Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Voices of a distant star (Hoshi no Koe)


Ranma-kun
post Dec 26 2004, 04:28 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:





Un anime foarte curios, probabil cel mai scurt film anime care l-am vazut vre-o data, numai 25 de minute, si nu exista continuare, in plus, cu totul ca e incredibil, este realizat de un singur om, si anume talentatul designer Shinkai Makoto, care doar cu ajutorul unui computer Mackintosh PC, a reushit sa creeze un anime a carui grafica poate sa concureze cu Vandread sau Martian Succesor Nadesico, sau chiar sa o intreaca.
Story-ul se invarte in jurul unei poveshti de iubire la mare distantza intre o fata si un baiat. In anul 2046, dupa descoperirea unor ruine extraterestre pe marte, omenirea a fost in stare sa evolueze enorm si sa construiasca nave spatiale uriashe si roboti de lupta, flota Un este trimisa intr-o expeditie pentru a cauta Tarsienii, o rasa extraterestra care a atacat baza omenirii de pe marte, pentru aceasta misiune sunt recrutati membri de elita, printre care si Nagamine Mikako, o fata de 15 ani, care era indragostita de Terao Noboru, si trebuie sa-l paraseasca, dar ei raman in contact prin mailuri, de fapt sunt un fel de SMS-uri pe care le trimit cu mobilul unul altuia, insa pe masura ce flota UN se indeparteaza, timpul in care ajung mesajele devine din ce in ce mai mare, ajungand la un moment dat sa fie 8 ani, insa Noboru o tot ashteapta, el avand deja 24 de ani cand ea are doar 15... In fine este o poveste de dragoste frumoasa, cu multa actiune si cu o grafica spectaculoasa, o sa impresioneze pe oricine, si pe amatorii de actiune hard-core, si pe fetele care vor sa vada o poveste de dragoste /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Dec 26 2004, 06:35 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Intradevar un anime foarte misto...chiar ma impresionat cand am auzit ca un singur om a reusit sa faca creeze o poveste asa misto si o grafica asa bine definita...povestea e cam sad si din cauza ca e foarte scurt mi sa parut foarte ciudat :) oricum per total un anime very nice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bluekasumi
post Dec 26 2004, 09:31 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 25
Joined: --
From: Bucuresti/Targoviste
Member No.: 626
Points: 2



Aveti dreptate, e super! E printre putinele pe cate am reusit sa le iau de pe net si m-a impresionat foarte mult (la sfarsit mi-au dat si lacrimile /cry ).
Am citit undeva ca l-ar fi facut intr-o luna :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Dec 26 2004, 09:44 PM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



hahahaaha /smile cum sa plangi la el....adica na e sad...da totusi...in 20 de minute nu poate sa ma miste chiar in halu asta... :Pu: anyway e misto chestia cu mesajele... foarte bine gandita treaba...thumbs up pt Shinkai Makoto .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Dec 26 2004, 10:15 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Daca doriti sa aflati mai multe informatii despre Hoshi no Koe, Makoto Shinkai si urmatoarele sale proiecte va recomand urmatorul site: http://daike.hp.infoseek.co.jp/index.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 27 2004, 12:56 AM
Post #6


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Animatia asta scurta mi-a placut foarte mult, cred ca am vazut-o de vreo 3 sau 4 ori pana acuma. E incredibil ce a putut sa creeze un singur om, ideea este foarte interesanta iar grafica este foarte reusita.

Imi place ca respecta legile fizicii si configuratia galaxiei asha cum e :D
As vrea sa traiesc si eu pana apuca oamenii sa ajunga sa vada Luceafarul de aproape, dar deocamdata e la 8,6 ani lumina departare si doar niste ruine ale unei civilizatii extraterestre de pe Marte ar grabi procesul. Ma intreb ce mai face Spirit pe Marte...ah am inceput sa aberez /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Dec 28 2004, 12:42 AM
Post #7


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Din cate stiu eu...Luceafarul e chiar planeta Venus....cand are stralucire mai mare... :D Asa ca mai tre scazut din distanta pana la aproximativ100 de milioane de km! /gg :wink:

Hoshi No Koe...frumos.....episod...ca sa zic asa! Animatia m-a lasat masca iar povestea e interesanta.....pt alea 20 de min
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 28 2004, 01:19 AM
Post #8


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TenshiMaxx
post Dec 28 2004, 08:38 AM
Post #9


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
From: baia mare
Member No.: 388
Points: 2



dap e un anime genial si foarte bine gandit din toate punctele de vedere, dar pe departe de a fi greu de inteles, ideea de baza ramane aceiasi: iubirea ramane, nu numai peste timp dar si peste spatiu. Love Rulez ! (eu cel putin nu sunt de aceiasi parare, e mult prea romantic si idealist)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 8 2005, 01:34 PM
Post #10


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Loved it! l-am vazut de mai multe ori pana acum... imi place lipsa muzicii de fundal pe alocuri, te forteaza sa fii atent la alte chestii si face totul mai realist...parca esti absorbit in mintea personajului.....imi place cum pune accent pe momentele alea de asteptare a mesajelor...liniste, monotonie si speranta ca maybe today is the big day....ajunsesem sa imi tresalte mie inima cand suna amaratul ala de telefon...:))))) ........luptele sunt absolut superb facute, foarte dinamice si imagini foarte expresive....seemed to me like those aliens were not that bad after all.....sau cel putin unii dintre ei....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Apr 8 2005, 02:44 PM
Post #11


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Impresionant...


A fost primul cuvant care mi-a venit in minte la sfarsitul OVA-ului, si asta poate si fiindca citisem despre el, despre faptul ca a fost facut de un singur om folosind vocile sotiei si a prietenilor. Foarte misto senzatia pe care ti-o creeaza pe parcurs :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Apr 8 2005, 09:49 PM
Post #12


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Uitati-va la BEYOND THE CLOUDS tot de Makoto Shinkai si o sa vedeti cat de bun e tipul.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Eu zic ca are cea mai buna grafica de pana acum. Cadrele luate individual sunt extraordinare (nu ma refer la animatie, ci mai ales la decoruri, culori, detalii si ambianta).

Excelent.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Dec 16 2005, 01:41 PM
Post #13


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Hoshi no koe mi-a dovedit odata pentru totdeauna ca, calitatea unui anime nu e direct proportionala cu durata sa. Creatorul acestui scurt OVA a folosit din plin fiecare moment care l-a avut pentru a crea un film cu adevarat reusit. Nu e nevoie de un buget extraordinar sau de tehnici de productie avansate...doar de dorinta de a face ceva extraordinar si de multa munca si dedicatie.

Vorbind de autorul acesta, i-am urmarit si celelalte doua lucrari de care stiu ca sunt semnate tot de el: She and her cat si Beyond the clouds si nu pot spune decat:
QUOTE
IMPRESIONANT

Eu le recomand pe toate trei oricarui fan anime...sunt cu adevarat niste lucrari geniale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 17 2006, 01:43 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Oky... apreciez faptul ca acest mini-anime este facut de o sg persoana. Si ca are o grafica dragutza. Si cam atat...

Povestea lasa de dorit, iar anime-ul este mult prea scurt. Peste tot vad clishee mecha f des intalnite: copii care piloteaza roboti, invadatorii extraterestri, felul in care arata acesti invadatori (asta ma dus cu gandul la Fafner... poate din cauza ca erau asa luciosi :P ) etc.

Suferinta lui Mikako si a lui Noboru mi se pare un pic artificiala. Adik, ok, Mikako nu are nimic in spatiu (cel putin este aratata mereu sg, cu tel mobil), dar un Noboru real ar fi trecut peste suferinta provocata de lipsa fetei. Nu stiu, pur si simplu I don't buy it.

Anyway, un anime simpatic, de 24 min, dar de care ma pot lipsi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 22 2006, 05:37 PM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



well, mie mi s-a parut acest anime chiar foarte bun. Am auzit mult despre el si eram curios cum se poate spune o poveste intr-o juma de ora. Ei bine, se poate, si e chiar foarte buna. Spre deosebire de beyond the clouds, care m-a cam dezamagit, vods are un pacing mult mai bun, fara sa fie grabit. Grafica e SUPERBA, iar relatia dintre personaje e foarte faina ( ei, destul de romantic sa astepti de la persoana iubita un telefon un an de zile... :) )
Oricum Kisa, noboru trece pana la urma peste pierederea fetei - la un moment dat ia decizia sa isi vada de viata.
Oricum, mi-a placut foarte mult, mult mai mult decat beyond the clouds ( asemanarea e evidenta - design, gen, stil... ) Sigur, as fi vrut sa fie mai lung, si personajele mai dragute, oh well...
Partea sf a acestui anime e super - nu mi s-a parut clisee, si as fi vrut mai mult ( plus ca animatia si designul sunt super
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post May 25 2006, 04:39 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Profund - eu urmarindu-l am avut cu totul alte ganduri. Ma gandeam la ea - o fetita de 15 ani care - datorita aptitudinilor (ha ha ca de pregatire ...)- a fost aleasa pentru aceasta misiune...oare isi imagina ea ca lumea va "trai-muri" fara ea? Ca toti cei dragi vor merge mai departe fara ea? Daca filmul ar fi continuat ce am fi vazut? Inca 8-9 ani sa se intoarca acasa el ar fi avut 32 de ani , iar ea...tot 15? Ce poti simti intr-o astfel de situatie? Cum poate el, Noboru, sa-i explice ca totusi pentru el au fost 16 ani si oare..ea l-ar mai recunoaste ? Oare nu ar fi sfasiata de dorul de acel "Noboru" pe care ea il stia?
:unsure:
Ma bucur ca anime-ul s-a terminat asa cum s-a terminat...si nu-mi imaginez o iesire din acea situatie mai buna ca aceasta. Oricum mi-a placut enorm de mult acest "film" si-l recomand oricui are 24 de minute disponibile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jul 8 2006, 10:08 PM
Post #17


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Oky... da' chiar trebuie sa spuneti pe ocolite ca va bucurati ca a murit fata? Inteleg ca daca ar fi ajuns inapoi pe pamant relatia lor (sau ma rog... acea forma de prietenie ca daca si aia e relatie eu sunt popa) s-ar fi terminat, dar totusi sa nu fim insensibili. Povestea asta a fost si mie mi s-a parut foarte impresionanta si m-a atins pe sufletel.

Imaginile sunt uimitoare iar producatorul vad ca-si face o emblema din relatiile astea de "lunga durata"...

P.S. In Cowboy Bebop ii spune Alisa lui Jet ca barbatii sunt prea sensibili si din cate vad prin comentariile acestui anime, vad ca avea MARE dreptate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post May 7 2007, 05:12 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



pot sa spun ca ma emotionat foarte mult, e destul de suprinzator fiind asa scurt. grafica a fost excelenta de muzica la fel foarte buna.
intai l-am vazut intr-un videoclip mi-a placut mult si cand am vazut animeul a fost exact aseptarilor mele.
partea cu trimiterea de sms-uri care ajung tot mai greu e noua poate chiar unica si mi-a placut foarte mult.
ma intreb ce sa intamplat mai departe, dar as zica ca s-a opritla momentul cel mai bun. O iubire care a depasit bariera spatiului si timpului (imposibil, dar foarte romantic).
L-am vazut de doua ori si acum ca am vazut poatul asta parca as putea sa ma mai uit odata la el

As zice ca merita un 9+ mai ales ca a fost realizata de o singura persoana si o recomand tuturor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Aug 5 2007, 09:55 PM
Post #19


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Ia uite mai, e topic la el din 2004. Gosh i'm late :lol: si mai sta si la mine in hard de ceva timp...

A fost foarte bun. Neasteptat de bun. Cu cele 24 de minute a reusit sa ma impresioneze si sa ma emotioneze mult. Da, poate emotiona mult si este usor de inteles, mai ales daca il simti. Grafica si sunetul pot suplini cu brio pentru cei care nu gusta povestea astfel incat sa ii acorde o nota mare. Cum o dai, este tot bun si mie mi-a placut. Ce curaj! sa te bazezi pe un mesaj intarziat opt ani ca sa realizezi un final. Si a avut atata forta in el. Nici nu stiai pe ce sa te axezi: pe lupta dintre roboti sau pe povestea de dragoste care in cateva secunde trebuia sa aiba punctul culminant si finalul. Foarte placut :lol:



P.S. De ce e la mecha? Dupa mine ii sta mai bine la drama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Sep 12 2007, 06:59 AM
Post #20


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Mi-a placut foarte mult aceasta poveste. Scurta, dar de impact. Si eu am lacrimat la sfarsit, pentru ca e destul de trista. Finalul m-a lasat cu gura cascata. Grafica a fost de exceptie si muzica la fel. Ascultasem OST-ul cu mult inainte sa il vad si imi placuse chiar de atunci. E o poveste care te atinge la inima, in mod inevitabil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:05 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |