Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kareshi Kanojo no Jijou (His and Her Circumstances)


viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Inca un anime Gainax care mi s-a lipit de inima. Bineinteles romantic anime cu accente de comedy ...Subiectul e banal, romance in high-school intre cei mai buni 2 elevi din clasa ... Primele episoade m-au lasat fara suflare, ca n-au continuat chiar in acelasi stil a fost putin dezamagitor ... dar am adorat fiecare episod.
Momentele preferate: cand fiecare din cei 2 isi spunea povestea din punctul lui de vedere, asa cum a trait/simtit....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Am vazut si eu seria asta. Mi-a placut intr-o oarecare masura dar episoadele de la urma m-au cam dezamagit. Au fost cam in plus :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sincer...nu mi s-a parut cine stie ce...desi e destul de bine gandit!!!
Kata are dreptate...ultimele ep sunt total in plus...trebuiau sa se opreasca la faza in care ajung sa faca sex!!...Era cel mai bine din pct meu de vedere!!!
Nu ma supara insa....daca se facea un cuplu in ultimele ep....intre tipul care fusese gras in gimnaziu..si tipa aia!! Asa ..as fi zis ca nu erau in plu ep....dar din oment ce nu se intampla nik intre ei... :? ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Mie mi se pare bine gandit...mai ales daca ma gandesc la traducerea englezeasca (nu stiu cate de corecta este). His & Her Circumstances se refera la o poveste intre un El si o Ea ..poveste intotdeauna aceeasi desi diferita pentru ficecare cuplu in parte. Ciclul nu se termina niciodata .. intotdeauna undeva va exista un El si o Ea.
Sunt episoade puse de umplutura, nu neg asta. Dar mie mi-a placut enorm ca seria nu a avut final...ca stim ca o noua pereche va incepe sa se formeze in ciuda diferentelor dintre ei. Si inca una ..si inca una...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Mi-a placut si mie foarte mult, am fost foarte atasata de ea la inceput dar toate ep gen review te plictiseau. Sfarsitul ar fi putut fi mai palpitant, dar tinand seama de specificul seriei a fost ok. Cele mai enervante faze au fost cele in care grafica era mazgalita. Ep revew sunt ok intr-un anime lung , de la 50 ep in sus, dar la asta am avut impresia ca nu mai aveau idei. In sfarsit, trecand peste asta e un anime ce merita vazut ( unele ep sunt chiar superbe ). Grafica e superba si personajele deosebite. Scena in care cei doi fac dragoste m-a surprins , pentru ca de obicei in anime nu prea arata chestii de-astea ( nu intr-un astfel de anime ). Si ma refer la conceptul in sine, caci daca va asteptati la ceva explicit nu veti vedea ( exista hentai-uri pt asa ceva).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Jul 2 2004, 01:33 AM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



de mult vroiam sa postez aici; si nu stu cum da numa inainte de ex imi vine inspiratia :roll:
deci: kareshi kanojo no jijou...mi-a placut muuult....pt cineva care e fan romantic anime :trebuie neaparat vazut....pt cineva care nu e , dar simte nevoia sa vada ceva romantic...this is it...ideea de romantic anime e dusa beyond everythink aici...pers principal mi se pare ca e de fapt relatia dintre cei 2, si nu ei... sunt de acord cu tot ce a spus viky, si eu inteleg la fel ideea din serie....
QUOTE
intotdeauna undeva va exista un El si o Ea

baietii nu au prins ideea :P .

traducerea este exacta;kareshi kanojo inseamna el si ea(se foloseste si kare kano), iar jijou are mai multe sensuri, dar si:circumstances; consideration; conditions; situation; reasons.(traiasca dictionarele on line :) ;dar primele 2 cuv le stiam :wink: )

(daca vreti sa il vedeti, si io vi-l recomand, nu mai cititi de aici in colo; cu toate ca pe sus se povesteste destul de pe la sfarsit :) )

cum vad eu ca a fost realizat acest anime:a fost gandit pt copii daca ne luam dupa multiplele moduri in care se stramba personajele :) ;insa exista si o ideea in spatele desenelor funny adik sa incerce sa surprinda relatia dintre un baiat si o fata, amandoi indragostiti pt prima oara...(probab ca de asta de multe ori se pierde firul povestirii, pt a exprima confuzia pe care o simt cei 2); imi aduc aminte de momentul in care miazawa(parca asa o cheama) incearca sa ii spuna lui Arima ca si ea vrea sa fie impreuna...e foarte dragut cum isi pune ea 1000 de probleme daca sa ii spuna, cum sa ii spuna si cum face "planuri de atac". la un moment dat cand raman amandoi singuri si are in sfarsit ocazia sunt prezentate gandurile ei din acel moment.....vai ce amalgam :)

pe parcursul serie personajele se maturizeaza...si apar tot timpul alte situatii...oricum o intriga generala nu exista, cum nu exista nici personaje negative.seria nu isi doreste sa demonstreze nimic...

mie sincer mi s-a parut un pic cam neterminat deoarece pe la sfarsit Arima descopera ca e foarte gelos si ca el nu poate trai fara miazawa, insa ea se poate descurca foarte bine fara el.speram sa treaca peste.
dar pe de alta parte, avand in vedere intreaga serie poate tocmai asta e ideea si aici: ca intodeauna vor aparea tot felul de situatii si probleme si ei le vor rezolva.......sau nu :) ..deh life... :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 5 2004, 08:02 PM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



lil question: stie cineva adresa unui torrent cu seria asta? De cand a picat Boxtorrents.com (fir-ar ADV-ul sa fie) numai gasesti nimic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Jul 6 2004, 09:11 AM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Am eu un torrent salvat pe HDD pentru Kare Kano, cred ca asta este, dar numai pentru primele 21 de episoade, in schimb e OGM. Spunemi daca-l vrei si ti-l trimit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 25 2004, 02:20 AM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Pana la urma l-am luat si l-am si vazut, thanks Seby, o sa iau poate si torrentul cand o sa mearga netul mai bine.

Kareshi Kanojo no Jijou este unul din putinele anime-uri pe care am vrut sa le vad dupa ce am citit parerea altora pe forum, si pot sa spun ca ati avut dreptate. E o serie foarte reusita atat din punct de vedere romantic, parte la care rules by the way :), cat si din punct de vedere comic, au fost multe faze la care am ras bine.

Bineinteles are si niste minusuri, cum ar fi recapitularea povestii, grafica in unele episoade si felul cum e realizat ultimul episod, wich sux big time.

As fi vrut la sfarsit sa clarifice mai bine unele chestii, dar asta e, poate pana la urma si asta e o parte din farmec.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wirespot
post Nov 19 2004, 10:55 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: --
Member No.: 568
Points: 17



QUOTE(SebyTheDragon)
Nu ma supara insa....daca se facea un cuplu in ultimele ep....intre tipul care fusese gras in gimnaziu..si tipa aia!! Asa ..as fi zis ca nu erau in plu ep....dar din oment ce nu se intampla nik intre ei... :? ....


Se sărută, cred că e destul de sugestiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 7 2005, 08:09 PM
Post #11


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Chiar mi-a placut animeul... Nu ma asteptam la momentul acela intre Arima si Yukino, dar m-a surprins placut ... M-a enervat insa sfarsitul lasat cam in pom <_< ... Si imi facusem iluzii in legatura cu ultimul episod :( ... am inteles ca nu l-au finalizat pt ca nu se terminase manga de scris ... asa ca am luat manga si o voi incepe in viitorul apropiat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Aug 22 2007, 02:21 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



da, de fapt nu l-au terminat pentru ca au existat multe divergente intre mangaka si regizori.hideaki anno a fost schimbat si nu a facut el ultimele episoade
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Aug 22 2007, 09:46 PM
Post #13


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Uneori înţeleg de ce se întîmplă să fie scos un mangaka complet din circuitul decizional pentru varianta anime. Pe de o parte nu mai beneficiezi în mod direct de aportul lui, pe de alta eviţi astfel de probleme.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yukinon
post Aug 22 2007, 11:07 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 98
Joined: 19-August 07
From: bucuresti
Member No.: 4.944
Points: 92
Gender:



QUOTE(viky @ Jan 19 2004, 11:14 PM)
Mie mi se pare bine gandit...mai ales daca ma gandesc la traducerea englezeasca (nu stiu cate de corecta este). His & Her Circumstances se refera la o poveste intre un El si o Ea ..poveste intotdeauna aceeasi desi diferita pentru ficecare cuplu in parte. Ciclul nu se termina niciodata .. intotdeauna undeva va exista un El si o Ea.
Sunt episoade puse de umplutura, nu neg asta. Dar mie mi-a placut enorm ca seria nu a avut final...ca stim ca o noua pereche va incepe sa se formeze in ciuda diferentelor dintre ei. Si inca una ..si inca una...
*


sunt cu totul de acord , si da, traducerea in engleza e cat se poate de corecta :)

apropo de traduceri , eu lam luat de pe anime-eden unde era subed de Lime si desi unele ep erau f bine facute, la altele ba unele parti nu erau trad, ba dispareau cum apareau. stie cineva unde poate fi gasita alta varianta sub?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Aug 25 2007, 12:20 AM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



:) Si mie mi-a placut la nebunie faza cu sfarsitul, ideea ca povestea continua la infinit.
Cel mai mult mi-a placut insa la sfarsit ideea ca relatia dintre yukino si arima a reusit sa o schimbe pe ea intr-oa oarecare masura, sa o ajute sa se regaseasca, dar Arima a ramas in esenta acelasi.Mi s-a parut foarte realist, pentru exact asta se intampla in viata.O relatie nu poate schimba totul, nu poti sa te astepti sa iti rezolve toate problemele, si trebuie sa fii constient de faptul ca totul tine de tine, ca nici un fel de dependenta nu e infinita,
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yukinon
post Aug 25 2007, 01:14 AM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 98
Joined: 19-August 07
From: bucuresti
Member No.: 4.944
Points: 92
Gender:



ai o satisfactie cam sadica cu arima :lol: . dar si mie mia placut asta, faptul ca treburile nu sau rezolva asa usor, ba inca sau complicat ; si am ramas cu impresia ca intradevar, arima tre so scoata singur la capat , nu se poate agata
numai de myasawa.

mia placut si faptul ca ea nu se schimba radical , cum se intampla in atatea alte productii , ci efectiv evolueaza . ca nu exista pers + sau - , nu sunt tratate lucruri alb/negru ; seria este alcatuita din observatii fine , multe consistente in acelasi timp , si nu lasa senzatia ca vrea sati traga niste concluzii in jurul carora ar fi alcatuita. decurge cat se poate de natural si real, cu mult umor ... e o lume foarte viabila. ..

hai ca ma luat valu si somnu, o sa visez mult kk la noapte , yumeno nak e .. :P

apropo de episoadele recapitulative care displac pana si unui mega fan ca mine, am citit pe undeva ca leau facut pt ca ramasesera fara material, animeul o luase inaintea mangai. iar episoadele stil manga sunt din cauza ca seria a avut low budget , si regizorul sa descurcat f bine in situatia data.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 18 2007, 06:34 AM
Post #17


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



omg, ce m-am putut spoilari la topicul asta :)) nu-i bai...

am vazut primele 10 episoade si mi-aplacut mult. am observat faza cu low budget si multe scene manga....dar vorba lui yukinon, le-a iesit chiar bine. par si mai romantice scenele :) toate fazele chibi mi-au adus aminte de yamato nadeshiko shichi henge... si mi s-a parut ca pe masura ce trecea timpul ambii erau tot mai frumosi :)

a, si endingul mi s-a parut tare dragutz, desi la inceput nu am avut rabdare sa il ascult....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Dec 27 2007, 03:43 PM
Post #18


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Am si eu o rugaminte...vreau sa stiu unde gasesc un torrent cu acest anime,care sa fie in format avi,nu ogm...nu am gasit decat ogm(mai putin ultimele episoade,care sunt avi),si dupa ce le-am downloadat pe toate,am vrut sa transform episoadele in avi,cu un converter,dar nu merge,se opreste la jumatate,si nu imi face tot episodul...am incercat si alta serie pe care o am in format ogm,dar merge foarte bine,si am incercat si alte convertere,si nu merg la aceasta serie...nu pot sa inteleg ce poate avea... :( daca poate cineva sa ma ajute...ms
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Dec 27 2007, 05:24 PM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



E prima data cand postez la un topic fara sa citesc parerea celorlati *bows* asa ca sa nu fi fiti surprinsi daca voi spune ceva ce s-a supus deja ^_^.
Kare Kano este unul dintre aimeurile mele preferate. Nu, nu ca romance. Pe mine Kare Kano m- a atras ca si comedie. Eu am ras la Kare Kano la fel ca la Azumanga.
Dedublarile ei ^_^ cand zameste si e all polite, dar inauntru spumega fac deliciul seriei, cel putin in primele episoade.
Mi-a placut relatia celor doi, cu mici suisuri si coborasuri care nu sunt dramatizate, ci se depasite firesc pe masura ce realtia dintre cei doi avanseaza.
Nu este un super anime, dar este unul din acea categorie aparte a carui vizonare iti lasa un sentiment placut la final. O usoara nostalgie ca s-a terminat.
Nu sunt o cititoare de manga, dar cred ca voi pune mana pe manga, pentru ca am inteles ca povestea este continuata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Jan 9 2008, 09:27 PM
Post #20


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Kareshi Kanojo este un anime foarte bun,mie mi-a placut la nebunie.Desi stiam de acest anime de mult timp,l-am evitat mereu,grafica nefiind pe gustul meu,insa pot spune ca a fost chiar reusita grafica,uneori era cam ciudata si nu-mi placea,dar deseori erau desenati chiar foarte frumos.Arima era chiar simpatic in anumite ipostaze...Este si o comedie reusita,pe mine m-a facut sa rad tare de tot la unele faze,pacat insa ca nu au avut bugetul necesar pentru realizarea acestui anime...cel putin eu parca asa am citit...dar fazele alb negru,erau reusite,a fost ceva original,n-am mai intalnit si chiar mi-a placut,insa ce nu mi-a placut a fost episodul cand ei parca sunt facuti din hartie,si mai e un episod care parca ar derula pagini dintr-o manga,si apoi episodul care e un fel de review,de care chiar nu era nevoie...iar episoadele de final,au fost de-a dreptul in plus,adica cel cu surorile lui Yukino,care nici macar nu avea o grafica completa,ochii lor nici macar nu erau terminati,iar ultimul episod,a fost ceva stupid,n-am inteles ce-a fost aia,si ce au facut...parca n-a fost final,parca de fapt finalul fusese undeva in urma cu doua episoade si au mai facut 2 episoade fara prea mare legatura...asta chiar m-a dezamagit la anime...ca se terminase si endingul si eu inca asteptam ceva...insa in rest,nu am de ce sa ma plang,mi-a placut mult anime-ul...faza dintre Yukino si Arima ^_^ , la care ma asteptam avand in vedere ca am dat din greseala peste un post in care scria despre acest lucru,a fost super,dar oricum,per ansamblu,a fost frumos.Mi-a placut de Arima,foarte mult,si ca fire,o iubea mult pe Yukino si probabil de asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 12:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |