Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> personajul negativ preferat


Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



de ce sa intrebam doar care e luptatoarea sailor preferata, cand exista foarte multe personaje negative interesante, foarte bine construite?
mie mi-a placut foarte mult black lady, schimbarea brusca din chibi-usa care i-a afectat f mult pe toti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Claudia draga...expand more..baby...
Ceva de genul negativo-simpatico te plac dar nu indeajuns ca sa te pot considera un inger....
Eu as zice la categoria ura pura si gelozie cit cuprinde tipa cu oglinzile...
Categoria ura genetica si indiferentza Galaxia..restul mi s-au parut putin o alchimie de bun si rau...cu neclaritati...clare......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Hm... tot Galaxia. Poate si pentru ca arata atat de zuuuuuuuuupar.. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Sidonix draga, parerea mea e parerea mea 8) . Si din punctul meu de vedere, black lady mi se pare mai rea :twisted: tocmai pentru ca acea spalare a creierului o face sa fie indiferenta si rautacioasa fata de persoanele care o iubesc si le provoaca acestora multa suferinta. Mai multa cred decat galaxia. si am impresia ca in asta consta rautatea, sa faci persoanele care tin la tine sa sufere dinadins. Ce-i drept seria cu galaxia nu o stiu prea bine, deci nu sunt in masura sa-ti comentez cu adevarat opinia. dar din cate imi amintesc sailor moon o "heal" pe galaxia si o transforma in personaj pozitiv deci si ea face parte din categoria alchimie bun-rau. 8)
sper ca n-am confundat nimic si n-am facut gafe! :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



La categoria rautate nemotivata si intrigi cat cuprinde... il propun pe Wiseman/Death Phantom (cel care o transforma pe Chibi-usa in Black Lady)...Chibiusa ajunge rea fara sa vrea si la fel si Galaxia...de fapt ele 2 sunt bune la suflet, dar imprejurarile...stiti povestea... ;)...Pana si Neherenia (tipa cu oglinzile) are o motivatie...si pana la urma i se ofera o sansa sa ajunga fata buna.
Eu nu m-am lamurit care ar fi motivatia lui Wiseman...poate imi spuneti voi :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Hmm......Claudia rautatea de care vorbesti tu pentru mine e ceva la ordinea zilei...o experimentez zilnic .. ghinionul tau e ca nu esti linga mine. :twisted:
Apropo negativ si pozitiv este relativ...si imprecis totodata..De fapt Rautatea e negativa daca privesti din perspectiva Binelui,si Este Pozitiva daca privesti din perspectiva Raului.La fel se intimpla si cu Binele.Totul depinde din ce perspectiva te uiti.Mi-e raul mi se pare atit de necesar si de bun citeodata incit nu as dori sa fiu numai bun....as fi total nesatisfacut sa cunosc doar o fatza a existentei.
Diana you're right as always...Neherenia ...simpatica fata..
vrei sa stii ce vroia Wiesman cu adevarat ...? ..pai a spus-o clar: Nimicul total..fara risete ,destine,sperantze ,iubiri,sacrificii sau cel mai deranja pe el.Insa eu cred ca a fost exprimat gresit de autor.. si de majoritatea autorilor de anime de origine asiatica,pt. ca nimicul sau haosul nu este numai distrugere si vid.Conform unor idei pe care le-am integrat si eu HAOSUL care a existat inainte de BIG BanG a avut o perfectiune si frumusete care inca nu este atinsa de EXISITENTZA.Se afirma ca datorita fluxului de energie negativa care circula in vidul aproape infinit s-a ajuns la crearea unui punct critic care si-a inversat polaritatea.Astfel a avut loc generarea de materie si antimaterie etc..sau ceea ce numim noi viatza sau existentza.N-are rost sa explic totul..pt ca asta nu e forum stiintific si oricum m-am abatut de la subiect insa eu observ un lucru in anime mai mult se jongleaza cu misticismul si ma refer doar la cel oriental in care credintele si ideile lor totusi sunt din pacate inca prea de suprafatza fatza de filosofia si gindirea europeana.. :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Sidonix..nimicul nu consta in absenta unor lucruri..nimicul consta in necunoasterea posibilitatii existentei. Eu nu-mi pot imagina nimicul..in primul rand pt ca sunt in stare sa spun "eu". Unii cand sa gandesc la nimic..le apare o imagine a unei gauri negre..dar ala nu este nimic...nimicul este absenta absoluta a orice. Haosul este o libertate absoluta, care ademeneste dar si terorizeaza bietile noastre minti omenesti...Ne-am straduit atat de mult sa realizam o ordine incat mintea si insasi existenta noastra este dependente de ea :).
Chiar nu tin minte cand Wiseman a spus care este telul lui...dar te rog precizeza-mi...este nimicul, haosul, sau disperarea (absenta oricarui sentiment frumos).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Diana ..... In S.M. Wiseman cred ca doreste doar nimicul -total destruction(motivele sunt neclar exprimate de autor ..poti spune ca din comportamentul dat lui Weisman s-ar putea spune ca intr-adevar nu era prea iubitor...cred si eu cu o fatza ca aia :lol: ) ... Speculatii nu fac pt. ca nu are rostul ..
Daca vorbim stiintific ,filozofic este alta treaba si nu vom termina prea curind...eu iti recomand sa cauti pe net. curentul nihilismului...tot ce tine :ideii,principii,etc...ca sa vezi o parte din problema...sunt multe aspecte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mie mi-a placut Diamond .....si se pare ca sunt unicul care gandeste asa ...
este genul de personaj pe care l-as putea defini numai repetand la nesfarsire cuvantul "cool" ; bine , cred ca asta se intampla si pt ca imi plac la nebunie peresonajele misterioase cu parul alb .... de exemplu Sephiroth din Final Fantasy 7 , cine l-a vazut stie ......
In fine , ceea ce mi-a placut cel mai mult la Diamond este onoarea , pe care a stiut sa o puna mai presus de scopurile marsave cu care venise pe pamant :) A trait in onoare si mai ales a murit onorabil . Este un personaj naturalist , in sensul ca nu se caracterizeaza prin rau absolut . Raul absolut nu exista , si poate tokmai de aceea personaje negative precum Wiseman sau Beril mi se par neavenite . Intotdeauna personajele complexe vor crea mai multe valuri .....Eh , cam asta e ..... thanks :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Diamond si fratele lui mi s-au parut simpatici ...parca niciodata nu i-am considerat rai...dupa cum am zis mai sus fiecare are o motivatie pe care pot sa o inteleg. Ce ma nedumerea era Wiseman. Dar si Beril are o motivatie..prea multa gelozie... nu pot sa spun ca aici exista rai...sunt mai mult victime...oare este si asta o influenta moralizatoare...acceptarea imperfectiunilor fiecaruia si descoperirea calitatilor ascunse ... 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



In Sailor Moon sunt foarte putine personaje pur negative, daca luam in consideratie evolutia si sfarsitul lor. Mi-au placut mult Nefrite, Zoicite & Kunzite (= shounen ai btw ), Diamant si Safir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Pai daca majoritatea personajelor negative sunt de genu feminin ...nici nu trebuiau foarte mult...accentuate mai mult caracteristicile..tip Scorpie prezenta in multe dintre ele...nu?
Apropo Nefrite, Zoicite & Kunzite, Diamant si Safir.sunt caractere ratate...nici rau nici bun...sau un rau apoi dulce....ca asa bate vintu schimbarii..bleah...unbeliveble..isn't it...pe mine ma deranjeaza genul...asta...si nu gasesc rostul... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



daca nu-ti plac asta-i problema ta. Eu le consider cele mai reusite. In sailor moom nu ai multe personaje excusiv rele din care alege. Probabil nu ai vazut Fushigi Yuugi, dar personajul negativ, Nakago e unul dintre cele mai reusite personaje negative din anime si tot am plans pentru el in ultimul episod.
Si te rog sa ma lamuresti car-i personajul tau negativ preferat pana la urma ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Cred ca EU sunt personajul meu negativ favorit....imi ajunge..si imi si mai ramane..:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Sidonix, eu, ca viitoare scorpiuta (sau poate una deja existenta) vreau sa-ti amintesc ca binele si raul absolut nu exista. Rostul personajelor "schimbatoare" este tocmai sa te faca sa intelegi asta...cam tras de par, ca pentru copilasi micuti, dar nu total nefolositor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Totusi Sindronix ai putea sa dai un exemplu de personaj favorit din anime ( nu neaparat SM ) ? Sun fel si fel de tipuri de personaje negative. Am dat un exemplu , Nakago, din Fushigi Yuugi, iar cei ce au vazut seria cred ca imi vor da dreptate, cand spun ca un personaj negativ atat de reusit poate nu exista in anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



In lipsa lui raspund eu pt. mine :arrow: Fuma din X the Movie. E cel mai tare. Omoara tot ce misca, chiar si pe oameni lui. Faza cand o omoara pe Arashi, care plangea deasupra corpului neinsufletit a lui Sorata, mi s-a parut una din cele mai marfa faze. Sau atunci cand dupa ce se teleporteaza in adapostul Printesei Hynoto(dreamgaizer) o omoara pe Kanoe.

Deci pt. mine este personajul negativ pur sange
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Yuki ..baby.. cum sa interpretez eu mica ta adnotare la nickul meu..???
computer error >>???... domnisoarele au prioritate inca...dupa ce-mi vei raspunde la intrebarea mea ..iti voi raspunde si eu la a ta...maybe...
Diana...u wanna become a Bich... :!: :?: :!: :?: ..why..??...it's not u ...poate esti sub influentza... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Eh , eu nu stiu daca de pe aici a jukat cineva Final Fantasy 7 , jok nipon pentru consola PSX ......in fine , si acolo personajele sunt realizate tot in stilul anime , iar ceea ce voiam eu sa spun este ca , in opinia mea , cel mai tare personaj negativ este Sephiroth din FF7 . Pe mie personajul ala m-a marcat . Imi pare rau ca jokul este asa de vechi si nimeni nu mai are rabdare sa il joace , ca sa intealeaga ce spun io aici ....
Imi cer scuze pentru postul off-topik ..... am vazut ca Yuki a spus de Nakago ( btw , Yuki , seamana Sephiroth la caracter cu Nakago .... mie personal mi-a plakut mai mult Sephiroth ) , si Scorpio a zis de Fuma ... asa ca am zis si io ce cred :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



mie mia placut de Galaxia! a fost super! desi se cam invechea faza cu extraterestrii. mia placut cel mai mult pt ca era f puternica si stapana pe sine. a stiut ce vrea de la viata, chiar daca era una mai diferita. in plus povestea cu sailorele malefice a fost geniala!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 12:11 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |