Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fruits Basket


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu stiu daca acest anime se incadreaza la aceasta sectiune, siasta pentru ca dupa ce vezi anumite episoade, ai senzatia ca e mai mult drama. Evident are si momente comice, dar domneste mereu o atmosfera in care se simte tristetea interioara a personajelor. La primul episod povestea pare incredibila ( nu e verosimila ) dar animeul se axeaza pe latura psihologica, adica ce consecinte are blestemul asupra celor 12 Souma si nu numai. Mesajul este totusi unul optimist iar pe parcurs iti dai seama ce inseamna "friuts basket" . Un anime deosebit, destul de trist. Sfarsitul este foarte reusit...e ceva la care nu te astepti.
Unul dintre personajele care m-a impresionat mult a fost Momiji. Cu toate ca nu pare afectat de blestem si el are amintiri triste, si in ciuda firii sale copilaroase e chiar mai matur decat altii.
Poate ca nu m-am facut inteleasa pentru cei care nu au vazut anime-ul , dar nu am vrut sa dezvalui nimic. Si asta pentru ca eu m-am uitat cum fac de multe ori , la acest anime numai pentru ca am vazut imagini cu personaje dragute, si citind despre story mi s-a parut chiar caraghioasa. Am avut insa o surpriza foarte placut si am descoperit un anime de suflet.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Ai dreptate Yuki..Fruits basket e un anime de suflet. cel putin si pentru mine..intradevar povestea cu blemestul familiei Souma nu e verosimila, dar comportamentul si personalitatea personajelor te fac ca sa treci peste asta..trist este fiecare episod, prin ceea ce simt personajele..dar nu te intristeaza povestea, mai mult Tohru si ceilalti parca iti redau increderea :) pe mine m-a dezamagit intr-un fel sfarsitul..e bun dar nu pe masura seriei. Fruits Basket s-ar incadra la Romantic Anime daca iei in considerare relatia de dragoste "platonica" dintre Tohru si membrii Souma, grija ei..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Animeul meu de suflet ^_^.... l-am vazut de multe multe ori...nu cred ca voi ajunge sa ma satur vreodata de Fruits Basket. Nu e complex sau filozofic. Dar are o maturitate rar intalnita (facem abstractie de elementele supranaturale intalnite). Mi-au placut enorm povestile: cea cu umeboshi (denumire editata din motiv de scriere proasta), cea cu fruits basket, amintirile, forta si curajul personajelor.
Fiecare personaj are un trecut dramatic dar incerca sa mearga inainte. Finalul...putea fi altfel, ideea este interesanta dar a fost transpusa prea brusc ..intr-un episod s-a rasturnat lumea ..cam tras de par :?
My favorite: baka-neko :oops:, unul din putinii baieti din animeuri care chiar mi se par interesanti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



mie mi-a placut sfarsitul, si aici ma refer atat la secretul lui Kyo cat si la intalnirea cu Akito. Singurul lucru nasol e ca nu are continuare. Manga e mult mai completa si mai dezvoltata.
BTW e umeboshi.
Mie toti Souma / Juunishi mi s-au parut speciali. M-a impresionat mult si povestea lui Hatori. Mai mult, Toru m-a surprins. Am crezut ca o sa-mi displaca, de obicei ma enerveaza genul acesta de personaje care sunt adorate de toata lumea, dar ea a reusit sa-mi placa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Exista si manga :?: :!: :!: :!: He he he, gata, asta caut dupa sarbatori. chiar sunt curios cat de complet poate sa fie. :)

Mie unul mi-a placut seria dar nu pot sa zic in mod extraordinar. Diana, putin psihologica tot este(exista personaje cu conflicte internet)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



eu una as prefera sa nu fie o continuare...e superba asa seria..cu misterul blestemul, sa nu se stie exact cum, ce, unde a avut loc. iar daca manga dezvaluie toate astea nu vreau s-o citesc..lol ..:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Intalnirea cu Akito nu mi-a placut. Nu cred ca 4 minute de discutii poate ajuta o persoana atat de profund nefericita si disperata cum era el. Asta mi s-a parut tras de par foarte mult ....restul (adevarata poveste a pisicii) a fost superb facuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



QUOTE
Nu cred ca 4 minute de discutii poate ajuta o persoana atat de profund nefericita si disperata cum era el

eu cred ca aici sunt doua variante..ce i-a zis Tohru chiar l-a afectat, l-a facut sa realizeze ce a gresit, si se va schimba (aici intradevar se poate spune ca e tras de par)..sau toata faza aia l-a facut sa se gandeasca pe moment, dar nu l-a marcat deloc, a ramas la principiile lui caci nu a insemnat nimic :) ..tocmai faptul ca seria are un final deschis iti permite sa te gandesti la posibile "sfarsituri"...
ce mi s-a parut mie tras de par a fost forta interioara a lui Tohru care i s-a impotrivit lui Akito..atat timp cat toti ii "stiau de frica" ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



intalnirea cu akito e exceptionala pentru ca mi-a schimbat parerea despre el. Pe parcursul seriei apare diabolic si razbunator, dar acum aflam ca tot din cauza blestemului. Fata de ceilalti el chiar nu pote avea o viata. Poate ca Toru l-a facut sa inteleaga ca sunt persoane care tin la el ( Hatori, Shigure). Toru nu-i ajuta sa scape de blestem ( si consecintele lui ) ci ii face sa se simta mai putin blestemati. Le aduce o raza de speranta.
Manga exista aproape la orice anime. Grafica din anime e pastrata in anime foarte fidel in multe cazuri ( iar FB e unul dintre ele ). Story-ul din manga nu dezvaluie nimic din mister dar e mai complex in sensul ca apar si alte personaje, de exemplu Rin ( care si ea e tot Juunishi dar in anime nici nu apare ) si alte situatii. Afli mai multe despre personaje. Nici eu nu stiu prea multe ca nu am citit decat pagini gasite in galeriile de imagini pe net. Dar as vrea mult sa iau toate volumele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Dar se dau atat de multe amanunte din care se intelege ca greul blestemului il duce Akito si ca toata lumea ii este datoare si recunoscatoare si ca incearca sa-l protejeze.

claudia, momentul din ultimul episod cand el sta singur intr-o camera si plange (asa am inteles eu) si isi permite sa se elibereze de toata amaraciunea stranasa in el, isi permite sa se bucure de ceea ce este si mai ales ca exista chiar si in conditiile astea ma face sa cred ca a invatat ceva de la Tohru

yuki, intalnirea este importanta ...dar mie mi s-a parut prea superficial tratata. Au grabit lucrurile prea mult
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Nu te contrazic Diana ca se dau multe amanunte..se stie prea bine ca toti membrii Souma ii datoreaza viata, ca el s-a nascut tocmai pentru asta, a suporta ce e mai greu din blestem. eu ma refeream la altceva...din cate tin eu minte sper sa nu gresesc, dupa discutia Akito-Tohru nu am mai vazut scene cu Akito..totul a fost lasat in aer..liber interpretarilor..cum poti fi sigur de ceea ce simte Akito, care a trait o viata inconjurat de moarte, dupa ce o copila, care s-a bagat in viata familiei, ii da "sfaturi"?poate ca l-au afectat, poate ca nu...
mi-a placut foarte mult finalul cu problema lui Kyo..e mult mai profunda decat reda aparenta, cred ca autorii au vrut sa atinga si alte subiecte..de fapt foarte interesanta este legatura dintre animalul pe care il reprezinta personajul si personalitatea acestuia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Yuki, am sa caut eu sa fac rost de manga si daca imi pun ghearele pe el te anunt :D

Oricum eu sper ca in manga sa reuseasca sa rupa blestemul :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Hhmm...11 reply-uri in doar cateva ore :shock: ...rar vezi asta la un topic.

Am vazut si eu Fruits Basket si mi-a placut. La sfarsit chiar imi parea rau ca nu s-a putut ridica blestemul...dar poate asha a fost sa fie...nu stiu exact cum e legenda dar mi-a placut ca am mai aflat ceva despre calendarul chinezesc.

Ce parere aveti despre soundtrack-ul seriei? Sunt vreo 4 melodii care pur si simplu ma baga in boala. Daca vreti sa va relaxati ascultati Aisubeki Ahita, Chiisana Inori, For Fruits Basket (op), Sorairo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Cand am spus ca as fi vrut sa continue seria , ma gandeam ca ar fi fost frumos sa vedem ce atitudine va avea Akito de acum incolo si cum va avansa relatia Toru-Kyo. In manga pote arata.De multe ori insa in anime lucrurile sunt grabite.
Nu cred ca doar discutia din ultimul ep l-a afectat pe akito. El a urmari-o inca de cand a intrat in casa lui Shigure. El a vazut cum a scimbat viata persoanelor, si mai ales a lui Kyo ( a crezut ca nu il pote ajuta dar s-a inselat ). Si mai mult a crezut ca nu va avea efect asupra lui, dar discutia din ultimul ep ne face sa ne gandim ca akito poate se va schimba, macar putin.
Cat priveste muzica din FB, opening-ul ( "Itsumo" )este absolut superb, si spun asta pentru ca melodia se potriveste perfect. Transmite atmosfera anime-ului. La fel si imaginile, din generic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rei
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: --
Member No.: 165
Points: 2



Cand am inceput sa vad seria, dupa primele doua episoade, am zis ca nu-i de mine, ca nici nu se compara cu NGE, dar am fost foarte placut surprinsa de felul in care a evoluat actiunea si personajele si mi-am dat seama ca am avut idei preconcepute :). Nu doar ideea cu zodiacul chinezesc face animeul superb ci mai ales senzatia pe care ti-o lasa fiecare episod dupa ce il vezi. Cel mai mult mi-a placut Yuki, dar nu va pot spune concret de ce. Avea ceva aparte. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Eu ma gandesc ca Akito era intrigat felul in care o simpla fata fara nimic deosebit a reusit sa faca fericiti pe atatia Soma, de asta a urmarit-o. Mai este vorba de ceva teama ca va fi parasit de toti si lasat singur cu destinul lui. De fapt tot comportamentul lui crud vine din frica...frica de moarte, destin, singuratate. Rautatea vine dintr-o nevoie de a controla pe toti, mai ales in conditiile in care nu poate controla prea mult din propriul destin. De obicei oamenii slabi sunt si cei mai cruzi pt ca astfel isi isi pot permite sa se creada importanti si puternici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



In orice caz eu nu l-am vazut ca un personaj negativ. Era mai mult misterios ( daca tineti minte melodia si penele negre ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

viky
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
Member No.: 128
Points: 2



Ai dreptate yuki ...Akito este o victima, persoana a carei viata a fost cel mai profund afectata de blestem. Acum o intrebare..se spune ceva de parintii lui Akito? .. in imaginile din copilaria lui intotdeauna aparea singur.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu. Cel putin in anime nu sunt multe detalii despre viata unor personaje. M-a impresionatfaptul ca personajele mature ( Shigure, Hatori ) nu se tem de el, ci mai degraba incearca sa aiba grija de el. Probabil ii inteleg situatia. Nu se spune nimic nici despre parintii lui Yuki si Ayame dar cred ca si ei au fost parasiti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



da... si mie mia placut FB. chiar mia placut.

sfarsitul a fost aiurea. m-a luat prin surprindere faza cu blestemul neko. da ultima scena, m-a uns la inima.

in rest imi placea cand apareau personaje noi. si openingu.... super. ii place si maicamii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:27 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |