Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Filme japoneze non-anime, ASIAN CINEMA


shuin
post Oct 23 2008, 12:54 PM
Post #121


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Daca vrei sa recomanzi un film cu samurai, recomanda si tu Zatoichi sau filmele lui Akira Kurosawa. Nu ca Gohatto n'ar fi bun - e posibil sa fie foarte bun, n'am de unde sa stiu, dar...parca un Zatoichi (oricare dintre ele: ori cele vechi, ori remake-ul din 2003) suna mai bine, nu crezi? :P

Vis'a'vis de Survive Style 5+, nu pot sa'mi dau seama din ce punct de vedere ar putea fi considerat horror. Filmul asta n'are nimic horror in el. In afara de moaca lui Vinnie Jones.
Trecand peste asta, filmul e foarte ciudat. Nu'mi plac filmele astea de obicei dar SS5+ am reusit sa'l vad pana la final. A fost relativ placut, mai ales finalul. I loved the broccoli scene.

Sa continui seria recomandarilor, eu va recomand Crows Zero, unul dintre cele mai bune filme regizate de Takashi Miike. E adaptat dupa o manga. Am si facut un topic despre el pe'aici pe undeva, in care sunt ceva mai multe informatii.

PS: Hero is an underrated gem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Oct 25 2008, 11:37 AM
Post #122


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



QUOTE(shuin @ Oct 23 2008, 01:54 PM)
Daca vrei sa recomanzi un film cu samurai, recomanda si tu Zatoichi sau filmele lui Akira Kurosawa.

1. Nu ţin neapărat să recomand filme care s-au mai recomandat deja. Nu făceam decât să discut unele recomandări (Azumi).
2. Dacă chiar vreau să recomand ceva, apăi recomand ce vreau eu, nu ce vrei tu, or în contextul discuţiei respective mă interesa să subliniez realismul luptelor, lucru care se face mult mai bine cu Gohatto decât cu Zatooichi, indiferent cât de "cul" sau spectaculos ar fi al doilea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Oct 25 2008, 04:23 PM
Post #123


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



My, my! The boy has a short fuse!

You can chill; comentariul meu n'a avut caracter malitios.
Zatoichi e unul dintre cele mai cunoscute filme cu samurai, de'asta am spus ca ar fi prima recomandare cand vine vb de filme faine cu samurai. I mean, really, majoritatea au auzit de Zatoichi, maestrul orb. Putini au auzit de Gohatto.
La fel, filmele lui Akira Kurosawa sunt si faine si realiste si probabil suporta comparatia cu Gohatto din orice pdv, ergo sunt (din nou) prima recomandare cand e vorba de filme cu samurai si faine si realiste (dpdv al luptelor).

So don't try to be a smartass :P In primul rand, recomandarea ta este... a bit off. Cand omu' spune ca i'a placut Azumi tu vi si ii recomanzi filme realiste. Pai se poate? :P Azumi nu este un film cu lupte realiste, dar omului i'a placut. Ce legatura au filmele ce descriu realist luptele dintre samurai cu Azumi?
Asadar, tu esti singurul care a vazut contextul discutiei respective ca fiind filmele cu lupte realiste. In consecinta recomandarea ta este nu doar fortata (prin prisma faptului ca sunt alte filme mult mai potrivite pt a fi recomandate) dar si deplasata in contextul discutiei respective si a faptului ca n'a precizat nimeni nimic de filme cu lupte realiste. Savvy?

PS: daca vrei sa continuam discutia, o putem face prin pm-uri. E pacat sa deraieze topicul, nu crezi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Oct 26 2008, 07:47 PM
Post #124


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



QUOTE(shuin @ Oct 25 2008, 05:23 PM)
My, my! The boy has a short fuse!

My, my, ia te uită cu ce replici se prezintă unul care are tupeul să mă facă pe mine "smart ass". :rolleyes:

QUOTE
Zatoichi e unul dintre cele mai cunoscute filme cu samurai, de'asta am spus ca ar fi prima recomandare cand vine vb de filme faine cu samurai.

Dar cum n-a fost vorba doar de "filme faine cu samurai", comentariul tău continuă să fie irelevant vizavi de mesajele mele anterioare. Şi pentru că observ că încă nu te-ai prins, te anunţ aşa: în mesajele mele "e vorba" numai despre ce vreau eu să fie vorba, indiferent că-ţi place ţie sau nu. Ţi-ar sta mai bine abţinându-te să dai lecţii altora despre ce şi cum să posteze.

QUOTE
I mean, really, majoritatea au auzit de Zatoichi, maestrul orb. Putini au auzit de Gohatto.

Şi asta vrea să însemne ce? Că ar trebui să mă aliniez la spiritul de turmă? Sau cumva că lumea are nevoie să i se tot recomande filme pe care le ştie deja? :lol: Hai că eşti tare.

QUOTE
filmele lui Akira Kurosawa sunt si faine si realiste si probabil suporta comparatia cu Gohatto din orice pdv, ergo sunt (din nou) prima recomandare cand e vorba de filme cu samurai si faine si realiste (dpdv al luptelor).

Vezi că poţi? Abia acum ai ajuns şi tu să discuţi despre ce discutam eu.
1. Or fi ele realiste, dar în sensul strict al calităţii vizuale a scenelor de luptă cu sabia nu cred că există ceva făcut de Kurosawa care să depăşească Gohatto. Doar un anumit duel din Shichinin no Samurai poate avea pretenţia asta, dar nu cred că satisface.
2. "Prima recomandare" e la singular, deci nu poate fi decât una. Ori e Zatooichi, ori e cutare Kurosawa. Hotărăşte-te.

QUOTE
So don't try to be a smartass

... zise ciobul oalei.

QUOTE
recomandarea ta este... a bit off.

Tu nu prea ştii despre ce vorbeşti, după cum am arătat mai sus.

QUOTE
Cand omu' spune ca i'a placut Azumi tu vi si ii recomanzi filme realiste. Pai se poate?

Păi nici nu s-a întâmplat aşa ceva (eşti sigur că ştii să citeşti?). Arată-mi unde am adresat eu recomandări în mod direct sau în special lui X căruia i-a plăcut Azumi.

QUOTE
E pacat sa deraieze topicul, nu crezi?

E foarte păcat, aşa că poţi să te simţi liber să-ţi urmezi propriul sfat şi să continui cu criticile irelevante pe privat (sau deloc). ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaos_dawn
post Oct 28 2008, 12:55 AM
Post #125


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 27-October 08
Member No.: 7.830
Points: 23
Gender:



QUOTE(liantasse @ Jun 22 2006, 01:05 AM)
A vazut cineva The King and the Clown (Wang-ui namja)?


l-am vazut si eu. e super tare... si Jun Ki are parul lung. si mutra aia asa de cute and huggable.

dak ar fi sa recomand ceva filme as recomanda ceva mai usor ca toata lumea or a zis de filme din astea clasice or filme horror. asa ca o sa-mi bat eu capul sa imi aduc aminte ceva filme memorabile pe care le-am vazut. da va spun de acum, astea sunt in principal preferinte personale. dak nu va plac, nu va plac...

deci:

JAPONIA:
Crows Zero (Oguri Shun loooooove!!!)
L Change the world (L so cute plus mel. I'll be waiting a lui Lenny Kravitz)
Koizora (Miura Haruma e mult mai dragutz cu freza argintie decat ciudatul aia din serial)
Kurosagi (Yamapi looove, desi e cam angsty)
Moon Child (Gackt + Hyde = every girl's dream)
Nana 1&2 (desi in 2 au schimbat unii actori)
Tada Kimi wo Aishiteru (Tamaki Hiroshi is sooo sweet... si Ueno Juri intr-un rol mai serios decat Nodame)
Yuuki (cam trist da Kame joaca bine)
Sweet Rain (sau Accuracy of Death) (cine stie de Takeshi Kaneshiro... aici e de voi... )
Virgin Snow (una dintre cele mai bune colaborari japoneze-koreene cu Jun Ki si Aoi Miyazaki)
Kids (Tamaki Hiroshi si Koike Teppei, un rol diferit de ce stim de la amandoi)
About Love (film in 3 capitole, facut de 3 regizori, merita vazut)
100 Scene No Koi (3 mini-capitole cu Mizushima Hiro)
Alive (cam dark, adaptat dupa manga)
Ashura (mai vechi dar foarte bun, cu demoni and stuff)
Backdancers (daca va place dansul, e un film dragutz)
Boku wa Imouto ni Koi wo Suru (dilema fratziorului indragostit de surioara, cu Matsumoto Jun)
Casshern (e cam vag si haotic dar e un film foarte bun)
Cromartie High School (hilariously stupid, super tare)
Death Trance (Tak Sakaguchi kicks ass...)
Kindaichi Shounen no Jikenbo (cu Kamenashi Kazuya in rol de detectiv... e mentionata si tara noastra dak va intereseaza... )
Kisaragi (smart si funny in acelasi timp plus ca e si Oguri Shun pe acolo)
Last Quarter (sau Kagen no Tsuki) (cam ciudat dar e bine realizat si apare si Hyde pe acolo)
Oresama (Miyavi nu avea ce sa faca si si-a facut film... mda...)
Sakuran (varianta mai vulgara la Memoirs of a Geisha cu Anna Tsuchiya dar e un film foarte bun)
Shindo (melodiile sunt absolut superbe)
Trick (dap, film, desi sunt super tari si cele 3 sezoane din serial)


KOREEA:
The King And The Clown (cam angsty dar in total e un film extraordinar de bun)
200 Pounds Beauty (un film funny pentru timpul liber)
A Millionaire's First Love (tot un film funny dar cam trist la sfarsit)
Flower Boys (SuJu fans this way, please... )
Fly Daddy Fly (awww, Jun Ki again)
My Wife Is A Gangster 3 (sunt bune si 1&2, da 3 e cel mai tare dintre toate)
Deathbell (horror. smart peple are the first to die...)
Vacation (e considerat film desi are mai multe parti si e despre baietii de la DBSK)


CHINA:
An Empress and the Warriors (film istoric foarte reusit)
Dragon Tiger Gate (pentru cei carora le plac artele martiale)
Gen-X Cops (oldies but goldies cu Nicolas Tse)
House Of Flying Dagger (chiar trebuie sa mai zic ceva?)
The Banquet (un fel de Hamlet chinezesc cu Zhang Ziyi si Daniel Wu)


majoritatea se pot vedea pe mysoju sau pe crunchyroll sau chiar pe youtube dak nu va deranjeaza ca sunt impartite in mai multe bucati
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Oct 28 2008, 08:52 PM
Post #126


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@donjoe:
Desi n'ai inteles nimic din postul meu, n'o sa stau sa'ti raspund pas cu pas la toate prostiile din postul tau precedent. Iti voi explica doar partea cu recomandarea, parte ce arunca o oarecare lumina asupra a ceea ce se intampla in mintea ta.

QUOTE(donjoe @ Oct 26 2008, 07:47 PM)
Păi nici nu s-a întâmplat aşa ceva (eşti sigur că ştii să citeşti?). Arată-mi unde am adresat eu recomandări în mod direct sau în special lui X căruia i-a plăcut Azumi.
Nu pot sa'mi dau seama cum poti sa sustii ca nu ai facut o recomandare directa. Din moment ce ai negat amanuntul asta in postul precedent, imi este foarte clar ca ori esti un pusti din generatia pro, ori prietene, esti mentally-challenged.
O sa'ti fac o demonstratie ca la liceu, poate o sa intelegi ceva..(though i doubt it)

Aici recomanzi filmul Gohatto:
QUOTE(donjoe @ Oct 22 2008, 11:43 AM)
Pentru lupte de samurai şi faine, şi realiste, a se consulta Gohatto. B)
- cand spui pt x a se consulta y, se numeste ca faci o recomandare. Am clarificat preventiv faptul ca ai facut o recomandare; cine stie...poate o sa negi si asta pe viitor. [A]

Deasemenea, in caz ca la tine in creier se instaleaza subit maladia Alzheimer, iti reamintesc ca recomandarea ta (care specifici ca este pt filme cu 'lupte de samurai faine') a venit pe fondul unei discutii despre Azumi, lucru dealtfel confirmat de tine aici:
QUOTE(donjoe @ Oct 25 2008, 11:37 AM)
Nu făceam decât să discut unele recomandări (Azumi).
[B]

In continuare, in discutiile cu mine, ai argumentat recomandarea ca fiind facuta in ideea de a sublinia realismul luptelor. [C] Asta e un indiciu important pt a intelege faptul ca recomandarea ta a fost aiurea facuta. De ce? Pt ca a fost bazata pe anumite criterii (lupte realiste dintre samurai), criterii care nu au fost luate in calcul niciodata in cadrul discutiei ce a provocat recomandarea ta. Are you still following?
Uite un rezumat: ai facut o recomandare[A] pe fondul unei discutii despre Azumi[B], recomandare care are proprietatea unica de a fi irelevanta in contextul dat (context descris de orice numai filme in care sa se sublinieze realismul luptelor nu). [C]
Lucrul asta ti l'am mai explicat si in postul precedent, dar ai ales sa'l ignori in multitudinea de explicatii din gargara ta de mai sus.

Faptul ca recomandarea se adreseaza in mod direct lui X sau Y (in speta cei care au initiat si sustinut conversatia initiala despre Azumi) este, sau ar trebui sa fie (chiar si pt unul al carui IQ este sub temperatura camerei), si logic si evident.
Daca discutia era despre cine stie ce J-horror, nu ai fi recomandat un film cu samurai celor ce frecventeaza topicul, nu? Sau daca l'ai fi recomandat nu ar fi fost pt cei care discutau de horror. In schimb, asa cum stau lucurile, recomandarea ta este in mod direct adresata si lui X caruia i'a placut Azumi. Ba chiar, se poate spune ca ii este adresata in primul rand lui X caruia i'a placut Azumi din moment ce in postul cu recomandarea ai facut referire directa la Azumi si deci se presupune ca te'ai angajat intro conversatie cu X (asta daca nu cumva iti place sa te angajezi in conversatiile altora si in acelasi timp sa negi ca ai purta un dialog cu ei).
Astfel, recomandarea ta li se adreseaza in mod direct si in special celor cu care ai interactionat pe forum (printrun dialog despre Azumi), si nu celor de pe forum care nu frecventeaza topicul curent sau pe care nu'i intereseaza filmele in genul lui Azumi.

Dizertatia de mai sus, este un lucru evident pe care tu l'ai negat in postul precedent. Asa ca reiterez: faptul ca tu ai negat in postul de mai sus ca ai fi facut o recomandare directa lui X caruia i'a placut Azumi (lucru pe care, in ciuda ironiilor de genul "eşti sigur că ştii să citeşti?", ti'am aratat ca l'ai facut), arunca o oarecare lumina asupra a ceea ce se intampla in mintea ta.
Sa ceri (intrun mod nu foarte elegant si insotit de ironii cu caracter ofensator) sa ti se arate cand si unde ai facut un lucru (care este evident ca l'ai facut, asta reiesind foarte clar din posturile precedente) e un lucru ok... pt un pusti de 10 ani care tocmai a descoperit forumurile si crede ca are ceva de impartit cu toata lumea.

In loc de concluzie, iti mai spun doar ca citindu'ti posturile mi'a scazut IQ-ul cu vreo 20 de puncte.
Schimba atitudinea asta de Xena printesa razboinica pusa pe harta si apoi poate vom putea purta o conversatie.

@kaos_dawn: daca ti'a placut Death Trance, uite'te si la Versus, film in care rolul principal il are tot Tak Sakaguchi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaos_dawn
post Oct 28 2008, 11:02 PM
Post #127


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 27-October 08
Member No.: 7.830
Points: 23
Gender:



am vazut deja Versus. si am vazut si multe altele. recomandarile sunt cam o zecime din toate filmele asiatice pe care le-am vazut. nici nu pot sa le numar pe toate, mai ales ca la alea japoneze ma uit fara subtitrare ca stiu limba (sunt la facultate la romana-japoneza).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Oct 29 2008, 12:30 PM
Post #128


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



QUOTE(shuin @ Oct 28 2008, 09:52 PM)
(Bla bla)

Hai, lasă, nu era nevoie. Ieşirea ta pe arătură se putea încheia mai scurt, fără asemenea ciorbe insipide de reiterări de idei fixe (ignorând ce-am mai explicat eu între timp) condimentate cu atacuri la persoană, pentru că:
1. Tu eşti cel care a zis că stricăm topicul şi a cerut mutarea pe privat (dar constat acum că era doar o încercare ieftină de a avea ultimul cuvânt şi a părea "superior").
2. Nu există auto-descalificare mai clară decât trecerea de la afirmaţiile despre lucruri/concepte la afirmaţiile despre interlocutori (a se citi "atacurile la persoană"), trecere pe care ai făcut-o cu tot fastul şi tupeul. (Felicitări!)

*bows*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Oct 29 2008, 02:46 PM
Post #129


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



1. Sfatul meu (de a nu lasa topicul sa deraieze) ti'a fost adresat tie. N'ai avut bunul simt sa'l urmezi, dar ai acum tupeul sa ma acuzi pe mine ca nu l'am urmat.
Ultimul cuvant il putea avea oricine prin pm-uri. Asa ca din moment ce ai esuat cu brio sa urmezi sfatul care ti'a fost adresat, macar ai decenta de a nu mai vb despre asta.
Cand cineva te roaga ceva, nu il ignori si apoi il acuzi pe el ca nu si'a urmat sfatul. In felul asta dai dovada nu doar de lipsa de respect, ci si de nesimtire. Pe viitor sper sa nu uiti asta.

2. "Tu nu prea ştii despre ce vorbeşti[...]" si "[...]eşti sigur că ştii să citeşti?[...]" sunt doar cateva dintre atacurile gratuite la persoana pe care tu insuti le'ai facut. Inainte sa ii acuzi pe altii ca fac atacuri la persoana, analizeaza'ti propria atitudine.
Un lucru sa'ti fie clar: cum totul este guvernat de cauza si efect, atitudinea mea este o consecinta a atitudinii de printesa razboinica afisate de tine pe parcursul topicului. Asa cum am mai spus, postul meu initial nu a avut caracter malitios, indiferent de cum l'ai interpretat tu in mintea ta sucita.

3. Ce am spus mai sus, te descrie perfect:
------------------------------
- X: imi place Azumi!
- Y: si mie, dar doar primul!
- donjoe: Bleah, Azumi sucks. Daca vreti filme cu lupte realiste intre samurai va recomand Gohatto.

A bit later:
- donjoe: ha, sigur stii sa citesti? Arata'mi unde am facut eu recomandari celor carora le'a placut Azumi.
-------------------------------

Faptul ca spui lucruri pe care apoi negi ca le'ai fi spus este un bun indicator al capacitatilor tale mentale (or lack thereof) si al haosului din mintea ta. Iar asta prietene, nu este un atac la persoana. Este un truism.
Daca vrei sa fi luat in serios, scapa de atitudine, de tupeu si de nesimtire, analizeaza'ti propriul comportament si nu in ultimul rand rezolva'ti problemele de natura cognitiva. M’kay? Pana atunci, singura intrebare pertinenta este: De ce mai continui sa postezi? (in afara de tupeu, nesimtire si de faptul ca anumite procese mentale gen perceptia si constientizarea lucrurilor pe care le faci, sunt un pic distorsionate).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaos_dawn
post Oct 29 2008, 05:17 PM
Post #130


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 27-October 08
Member No.: 7.830
Points: 23
Gender:



bai oamenilor, ma stresati... *laughs*

hai s-o lasam balta, da? ca parca discutam despre filme pe aici, nu?
asa ca mai ziceti ceva despre ce ati vazut. sau dak cineva a recomandat un film si l-ati vazut si v-a placut, etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 29 2008, 11:47 PM
Post #131


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Kataude mashin gâru a.k.a The Machine Girl ... recomandat pt cei care vor maximum carnage :twisted: ... Ami is so freakin' hardcore ^^
http://www.imdb.com/title/tt1050160/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Oct 30 2008, 12:54 PM
Post #132


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Bre Sid, if you're into stuff like this, check Tokyo Gore Police.
Vis'a'vis de Machine Girl, nu stiu de ce initial aveam impresia ca e un j-horror, cand este defapt comedie-gore. Nu l'am vazut pe tot, dar din cat am vazut un lucru mi'a fost clar: cantitatea de sange(si membre care zboara) per inch din fiecare scena e mai mare decat in Kill Bill.

@kaos_dawn: Vad ca'ti plac si filmele non-japoneze. Iti recomand cinematografia koreana. Trilogia razbunarii a lui Chan-wook Park (ce cuprinde: Sympathy for Mr. Vengeance, Oldboy si Sympathy for Lady Vengeance), A tale of two sisters (o drama condimentata cu ceva horror), Siworae aka Il mare, Attack the Gas Station! (o comedie draguta) si The Host (un fel de Cloverfield in varianta koreana, minus perspectiva 1st person).

Pt filme japoneze, daca ai vazut serialul Densha Otoko aka Train Man, exista si un film, care din pacate nu prea se ridica la nivelul asteptarilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 30 2008, 07:46 PM
Post #133


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... shuine, Tokyo Gore Police e filmul meu de siesta :lol: ... lasand la o parte gorul care e funny mi-e mi s-a parut chiar dramatic scriptul... ja ja
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Oct 30 2008, 08:50 PM
Post #134


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



Siworae mi-a placut extrem de mult. Probabil (sau mai mult ca sigur :P) ca dupa el a fost facut filmul The Lake House. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Nov 2 2008, 01:21 AM
Post #135


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



Tocmai am terminat de văzut un filmuleţ care i-ar face să vomite pe fanii blood&guts horror-urilor :P - Ame Agaru a.k.a. "After the Rain" (1999). Scenariul e al lui Kurosawa, dar filmul a fost făcut după moartea lui şi îi e dedicat. Descrierea sintetică cea mai potrivită mi se pare "film liniştit cu samurai". Ca gen se încadrează la drame, dar practic nu există niciun "mare inamic" şi nicio tragedie. E doar un film simplu şi optimist despre un samurai "bun ca pâinea caldă" (şi nevastă-sa, care e la fel). Nu prea are nici intrigă, nici concluzie (motiv pentru care n-am cum să-i dau mai mult de 8), dar are o atmosferă foarte plăcută care poate fi considerată o gură de aer proaspăt faţă de atâtea filme cu conflicte şi tensiuni câte există peste tot. (Bine, bine, are şi câteva dueluri bunicele şi nişte exerciţii de iaido pe care le face individul singur prin pădure, deci nu lipsesc complet săbiile de pe ecran.)


Later Edit:

Alt film - Mibu gishi den a.k.a. "When the Last Sword Is Drawn" (2003) - un fel de "Last Samurai" făcut de japonezi (deci mai autentic), în care urmărim viaţa unuia dintre samuraii ultimelor zile ale sabiei, un tip care încă mai crede în onoare etc. şi care îşi părăseşte familia să facă bani cu care s-o întreţină. Ajunge membru Shinsengumi şi începe să primească din ce în ce mai mulţi bani, dar în acelaşi timp ajunge tot mai aproape de conflictul dintre forţele împăratului şi cele ale tradiţionaliştilor în frunte cu shoogunul Tokugawa.

Ca scene de luptă cu sabia e un film mediocru, mai degrabă merită văzut pentru personaje şi vremuri.


Even Later Edit (15.11.2008):

Şi-ncă unul care nu s-a mai zis, tot cu samurai: Bushi no Ichibun a.k.a. "Love and Honor" (2006), un film romantic despre exact ce zice "traducerea" în engleză a titlului - love şi honor. Povestea nu surprinde cu nimic - o chestie romantică în care apare relaţia eroului cu o femeie (nevastă-sa) şi un villain pe care tre' să-l bată (pentru măgării făcute împotriva nevestei respective), dar prezentarea face toţi banii. Culorile, detaliile, obiectele, gesturile, mimica (fără a fi ţipătoare/excesive/încărcate), totul te face să te simţi acolo (that's a warm fuzzy feeling for me).
Don't look for much violence here either, e o singură scenă cu săbii şi un pic de sânge, cam ca în "Ame Agaru" mai sus.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nek-o
post Nov 17 2008, 11:45 PM
Post #136


member
**

Group: Members+
Posts: 89
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 461
Points: 115
Gender:



Mda m-am uitat la cele doua recomandari Gohatto si Zatoichi.

O sa incep cu Gohatto.. Deci tot ce pot sa spun despre filmul asta e ..gay.. gay...and gay.. fetelor pasionate de yaoi asta e filmul pt voi.
Filmul a inceput bine in prima secventa apoi damn...prima scena de iubire si tandrete intre 2 barbati yuck. Oke imi spun e ceva trecator, inca o mica lupta.. si iar.. wtf.. baza aia a militiei shinsen transformindu-se treptat intr-un fel de comunitate gay avind ca obiect al dorintei pe Kano.
Am tot asteptat spunindu-mi ca or sa vina lupte minunate, militia aia va infrunta inamicul dar nu, tot ce a vrut scenaristul a fost sa ne arate obsesia sa pt gay.
Exista doar 2 personaje negative straine de baza acea si singura lor vina se pare ca a fost sa rida de micul capitan batrin care nici el nu stiu ce cauta in conducere.
Singurul neafectat de sindrom a fost Okita care a scapat baza de rau la sfirsitul filmului dar care nici el nu parea prea barbat (probabil din gelozie l-a omorit ;) )
O singura circumstanta atenuanta ar avea acesti doritori de funduletz masculin.... la cum arata femeia la care a fost dus Kano si la mersul ala.. parca era film horror nu bordel.
--------

Pe de alta parte Zatoichi da, acest film mi-a placut. E un film in stilul clasic si obisnuit al asiaticilor dar e un film bunisor. Are si el o anumita abatere in felul celor de mai sus dar nu face un intreg scenariu din asta, filmul isi urmeaza cursul natural.
Ohh si premiul special il iau cei 4 muncitori ai cimpului .. haha they rule :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Nov 20 2008, 12:48 PM
Post #137


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



Bun, că n-ai înţeles despre ce voia să fie filmul de fapt şi ţi-ai făcut aşteptări nerealiste, asta am înţeles. Da' totuşi, scenele de luptă cu sabia (atâtea câte au fost) ţi-au plăcut au ba? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wesley_snipes82
post Mar 16 2009, 11:01 AM
Post #138


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 16-March 09
Member No.: 8.487
Points: 5
Gender:



Am si eu neoie de subtitrari la toate 3 filmele CHAKUSHIN ARI (One missed call) daca le are cineva. Va rog
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Jun 25 2009, 08:03 AM
Post #139


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



Suicide Circle -> http://www.imdb.com/title/tt0312843/
socking, yet sensible ... merita vazut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gopo
post Sep 8 2009, 01:15 PM
Post #140


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 31-August 09
From: In this area! *makes a big circle with finger*
Member No.: 8.997
Points: 30
Gender:



completare


THE TASTE OF TEA (film de Katsuhito Ishii, trailer, selectia Cannes 2004, despre o familie "speciala": tatal specialist in terapie prin hipnoza, mama deseneaza anime, bunicul mangaka si model ocazional, fata cea mica bantuita de varianta gigantica ... a sa, unchiul ... il vedeti voi)

DOLLS (film de Takeshi Kitano, trailer, 3 povesti: un tanar si cantareata de care este obsedat, un batranel yakuza si iubirea lui din tinerete, un alt tanar si iubita sa de la nebuni)

enjoy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:42 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |