Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Still Life


shuin
post May 22 2006, 09:09 PM
Post #1


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Va spun de la inceput k Still Life este unul din cele mai bune questuri pe kre le'am jukt. Cei kre l'ati jukt si terminat cred k sunteti de acord cu mine.

Kteva cuvinte despre joc: Este facut de Microids (compania kre a adus Syberia 1 si 2) dar fara aportul lui Benoit Sokal. That's fine by me. Jocul fol' acelasi engine grafik k si Syberia 2, insa imbunatatit (stencil shadows, real-time reflections etc). Dpdv vizual jocul arata nemaipomenit (desi unii ar putea stramba din nas la faptul k singura rezolutie permisa este cea d 800X600), iar FMV-urile sunt superfaine (2 momente memorabile: filmuletul cu cainele si cel in kre asasinul intra in sectia d politie si Victoria il urmareste apoi cu 4X4-ul din dotare). Cei kre au jukt jocul jtiti la c ma refer.

Gameplay-ul este foarte bun. In tot jocul sunt doar 2 puzzluri dificile: primul mi s'a parut cel cu, cufarul bunicului, iar al doilea (aici e discutbail) cel cu lockpicking-ul. In rest jocul este foarte usor, tot ce va trebuie este rabdare si putina intuitie; un gram d logik nu strik ;)

Povestea face toti banii si special am lasa'to la sfarsit. Jocul in sine este un thriller. Se7en (da, filmul ala cu Brad Pitt) cred, este cea mai buna comparatie. Pe scurt: joci rolul Victoriei McPherson, agent FBI kre investigheaza nijte crime in serie. Cu fiekre crima, autorul devine din c in c mai violent. Odata c va descoperi jurnalul bunicului (fost P.I.) va afla despre o serie de crime asemanatoare ce au avut loc cu mai mult de 80 d ani (park) in urma, in Praga, Cehia. Totul se leaga frumos si se evita clisee (de'alea mari, k de'alea mici tot sunt). Per ansamblu povestea este frumoasa si jocul mi'a placut mult mai mult dekt Syberia. Finalul este deskis (din pacate pt unii). Problema cu finalul este k lasa 2 intrebari fara raspuns, acestea fiind: [atentie urmeaza spoilers, asa k cei kre nu ati jukt jocul nu cititi] cine este criminalul din prezent si a murit sau nu?
Ar fi multe de interpretat, dar jocul ofera un indiciu, o mik teorie a bunicului Victoriei si anume k criminalul din trecut a fo' ajutat d ink o persoana kre a ramas in umbra, a.i. se deskid noi orizonturi pt raspunsul din ending. Pana la urma endingul mi se pare potrivit; din pctul meu d vedere criminalul este mort si oricum nu mai conteaza identitatea sa, mort fiind :P [end of spoilers]

Sunt curios kti l'ati jukt. Iar cei kre nu l'ati jukt faceti rost de el, terminati'l si apoi postati aici parerea.

Am zis!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 22 2006, 09:51 PM
Post #2


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




A puoi suna bine...(se potriveste cu Scratches *zice catre el insusi*). Te rog sa pui aici requirements-urile ca sa stiu dak il iau si sursa de unde l-ai luat...asta daca l-ai luat de pe net. Waiting for your reply.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post May 23 2006, 08:30 PM
Post #3


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



O alta intrebare ar fi spoilers who the hell was the freaky crow man :P

Tare de tot jocul, inceputul e de-a dreptul hooking si o data ce il incepi si joci 5 minute, o sa vrei sa mai joci cateva ore.
La puzzle-ul cu lockpickul nu prea am avut probleme, dar la ala in bucatarie a fost omor.

Incercati si prequelul Post Mortem, first person, investigative, cu Gustav.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 23 2006, 11:46 PM
Post #4


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




# Windows 98, ME, 2000, or XP
# Pentium III 750 MHz (Pentium III 1.2 GHz recommended)
# 128 MB RAM
# 8x CD-ROM drive
# DirectX8.1
# 32 MB graphics card (64 MB or equivalent recommended)
# Keyboard/mouse/speakers

Oare ce or fi...cat despre locatie un isohunt si se rezolva...asta pentru cei interesati.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 25 2006, 08:26 PM
Post #5


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Rezo, cerintele nu prea conteaza imo pt k oricum sunt f rezonabile si jocul poate fi jukt si pe un calculator de generatie veke (lucru valabil pt mai toate questurile cu exceptia Dreamfall-ului poate). Dak poti sa'l faci rost, joak'l. Io cred k o sa'ti plak :)

Card, la puzzleul cu buktaria am facut si io prajtirua aia vreo d kteva zeci d ori cred. Si ma stresa si k o arunk fara sa'ti spune ce ai facut gresit. Ideea era sa t fol d ustensile si sa intuiejti ce ingredient corespunde descrierii aleia tampite prin ustensile.. k zicea 2 lingurite etc
In skimb puzzle-ul in kre trebuia sa desfac cufarul lui Gustav a fo' ciudat, pt k jtiam ce tre' sa fac (mi'am dat seama k simbolurile trebuiesc aranjate k in colierul buniksii) dar nu reuseam sa le potrivesc.

Kt despre [possible spoilers] crowman, el spune k ar fi un simplu vagabond kre se fol d ciori pt a'si duce traiul d p o zi pe alta. Dar dupa cum zice si Gustav there's more to him than meets the eye. Probabil nu vom afla mai multe despe el dak nu va exista un Still Life 2 [end of spoilers]

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 25 2006, 08:58 PM
Post #6


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Hmm o sa sune ciudat dar are faza care te iau prin surprindere? Nu prea reactionez bine la ele. Eu l-am luat si abia astept sa-l joc...cand am timp.

Am vaz ca joci Silent Hill...si pe asta il vreau. I need time :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 25 2006, 09:47 PM
Post #7


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Nu as spune k are faze kre sa te ia prin surprindere.. la urma urmei e un quest.. poate doar in fmv-uri sunt unele astfel de faze

Kt dspre seria SH am terminat SH1 si acum joc 2-ul. SH spre deosebire de SL are o multime de faze kre sa t faca sa sari d p scaun. Dak iti place genul iti recomand SH ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CAT_woman
post Jul 13 2006, 03:28 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 344
Points: 14
Gender:



Incredibil joc; nu am avut cine stie ce asteptari din partea lui... Post Mortem nu m-a impresionat, ba mai mult m-a frustrat la multe faze, insa merita jucat de orice adventure fan.
Consider ca jocului i s-a lasat "final deschis" cu scopul de a i se face un sequel, insa din cate am auzit Microids a dat faliment :(( Probabil a fost digerat de gigantul Ubisoft, care nu stiu cat de mult e dispus sa investeasca in adventure games. Macar un rpg bun sa scoata(just a though- utterly offtopic)...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Jul 16 2006, 02:00 PM
Post #9


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



Microids Canada a fost luat de Ubi, candva inainte de a se lansa Still Life. MC2-Microids inca ar mai fi operational din cate am inteles.
In any case, sunt sanse destule pentru un sequel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jul 17 2006, 05:41 PM
Post #10


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Hmm, io jtiam k a falimentat studioul Microids. Sanse de sequel nuj kt d multe mai sunt. Desi intr'adevar si'au lasat loc pt o continuare.. insa acum licenta pt Still Life apartine UbiSoft, asa k de ei depinde dak va fi un SL2 sau nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Jul 19 2006, 02:00 AM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



cam vechi jocu dar e destul de dragut, shikash......din punctul vedere ca e facut de cei care au facut syberia a fost foarte slab, deci syberia 2 jocuri lungi si foarte atractive cu niste peisaje si story captivant, nu zic ca still life ii lipsesc dar a fost mult prea scurt si unu din motive ar fi ca joci cu 2 personaje, daca ar fi fost mai lung mai mergea pt ca in momentul cand lam termiant am fost dezamagit din cauza ca a fost prea scurt nam apucat sa inteleg mai nimica (fo course am inteles subiectu principal) dar faza e ca adveture-urile sunt facute ca sa "pierzi timpu" in ele cu fiecare puzzle and stuff :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jul 20 2006, 07:35 PM
Post #12


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Mikael io nu inteleg nimic din c scri u... Fi mai ordonat un pic in exprimare.

Kt despre Still Life vs Syberia, mie mi'a placut mai mult SL.
Nu poti sa spui k Syberia e mai fain, pt k fiekre om va avea parerea sa si d multe ori parerile sunt impartite. Totul e relativ ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Jul 25 2006, 12:55 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



aw cmon you have somethin with my writing, we all know we dont learn anythin :twisted: anyway io asa scriu pt ca mie lene sa caut toate punctulitele is virgulitele, si am vazut ca ai inteles ce scriu pt ca miai dat un raspuns :P, si raman la parerea ca syberia e mai fain (intr-adevar si SL e fain) pt ca SL este MULT PREA SCURT!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jul 28 2006, 09:39 PM
Post #14


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Acum ca am avut si eu in sf niste timp liber am luat si terminat si eu Still Life...what's with the ending??? In rest jocul merita.

Nu ma pot abtine sa nu fac si eu o mica prezentare jocului :D Intri in pielea unei tipe care lucreaza la FBI si pe care o cheama Victoria...buun toate bune si frumoase pana acum. Jocu incepe la locul unei crime si prima impresie este ceva de genul "rezist eu la asa ceva?" nici o grija se rezista fara probleme. Arata f bine si de aproape toate detaliile de pe cadavru ptr toti curiosii. Dupa aceasta mica introducere Victoria incepe sa citeasca jurnalul bunicului ei si astfel vei juca alternativ cu ea (prezent) si cu el (trecutul din jurnal). Ambele sunt pline de crime si te tin cu sufletul la gura. O mare calitate a jocului este ca te face sa astepti cu nerabdare sa revii la el intocmai cum Victoria vrea sa continue cititul jurnalului. Pe scurt rezolvi cateva puzzleuri, vezi ceva cadavre, afli chestii FOARTE interesante, te plimbi prin zone misto, te sperii cateodata de cat de bine se potriveste muzica cu locul in care te afli (mai exact cand cobori in canal in Praga) iar in timpul cutsceneurilor stai cu sufletul la gura. Deci in concluzie MERITA!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:13 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |