Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Twilight / Amurg - Stephenie Meyer


Shy Lie
post Jan 27 2009, 04:00 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 27-January 09
Member No.: 8.260
Points: 28
Gender:



1. Twilight / Amurg
O poveste de dragoste ....cu vampiri !

Isabella Swan nu are parte de prea multa distractie de cand s-a mutat din insorita Arizona in Forks, un orasel in care ploua mai tot timpul. Dar cand se indragosteste de misteriosul Edward Cullen, despre care colegii spun ca ar fi... vampir, viata ei ia o intorsatura total neasteptata!

Edward este la randul lui atras de Bella, dar si de mirosul sangelui ei, asa ca fiecare apropiere de iubita lui e in acelasi timp o placere si un chin teribil – daca Edward isi pierde capul pentru o clipa, Bella isi pierde viata...

2. New Moon / Luna noua
Pentru Bella Swan un singur lucru este mult mai important decat insasi viata ei: Edward Cullen. Dar a fi indragostita de un vampir este chiar mai periculos decat ar putea ea sa-si imagineze.

Edward a salvat-o deja pe Bella din ghearele unui vampir periculos, dar acum relatia lor cutezatoare ii pune in pericol pe toti cei dragi lor si cei doi isi dau seama ca necazurile abia acum încep...

Toti cititorii cuceriti de bestsellerul lui Stephenie Meyer „Amurg” sunt dornici sa afle cum se va desfasura in continuare povestea celor doi neobisnuiti indragostiti.

Si nu vor fi cu siguranta dezamagiti. In „Luna Noua”, lui Stephenie Meyer ii reuseste din nou o irezistibila combinatie dintre dragoste si suspans intr-o palpitanta poveste cu vampiri si nu numai.

3 Eclipse/ Eclipsa -TBA (nu a aparut ink in Romania si nu vreau sa va dau spoilere - desinu e greu sa le gasiti pe net).
4. Breakin Down / Zori de zi -TBA
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Jan 27 2009, 09:32 PM
Post #2


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Cartea a fost mai buna decat filmul, dar nu cu foarte mult. Povestea pune accent pe sentimente, trairi, emotii, priviri fugare... lucru destul de greu de pus in imagini si sunete.

Cartea a fost o gura de aer proaspat invigoratoare. Personajele sunt tinere (intr-un fel sau altul :P) destul de inovative (aici fac mai mult referire la Bella care la inceput pare mai degraba la limita dintre grupul popular si retrasii). Iar introducerea unui vampir in viata de zi cu zi este destul de interesanta si bine realizata. Ca de altfel si conceptul de familie de vampiri si modul de viata pe care l-au adoptat. Fiecare in parte original dar realizand aceea unitate a familiei Cullen.

Nu am apucat sa citesc traducerile in romana, insa am reusit sa pun mana pe cartile in versiunea engleza. Este intr-adevar o carte frumoasa... prin vocabularul bogat si variat, prin peisajele luxuriante care sunt reliefate atat de expresiv, prin detalierea amanuntita si uimitoare a scenelor, a interactiunii dintre Bella si Edward.

Merita intr-adevar citite volumele, daca nu esti impotriva povestilor cu adolescenti si vampiri :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shy Lie
post Jan 28 2009, 06:00 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 27-January 09
Member No.: 8.260
Points: 28
Gender:



QUOTE(Trix @ Jan 27 2009, 10:32 PM)

Personajele sunt tinere (intr-un fel sau altul :P)
*


oh yeah :)))
dar ce vrei sa spui ca Edward nu e tanar? are doar 110 ani lmao
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Jan 28 2009, 09:30 PM
Post #4


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



QUOTE(Shy Lie @ Jan 29 2009, 02:00 AM)
oh yeah :)))
dar ce vrei sa spui ca Edward nu e tanar? are doar 110 ani lmao
*


Parca avea 107? :unsure: Fiindca traise 90 ani ca vampir fara sa se indragosteasca?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 28 2009, 11:52 PM
Post #5


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cred ca asta e o poveste mai mult pe gustul fetelor. Am o amica care a citit cartile si a fost la film la cinema de 3 ori pana acuma. Cu toti baietii cu care am discutat si au vazut filmul, am primit acelasi raspuns: ideea e ok, e intr-un fel originala dar nu are nimic care sa te faca sa vrei sa revezi filmul, cel putin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Julia Joanne Black
post Apr 26 2009, 11:50 AM
Post #6


Fantasy Writer
***

Group: Members+
Posts: 107
Joined: 24-September 05
From: London.... or Japan..
Member No.: 1.821
Points: 339
Gender:



Înainte de toate ţin să precizez că nu am intenţia de a jigni pe nimeni, doar am să-mi expun părerea personală.
Am descoperit fenomenul Twilight, la finele anului trecut pe când o prietenă mă isteriza cu nebunia ce o creează această carte. Am zis să mă uit la film şi dacă mă "prinde" citesc şi cărţile să văd felul cum scriitoarea a expus în detaliu povestea.
Cum spuneam, am urmărit filmul. Pe la jumătatea ta lui, eram îndestul de plictisită cât să-mi fac siesta după.Dar am zis: hai să-l urmăresc până la final.
Vampiri care strălucesc la lumina soarelui precum diamantele? Ce stupizenie mai este şi asta? Am crezut că nu văd bine. Mitul vampirilor fusese distrus de această femeie, căci scriitoare nu este, Stephenie Meyer.
În primul rând, vampirii, nu strălucesc la soare, din contră se feresc de razele lui, nu sunt creaţi decât prin sânge nu datorită stiinţei şi nu citesc gândurile oamenilor.
Ok.. după vizionarea filmului integral, am rămas cu un gust foarte amar în gură, mai amar decât cel lăsat de Algocalmin.
Din Amurg dacă am citit 3 capitole e mult. Nu am rezistat acestui stil simplist de scriere. 99% dialog 1% descriere? Eu fiind obişnuită să citesc cărţi unde predomină descrierea, descrierea peisajelor, a sentimentelor, descrierea tuturor mişcărilor ce se petrec în acea poveste.
Nu am nimic nici cu fanii acestei saga, nici cu Stephenie Meyer, dar este inadmisibil să ai atât de mult succes cu o carte atât de slabă. Am înţeles faptul că face parte din categoria lecturii uşoare, că este o carte destinată adolescenţilor de 16-17 ani, dar un adevărat iubitor de cărţi şi de literatură mă îndoiesc că s-ar osteni să citească aşa ceva.
Îmi plac romanele fantasy, cu vampiri, cu conţinut mitologic, deoarece ele sunt singurele care ne poartă în acea lume de basm, la care cu toţii visăm.
Autoarea a afirmat că a avut un vis şi că în trei luni a terminat primul volum. Asta este imposibil. Ca să scrii un roman şi să iasă foarte reuşit îţi trebuie minim un an. Suntem oameni, nu roboţi. Şi proverbul: graba strică treaba nu a fost grăit degeaba.
O muncă de trei luni a fost rezultatul acestui kitch comercial, fără pic de originalitate.
Oare de ce Rowling a muncit 17 ani la Harry Potter? Tot pentru bani a scris şi ea dar spre deosebire de Meyer, Rowling a adăugat poveştii sale toate igrendientele necesare unei lucrări fantasy.
Anne Rice, Bram Stoker şi alţi scriitori în domeniu, au lucrat mult mai mult şi rezultatele au fost pe măsură.
Mă simt dezamăgită să văd pe stradă copii isterizaţi de Twilight, când alte romane de N ori mai bune şi mai interesante abia aşteaptă să fie savurate.

Gusturile nu se discută, perfect adevărat, dar şi acele gusturi au o limită.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 6 2009, 04:45 PM
Post #7


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Ok, mi-a placut foarte mult saga Twilight (am citit-o pe toata). Cat despre film, mi-am luat dvd-ul si l-am vazut de vreo 3 ori. El nu mi-a mai placut chiar atat de mult, dar era mai la indemana decat sa citesc cartea din nou.

Postul Juliei a fost singurul pe care l-am citit integral (oamenii carora le place un lucru, au aceleasi replici de obicei :P ).
Eu, una prefer o carte gen Twilight lui Cioran, Preda sau alt reprezentant de seama al literaturii. :P In astfel de carti, nu trebuie sa caut intelesul ascuns al mesajului sau sa citesc descrieri interminabile. Nu ma gandesc prea mult la ele, iar la o saptamana dupa ce le-am citit le-am si uitat. Ceea ce e bine pt ca am destule lucruri la care sa ma gandesc in viata de zi cu zi. :)
Vampiri care stralucesc ca diamantele? Eu o vad ca o idee inovatoare si o explicatie alternativa pt aceasta "viata in intuneric" a vampirilor. Vampiri care citesc gandurile? Nimic nou. Am vazut acelasi lucru si la Anne Rice. Si daca ma gandesc bine, vampirii nu exista in primul rand. :P Deci se poate scrie despre ei orice iti trece prin minte. Este optiunea fiecaruia care vampiri sunt mai credibili/agreabili.
Oricum, este chiar atat de rau pana la urma sa scrii o carte in cateva luni si sa-ti asiguri viitorul familiei tale? :) Nu cred ca a fost in intentia lui Meyer sa realizeze vreo capodopera a literaturii universale.

P.S. Nu inteleg de ce in film actorii cu adevarat frumosi au roluri negative. Actorul care il joaca pe Edward are o expresie cam tampa pe fata lui tot filmul. :lol: Iar actrita este comuna, spre uratica. Si mai bine ma opresc inainte sa-mi amintesc de "cea mai frumoasa femeie de pe pamant", Rose, Rosa or whatever. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post May 9 2009, 04:36 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Hmm...n-am citit cartea/cartile , dar , daca filmul reflecta 80% din sursa ...zic de pe-acum..pass !Imi aduc aminte scena cu opritu’ masinii cu mana ..prezentare la film , scene culise ..si cam scartia( la prima vedere) , TOT .
Am vazut destule ecranizari ce trateaza vampii , dar in cazul asta , per total , n-am fost impresionat cu nik’ .
Ce mi-a placut :

1. Tipa cu parul castaniu scurt :wub: ( Alice ) + Tipul solid
2. Baseball :P
3. spre final , scenele de actiune din cladire

Daca stau si ma gandesc , filmul se vrea mai mult o prezentare ptr. carti , o reclama , un intro , nicidecum un rezumat care sa surprinda esenta cartii – daca are una - .Aici se vede valoarea regizorului , sau poate seriozitatea lui ...
Raman cu impresia ca este un film usor ptr pustanii americani liceeni , romantico-adolescentino-teribilist , unde se mai promoveaza si ceva piese rock :P .
N-am inteles care era rolul amerindienilor , prietenii de familie , ( asa am inteles eu ) care ar fi la randul lor , vampi ...Da’ ..la atat se reduce rolul lor ...intr-un holbat agresiv ?..Pacat ....si eu care preconizam o (iluzionara) idila cu accente de drama . <_<

In opozitie , as recomanda oricand 2 titluri :

- Ginger Snaps Back : The Beginning

- respectiv ...Salem's Lot (2004) un remake cu mult mai reusit decat originalul .

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BotoseL
post Jul 29 2009, 12:00 AM
Post #9


Fluffy!
**

Group: Members+
Posts: 90
Joined: 24-November 06
From: Romania, Bucuresti
Member No.: 3.328
Points: 213
Gender:



Eu am pus mana pe carte inainte sa apara pe piata sa zic asa , mai ales in romana. O luasem de pe Cydia de la iPhone. Am citit`o foarte repede, spre surprinderea mea ( si pe telefon :| ).

Acum parerea mea. O carte foarte reusita, tot timpu lasa timp de altceva, tot timpu te punea sa mai citesti o pagina, mie personal mi`a placut.
Cineva zicea "domne astia nu sunt vampiri". Ok, dar daca citeai cartea asta inainte sa sti de ceilalti vampiri ziceai de restu acelasi lucru :)
Viziunea acestei persoane mi`a placut cum a schimbat lumea vampirilor. Sincer sa fiu e mai plauzibila aceasta varianta fata de altele dar ma rog, gusturile nu se discuta.

Pana si ultima parte care nu a fost asa de interesanta, plina de actiune, a avut farmecul ei. Era necesara terminarea seriei.

Ar putea chiar sa mai fie carti, viitorul suna bine.

Chiar mi`a placut si o recomand in limba oficiala, engleza. Gag`urile sunt mai amuzante.

Filmul ? jalnic, prefer sa imi bat un cui in talpa decat sa ma uit la continuare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 29 2009, 09:45 AM
Post #10


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



BotoseL, eu ti-as recomanda sa vezi si al doilea film. Din cate am inteles, au schimbat regizoarea. De primul film s-a ocupat o tipa specializata in filmele cu adolescenti mai realiste (nu majorete, pompoane and stuff). E posibil ca al doilea film sa fie mai putin plictisitor. :P Cel putin trailerul arata foarte bine. Ok! Recunosc, trailerurile sunt facute sa arate bine, dar cine stie ce va face al doilea regizor. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Jul 29 2009, 08:52 PM
Post #11


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Si eu abia astept al doilea film cam din aceleasi motive.

Din ce am vazut in trailer, actiunea nu mai este secundara povestii de dragoste. Dar bine, nici cartea a doua nu se concentreaza prea mult pe dragoste. Mai degraba este o cauza (pusa in fundal) pentru evenimentele care au loc de-a lungul volumului doi. Iar amerindienii... ei bine, le vine si lor momentul de glorie :D si mama cat astept sa ii vad in lumina reflectoarelor :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BotoseL
post Jul 31 2009, 08:59 PM
Post #12


Fluffy!
**

Group: Members+
Posts: 90
Joined: 24-November 06
From: Romania, Bucuresti
Member No.: 3.328
Points: 213
Gender:



Nu stiu ce sa zic despre ecranizari, de obicei lasa de dorit. Nu se compara cu puterea mintii umane de a vedea fiecare in felul lui actiunea, personajele, peisajul. Prefer sa raman cu frumoasa mea impresie :D
Doar daca o sa aud aici numai de bine despre film poate poate o sa arunc un ochi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AndreiD
post Aug 1 2009, 11:14 PM
Post #13


ಠ_ಠ
***

Group: Members+
Posts: 123
Joined: 16-January 08
From: Suedia
Member No.: 5.972
Points: 232
Gender:



Carte 6/10
Film 4/10
Seriously... prinde bine la fete ca e cu love love, si ce domnisoara nu si-ar dori lover care sa poata alerga 5 km in 1 minut si sa nu aibe beer belly? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 3 2009, 02:06 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



He, he. Chiar ca un iubit care alearga 5km intr-un min e super. Dar am vazut pe Youtube si baieti cam lesinati dupa Robert Pattison. Nu este el genul meu, dar mi-au placut decorurile foarte mult. Forks nu pare tocmai un loc urat in care sa traiesti. Asta daca nu ai nimic cu ploaia, binenteles. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 8 2010, 03:25 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Ei bine am citit intreaga serie Amurg si as minti daca as spune ca nu mi-a placut.
Intradevar lucrurile sunt prezentate intr-un mod simplist, dar ideea in sine mi-a placut foarte mult.
Am citit carti mai bune recunosc, mai ales pentru ca sunt o impatimita a detaliilor, dar seria aceasta aparent banala prin stilul sau de exprimare s-a salvat datorita povestii si chiar a reusit sa ma tina in suspans.
Filmele nu le-am urmarit. Adica l-am vazut pe primul si ca sa fiu sincera nu mi-a placut, asa ca am renuntat sa ma mai uit la ele. Mi se pare ca strica povestea. Mai bine imi imaginam eu totul in timp ce citeam decat sa urmaresc acea ecranizare proasta (ma refer la primul film, singurul vizionat de altfel).

Oricum sunt destul de populare cartile ei iar mie una mi-au placut, si am decis sa citesc si Gazda despre care am auzit ca ar fi un progres al lui Stephenie Meyer si sper sa nu raman dezamagita
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |