Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kimi Ni Todoke


nezumichan
post May 15 2011, 07:36 AM
Post #21


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



QUOTE
I had my first kiss when I was 16, does that mean I'm impure? XD

:lol: Nu la asta m-am referit. La un moment dat, in manga, tatal ei le zice ca inca mai sunt copii si sa se poarte ca atare (si am facut referire la asta pentru ca tu ai mentionat de imposibilitatea ca ei sa aiba relatii sexuale in mai putin de cateva decenii XD). Ii dau intrucatva dreptate, iar mie imi place copilareala lor, faptul ca pana si cea mai mica atingere le da fluturasi in stomac. Chiar ma intreb cate persoane mai simt chestia asta cand fac lucruri mici, cum ar fi sa se tina de mana sau sa stea unul langa altul pe banca. Asta imi place cel mai mult la ei, puritatea si dulceata care ii invaluie si asta ar trebui sa dureze cat mai mult pentru ca e cat se poate de frumos. Holding hands and kissing is nice to see, dar astea nu definesc relatia lor. Chiar daca nu apar imediat, nu inseamna ca nu se iubesc.

Despre ce a fost povestea? In mare parte despre devenirea lui Sawako, lucru care nu e usor si nu se rezolva in cateva episoade (I should know, 'cause I'm just like her). Am auzit multe persoane care se plangeau ca din moment ce e prietena cu Yano si Yoshida, de ce se mai simte complexata si isi tot cere scuze si etc. Well, I understand that perfectly. Nu ere vorba ca nu le considera prietene, era vorba ca ea inca nu avea incredere in sine (iar asta e ceva greu de dobandit). Acelasi lucru e valabil si pentru ce s-a intamplat cu Kazehaya. Nu avea curajul necesar pentru a spune clar si raspicat ce simte (si nici el nu era mai breaz, daca tot veni vorba XD). Insa din momentul cand s-a hotarat sa ii spuna, lucrurile au mers mult mai bine. Chiar prima data cand se tin de mana in manga e la initiativa ei ;) So, she really grew up si asta am apreciat la ea. Iar asta e valabil si pentru prietenia cu Yano si Yoshida, acum se poarta cat se poate de normal cu ele, ba chiar e incantata de acele momente ca intre fete.
Si a mai fost despre prima iubire, despre momentele alea cand cel mai mic gest sau cuvant poate sa te inalte sau sa te faca sa te prabusesti, despre ce inseamna prietenia si cred ca ma opresc aici pana nu te fac sa iti dai ochii peste cap. I'm still a little girl inside and I appreciate stuff like that XD

QUOTE
Oh, si probabil ca spui ca e printre cele mai bune deoarece nu ai vazut inca Hana yori Dango, Honey and Clover, Nodame Cantabile si Victorian Romance Emma. Acelea chiar au fost romance-uri foarte reusite.

Vai, dar nu am zis ca e printre cele mai bune, am zis ca e printre preferatele mele. In niciun moment nu am pus gusturile mele la loc de standard pentru ca nu sunt in niciun caz :lol: Eu ma simt foarte bine sa urmaresc orice serie care imi vorbeste, in care ma identific cumva, fie ca e de nota 3 sau de nota 11. Iar Kimi ni todoke mi-a vorbit foarte mult, in anumite momente m-a facut sa plang (atat manga, cat si animeul) nu pentru ca se intampla ceva neaparat trist, ci pentru ca imi amintea de lucruri prin care treceam si eu. I hope you don't want me to go into details there XD Deci nu sustin ca e printre cele mai bune, spun doar ca mie mi-a placut foarte mult si nu incerc in niciun caz sa conving pe nimeni sa gandeasca precum o fac eu. Daca vreti sa aruncati cu noroi in ea, be my guest, but I won't join you ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post May 15 2011, 07:57 AM
Post #22


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Daca aia nu sunt cumva frati, atunci tinutul de mana si sarutatul chiar sunt cateva dintre lucrurile care definesc o relatie. Parerea mea, nu stiu ce fel de relatii ai tu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 15 2011, 08:47 AM
Post #23


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ei, asta e buna. Adica daca nu ma sarut cu cineva din prima clipa, inseamna ca nu sunt intr-o relatie cu acea persoana? Dupa mine, e important ce simti, nu ce faci. Chestiile astea pot veni mai devreme sau mai tarziu, ce conteaza? Fiecare dupa propriul ritm. Iar la Sawako si Kazehaya e mai lent pentru ca e prima data cand trec prin asa ceva si pentru ca sunt amandoi timizi.
Si invers, daca doua persoane se saruta, asta ii face automat sa fie intr-o relatie? That's so not the case many times >.> It's not the act of kissing that matters, it's the meaning of it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post May 15 2011, 09:55 AM
Post #24


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Perfect de acord cu ultimul post a lui Nezumi-chan.
O sa ma contrazic putin cu posturile mele anterioare, dar am analizat mai bine situatia si...
Daca personajele nu ar fi fost timide, ar fi putut fi considerate chiar stereotipice. Dar aici prezinta o alta latura a unui adolescent... sau alta categorie de adolescenti :lol: Vreau sa spun ca daca era vorba ca , Kazehaya sa fie cu , Kurumi, pot fi sigura ca fata aceea nu era atat de atenta asupra aspectelor marunte cum a fost Sawako. Mie chiar mi-a placut de Sawako. Ce nu mi-a placut din punct de vedere al realizarii e ca se misca incet. Da' ce ma plang atata? Pana la urma mi-a placut ce am vazut si asta conteaza :)
Si nu, personajele nu ma mai enerveaza, doar circumstantele in care se afla si ghinionul, sau esecul, prin care trec :D Pana la urma trebuie sa accept ca a fost emotionant, dar aici depinde si de dispozitie foarte mult. Daca ai rabdare sa urmaresti evolutia lenta a iubirii lor atunci o sa-ti topeasca inima, dar daca vrei actiune, despartiri si impacari nu cred ca poate sa te miste :)
Cred ca ideea este "esti prima si ultima mea iubire" si chiar suna romantic XD
Ah, mi-am mai amintit ceva: aici chiar vorbesc sentimente adevarate; pot fi sigura ca nu numai o fata a trecut prin ce-a trecut si Sawako, traind sentimente contradictorii, stand toata ziua sa se gandeasca la "oare...?" :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post May 15 2011, 10:32 AM
Post #25


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Care prima intalnire? Sunt 37 de episoade in care au timp sa se sarute. Nu mai tin minte cat dureaza episoadele asta in anime, dar sunt sigur ca actiunea se intinde pe mai multe luni.

Oricum, sunteti fete, tinere, romantice, cine-s eu sa va ruinez visele si sa va zic ca mos craciun nu exista!?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 15 2011, 01:18 PM
Post #26


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sorry girls, dar de data asta sunt de acord cu Kreatur. E un vis frumos, dar nimeni nu reactioneaza intr-o relatie asa, oricat de timizi ar fi. Iar Kazehaya chiar nu pare timid in restul situatiilor, doar cand e cu ea.
Ma rog, eu sunt genul care apreciaza mai mult un slice of life decat un romance fluffy, probabil de aceea nu prea am apreciat aceasta serie.

P.S.: nezumi, I don't think you're like her. You look pretty outgoing from what I know you, but that's just my opinion :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 15 2011, 01:37 PM
Post #27


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... sezonul doi n-am rezistat nici un ep fara skip... eu inteleg ca e serie romantica dar nici asa... deja ma insulta cu romantismul inocentei pasaricii colibri care vrea cuib da nu poate ca n-are floarea pistil... aham poate n-are sens ce scriu insa cred ca am perfecta dreptate :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ame_chan
post Dec 23 2011, 09:13 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 22-December 11
From: Constanta
Member No.: 10.789
Points: -28
Gender:



hmm... Eu am vazut cam tarziu seria aceasta. E proaspat terminata de vreo o saptamana sau doua (inca e proaspata pentru ca o am in minte ca si cum as fi urmarit-o ieri).

Cu toate ca actiunea se misca lent si cei doi protagonisti nu se saruta sau whatever (daca tineti bine minte in primul sezon, ca despre el vorbesc, se tin de mana) mie mi-a placut din alt punct de vedere.

Acest alt punct de vedere se refera la singuratatea cu care s-a obisnuit Sawako sa traiasca zi de zi. Poate nu observati sau nu cunoasteti astfel de persoane, dar eu am una foarte apropiata care a uitat cum sa reactioneze cand ii dai un sfat, cand ii zici o vorba buna sau cand ii faci un compliment.

Ceea ce au vrut sa transmita in Kimi ni Todoke sunt niste sentimente cu care unele persoane chiar au invatat sa traiasca si au uitat cum e sa ai prieteni adevarati sau persoane care tin la ele.

Sawako imi aduce aminte si de toti colegi introvertiti pe care i-am avut in liceu si de imi pare rau ca de abea acum incep sa ii inteleg. E foarte ciudat cum o simpla animatie poate transmite atatea lucruri, sentimente, emotii etc.

Sa revin la grafica, ador cum sunt desenate personajele.
Mi-a placut si opening-ul :D

Mi-au placut si celelalte personaje si plot si actiunea aia slaba cum e ea si tot.

Per total a fost un anime pe care l-am urmarit cu drag. Astept sa imi fac curaj sa incep si al doilea sezon.

p.s. Am vazut si Live Action-ul. L-a mai vazut cineva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Aug 31 2012, 05:03 PM
Post #29


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



QUOTE(Kreatur @ May 15 2011, 07:57 AM)
Daca aia nu sunt cumva frati, atunci tinutul de mana si sarutatul chiar sunt cateva dintre lucrurile care definesc o relatie. Parerea mea, nu stiu ce fel de relatii ai tu...
*


Scriu aici pentru ca nu exista topic dedicat in sectiunea manga iar ceea ce s-a intamplat trebuie sarbatorit!!!
Dupa numai 6 ani (de publishing manga) si 71 de capitole, o tona de drama si zilioane de neintelegeri, in sfarsit se saruta!
Thank god, now I can drop the last shojo manga in my bookmarked folder. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Aug 31 2012, 05:16 PM
Post #30


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



What, no sex? Weak.
Sau asta ar mai dura inca 20 de ani?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Aug 31 2012, 05:42 PM
Post #31


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



Nope, dar n-as exclude o conceptie imaculata in viitorul apropiat. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Aug 31 2012, 06:07 PM
Post #32


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Yoyo @ Aug 31 2012, 06:42 PM)
conceptie imaculata
*


Asta imi aduce aminte ca Clannad m-a invatat ca un copil e conceput atunci cand un barbat si o femeie se tin de mana. Anime sure is educational!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Aug 31 2012, 06:17 PM
Post #33


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



SLUT! <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:08 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |