Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Grave Of The Fireflies


Kisa
post Oct 2 2005, 09:48 AM
Post #1


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am dat search si nu exista topic cu "Grave of the Fireflies". Sau daca exista nu mi-l arata mie. :P Anyway, daca acest topic e in plus, am sa rog un admin/mod sa-l stearga. ^_^
Anime-ul prezinta drama a doi frati (un baiat si o fata), lasati fara parinti de catre razboi. Mai multe info aici: link.

K! In continuare vor aparea spoilers... asa ca cititi pe propria raspundere. :D Ce vroiam sa zic este ca Setsuko nu trebuia sa moara. Adik nu era nevoie sa moara. Ea este omorata de orgoliul fratelui ei, Seita. Nu zic ca el o omoara cu intentie. Ce zic este ca el putea evita decesul ei de 2 ori: prima data, daca ramaneau la matusa lor (orgoliul lui nu l-a lasat sa faca asta); si a doua oara, cand scoate banii din banca or whatever prea tarziu. Seita a lasat-o pe Setsuko sa moara de foame. Acest amanunt face anime-ul enervant, nu trist (parerea mea <_< ).
Anyway, voi ce parere aveti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Oct 2 2005, 10:54 AM
Post #2


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



MARE greseala faci, de ce trebuie sa judeci ce face bine si ce nu face bine un personaj ? Tu in viata ta alegi totdeauna ceea ce e bine ? E usor sa judeci cand esti in afara, relaxat in pat si te uiti la film. Dar ia sa te vad eu in locul lui Seita ? Ce ai fi facut ?

Ma enerveaza ca oamenii in general judeca fara sa se gandeasca in primul rand la alegerile pe care le fac ei, pt ca eu stiu sigur ca nimeni nu face toate alegerile corecte.

Mai gandeste-te la ce ti-am zis si o sa vezi ca filmu Grave of the fireflies nu e despre orgoliul lui Seita sau stupizenia mortii lui Setsuko ci despre alegerile care fac viata unui om.

E usor sa dai sfaturi la altii ce sa faca cu viata lor, dar incearca intai sa iti faci tie ordine si dup'aia sa te uiti la altii.

Think, damn it :angry:



Sper sa nu iei ce am zis personal, doar ca o critica sper constructiva :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 2 2005, 11:11 AM
Post #3


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Eu nu aleg mereu ceea ce e bine. :) Mai niciodata nu fac alegerile potrivite.
Scuze, probabil tie ti-a placut f mult acest anime si de aceea reactionezi asa. Dar nu uita ca este doar un anime. Personajele nu sunt reale. Si pe forum se discuta despre anime-uri... implicit despre personajele din ele. :)
D c zici ca judec personajele? Am o parere despre ele. Si o expun.
Daca tot faci "critica constructiva", d c nu-ti expui punctul de vedere referitor la actiunile lui Seita? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 4 2005, 09:15 AM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm...Grave of the fireflies e drama pura...ma gindeam ca daca cineva e vinovat de moartea lui Setsuko ar fi viata dar nu e asha...oamenii isi poarta crucea de cind se nasc si pina mor...razboiul 2 mondial a creat milioane de drame...heh...sa-l invinovatesti pe Seita mi se pare imposibil...eu am privit filmu cu un sentiment de revolta...urasc slabiciunea umana...filmu se vrea o amintire a trecutului de dupa razboi al japoniei...la sf vedem rezultatul sacrificiilor a doua generatii...orasul de la sfirsit arata ca totul nu a fost in zadar...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 4 2005, 09:28 AM
Post #5


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Inteleg sentimentul de revolta de care vb, Sid. Dar nu stiu... cand o vedeam pe Setsuko fara bluza (slaba uscata si cu chestiile alea pe corp), ma gandeam ce e in capul baiatului?... D c nu se intoarce la matusa lor, d c nu scoate banii sa cumpere mancare. Si cand a dus-o la doctor... Nu mi-a venit sa cred ca doc a zis ca tot ce are fetitza e malnutritie... doar ii vedea pielea... :(
Eh... Cred ca acord prea multa atentie detaliilor. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 4 2005, 09:53 AM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...acorzi atentie detaliilor si ignori esente...nu spun ca trebuie sa analizam animeuri dar firesc ajungi la o concluzie ideatica urmarind citeva elemente relativ simple...nu stiu daca punind intrebari de suprafata poti afla raspunsuri din interior...nu cred ca se pune intrebarea de ce nu se intorc la matusa lor, ci din ce motiv nu se intorc la matusa lor...poti sa-l invinovatesti pe Seita de mindrie din moment ce erau tratati ca niste caini !?...eu nu pot sa-i cer lui Seita mai mult decit este capabil...intr-adevar incercarile lui sunt sortite esecului dar cea ce simte ii spune ca vrea sa fie liber...chiar daca este un anime dramele prezentate sunt mai mult decit live happend and too many...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 4 2005, 10:09 AM
Post #7


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Hm... Ignor esente... Maybe. :P
Adevarul e ca atunci cand au plecat de la matusa lor mi-a parut bine. :P Dar (la mine trebuie sa fie mereu un "dar" :P ) nu ma pot abtine sa nu ma gandesc ca Seita intelege gresit notiunea de "libertate". Cu toate astea, m-am mai linistit in privintza lui. Este un copil fortzat sa se maturizeze inainte de vreme... si el chiar considera ca face alegerile potrivite. Si nu stiu ce as fi ales in locul lui. Si chiar ma bucur ca nu am trecut prin experientzele lui...

Nu are legatura cu ce am scris pana acum, dar eu nu am inteles ce s-a intamplat cu Seita la final. Supravietuieste? La mine mi se pare ca s-a terminat cam brusc anime-ul. Sper ca nu lipsea nik...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 4 2005, 10:12 AM
Post #8


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu lipsea nika ... sfarsitul e la inceput.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 4 2005, 10:26 AM
Post #9


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Si Seita moare sau nu? Ca la inceput il arata intr-o stare deplorabila, dar nu e nik clar (chiar daca e un pers care parca zice ca nu mai este nici o speranta pt el).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 4 2005, 11:42 AM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



:) ...nu se stie sempai alexa :P...sfirsitul e chiar ce ziceam eu mai devreme...in final se arata orasul Tokyo cred in prezent...prezentza pe fundal a lui Seita e o paralela dintre sacrificiul facut de niponi si rezultatul acestuia...o natie care a renascut din propria cenusa...din sacrificii si un respect de semeni de care noi nu o sa fim capabili nici peste 1000 de ani...

ps: am editat subtitlul topicului... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 7 2005, 07:36 AM
Post #11


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Oct 4 2005, 12:42 PM)
ps: am editat subtitlul topicului... :P
*



Nu e frumos din partea ta. Puteai sa ma fi intrebat inainte sau macar sa-mi fi zis. <_< Subtitlul facea parte din parerea mea si ce ai facut tu se numeste cenzura din cauza ca tie nu ti-a convenit. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 7 2005, 02:23 PM
Post #12


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Sorry to butt in dar se pare ca am ratat sa zic si eu ceva pe aici...

In primul rand trebuie sa fiu de acord cu ce a zis Sidonix despre caracterul dramatic al filmului. GotF e probabil cea mai reprezentativa lucrare despre drama care e razboiul si pot spune ca m-a impresionat din punctul asta de vedere.

Dar, ca si Kisa, am o problema serioasa cu personajul principal...cumva n-am putut sa-l inghit sub nici o culoare, nu mi-au placut deciziile lui si nu mi-a placut finalitatea acelor decizii, moartea surioarei care in cele din urma nu era decat un copil prins in valtoarea evenimentelor, fara nici un control asupra a ce i se intampla. Mie nu mi-a placut personajul desi ii inteleg circumstantele...probabil e si revolta impotriva evenimentelor ce duc la ceea ce se intampla cu cei in cele din urma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Oct 7 2005, 06:24 PM
Post #13


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Scuze Kisa ca nu am raspuns mai repede.

Tocmai ca pe mine m-a enervat un pic faptul ca GotF e un tearjerker, m-a impresionat, da, dar in acelasi timp am gandit ca nu e decat o prezentare a unui fapt, nefericit, dar e doar o intamplare din razboi ca multe altele.

Pt mine e irelevant ca e anime atata vreme cat situatiile sunt reale si nefanteziste. GOTF e mai mult decat real.

Actiunile lui Seita au fost ale lui, de asta nu le judec. Eu as fi facut altfel, evident, si nu zic ca as fi facut mai bine, dar poate as fi fost mai inspirat dat fiind felul meu de a fi. Sau macar cred asta.

Numai situatiile limita ne arata cine suntem de fapt :) Si nu doresc sa ajungem in ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 7 2005, 06:49 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Np ibarbar. :P Mai bine mai tarziu decat niciodata. ^_^

Cat despre faptul ca anime-ul e un tearjerker, fusesem prevenita dinainte de a-l vedea asupra acestui aspect si tocmai de aceea m-am uitat la el pe juma de monitor in timp ce mai faceam ceva... ca sa nu ma acapareze total si sa nu ma apuce plansul. :P Nu de alta, dar e trist tot ce se intampla acolo... chiar revoltator... pt ca cei doi nu au parte de o copilarie, nu primesc o educatie si, in consecinte, nu se pot dezvolta si maturiza.

P.S. @ CyBeR: Ma bucur ca nu sunt singura care are o problema cu Seita. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 7 2005, 07:03 PM
Post #15


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Tearjerker? Ciudat, nu mi s-a parut...per total filmul nu mi s-a parut ca fiind atat de trist pe cat am fost avertizat ca va fi. Probabil si din cauza revoltei mele impotriva acestui Seita si a faptului ca tot ceea ce face e sa fie inutil pe tot parcursul filmului, nereusind sub absolut nici o culoare sa ma impresioneze sau sa ma faca sa simt ceva pentru drama lui.
Acum argumentul contrar ar fi: "Dar bine, era razboi, foamete, etc...ce vroiai sa faca bietul copil?"...sa munceasca. Personajul asta mi s-a parut ca-si merita soarta in cele din urma...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 7 2005, 07:08 PM
Post #16


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Uhm... Abia ajunsesem si eu la sentimente mai bune fata de Seita, mey CyBeR. :P
Dar ai dreptate la faza cu muncitul. Daca imi amintesc eu bine... chiar ii spune matusa lui la un moment dat ca ar putea sa faca si el ceva pt tzara... dar el refuza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 7 2005, 07:26 PM
Post #17


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



GotF e un anime care nu-l pot analiza cum analizez majoritatea anime-urilor. Personajele sunt prea umane, drama la fel...de asta nu pot trece peste ura mea pentru Seita...caci la asta pot spune ca am ajuns...sa urasc un personaj dintr-un anime.
Da, matusa lor i-ar fi tratat mai bine daca el ar fi facut ceva. Nu cred ca-i convine nimanui sa duca grija a doua persoane care practic nu fac nimic ca sa ajute si sa-si merite locul in casa. Era razboi...oricat de mare respectul pentru semeni, exista o limita. Nu mai retin daca Seita ii platea matusii sau nu dar ideea ramane...el nu facea nimic, "dead-weight"... Nu cred ca am sa pot sa trec vreodata peste partea asta a personajului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 7 2005, 07:35 PM
Post #18


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(CyBeR @ Oct 7 2005, 08:26 PM)
Nu mai retin daca Seita ii platea matusii sau nu
*



Din cate am dedus eu, nu ii platea nik matusii lor. O sg data a vandut kimono-ul mamei lui pt a cumpara orez si i-a dat si ei. Altfel, eu cred ca stateau acolo fara sa ofere nik in schimb. Stau si ma gandesc... este razboi, femeia aceea a pierdut si ea mai tot ce avea... dar totusi avea de intretinut o casa... foamete exista peste tot... nu stiu... dar parca, parca as zice ca Seita a fost cam egoist... *hides from Sid and ibarbar* Si matusa lor facea sacrificii...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Oct 7 2005, 10:51 PM
Post #19


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



*hides from sid and ibarbar* LOL

Mah pt mine Seita e un copil la 12 14 ani care e luat pe nepregatite de razboi, care nu concepe ce inseamna lipsurile si cresterea unui copil, nu stie de ce are acesta nevoie. Voi toti care il condamnati pe Seita uitati ca noi suntem produsul unei societati care a trecut prin WW 2, prin Corea, Vietnam, Afganistan, Iraq, Yugoslavia, Cecenia, Afganistan iar si Iraq iar, am vazut atatea si am auzit atatea incat nu ar fi pt noi razboiul o noutate in cazul in care ni s-ar intampla noua. Oricat am rade noi, dar un joc gen Counter S ne-a invatat mult mai multe despre razboi decat stiau japonezii obisnuiti in momentul in care Aliatii au inceput sa ii bombardeze.

Ganditi-va intotdeauna la circumstante, nu numai la fapte. De multe ori oamenii judeca pe altii netinand seama de context. Si uitati mai ales ca pt japonezi mandria personala nu e la fel ca la occidentali, ci e ceva innascut.

Eu il compatimesc pe Seita, dar ma bucur pt el ca moare pt ca eu nu i-as fi dorit sa realizeze peste ani ca el a fost in mare parte de vina de moartea surorii lui.

Si matusa lor nu facea sacrificii... Era o persoana f egoista. In vreme de razboi daca nu ar fi oameni marinimosi multi ar muri. Poate ca a-ti pasa numai de ai tai in vremuri grele poate parea ceva normal, dar nimic nu scuza faptul ca nu iti ajuti semenii. Stiu ca pare idealist ceea ce zic, dar nu e, aceasta ar trebui sa fie normalitatea.

Amintiti-va de Sis din Now and then Here and there, care ii ia pe Shuu si pe Lala Ru in grija fara sa ii pese ca mai are 2 guri in plus de hranit, desi conditiile lor erau la fel de grele. Si sa nu imi ziceti ca NaTHaT nu e realist....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 8 2005, 12:32 AM
Post #20


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



<_< nu o fi gestu meu frumos dar e corect...subtitlul unui topic emfazeaza o idee desprinsa din anime si in acest caz nu s-a potrivit.
ps: sorry pt offtopic...ontopic nu-mi place sa ma repet...spor la discutii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:18 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |