Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Magia Personajelor in K.O.R.


Sidonix
post Sep 21 2004, 10:36 AM
Post #21


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mdea garfield e simpatic...insa nu e jingoro...hm...tot referitor la Izumi Matsumoto...mi se pare plauzibil ca poate fi si tatal lui Kyosuke...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 1 2006, 03:32 AM
Post #22


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



magia personajelor KOR...pai sa nu uitam de bunicii lui Kyosuke... , himm sau sa spun de bunic, caci el se pare ca are un rol mai activ si pe mine m-a amuzat copios de-a lungul seriei ...
Si un alt personaj ..Kazuya...verisorul care era telepat :D cred ca aceste personaje sunt parte a magiei KOR... :lol:

(nu am uitat!!! am ignorat cuplul usiko&umao pentru ca dupa cateva episoade si-au pierdut farmecul cine a spus "mai rarut ca-i mai dragut" maaare dreptate avea :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 5 2006, 04:34 PM
Post #23


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



am inceput si eu sa vad serialul asta, si, dupa primele 21 de episoade... sunt dezamagit. destul de tare. A inceput bine, dar continuarea e destul de slaba.
Sa trecem la subiect : magia personajelor ? sincer Kyosuke e printre cele mai antipatice personaje pe care le-am intalnit. modul cum o trateaza pe Hikaru e de-a dreptul oribil. E limpede ca lumina zilei ca el o place pe Madoka, dar intrebarea mea este : DE CE NU II SPUNE ???? e un idiot si jumatate, pe de-oparte Hikaru se tine de gatul lui toata ziua, iar pe la spate kyosuke flirteaza cu madoka :angry: . De ce nu este sincer ? asa nu face decat sa o raneasca si mai tare pe hikaru.
Madoka - pozeaza in prietena lui hikaru, o ajuta sa il cucereasca pe kyosuke, dar pe la spate si ea flirteaza cu kyosuke. ori e proasta, ori e ipocrita.
- Hatta si Komatsu sunt de-asemenea foarte antipatici : niste perversi care probabil au rolul de a crea comedie, dar nu reusesc. si faza cum tot incearca sa profite de surorile lui kyosuke.... imi vine rau ( mai ales ca ele sunt mai mici si par naive). Aaa, si binenteles ca Kyosuke nu face nimic :angry:
- Singurele personaje placute sunt Hikaru ( adorabila) si Kurumi si Manami, de fapt si motivele pt care ma mai uitla aceasta serie.
Aaaa, si nici nu am vorbit despre structura episodica a serialului : practic in 21 eps nu se intampla nimic, eps sunt destul de asemanatoare.... plus fazele patetice abunda ( yuou know, rolling eyes...)
Sincer, nu pricep ce va place as amult serialul asta - Kimi ga nozomu eien este de nu stiu cate ori mai bun
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 5 2006, 05:06 PM
Post #24


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Kimagure Orange Road nu se judeca prin prisma maturitatii dom'le Emanuel... KOR nu descrie relatii mature... totul este un joc inocent, un tease al adolescentei care se trezeste incet catre maturitate... tu vezi seria la o distanta temporala mult prea mare pentru a intelege farmecul perioadei si anumite elemente ce a facut KOR un clasic de necontestat cu milioane de fani chiar si dupa 20 de ani... iti recomand sa arunci un ochi pe topicul Genzei Kor pt a-ti face o idee cit de cit ... toate intrebarile pe care le pui tu nu isi au rostul... ai vazut ce zice Kyosuke la inceputul seriei... My name is Kasuga Kyosuke... I'm 15 years old and these are the best years of my youth... ce poti cere mai mult de la un anime care picteaza o adolescenta pe ritmuri superbe de rock'roll !?...heh... acum sincer nici eu nu inteleg de ce te uiti la KOR !?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Sep 5 2006, 05:25 PM
Post #25


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Kyosuke e prototipul tanarului "de treaba" fara succes prea mare la fete, dar care o place pe cea mai greu de obtinut dintre toate. Povestea e clasica si eterna. Unori "imi placi" este extrem de greu de pus in cuvinte. Nu stiu cate persoane ar fi procedat altfel. Povestea sentimentala mi s-a parut extrem de realista pentru acel moment din viata. Drama este ascunsa sub inocenta si copilarie si "magie". Viata este traita ... viata este frumoasa ... lucruri nesemificative mai tarziu au in anumite momente o importanta uriasa. Ma intreb cate persoane si-au recunoscut sovaielile in unul din personaje ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 5 2006, 06:38 PM
Post #26


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Sid, eu nu am criticat seria din cauza maturitatii... - acum e adevarat, poate, si adaug- POATE, daca vedeam serialul pe la 13-14 ani, l-as fi vazut cu alti ochi. Dar chiar si asa, asta tot nu este o scuza.
Diana : "imi placi este extrem de greu de spus in cuvinte ?" - da-mi voie sa ma indoiesc. Intr-un episod Kyosuke crede ca Madoka vrea sa se casatoreasca - se imbraca in costum alearga la biserica, striga dupa Madoka (ma rog- nebunie) - in mod cert, nu se gandea sa ii spuna sa isi faca temele impreuna - pt ca in final.... NIMIC. da'oncolo de treaba, faci tot taraboiul asta, alergi tot orasul, te faci de ras in fata unei biserici, dar nu poti sa spui un simplu - "te plac", COMMON!!!!!!
Si apoi, critica mea principala tine de modul cum o trateaza pe Hikaru. De ce Madoka si Kyosuke, care in mod evident se plac - nu o dau pe fata ? de ce ii dau sperante false lui Hikaru ? Scuza-ma Sid, dar nu cred ca iti trebuie 30 de ani ca sa vezi ca te porti urat cu un prieten.
Aa, si , sa stii ca pot aprecia si serialele pt copii/adolescenti - Cardcaptor Sakura este printre serialele mele all time favourites - iar eroina principala este o fetita de 10 ani
Acum, imi pare rau daca ma iau de serialul vostru favorit - si eu consider SAndy Bell un serial super, pt ca are conotatii nostalgice :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 5 2006, 09:40 PM
Post #27


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh... eu cred ca nu ai inteles ce am subliniat Emanuel... perspectiva lui Kyosuke e atat de diferita fata de tipologia caracterelor anime din generatia 2k...Kyosuke ii da sperante false lui Hikaru!?....hahahaha...amuzant...Kyosuke nu stie ce inseamna sa minta insa vei vedea ca invata si ii este greu sa se maturizeze din cauza inocentei.... daca vrei sa avem o discutie vizioneaza seria integral, OAV-urile si cele doua filme in ordinea indicata si discutam la sfirsit. Primul film "I want to Return to That Day" conclude multe... seria se defineste simplu in prima fraza pe care de care ti-am zis...o accepti sau nu... in rest discutam degeaba.

ps: tu poti sa compari Card Captor S cu KOR!?... ma scuzi dar cind Izumi Matsumoto era mangaka consacrat creatorul lui CCS probabil invata sa deseneze...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 5 2006, 10:34 PM
Post #28


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Umm, Card Captor Sakura e o serie mult mai profunda decat pare. Nu cred ca are legatura faptul ca manga-ka ul e mult mai tanar decat cel care a creat KOR.

Revenind la subiect... am mai spus pe-aici, mie imi place enorm KOR. Mi-a incantat anii copilariei. Ma gandesc cu drag la el. Insa nu pot sa nu fiu de acord cu Emanuel. Madoka si Kyosuke se plac, ar trebui sa-si dea pe fata sentimentele dammit. :) Madoka nu e chiar atat de dura cum pare, iar Kyosuke isi da seama pe parcurs de treaba asta. Asa ca frica lui e nejustificata. 9_9
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 5 2006, 10:54 PM
Post #29


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



cred ca discutia voastra este un pic inutila datorita abordarii ... voi discutati despre ceva ce ar trebui pur si simplu luat ca atare si de care te poti bucura sau poti sa-l ignori sau poti adopta orice alta atitudine vrei ... e alegerea fiecaruia.
trecand peste diferentele clare pe care le puteti observa si voi intre opiniile de mai sus ... emanuel ... un critic trebuia sa cunoasca opera inainte de a o critica, iar daca nu-ti place nu te obliga nimeni sa te uiti, si stiu ca sunt sanse mari sa spui ca doar ai zis ce crezi despre serie ... corect ... insa argumentele tale mi se par gresite ptr ca vin dintr-o anume perspectiva, poate mai buna sau mai rea ca altele, insa nu absoluta, si dupa parerea multora gresita ptr ca te astepti ca un pusti de 15 ani sa manifeste o inteligenta emotionala pe care unii de aici de pe forum de exemplu, nu o au nici la 20 de ani sau mai mult.
in rest numai de bine, ca ar fi prea multe de zis si nu vreau sa ma lungesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 5 2006, 11:42 PM
Post #30


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Mah Axi... dupa cate observ, nu poti zice aici ca numai unul are dreptate... Poti sa ai unul sau mai multe puncte de vedere. Iar eu am mereu mai multe. Intr-adevar, ar trebui luat ca atare. Dar daca am face asa, n-ar mai fi topic. :D

P.S. I want a fancy sign under my avatar too. :3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Sep 6 2006, 09:19 AM
Post #31


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Emanuel: problema lui Kyosuke este tocmai ca nu se poate purta urat cu Hikaru. Nu vrea sa o raneasca, sa o faca sa planga ... el incearca sa fie cat mai amabil-amical cu fata. Probabil intuieste cat de mult o va durea pe Hikaru faptul ca el a ales pe altcineva si amana. Si el nu are de unde sa stie daca Madoka il place sau nu. Ce s-ar face daca ar fi respins? Oricum nu se crede demn de Madoka. Iar Madoka si Hikaru sunt prietene. Intrebarile astea pot speria pe oricine ...
M-ai facut sa zambesc cu "taraboiul". Eu inca consider ca acel "te plac" pentru Kyosuke este extrem de complex. El pe Madoka o vede ca pe o zeita/femeie. Sentimentul este amestecat cu intimidare si veneratie. La 16 ani nu te duci pur si simplu la asa fata si o iei de mana, repeti cam 5 zile momentul si in punctul culminant iti aduci aminte ca iti este foame si foamea devine un refugiu de care te agati disperat :))). (Ha ..ce zic eu .. si pe la 20 de ani ti se poate intampla la fel).
Dupa cum a spus Sid, Kyosuke evolueaza pe parcursul a peste 50 de eps +OVA-uri. Termina de vizionat seria. Fiecare eps are importanta lui desi totul este ascuns sub un amestec de magie/copilarie.
PS: pun mana si imi recitesc toate posturile de la topicul asta ..sunt curioasa sa imi aduc aminte ce-am gandit la momentul respectiv ... he he ... ce vremuri
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 6 2006, 09:22 AM
Post #32


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...tenshi vroiam sa arat o diferenta de valoare...ma rog...poate nu am accentuat bine... mai adaug doua elemente care trebuie luate in considerare cind privesti KOR...desenele superbe ale lui Akemi Takada si ost-ul imortal care include mari staruri ale anilor 80...Tsubokura Yuiko, Kanako Wada, Ikeda Masanori...etc...hmm... parca m-as mai uita odata acum ca mi-am retrezit amintiri mai vecchi :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 6 2006, 12:40 PM
Post #33


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ok Sid, am sa vad tot si apoi revin. Fimul am inteles ca este foarte fain, cel putin asa zic criticii.
aa, si sa stii ca CArdcaptor Sakura este creata de CLAMP - un nume care nu mai are nevoie de introducere. Si vorba lui Tenshi, serialul este mult mai profund decat s-ar crede, nici eu nu as vrea sa fac o comparatie intre cele 2 :lol: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 6 2006, 03:13 PM
Post #34


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



diana, dc am senzatia, deloc vaga ca tu privesti "problema" lui Kyosuke dintr-o perspectiva ffff feminina? :D, nu ca nu ar fi pe acolo pe undeva, daca stau bine sa ma gandesc :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 6 2006, 03:26 PM
Post #35


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



:lol: sunteti mortali :P hm hm...revenind... cred k diana are dreptate - si eu il privesc p kyosuke din acest pct de vedere

to Emanuel - sunt 2 filme si ambele sunt f marfa ;) merita vazute

da? ccs e profunda? :blink: io n-am putut sa vad toate ep, dar am dld seria aqm kteva zile si am inceput s-o vad (desi e asa de mare...) sa vedem ce profunzime gasesc prin ea :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 6 2006, 04:00 PM
Post #36


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



CCs merita vazuta, crede-ma. acum nu te astepta la ghost in the shell - innocence - nu la asta m-am referit cand am zis profunda. Am vrut sa spun ca multi o discrediteaza pe motiv ca e pt copii, cand de fapt este un serial excelent. Daca ti-a placut Sailor moon, o sa iubesti si serialul asta :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 6 2006, 04:44 PM
Post #37


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



tovarashi va rog sa discutati CCS pe topicul respectiv...heh... Clamp au propriile deviatii comportamentale si asta se manifesta mai mult sau mai putin strident in ceea ce creeaza...nu are rost sa discutam aici...astept comentarii on topic sau deloc...merci.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Sep 6 2006, 05:41 PM
Post #38


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



oki oki.... ma mai abat f putin de la subiect.. :)
to Emanuel: stiu k e un serial excelent, k am vaz km juma din ep la tv, doar k pe sarite asa k nu am prins povestea f bine. in sch am vaz filmele :lol:

revenind la subiect....
din pakte, n-am apukt sa urmaresc ova-urile din kor... si din kte stiu si ele sunt esentiale pt firul povestii (desi aqm ar fi km useless sa le mai vad din mom ce am vaz si seria si filmele :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Sep 24 2006, 10:08 PM
Post #39


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Eram trecut de jumatatea seriei si la un moment dat m-am oprit si am zis: Dar pana acum nu sa intamplat nimic nou. Acum imi dau seama ca nici nu trebuia sa se intample ceva grandios. Este o alternativa a perioadei adolescentine ce ar putea sa apartina oracareia dintre noi. Desigur are o latura fantastica care nici macar nu se manifesta atat de des si anume puterile supranaturale ale familiei Kasuga acestea fiind pana la urma doar un condiment pentru o poveste de prietenie si dragoste. Eu cred ca ar trebui privit ca un album cu amintiri al acestor personaje. Cu toti avem imprimat in memorie lucruri mai mult sau mai putin incredibile, mai frumoase sau mai urate. Am auzit destul de multe pareri legate de KOR si uneori am fost socat de anumite lucruri. Cel mai des intalnit a fost "Eu o urasc pe Hikaru, ma enerveaza si e un personaj atat de slab conturat". Eu am onoarea de a cunoaste o persoana care stie sa zambeasca si in situatii catastrofale si asta nu inseamna ca nu sufera, tragedia traita de Hikaru o stim banuiesc... a iubi si a nu fi iubit. Madoka iese in evidenta mai ales prin deciziile pe care le ia si in mod constient sufera pe urma lor. Cel mai interesant mi sa parut faptul ca toti erau mai mult sau mai putin constienti de situatia in care se aflau. In momentul in care am inteles de ce imi place asa mult seria mi-am dat seama ca finalul este irelevant. Ce parea la inceput plictisitor a devenit cel mai important lucru oferit de aceasta serie: onoarea de a retrai evenimentele cheie ale adolescentei lor, momente la care niciunul din noi nu se mai poate intoarce odata trecuti de ele. Dupa seria poate va veti aduce aminte de ce ati avut si de ce ati dus lipsa in trecut. Crystall, cred ca pana acum ti-ai dat seama ca ova-urile sunt la fel de importante ca restul seriei pentru simplul fapt ca ai ocazia sa ii mai vezi odata fericiti impreuna. Live life to the fullest.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |