(IMG:http://midt.com/panda_press/Movies/Spike.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jul 30 2012, 01:07 AM
Post #40


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



i did say cg, promotes anorexia

oh da si nu te mai poti uita la un anime ca fetitele arata over(rated) sexy


momentan ma uit la Cromartie High, si desi nu-i nimeni anorexic, toti arata de douazeci si ceva de ani si nicidecum de 16-17 ani
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:40 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |