Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ever Got The Feeling You're Too Old ?, Clash of the generations!


Audron
post Apr 21 2009, 10:33 PM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



Chestia cu too old, din punctul meu de vedere, tine de tipul de anime la care ma uit. Acum, la aproape 22 de ani, e adevarat, nu ma mai pot uita la animeuri in care personajul principal are 15 ani si sa ma regasesc in mare parte. Trecerea anilor aduce noi preocupari si lucrurile care ma preocupau la 15 si care sunt accentuate in cazul personajelor de 15 ani nu mai ating, ca sa spun asa, o coarda sensibila. Dar daca subiectul anime-ului este suficient de matur, atunci nu ma simt prea batran pentru ca nu am de ce. Atata vreme cat subiectul abordat nu tine aproape exclusiv de perioada liceului, il pot urmari ca pe un film bun.
Un alt lucru ce s-a schimbat idata cu varsta este frecventa cu care postez pe acest forum. Intru mai des decat postez sa vad ce mai e noi pe forum, dar deoarece nu ma mai uit atat de des la anime pentru ca nu mai am timp, nu mai pot nici sa postez atat de des.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Manaka_Tomoo
post Apr 22 2009, 04:02 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 11-April 09
Member No.: 8.555
Points: 26
Gender:



Nu ma simt deloc too old to watch anime... vreau sa zic, mama se uita de multe ori cu mine :lol: she like InuYasha, lol >.<" Si tata a devenit obsedat de Death Note din cauza mea.. Imi "corup" parintii :lol: Eu am aproape 18 ani si mi se pare ok sa te uiti la anime-uri. Si sunt sigura ca este o actiunea pentru care nu poti niciodata fi "too old" ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

thira_chan
post Apr 24 2009, 08:28 PM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj-Napoca now :D -finally a student :P
Member No.: 350
Points: 121
Gender:



Tch ai dreptate Ranma-kun si eu cred ca ar trebui sa schimb numele de la Thira-chan la Thira-san ca si eu am deja 20, desi cand am venit prima oara aveam doar 14-15 anisori. Bine eu nici nu prea eram activa, mai mult vorbeam cu oameni pe irc si pe aici la fanart cand era Kaoru in mod acolo, dar cu liceul si facultatea timpul liber a scazut mult prea mult :( . nu vad de ce ai fii batran :P adica e adevarat ca multi nu mai sunt activi dar asta se intampla peste tot, schimbarea (singurul lucru etern in Univers :P) Totusi e nevoi de ea :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 25 2009, 07:22 PM
Post #24


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



LOL, too old? 22 de ani? Aww, Ranma-kun. ^.^ Ei bine, in martie am implinit 28 de ani. Si inca ma uit la anime daca am chef. Dar de postat pe aici... simt ca nu prea mai am ce spune. Las pe cei mai tineri sa o faca. :>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post May 2 2009, 12:37 AM
Post #25


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



QUOTE(Tenshi @ Apr 25 2009, 07:22 PM)
... simt ca nu prea mai am ce spune. Las pe cei mai tineri sa o faca. :>
*



Noi tinereii(cel putin tinereii astia mai netinereii) inca apreciem sfaturi de la batranei, atat timp cat se rezuma la sfaturi si nu la ordine. :P
(we loves you all) :wub:

Nu cred ca e o lupta intre generatii pentru ca sunt varste prea diferite, de la ce varsta incepe o genratie si se termina alta. Cred ca cel mai aproape de o separare vizibila intre generatii ar fii generatia cu data de inregistrare si cea fara. Si nici aceea nu e clara.

Ai putea sa te referi la generatia ->faculta inclusiv si post faculta dar deja dupa facultatea majoritatea ne-am retras in colturile noastre cu grijile noastre si prietenii facuti pana atunci, deci nu e vorba de o confruntare aici decat daca cineva reuseste aproape imposibilul si trezeste monstrii sacrii :twisted:.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animer9
post May 2 2009, 10:53 AM
Post #26


perverted member
****

Group: Members+
Posts: 324
Joined: 27-October 08
From: in mijloc de Baragan
Member No.: 7.826
Points: 709
Gender:



mai intai sa spun ce inseamna "a te simti batran" : pt mine inseamna a spune "destul, stiu suficient, cunosc aproape tot,sunt cel mai...,etc."
m-am simtit asa la 18-19 ani , dar am vazut mai apoi ca ma inselam...
se mai spune ca inveti pana la varsta de 23 de ani( e vorba de capacitatea creierului de a retina informatii, etc.)
desi acum am peste 20 de ani ,ma simt ca atunci cand am vazut primul anime(Pasarea de foc spatiala) si am fost socat, in sensul bun, de minunatiile vazute acolo...de exemplu am vazut acu'o luna "The voice of a distant star" si la sfarsit ma simteam ca atunci cand fata-robot din "Pasarea de foc spatiala" a murit in bratele baiatului ,cu acelasi gand in mintea mea there must be something more than what we see, smell, hear, touch, feel with our senses , it just simply MUST
nici fizic nu par a avea varsta reala(daca ma raportez la prietenii mei sau chiar la unele fete pe care le cunosc) , asta cam este o chestie genetica intrucat si sora-mea si fratii mei si chiar maica-mea arata mult mai tineri decat sunt pe buletin...
asa ca nu ma simt deloc batran(desi n-ar fi cazul) si continuu sa invat(evoluez) , sa citesc manga, sa vad anime-uri, sa ma bucur de toate acele lucruri marunte care ne umplu viata, sa trec peste necazuri si griji pt. ca dupa ploaie iese soarele, si sa am incredere in mine( cand incepe sa-ti pierzi increderea in tine , incepi sa "imbatranesti") si etc. ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 3 2009, 10:15 AM
Post #27


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Eu cred ca asta cu "esti batran" (pentru anime & stuff) e o prejudecata a celorlalti. Asa cum unuia ii place sa tunda iarba, altuia sa colectioneze samburi de cirese sau altuia sa se uite la sitcoms, asa si altora le plac anime-urile.
Gasesc anime-urile ca fiind un hobby si nu le consider "pentru copii". Un copil de 7 ani nu cred ca ar intelege mare lucru din ele lol.
Pentru "copii mari", da :P/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post May 3 2009, 06:40 PM
Post #28


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Ayeee~ Too tired to read all the posts... xD

Ei bine, am 16 ani (so yeah, banuiesc ca reprezint generatia tanara). Peste, sa zicem, 10 ani, cu siguranta am sa mai vizitez forumurile. Simt o nevoie constanta de a dezbate anime-urile si manga-urile vazute/citite, la fel si alte subiecte. Deci, atata vreme cat voi avea acces la internet (si voi avea, cu siguranta, de vreme ce planuiesc sa continui pe domeniul IT, voi avea nevoie XD), voi fi activa pe forumuri. :) Nu ma deranjeaza varsta, fiindca pentru mine, varsta chiar nu conteaza. Conteaza persoana in sine (desi, recunosc, tind sa ma inteleg mai bine cu cei mai in varsta decat mine decat cu cei din generatia mea; mai exista si exceptii, totusi).

Cat despre anime-uri...consider ca nu sunt doar niste simple "desene animate". Sunt complexe, iar limita de varsta s-ar impune eventual pentru copii mici care, dupa cum zice si Garden Girl, nu are intelege mare lucru din ele. In general insa, este un mod placut de a te relaxa si de a-ti imbogati, eventual, cultura. Valabil si pentru manga-uri.

So yeah, concluzie: asteptati-va sa ma gasiti pe aici si peste vreo 10 ani (daca mai traieste forumul si sper sa traiasca). :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

milki
post May 25 2009, 03:03 PM
Post #29


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 25-May 09
Member No.: 8.673
Points: 8
Gender:



Eu fac parte sin categoria copiilor :D
Nu stiu ce sa zic... In general imi place sa vorbesc cu lumea! Nu conteaza ca e de N ani sau M ani ! In general eu tin sa am prieteni mai mari , dar si de varsta mea, pentru ca am ce invata de le ei ...
Acum totusi orice om "batran" este un copil ;)
Dupa parerea mea, cei care va considerati "batrni" si cei care credeti ca sunteti tineri, ar trebui sa se creeze o noua legatura de prietenie :) ^.^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Aug 9 2009, 10:37 PM
Post #30


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



If it's to be a generation fight ... i would gladly fight Missa-chan ^_^

I a not so harmful but enjoyable way :evil: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Arien
post Aug 9 2009, 10:40 PM
Post #31


Cleverly disguised as a responsible adult
***

Group: Validating
Posts: 147
Joined: 19-October 06
From: beyond the Looking Glass
Member No.: 3.143
Points: 233
Gender:



off-topic:
*pokes Zamo* Missa-chan is way too young for you :P you old perv! >.>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Aug 9 2009, 10:45 PM
Post #32


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Nu si-ar fi dat nimeni seama daca nu te-ai fi bagat din nou in seama <_<. (da cred ca ai facut asta doar ca am facut eu primul pas ... da, no worries, there are lots of young ladies around here :P )

Ontopic .... ma simt batran cu fiecare post de genu facut aici :lol:, da noah, why bother ... its just net.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 19 2009, 07:08 PM
Post #33


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Putini au scris aici din cei ce au pus bazele clubului. Dar ochii mi se bucura cand vad pe Tenshi :wub: care inca posteaza desenele ei kawaii chibi style :)

Ranma-kun ... DUDE.... am cam pierdut legatura cu multi dintre cei vechi pentru ca viata e asa cum e. Rogueman zicea ceva legat de mentinerea discutiilor pe o linie de plutire placuta... s-a cam dus o data cu mult sange tanar si rebel.

Nu pot sa nu remarc un lucru : multi din cei ce au venit dupa lansarea Anime Club au deprins niste tabieturi ale culturii otaku care definesc termenul otaku in adevaratul lui sens. Pacat. N-am sa fac o detaliere, cred ca multi din cei "batrani" care au plecat simt/stiu la ce ma refer.

Multe povesti s-au desfasurat in backgroundul primei comunitati anime din .ro si multe vor mai fi. Dar daca eu nu sunt OLD tu nu esti nici atat. Suntem doar mai experimentati :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shiva
post Aug 19 2009, 07:54 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: 5-October 07
From: under your bed, munching on your pillow
Member No.: 5.274
Points: 280
Gender:



Banuiesc ca si eu as intra in categoria 'tinerilor' :lol: Implinesc 17 in toamna *cough*

Drept sa spun, pana si eu am inceput sa ma simt 'batrana' pe forumuri, din moment ce se inregistreaza in general pusti de 12-14 ani care incep cu glume si obsesii de-ale lor OTL Si cu prescurtarile lor... Eu folosesc doar tz, si ala atunci cand ma refer la fata, partea anatomia ca capului, ca sa nu priceapa lumea altceva xD [mai ales cand comentez desene and stuff].

Cum interactionez cu userii mai vechi? Uhm, mai timid presupun, mai ales cu persoanele pe care le admir de ceva timp. Primesc bobarnace ce-i drept cand le spun dupa cateva conversatii ca imi era frica la inceput sa discut cu ei, dar scap usor :D Prefer sa vorbesc cu useri mai cu experienta, nu neaparat pe forumuri, deoarece simt ca intretin totusi o discutie inteligenta. Dar imi place sa ma si harjonesc pe shoutbox-uri cu 'tineretul' , a little goofiness doesn't hurt once in a while :"D

Si ca fapt divers, inca nu mi-am gasit locul pe niciun forum unde sa zicem ca sunt la curent cu toata lumea si ma intretin bine cu userii... Ori majoritatea sunt mai in varsta decat mine iar eu gandesc 'grrrrr I WANNA BE OLDER DAMMIT' si ma considera doar o alta pustoaica , ori sunt mai mici si ma plictisesc copilariile lor~~ I'm a sad little shrimp lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Aug 19 2009, 09:05 PM
Post #35


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



lol, o inviat topicul.

@shiva: Heh, tin minte sentimentul. Cand am ajuns prima data aici, desi tehnic vorbind deja "batran" (vreo 25?) tot eram mai timid cu cei vechi. Ajuta sa vorbesti cu ei de cateva ori sa te convingi ca nu musca (decat intre ei. bine, si scorp pe toata lumea). Anyways, old people are nice.
A, si aici chiar gasesti varste foarte amestecate, fara nici o problema.

@apok: vine clujul anul asta la niji? n-am baut o bere cu el de 2 ani.


On-topic: sa ma intrebati peste 2 luni daca mai sunt faine anime-urile si la 30 ani. So far one piece still rulez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Aug 20 2009, 08:02 AM
Post #36


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



yep spiritul nu imbatraneste niciodat gg rogue inca un pic si o sa-ti spunem "bunicu rogue" ;)) hi hi hi

dup aia urmeaza rank-ul "sensei rogue" - dar mai intai tree sa cresti barba alba :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bebe
post Aug 21 2009, 02:13 AM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 21-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.780
Points: 105
Gender:



Heh, daca tot o inviat topicul asta sa postez si eu desi... sincer nu stiu unde sa ma incadrez, la aia tineri sau la mosnegi. Asa cum zicea cineva la 21 (22 acusi T^T ) nu prea-mi vine sa ma consider batran, desi recent cand am fost cu frate-mio si-am vrut sa ma uit cu el al nu-stiu-ce anime a ras de mine ca "tu te mai uiti la desene animate?" - el avand 13 ani atunci. Imi venea sa-i dau 2 palme si sa-l trimit la culcare. Amu deh, pentru el cica-s prea batran pentru desene (in mod ciudat, parintilor nu le pasa :lol: ). But still I don't think of myself being so old (mai ales ca m-am apucat serios de anime relativ recent - acum 3-4 ani). Pe langa asta cand intru pe cate un forum si vad anime fans la categoria grea, care se uita de ani de zile si inca pastreaza acea scanteie aprinsa, nu pot sa zic decat "respect si la mai mare".

Asa cum ziceau si altii inaintea mea, sper ca mai incolo sa nu-mi scada interesul (desi ma cunosc destul de bine si n-o sa se intample asta). Chiar vara asta am facut o pauza din ce inseamna manga/anime/forums si m-am mai uitat la filme si am lenevit fara sens, si acum cand am inceput sa ma uit la o serie random de gasii pe net, mi-am reamintit ce si de ce imi place. Pentru ca totusi, animeurile prezinta idei mult mai complexe decat un film, grafica ma atrage mai mult si de ce nu, chiar si coloana sonora. In multe privinte animeurile intrec filmele (majoritatea, sunt si filme bune) si asta n-o sa se schimbe cat oi trai. Asa ca daca unii se uita la filme la batranete (hint: babele cu telenovelele lor >.>) eu de ce sa nu stau la 80 de ani cuminte in scutecul meu si sa ma uit la Sailor Moon? Abia astept chiar (mai putin partea cu scutecul >.>).

Despre pierdutul legaturii cu userii vechi si eu am patit la fel, desi nu ma compar ca vechime cu multi dintre voi, insa in acelasi timp s-au format si prietenii destul de stranse cu persoane cu care am facut ce-am putut sa pastrez legatura si sper sa nu se opreasca aici.

Ce mai era acolo? Cam atat cred... ce pot sa spun? Anime rox. Now and forever. I'll go old on this sh*t and come here and post again about it. Vorba lui Rogue, vorbim dupa 30 de ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 22 2009, 10:56 AM
Post #38


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Considera ca fratele tau e frustrat :)).

Cam asta consider eu despre cei ce nu suporta ideea de animatie atata vreme cat nu vor sa vada poveste/grafica/coloana sonora si modul de prezentare al acestora care e deosebit la animeurile bune.

Dar sa nu uitam ca exista si alte tipuri de arta vizuala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Oct 1 2009, 10:52 PM
Post #39


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



QUOTE(APoKLips @ Aug 22 2009, 08:56 AM)
Dar sa nu uitam ca exista si alte tipuri de arta vizuala.
*



Like pRon :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kurono
post Oct 1 2009, 11:00 PM
Post #40


Vicious
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 17-June 09
Member No.: 8.751
Points: 139
Gender:



is pRon like that thing with a boy and a girl, and they start undressing and like they start hugging and the boy does something to the girl and she starts screaming...and...stuff like that? :unsure:

si sa fiu si on(chiar daca vad ca e topic mai vechi...) : batran inca nu-s :P , dar la ce anime o sa apara in iarna, si ce au aparut in toamna...i don't know how to say it...it's like, it's not my time anymore ... dumb little kiddie anime ...ohh well, i still have a lot of old anime i can watch :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:59 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |