Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Chrno Crusade


CyBeR
post Oct 24 2004, 08:59 AM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Cinstit sa fiu cand am vb cu Zeri pt seria asta am confundat-o cu Chrono Trigger si am ramas oarecum socat cand am vazut ca era altceva....maicute cu pistoale versus demoni....OKKk...sa vedem ce poate!

Primele episoade mi s-au parut grabite dar mai incolo isi da drumul povestea si totul merge bine.Grafica chiar nu m-a deranjat de data asta,tinand ont ca e o serie de dupa 2000...arata chiar foarte bine.
Sfarsitul...daca nu-l faceau cum l-au facut degeaba ar fi facut seria...e perfect...mi-a placut la nebunie.

Pareri?!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Oct 24 2004, 06:12 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



una din rarele anime care le-am pus pe 'to be burned' list din ultima vreme. Merita pastrat, cel putin mie mi-a placut la nebunie. Iar sfarsitul, intr-adevar nu putea sa fie altfel facut.

Inceputul e mai mult un fel de get-to-know the characters, dar incet-incet actiunea te prinde, si nu te mai lasa pana cand nu te trezesti in sfarsitul acela care m-a lasat fara cuvinte.... (:

Mi-a placut cum a iesit seria din genul acela de 'ugrade your weapon and fight more stronger and stronger monsters and win' gen dragonballs /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 24 2004, 06:19 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Dupa primele episoade am zis ca e prea comercial, un anime care face parte din gramda aparuta in ultima vreme, dar pe parcurs a inceput sa-mi placa povestea, stilul de desen era destul de bun, iar Rossette era dragutza :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Oct 24 2004, 06:27 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Seria a fost una interesanta ..dar sfarsitul m-a iritat multisor. Oricum ..din cate traznai am vazut in ultimul timp asta chiar a fost interesanta. Grafica buna, poveste super buna (eu personal am probleme cu endingul dar altora le-a placut asa).
Rosette si demonul ei au o poveste frumoasa. Iar isi baga japonezii codita in miturile crestine ..dar le iese ceva superrrr .. maicute bataioase cu pistoale e ceva ce nu intalnesti foarte des :D. Caracterul principal e o fetita cu caracter ... care se jertfeste cam prea mult dupa gustul meu ... inca ma mai intreb daca a fost degeaba sau nu ..eu pariez pt degeaba ca-s mai cinica din fire :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 24 2004, 07:13 PM
Post #5


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Cinstit sa fiu mie endingul mi-ar fi placut 50-50 daca n-ar fi fost asa de bine regizat si pus in scena.Cand s-a sfarsit scena mi-am dat seama ca ma usturau ochii...nu mia clipisem de ceva minute bune.
Mi-au placut demonii cum erau realizati si felul in care lupta.Grafica CGI n-a fost exagerata aici ca in alte anime-uri deci nu prea m-a deranjat.
De personaje nici nu mai zic:Aion e un personaj super,la fel si tipa aia pisica.
Anime-ul are niste momente foarte impresionante si decurge in asa fel incat cand ajunge la acele momente sa le faca si mai impresionante.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Nov 20 2004, 10:27 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Mi-a placut seria, este genul meu preferat, cu organizatii care se bat "impotriva raului", mi-a placut la nebunie legatura dintre Rossette si Chrno, cred ca o sa ma mai uit , odata la el, sau macar la cateva episoade..., si Satella era draguta, too.. /^_^ .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MuadDib
post Nov 21 2004, 06:02 AM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 238
Points: 2



Mia placut foarte mult acest anime in special finalul (it was so lovely,just like in a love story),povestea mia placut foarte mult .
Aceasta serie a fost una din putinile care mi-au atras atentia in ultimul timp si faptul ca si eu credeam ca este Chrono Cross
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 10 2005, 03:57 PM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Da si mie mi-a placut foarte mult, mai ales cum sunt realizati demonii, si lupta intre ei de la sfarshit, imi aminteshte de Angel Sanctuary manga hades chapter, pacat ca n-au transpus in anime tot manga-ul, in orice caz, Chrono Crusade e un anime foarte bun, merita vazut, si Chrono e foarte cute, genul nice-guy cu totul ca e demon, in plus are multa actiune :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Mar 1 2005, 11:17 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Chrno cel mai simpatic demon, si cand e transformat :shock: ..pacat ca nu-l arata de prea multe ori, dar si cand e micutz /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lunaris
post Mar 19 2005, 10:28 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Haelwarth
Member No.: 698
Points: 11



da, mi-a placut intr-adevar grafica.. totusi, personajele pozitive mi s-au parut cumva prea ever-perfect designed..barbie-like.. dar asta-i doar parerea mea..si bineinteles nu-l include pe Remington /^_^ .. cred ca prefer fetele ("t" cu sedila) alungite in locul celor rotunde.

aion iarasi e un personaj interesant..acum imi vine in minte "The people bearing an incomplete mark of the beasts have only one aim, and that is to make the mark complete." all in all e interesanta povestea, desi destul de previzibila pe alocuri. poate revin. *bows*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Aug 6 2005, 11:33 AM
Post #11


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Motivele biblice din CC au fost puse in evidenta destul de bine. Stigmatele au fost un motiv foarte interesant in povestea anime-ului si impreuna cu finalul as zice ca au reusit sa ofere ceva originalitate intregii chestii.
Lupta din bine si rau nu se incheie cu moartea unora...nu exista termenul de sfarsit si doar de balanta...cred ca si asta au reusit sa scoata in evidenta producatorii si inca destul de bine. Remington vazandu-l pe Aion la final spune asta cel mai bine.
Multe anime-uri au o gradare a actiunii...mult suspans ce creste dar la final cam lasa toate lucrurile in aer sau sfarsitul dezamageste (ex: mai recentul Mai Hime)...si cumva lasa senzatia ca am urmarit toata seria pentru nimic. Aici finalul iti place sau nu...mie mi-a placut...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 8 2005, 06:43 PM
Post #12


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



pai finalul sad si romantic ... mmm ... cum sa nu placa :) ... cu chrno si rossette ... damn ... i miss those spoilers tags ...
pe parcurs seria nu straluceste prin nimic, dar grafica, povestea si personajele sunt decente, placute ... si transformarile lui Chrno sunt kinda cool :P ... si aion e personajul negativ controversat, care vrea sa distruga lumea, dar cumva are o logica in ceea ce zice, si o lipsa de pasiune si inversunare ... e rece si calculat oarecum ... mi-a placut :D.
am vazut destul de recent seria desi o am de vreo juma de an cel putin :P ... deh ... lipsa de timp ... celor care au timp si sunt in pana de idei de animeuri de vazut ... le recomand seria asta, nu o sa le para rau ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Jun 20 2006, 10:40 AM
Post #13


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Review:

Anul este 1928 D. Locul este New York, U. S. Prosperitatea economică a adus dupa Marele Razboi prezenta mărită a întunericul îndepărtat si lucrurilor sinistre : Diabolic Sinners. Ordinul Magdalena este o organizatie care incearca sa lupte impotriva acestei forte. Doi dintre exorcisti sunt Rosette Christopher si asistentul ei, Chrono. Ambii par destul de deplasati într-o organizatie ca aceasta si sunt in cautarea fratelui Rosettei, Joshua, care a disparut cu cativa ani in urma. Relatiile lor, secretele si sortile vor fi dezvăluite în timp...

Crusade este un anime bun din punct de vedere al graficii. Subiectul,pe langa faptul ca unele lucruri sunt putin deplasate, este interesant, desi nu ofera un mesaj tocmai bun.
Relatia din Chrno si Rossete este, probabil, inima intregii actiuni. Pe langa toate acestea, desi pare putin comercial, faptul ca nu face parte din anime-urile kilometrice m-a atras cel mai mult. Putin si bun. ;)
Finalul...destul de trist, dar interesant.



Imi pare rau ca am postat la unul dintre topicurile "moarte" (Poate nu e chiar "mort"), dar chiar sunt surprinsa ca nu mi-am spus parerea si aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jun 21 2006, 11:01 PM
Post #14


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Nu am apucat sa vad toata seria, caci s-a terminat za school si am ceva drumetii de facut :D Am vazut primele cateva episoade si seria este foarte Trinity Blood/Hellsing, si desi este vizual interesant cat si dpdv. al violentei, seriile de genul asta incep sa ma plictiseasca tocmai deoarece denatureaza putin cam mult ideea de monahism (chiar apusean).
Oricum, in ciuda parerilor negative cu privire la imaginea Bisericii pe care animeul acesta, si cele ale genului o arata, este unul placut, cu actiune si relatii interesante intre personaje.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Oct 16 2006, 05:20 PM
Post #15


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Cu toate ca l-am vazut acum cateva luni, de-abia azi am observat ca are si un topic pe aici.
Mi-a placut mult acest anime, chiar daca sfarsitul nu a fost pe gustul meu. Cred ca am ramas blocata numai pe genul de ending in care toti traiesc fericiti pana la adanci batraneti. ;) Totusi, este un final care era de asteptat, chiar daca pana in ultima clipa am sperat un altul mai fericit. Sentimentala cum sunt, am varsat si doua-trei lacrimi... :( Dar cred ca Chrono si Rosette au fost fericiti.
Tot anime mi se pare un sad story, iar situatia in care ajung unele personaje nu e deloc pe placul meu, cu toate ca dupa asemenea evenimente, nu se putea sa fie totul "roz".
Mi-au placut mult fazele cu Chrono cand se transforma. Mi s-a parut foarte dragut, cu un fir al vietii interesant.
As mai avea cate ceva de spus, dar in momentul asta mi-e cam greu sa imi pun ordine in idei. Oboseala asta! Poate voi reveni. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Oct 16 2006, 10:58 PM
Post #16


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Am vazut CC acuma vreo 6 luni, si dintr-o parte, mi-a placut subiectul (demons and stuff :) ). Nush un pic asa aminteste de hellsing la poveste, numai ca e mai copilaros. In fine unele episoade erau cam boring, primele 6-7 iar dupa devine captivant.
Sfarsitul mi-a placut la nebunie. Face animeul mult mai matur decat pare la prima vedere. Si OST-ul e genial, openingul inca il mai ascult des chiar dupa atata timp.
So CC merita cam un 8, pacat ca are grafica mai slabutza ca lua peste 9.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 17 2006, 06:02 AM
Post #17


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hellsing, asa ptr relatia rosette-chrno? :P desi nu era chiar asa ... dar in fine :P ... oricum, chrno rulz :P si grafic (cand se transforma imi place :P) si ca personaj si ca final :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post Nov 30 2006, 02:55 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



eu inca nu l-am vazut, dar am auzit numai lucruri bune despre el.
daca ar fi sa-i dati o nota, ce nota i-ati acorda?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Dec 1 2006, 07:57 PM
Post #19


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Edinaa,eu de exemplu, nu sunt genul care sa dea note animeurilor. Mie mi-a placut mult acest anime si ti-l recomand. Acum, depinde bineinteles, de preferintele fiecaruia.
E si ceva actiune, romance, ceva drama...Iti sugerez sa te uiti si hotarasti tu daca urmaresti tot anime sau nu si daca iti place sau nu.
Eu iti doresc vizionare placuta! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Turk
post Mar 17 2007, 02:59 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 27-February 07
From: constanta
Member No.: 3.860
Points: 79
Gender:



Unul din animeurile care mi-au placut destul de mult. Poveste buna, grafica buna, personajele se definesc destul de bine pe parcursul serialului si un final deosebit. Daca tot vrei o nota Edinaa as spune un 8 sau chiar un 9. Nu stiu cat de bun sunt la acordat note dar fie :P . Acum depinde si de gusturile tale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:52 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |