Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Monster - un anime ce trebuie vazut


yuki
post Jan 21 2005, 07:12 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



E unul dintre cele mai bune anime pe care le-am vazut ( de categoria A in topul meu ) . Aproape ma face sa cred ca nu e realizat dupa o manga, e destul de complex dar nu din punct de vedere psihologic sau filozofic. Dar seriozitatea stori-ului si a detaliilor ma duce cu gandul la Juuni kokki care e facut dupa o nuvela. Story-ul are o tenta politista si se petrece in Germania ( probabil autorul a trait acolo un timp pentru ca detaliile sunt uimitoare. oricum story-ul e cel care te tine lipit de monitor. Povestea e destul de complicata, de povestit nu de urmarit ^_^ asa ca va las sa descoperiti singuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jan 21 2005, 10:01 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Foarte misto Monster :) merita vazut...povestea e foarte exciting :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 22 2005, 11:04 AM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bei din ce am citit ca info pe net ar fi ceva gen Darkside Blues...insa o sa ma pronunt dupa ce fac rost de el...

PS:Animal sper sa ai dreptate.. /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jan 22 2005, 11:32 AM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



As vorbi mai in detaliu de Monster da nu prea are sens avand in vedere ca doar o persoana in afara de mine la vazut...si sa fac spoilere nu prea ar fi frumos...anyway partea psihologica e bine gandita si cu multe rasturnari de situatie...asa ca nai cum sa te plictisesti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 22 2005, 02:07 PM
Post #5


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu am citit manga-ul si mi s-a parut big crap, din cate vad din manga e fix ca un serial politist german, nu stiu de ce v-ar place asha ceva, dar no... se mai uita lumea dinastea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 24 2005, 01:13 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



e ca un serial politist dar acesta e doar un aspect nu as putea spune ca defineste anime-ul in sine, adica nu acesta este scopul si nici story-ul nu are ca subiect rezolvarea de cazuri sau mistere. Porobabil ca e foarte diferit de manga pentru ca e un anime exceptional realizat din cam toate punctele de vedere. Exista mult suspans dar nu ca sa vezi cine a facut o crima sau altceva ci sa vezi oare ce se mai intampla de acum incolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 24 2005, 04:26 PM
Post #7


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Eu am vazut doar primele 3 episoade si pot sa zic ca deja m-a captivat. Eu unul il recomand celor care le place genul (drama, suspans, mister)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 25 2005, 10:19 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



tocmai aspectul foarte realist m-a impresionat.....si grafica este intr-adevar exceptionala.....doar ca s-a pus accentul pe realism . daca ati observat si miscarile sunt diferite de stilul obisnuit din anime.
Am vazut episodul 38 raw, nu stiu daca e ultimul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 25 2005, 04:01 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Conform site-ului anidb.net Monster are 78 de episoade. Nu se precizeaza daca a fost terminat sau nu. Oricum, mi se pare cam mult. Din cate stiu eu manga-ul are doar 18 volume...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 25 2005, 05:57 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



ca sa aflati daca un anime s-a terminat urmariti site-urile de RAWS... Monster nu s-a terminat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Feb 10 2005, 06:52 PM
Post #11


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



E anime-ul pe care il urmaresc acum si e foarte bun. Aproape in fiecare episod apar personaje noi si se intra foarte in detaliu, astfel incat ajungi sa le cunosti foarte bine. Povestea e interesanta si are cateodata mai multe fire paralele, iar suspansul e prezent si el la datorie. Imi place si genericul de inceput, cu tot cu melodie. La sfarsit nu am avut rabdare sa ma uit niciodata /^_^. Cel mai fain mi s-a parut ca intr-un episod apare un doctor batran, de la tara, care arata aproape exact ca Mihail Sadoveanu :D Nice touch!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 10 2005, 08:55 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



mda ending-ul nu e prea grozav dar in ep 38 ( sau 37 ) vezi ce-i cu acele imagini. Si mi s-a parut foarte interesant. E ca un fel de motto al acestei povesti...n-am avut rabdare sa vad nici eu ending-ul...poate si versurile au legatura...oricum a doua melodie de ending e si mai oribila
Any way abia astept sa fie subtitrat ep 39 ( doki doki)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Feb 12 2005, 12:03 PM
Post #13


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Da, m-am lamurit cu imaginile. Al doilea ending e horror :)) In fine, am ajuns la zi si pot zice ca e un anime foarte bun si trebuie vazut, in pofida faptului ca mai are si momente destul de abundente in clisee (nu zic pentru caci nu vreau sa spoilez :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 12 2005, 05:32 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



nici una...e pur si simplu o parere personala ( a lui momotaro). Dar ca sa iti dai cu parerea daca e asa sau nu trebuie sa stii cum arata Sadoveanu ( eu marturisesc ca nu stiu -_- rusinica)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Feb 12 2005, 05:38 PM
Post #15


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Rusinica, rusinica :? /^_^ Well, anyway, legatura nu exista, doar asemanarea fizica. Uite cum arata Sadoveanu: http://www.irimescu.ro/romana/p_sadoveanu.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tzur
post Apr 4 2005, 11:53 PM
Post #16


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



S-a terminat sau o sa aia 72 de ep cum s-a anuntat ?

Ca eu l-am abandonat pe la ep 25 si vreau sa stiu daca:
- merita sa ma mai uit ca incepe sa fie din nou misto?
- s-a terminat/are o finalitate/se inchide un ciclu de poveste la ep de care zicetzi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Apr 8 2005, 02:30 PM
Post #17


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Uite ce zice ann....ca New line au cumparat drepturile de a produce filmul monster adapatare a manga monster.....hmmm, inca tre sa citesc manga...si sa vad animeul....dar.....o sa miai dureze..poate o sa vadfilmu mai degraba
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 29 2006, 12:59 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Nu prea stiu cum sa scriu un review despre Monster, fiindca sunt atatea lucruri care m-au impresionat la el incat nu stiu cu care ar tr sa incep.
Ca sa va faceti o idee, si ca sa va speriati, aflati ca animeul are 78 ep din care n-au iesit decat 69. Pt cei care nu se uita la animeuri lungi, sa stiti ca si eu sunt de acelasi principiu, insa o data ce ai inceput sa te uiti la asta, nu prea te mai poti opri. Timpul zboara pe langa tine si uiti cat a trecut de cand te-ai pus in fata monitorului. Eu de obicei, nu pot sa ma uit la mai mult de 2-3 ep dintr-o serie odata. In cazul Monster, vedeam 7-8 ep dintr-o rasuflare.
Despre ce e vorba (in primele ep): Actiunea are loc, in mare parte, in Germania post belica. Un doctor japonez tanar si super tare dpdv profesional, lucreaza intr-un cunoscut spital. Viitorul ii este asigurat: succes in cariera si o viata fara griji pt ca urmeaza sa se insoare cu fiica directorului spitalului, om bogat si cu relaii multe.
Cand intr-o zi el e pus in situatia de a alege intre a-l opera pe primarul orasului, sau de a salva viata unui copil impuscat el alege a-l salva pe copil. Copilul traieste, primarul, operat de alt medic, moare. Toti medicii se intorc impotriva japonezului si-l invinovatesc pt cele intamplate. Logodna cu fiica directorului este rupta. Doctorul se trezeste dintr-o data singur si ocolit de toti. Insa este impacat cu sine insusi.
Cateva zile mai tarziu, directorul spitalului si toti medicii care-l dispretuiau pe jap, sunt gasiti morti. Iar copilul dispare.
Monster e o combinatie de film politist, drama psihologica, horror, suspans. Daca ar fi sa-l compar cu ceva l-as asemui cu un roman. Actiunea evolueaza inspre ceva neasteptat, cu schimbari de situatii la tot pasul, cu personaje multe si complexe, cu evenimente ce se petrec in paralel si care aparent nu au legatura intre ele, insa mereu vor conduce inspre dezlegarea unei situatii. Sunt episoade intregi cand planul narativ trece de la descrierea destiunului personajelor principale la descrierea vietii unor personaje aparent secundare. La inceput nu te prinzi ce legatura au cu intregul si chiar pare plicticos ce se intampla. Exact ca intr-un roman. Treptat realizezi ca aceste personaje fac parte dintr-un puzzle imens.
O chestie geniala la Monster e faptul ca reuseste sa arate cum fiecare om ascunde in el un secret. Fiecare dintre noi are in interiorul sau un monstru. Diferenta intre indivizi este in ce fel fiecare este capabil sa dreseze monstrul, sa faca pace cu el, sau sa stie sa-l stapaneasca. Criminalii sunt cei care pierd lupta cu monstrii din ei.
Cum am mai zis, seria are momente aparent plicticoase, dar necesare pregatirii evenimentelor ulterioare. Dupa aceste momente, de obicei, actiunea rabufneste cu violenta si te surprinde prin originalitate. Sunt momente in care scenariul e construit mai bine decat un film de groaza si te sperii la auzul uni scartait de usa.
Totusi, caracterizarea personajelor, e de departe cea mai tare parte a seriei. Autorul mangii e un “pic” genial din punctul asta de vedere. Si nu numai.
Hai ca m-am plictisit si am obosit scriind! Sper ca v-am facut macar un pic curiosi. Daca nu, duceti-va si impuscati-va.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 30 2006, 10:22 AM
Post #19


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Hmmm ..Monster .. cred ca am urmarit anul trecut vreo 30 de eps. M-am lasat pt ca nu mai suportam sa tot stau dupa episodul saptamanal in conditiile in care actiunea se desfasoara chinuitor de lent. Seria mi-a atras atentia prin originalitatea subiectului dezbatut. Implicatiile psihilogice sunt imense. Din cate imi amintesc e cam prea multa parte narativa pentru gustul meu .. pana si sentimentele sunt exprimate in stil germanic .. frustrant. Dar acum mi s-a redesteptat curiozitatea sa vad cum raspunde autorul la intrebarile pe care acest anime le ridica. Poate voi cauta torrents-urile deseara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 30 2006, 12:50 PM
Post #20


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Mai stiu pe cineva care s-a lasat de animeul asta acum vreun an, din aceleasi motive ca si tine.
Cum spuneam, Monster e construit ca un roman. Intr-o carte n-o sa ai niciodata parte de actiune non stop. Dar tocmai momentele apartent plictisitoare dau consistenta si ajuta la creearea prsonalitatii caracterelor.
Acum ca-s iestite marea parte a ep, daca le iei, iti garantez ca nu o sa te mai poti opri!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:27 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |