Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hana Yori Dango


Ranma-kun
post Apr 22 2005, 06:07 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



(IMG:http://www.ex.org/2.4/images/hanadan_logo.gif) Hana Yori Dango (Boys over Flowers) este probabil unul dintre cele mai indragite anime Shojo, l-am vazut acuma o luna si ceva pentru ca m-a rugat cineva sa ma uit la el, la inceput mi-a fost foarte greu sa urmaresc seria deoarece esteun anime titpic pentru fete cu destul romance, insa pe masura ce a avansat poveste am fost captivat, in plus, devine si foarte comica.
Acuma sa va spun despre ce este vorba:
Makino Tskushi este o fata japoneza normala, insa familie ei vrea neaparat ca ea sa se duca la Etoto High-School, care este liceul la care merg unii dintre cei mai bogati copii din japonia, si fac mari sacrificii pentru asta. Ajunsa acolo insa are mari probleme sa se integreze deoarece liceul este stapanit de F4, 4 dintre cei mai bogati baieti din Japonia. Tsukushi avand o personalitate puternica nu accepta felul in care acei baieti terorizeaza scoala si li se va opune, primind cartonashul roshu. Cine primeshte cartonashul roshu de la F4 este persecutat de toti elevii din scoala asha ca normal ca ii este foarte greu sa mai ramana acolo.

De aici cam incepe povestea "cenusharesei", Tsukushi va fi ajutata de unul dintre F4, si anume Hanazawa Rui, si se va indragosti incet de el, in acelasi timp, Domiouji Tsukasa,cel mai bogat baiat din japonia, moshtenitorul conglomeratului Domiouji si sheful F4, cel care o persecuteaza si o supara cel mai mult, este de fapt indragostiti de ea. Tsukushi va fi implicata intr-o serie de intamplari, unele dramatice si unele comice, o fata saraca este de-o data impinsa intr-o lume a oamenilor bogati.
Va recomand sa va uitati la acest anime, nu veti regreta, este foarte frumoa, are unele scene extraordinar de comice, si altele foarte romantice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Jul 8 2005, 11:03 PM
Post #2


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



ranma eu am citit manga-ul si mi-a placut foarte mult.ii super povestea si foarte distractiva :D

Am uitat sa iti spun ca imi place mult de Domiouji(ii cam prostutz) :Pu:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 5 2006, 12:30 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Wow :blink: cand credeam ca sunt singura care a vazut acest anime si chiar i-a placut.Am deschis un topic despre el si pe un alt forum..si doar o singura persoana mi-a raspuns ;) .Din pacate seria e foarte prost cotata din cauza grafici foarte slabe...nimeni nici nu vrea sa incerce din cauza asta...desi sincer din toate animeurile pe care le-am vazut, acesta si-a pus cel mai puternic amprenta asupra mea.
Tsukushi e un exemplu de fata puternica si autoritare este singura care le tine piept la F4 shi de aceea ajunge Dominji sa se indragosteaska de ea, cred ca ea este si personajul care m-a impresionat cel mai mult :) .
Dupa al doilea episod deja l-am adorat si nu m-ai puteam de nerabdare sa vad ce v-a face Tsukushi(Makino) deoarece primise cartonasul rosu, iar spre uimirea mea nu s-a dat batuta, a luptat pana la sfarsit si nu a renuntat la dorinta ei(de fapt a parintilor ei), de a ramane la Eitoku(scoala aceea de bogatasi )
Oricum seria chiar merita vizionata, in fiecare episod se intampla ceva nou, nu ca alte seri care sincer au mai bine de 10 episoade doar de umplutura.
Nehotararea lui Tsukushi m-a enervat la un moment dat..dar pana la urma am reusit sa o inteleg, deoarece fata era confuza rau...adica la urma urmei din cauza lui Tsukasa ea a avut probleme(caci el a hotarat sa ii dea cartonasul rosu) pe cand Rui chiar o salveaza la un moment dat...si normal ca a fost confuza si nu a stiut pe cine sa aleaga.Mi s-a parut sincer fraiera, cand l-a inselat pe Tsukasa cu Rui(parca erau la ceva casa de vacanta), a lasat pasarea din mana pentru cea de pe gard...mare prostie.
Sincer la inceput as fi vrut ca Tsukushi sa ramana cu Rui, dar apoi m-am "indragostit", de relatia ei cu Tsukasa.

O idee draguta pe care o dezvolta acest anime este ca iubirea poate aparea cand te astepti mai putin...si poate sa stea sau sa plece.
Singurul minus care il are aceasta serie este grafica, si sincer din cauza aceasta multi nu se incumeta sa se uite la acest anime.La mai multi le-am recomandat animeul si mi-au spus ca nu vor sa se uite din cauza ca are grafica slaba .Sincer fratilor, uitati-va macar la doua episoade si va garantez ca nu va veti mai opri pana nu il terminati .Sunt asa de fericita ca am mai gasit inca o persoana..care considera animeul acesta unul foarte bun :)
(Stiu ca ma repet...dar ce sa fac :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 5 2006, 12:55 PM
Post #4


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



E foarte bine că poţi face abstracţie de grafica "slabă" şi de aspectul vizual īn general, eu zic că tot scenariul contează. Sīnt oameni care din cauza graficii vor rata titluri precum ăsta, sau xxxHolic, One Piece şamd, şi e păcat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 5 2006, 01:07 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Deci sa inteleg ca si tu l-ai vazut :) , ura inca unul pe lista mea cu puncte rosi...ma bucur ca pui mai mult accent pe poveste decat pe aspect...si asta e foarte bine(nu orice anime desenat k lumea e neaparat k lumea), dupa cum spui tu sunt multi care rateaza astfel de animeuri superbe, doar din cauza grafici....pacat, nici nu stiu ce pierd ;) .Scuze daca m-am lungit...sau in cazul in care asta e considerat un offtopic.
Oricum "Probably me"....vad ca esti cam zgarcit la vorbe nu ne-ai spus ce te-a impresionat la acest anime :P , as vrea sa stiu parerile tale in legatura cu aceasta serie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 5 2006, 04:15 PM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



dark angel, am si eu o rugaminte - ai putea sa imi trimiti si mie hana yori dango ? am incercat sa iti dau pm, dar nu merge.
scrie-mi pe mail daca vrei - ebradeanu@yahoo.com
dar ce calitate e serialul ?
merci tare mult
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 5 2006, 04:37 PM
Post #7


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mie grafica chiar mi-a placut, e in stil clasic si pare "pictata", o prefer CG-ului oricand. In plus le da personajelor o nota mai simpatica, si imi aminteste mult de alte anime-uri mai vechi care le-am vazut cand eram chibi.
Anime-ul e un shoujo clasic, si printre cele mai bune de fapt, in plus mai e si comic. Insa ar trebui sa incerci si Marmalade Boy daca ti-a placut Hana Yori Dango.

Iar episoadele le gasiti pe toate pe Youtube, daca cautati cu "Hana Yori Dango + numarul episodului" insa apare o lista si trebuie sa va uitati atent ca sa-l gasiti,, insa is toate acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 5 2006, 06:38 PM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ma bucur ca spui un lucru asa de frumos despre grafica..chiar ca dadeau o nota mai simpatica personajelor (pacat ca nu toata lumea are viziunea ta).
Marmalade Boy zici...bine o sa il caut si o sa ma uit :) ...finca sincer Hana Yory Dango nu mi-a placut mult ci foarte mult, asa ca sper ca o sa imi placa si acest anime.
Emanuel, nu stiu de ce nu ai putut sa imi trimiti pm...poate pentru ca nu eram online atunci.Scuze Ranma, dar trebuie sa te contrazic...a fost toata seria pe Youtube....dar nu mai este (chiar ieri cand ma plictiseam, m-am uitat sa vad ce mai e pe acolo si multe episoade s-au sters :( ).Eu am seria dawnlodata...deoarece mi-a placut foarte mult si am vrut sa o am.Daca vrei Emanuel iti spun de unde poti face rost de ea (nu stiu sigur daca am voie sa fac reclama pe forum asa ca nu o sa scriu), sau poti intra pe mess in cazul in care vrei sa "ne jucam dea postasul" :P .ID-ul meu il gasesti la profiles.

Ja ne
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 5 2006, 10:51 PM
Post #9


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eu n-am văzut-o pe toată, de aceea sīnt mai rezervat. Din ce-am văzut pīnă acum caracterul lui Makino e partea cea mai interesantă. Iar īn privinţă graficii chiar nu am nici o pretenţie, cred că m-aş uita şi la omuleţi făcuţi din liniuţe dacă dialogul ar fi interesant. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 6 2006, 10:07 AM
Post #10


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Pacat ca inca nu l-ai vazut pe tot..iar eu iarasi am dat cu spoilrul..imi pare rau :( .Dupa ce o vezi sa ma anunt..ca nu stiu cat timp ma mai pot abtine...cahiar as vrea sa discut despre sfarsit care mi-a trezit multe sentimente (dar deja am mai fost acuzata la alte sectiuni ca sunt o mare spoiler, si din cate am vazut si emanuel vrea sa vada seria...asa ca o sa mai tac din gura :P
O sa ai multe surprize pe parcursul seriei..dupa cum am spus nu exista episoade de umplutura, oricum astept noi comentari (pentru ca seria e preferata mea)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 6 2006, 11:35 AM
Post #11


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Păi discută-l, foloseşte color=yellow īn jurul spoilers şi n-or să fie probleme (că nu vor să ne facă un tag [spoilers] *hint* *hint* ;)

[edit by Kisa] Exista tag pentru spoiler, numai ca l-a folosit gresit. Este vorba despre [ spoiler ] spoiler [ / spoiler ], fara spatii binenteles.
Am editat si post-ul lui Dark_Angel_Tessa pentru a ascunde spoiler-ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 6 2006, 11:39 AM
Post #12


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



hm...topicul asta mi-a starnit curiozitatea, asa k am dld si eu seria :P dar n-o sa ma uit chiar aqm la ea, pt k dja am inceput sa vizonez alte doua serii.
animeul asta e pe lista de asteptare de mult timp, dar nu l-am luat fiindk e un pic km mare, iar eu mi-am pierdut rabdarea sa urmaresc serii lungi. insa cred k o sa-l urmaresc q mare placere, vazand c ati scris voi p-aicea de el. :rolleyes: ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 6 2006, 12:31 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sincer la toti care au seria si nu au vazut-o inca le recomand sa fuga repede la calculator si sa o vada..chiar daca e lunga e foarte frumoasa...si cred ca am spus asta de 100 de ori(nu are seriale de umplutura), ca la Inuiasha de exemplu, unde 100 ep sin 156 sunt doar lupte obisnuite..nimic special.In seria asta cel mai mult mi-a placut ca nu intervine rutina..intotdeauna urmaresti episodul cu mult interes..intrebandu-te ce o sa mai faca Makino, cum o sa scape din situatia "cu tare", pe cine o sa aleaga(pe Rui sau Tsukasa), cu alte cuvinte grabiti-va...ca serios ca ratati o serie tare :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 6 2006, 12:38 PM
Post #14


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



:lol: hai hai! i'll watch it :D ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 6 2006, 07:22 PM
Post #15


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Dacă ai dubii cu privire la o serie lungă urmăreşte cīteva episoade. Dacă īţi vine să priveşti mai departe bine, dacă nu iarăşi bine. :) Īn general, seriile cu adevărat remarcabile se văd din faptul că te prind chiar de la īnceput.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 6 2006, 07:28 PM
Post #16


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



da mey. de vazut oricum o s-o vad pt k, asa qm am mai zis, sta de ceva vreme pe lista de asteptare. io vroiam demult sa vad seria asta, dar am zis s-o las la urma si sa scap de alea mai mici. :P

Admin edit: am facut merge la cele doua posturi ale tale mai jos e postul urmator.

am urmarit 12 ep...si sincer nu-mi mai vine sa las seria pana n-o termin... :P dar mai am si alte chestii de faqt <_<
:o ramane q tsukasa!!! (nu m-am putut abtine sa nu cit spoilerul tau, dark angel) :(( eu il prefer pe rui... :( dar sa vedem qm evolueaza lucr in urm ep... si totusi... <_<
o sa mai postez mai inklo, dupa ce mai vad vreo 10-15 ep :P

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 14 2006, 10:26 AM
Post #17


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



QUOTE(Probably me @ Sep 7 2006, 03:22 AM)
Dacă ai dubii cu privire la o serie lungă urmăreşte cīteva episoade. Dacă īţi vine să priveşti mai departe bine, dacă nu iarăşi bine. :) Īn general, seriile cu adevărat remarcabile se văd din faptul că te prind chiar de la īnceput.
*




nu prea sunt de acord cu tine. eu am vazut primul episod din Tsukuyomi si mi s-a parut extraordinar - numai ca continuarea a fost ....proasta :(
la fel cu Kimagure - primele eps m-au facut sa cred ca seria e bestiala -din pacate pe le eps 20 deja ma batea gnadul s-o abandonez.
parerea mea e ca mai sigur e sa vezi niste reviewuri despre un serial inainte de al vedea - de ex. eu stiu ca Hana Yori dango o sa imi placa foarte mult :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Sep 14 2006, 12:44 PM
Post #18


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Eu am vazut i J drama ,care a fost un live action de 9 episoade a cate 50 minute fiecare episod.Am auzit ca are exact aceeasi actiune k in anime .Personajele sunt super KAWAII!!!Imi place la nebunie Tsukasa pt k e dumby @.@.Tsukushi rocks!!!!!!!!! Oricum mi a placut la nebunie "seria"!!!!Pacat k nu am putut sa vad aproape deloc animeul ci doar secventze si ce am citit review-uri,dar pare la fel ca j drama asa ca nu ma ingrijorez prea mult!


ps: this is Tsukasa in J-Drama!(IMG:http://img225.imageshack.us/img225/8131/untitledpj6.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 17 2006, 09:41 PM
Post #19


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sa nu te puna drecu' sa citesti :twisted:
QUOTE
ramane q tsukasa!!! (nu m-am putut abtine sa nu cit spoilerul tau, dark angel) sad.gif( eu il prefer pe rui... sad.gif dar sa vedem qm evolueaza lucr in urm ep... si totusi... dry.gif

Cred ca imediat ma duc sa ma spanzur, am spus ca dau mult cu spoilerul ;) de ce ai citit..acum nu o sa mai aiba acelasi farmec....sincer la inceput si eu am vrut ca Tsukushi sa ramana cu Rui...dar apoi totul ia o intorsatura foarte draguta si....nu o sa mai spun mai mult deoarece is sigura ca nu o sa te poti abtine sa citesti :angry:
QUOTE
eu stiu ca Hana Yori dango o sa imi placa foarte mult

Fi sigur ca o sa iti placa...in curand o sa til trimit :) ...oricum mai vb noi dspre asta pe mess.
QUOTE
Eu am vazut i J drama ,care a fost un live action

Si eu l-am vazut, dar mi s-a parut cam slabut...in comparatie cu animeul <_< .Live action-ul e foarte prescurtat...povestea in anime e mult mai complexa si mai interesanta...daca nu poti nici cum sa faci rost de el...contacteaza-ma :) .Oricum sunt sigura ca daca ti-a placut live action-ul o sa adori animeul....iar de manga abia acum m-am apucat :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 18 2006, 06:17 AM
Post #20


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



crede-ma k nu s-a dus niciun farmec, cel putin la mine nu ;) d la inceput am avut presentimentul k ramane q Tsukasa date fiind imprejurarile si intamplarile :P eh...gotta go to school now, so cya later :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:03 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |