Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cui ii place DB


Pen-Pen
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: --
Member No.: 65
Points: 2



Mie imi place. DB e vechi, se observa imediat dupa grafica. E adevarat... povestea se complica (in sensul de stupidity) de fiecare data cand trebuie inclus un personaj si mai puternic sau creata o situatie cu ceva suspans.. Insa are farmec. Exista mereu un happy-end; nimeni nu se ia prea in serios; 80% dintre personajele bune sunt cazute din cer (naive); mai ales Goku... :D :D si pentru asta il iubesc.

Acum sa nu intelegi ca DB este preferatul meu... mai sus in lista este, de exemplu, Sailor Moon (tot Toei Animation. Remember, pe vechiul forum.... argumentul meu: 'cu Sailor Moon am crescut, chiar daca era girly stuff' .. in mare prefer sa ma uit la ceva placut, 'usor de digerat', gen Lupin, Love Hina si nu la Battle Angel/Kite);`
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Imi place DB-ul, este coperta cartii, pe care multi o judeca, si vor pierde ceva important, in DBZ si DBGT.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mie, desi am mai spus-o, imi palce ca-i comic la inceput, dar mai mult imi place la sfarsit cand se face serios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Din cate stiu eu seria DB ca cam fost luata la mijto de critici (sper sa nu sara Lother la mine :D daca ma insel .. sursa mea nu mai stiu care e :D ) norocu nostru ca Toriyama san nu s-a lasat impresionat si s-a apucat de noua serie "Z" .. poate de ambitie .. poate ca asa i-au cerut sefii de la Shonen Jump.

Mie seria DB mi-a placut in masura in care stiam de DBZ si stiam ce o sa ajunga unele personaje si care e dinamica luptelor. Nu m-a deranjat faptu ca atacurile nu-s la fel de spactaculoase si nici stilu in care e desenat in schimb e placut sa vezi cum a ajuns Goku de la copilu ala mic si naiv la cel care-l stim la inceputu lu DBZ .. mai mare da tot naiv
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lion
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: --
Member No.: 17
Points: 2



Ma shi mie imi place DB cum zicea shi frost este coperta DBZ-ului shi a DBGT-ului pe care eu nu l-am vazut(GT).Am vazut doar un episod din GT
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Pentru ca se vorbeste de evolutia lui Goku.
Goku este introdus la varsta de 12 ani in DB (chiar daca zice initial ca are 14 ani cand nu stia inca sa numere -maestru Testoasa l-a invatat mai mult decat numai cum sa lupte).
Daca urmarim evolutia timpului pana la sfarsitul lui GT (cand Goku in sfarsit moare definitiv -metafora uniunea cu dragonul) ajungem la cifra de 49 de ani.
Iar Vegeta este cu vreo 7 ani mai mare decat Goku (asa pare in specialul Bardok).

Stie cineva mai bine?

Datorita longetivitatii seriei, pentru cei care nu le place DBZ pot sa se opreasca la DB, considerand cele doua seri urmatoare ca animeuri oarecum independente.

chibiMox>Dupa succesul cu DBZ, Toriyama poate sa scoata numai prosti pana la sfrsitul vieti si tot sa reuseasca sa le vanda fanilor inraiti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mie imi place DB :) si inca cum imi place,l-am vazut de x ori,si am sa-l mai vad de x ori,si am sa-l arat si la stra stra nepotzii mei :lol: ca si Ranma 1/2,fara DB nu ar fi DBZ nici Gt,si este derivat dntre una din cele mai frumoase si cunoscute povesti din lume "Calatorie spre vest",este un serial sfant pentru mine :) ,tzin mult la el,il stiu pe de rost,dar m-asi da peste cap sa-l vad si a 8-a oara.Este clasic si "cult",o legenda intre toate anime-urile,impreuna cu continuarile lui"The Legend of Gocu" 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



Deci Db este unul din cele mai faine anime-uri... (exact cum au zis ceilalti.. fara el nu este Dbz shi Dbgt...) Deci pentru cei care nu l-au vazut ...
propun sa-l vizioneze
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



DB este mai fain decat DBZ pentru ca nu exista prostiile numite SSJ si POWER LEVEL. Luptele sunt mai echilibrate si este mai amuzant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Chuppy daca tu numesti SSJ si Power Levels prosti....inseamna ca ti-ai ratat meseria si vocatia. Nici nu mai pierd timp in ati explica de ce pt. ca probabil e inutil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Ce ii fain la ele?
Luptele se decid dupa power level mai mare si nu dupa skill. That sucks.
SSJ ii facut numai ca astia buni sa aibe un power level mai mare si sa poata castiga. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Unregistered









Cine zice ca Power Level determina lupta uita de cate ori Goku a fost dominat de catre inamicul lui si a castigat datorita faptului ca e un geniu al luptei, impreuna cu Vegeta. Desi in luptele in care e coplesit de inamic, el se mentine tare, in speranta ca va gasi o slabiciune in apararea aroganta a inamicului. Si din cate am vazut, de destule ori Goku a reusit sa invinga un inamic mai puternic decat el.

Exemplu, in GT cu tot power-up-ul lui SSJ4, el tot trebuie sa-si foloseasca mintea ca sa-l invinga pe Beby. Pai daca in tot DB/DBZ/DBGT luptele se rezumau la:" devii mai puternic decat ala si-l faci praf" ne plictiseam cu totii. De aia luptele din toate DB-urile ma atrag: pentru ca sunt disperate si pentru ca luptatorii folosesc 'the greatest muscle', ze brain!
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Am mai spus odata ca nu am vazut DB GT. De ce Vegeta daca e asa geniu al luptei este omorat de Frieza doar pentru ca nu a avut puterea suficient de mare sa se lupte cu el?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Unregistered









Nu am decat trei cuvinte pentru voi:
DRAGON BALL RUUUUUULLLLLEEEZZZZ!
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



la fel cum zis sethi inaintea mea: DB rulz!

e, dupa mine, cel mai reusit anime. imi palce la nebunie, chiar daca nu am apucat sa vad toate episoadele. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



cum au spus si altii inaintea mea:db is cool!!!!parerea mea e ca daca nu ai vazut si placut dragonball-ul,nu te poti numi fan dragpnball si nu meriti sa vezi celelalte serii.....si cred ca chuppy are si el un pic de dreptate....vejita avea mai multa tehinica si daca lupta dintre el si freeza se intampla in db ,vejita castiga......dar si cursa dintre eroi pt atingerea unui power level suprem e ff misto....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Unregistered









Daca nu ti-ai dat seama, scopul Db-urilor nu e ca luptatorii sa ajunga la un powerlevel suprem....
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



ups.....ma refeream la cursa pt power din dbz....dar si in db exista o lupta pt suprematie,nu crezi?tien si imacha au incercat mereu sa fie mai puternici decat kakarotto....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Si daca tot e vorba de DB atunci este Son Goku nu Kakaroto, ca in acel punct din povest inca lumea este suficient de mare incat sa existe demoni, iepuri pe luna, si alte ciudatenii ce trebuie sa le cauti pe alte planete ca sa le gasesti in DBZ.
Diferenta mare intre DB si DBZ este ca, atunci cand un luptator nu este suficient de puternic, pierde. Nu ca in Z unde mai face o smecherie (absorbtie, nivel SSJ, metamorfoza) si se mai prelungeste lupta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Wa baieti,DB e misto dar nu se compara cu DBZ.Sfarsitul e mai bun , atat!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:35 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |