Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> King Of Thorn


Tessa
post Oct 26 2010, 09:44 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_46395.jpg)
Anul aparitiei: 2009
Gen: S.F., actiune, drama, seinen
Durata: 110 minute [O ora si 50 de minute]
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_162208.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_162206.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_162203.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_162196.jpg)
Un nou virus misterios denumit Medusa incepe sa faca victime nenumarate. Odata luat sansele de moarte sunt de 100%. In stadiul final virusul ataca mintea ducand pacientul la nebunie absoluta, iar corpul ii se cristalizeaza [adica se transforma intr-o statuie]. Incapabili de a gasi un leac medicii descopera o ultima solutie: criogenizarea. Se pare ca virusul devenea inactiv in timpul somnului. Kasumi, una dintre persoanele alese pentru acest proiect, vrea sa renunte si sa-i acorde locul sorei ei gemene. In cele din urma toti voluntarii sunt adormiti intr-un castel [parca era situat in Scotia, nu mai stiu sigur], dar cand se trezesc lumea nu mai e asa cum o stiau.
Pentru mai multe detalii va puteti uita pe trailer: http://www.youtube.com/watch?v=zx43rP4G70g
(IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_162204.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_162200.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_162199.jpg) (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/th_162198.jpg)
Revenind la pareri, mi-a palcut, dar trailer-ul ma facut sa ma gandesc la cu totul alta poveste. Initial credeam ca o sa am parte de o alta versiune pentru Blue Gender, dar nu a fost sa fie.
Sincer,chiar nu ma asteptam ca totul sa se petreaca in visul cuiva [am ramas cu impresia ca ei erau intr-un vis]. Pe la finalul seriei cand incep sa vorbeasca despre versiuni alternative m-am cam prins ce se intampla. Sincer, mi-as fi dorit ca ei chiar sa fi dormit atat de mult pana la finalul omenirii, iar ei sa fie un nou inceput. Mi s-ar fi parut mai interesant asa, desi nu pot sa spun ca povestea in sine nu mi-a palcut. Tot anime-ul ma tot intrebam ce se intampla, mai ales din momentul in care ei spun ca au trecut doar 2 zile de cand au intrat in containere.

Mi s-a parut destul de originala abordarea si virusul in sine. La fel si lumea alternativa, dar spre sfarsit isi cam pierde putin din farmec. Oricum, e un anime care merita incercat :) .

Cine l-a mai urmarit? Astept pareri! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Nov 2 2010, 01:05 AM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



L-am vazut si eu tot la Anim'est. Foarta slaba subtitrarea...
Inceputul nu uimeste deloc, imprumuta foarte multe elemente(clisee) din alte anime, filme S.F. A doua jumatate devine mult mai interesanta, cand incep sa tot apara mici rasturnari de situatie si ti se dezvaluie unele detalii despre ceea ce se intampla. Sunt si cateva lipsuri, dar care nu dauneaza firului epic si mai departe evit sa merg datorita lipsei subtitrarii de care am avut parte. Astept o encodare si o subtitrare pe masura ca sa il pot revedea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 2 2010, 11:26 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sincer si eu de aceea am evitat sa ma pronunt legat de elementele care mie mi s-au parut ca lipseau, probabil lipseau doar din subtitrare. De multe ori vorbeau ditamai fraza si traduceau doar ceva in genul: "Let's go". Stiu si eu ca "Iku" inseamna "Let's go", vroiam sa stiu ce au vorbit in rest XD.
Din pacate subtitrarea in engleza pentru acest film nu se anunta prea curand...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Nov 3 2010, 02:43 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Am citit manga. Trecand peste scenariul din primele capitole, care abunda de clisee si americanisme ieftine, restul e f misto. Plus ca-i f f bine desenata.
Si, spre diferenta de anime, in manga se explica clar ce se intampla.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 3 2010, 08:58 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Deci e scanata manga? :)
Super! ^^
O sa o citesc. Mersi de hint Kaeru :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sentric
post Nov 3 2010, 09:47 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 17-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 5.371
Points: 159
Gender:



Din greseala, un link catre manga, cineva va posta..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Nov 3 2010, 11:21 PM
Post #7


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



QUOTE(sentric @ Nov 3 2010, 10:47 PM)
Din greseala, un link catre manga, cineva va posta..
*



Learn2Internet

http://www.mangafox.com/manga/king_of_thorn/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Nov 4 2010, 02:09 AM
Post #8


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



manga a inceput relativ misto, dar spre sfarsit nu ma mai atragea cu nimic.
mi se pare material slab pentru o serie anime, insa ar putea merge pentru un film.
[O ora si 50 de minute] ~ il bag pe lista si in 2-3 ani ajung sa-l vad si pe asta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 20 2010, 10:22 AM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Si ca sa nu spuneti ca doar va plimb placinta prin fata fara ca sa vi-o dau....
Am dat ieri peste subtitrati: King of Thorn
O sa-l revad si eu. Poate inteleg mai multe de data asta, ca subtitrarea in romana cam lasa de dorit ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 26 2011, 11:18 AM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... mda deja sunt lansate pe torente multe versiuni HD deci am reusit in final sa vad filmul dupa ceva vreme de la aparitie ...
... artwork si animatie reusite, story-ul este destul de incitant incat sa te tina conectat pina la sfarsit... in the end King of Thorns mi s-a parut un fel de Inception and that's good :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 28 2011, 10:05 PM
Post #11


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Pe mine nu m-a convins. Asteptam un SF veritabil dar in schimb am primit o amagire presarata cu clisee. Ideea e buna dar realizarea nu prea. Grafica e buna, muzica ok dar personajele sunt parca scoase dintr-o serie de duzina nu dintr-un film cu asteptari.
La sfarsit uram cuvintele Shizuku si Kasumi si pe fetita cu ochi mari si ochelari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 30 2011, 03:10 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hehe... zeri inteleg dezamagirea insa eu dau credit filmului pentru faptul ca nu m-a lasat sa intuiesc finalul... filmul cred ca e mai mult psihologic thriller decat SF....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 30 2011, 08:20 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eu am taiat partea SF de pe lista din momentul in care am aflat ca au trecut doar 2 ore de cand au adormit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 30 2011, 10:34 PM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Adevarul este ca in momentul ala am simtit o dezamagire totala. Vazusem trailerul si imi imaginasem cu totul altceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jul 1 2011, 11:13 AM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



L-am vazut si eu cu putin timp dupa ce aparuse o versiune cat de cat decenta pe net (deci acum mult timp... :P). Initial, dupa trailer si descrierea, trebuie sa recunosc ca-mi trezise interesul si imi creasem niste asteptari. Asteptari care, in prima parte a filmului, mi-au fost oarecum indeplinite. Mi s-a parut o intriga foarte interesanta si un inceput care chiar reuseste sa te tina cu ochii pe ecran pentru a vedea ce urmeaza (cel putin in cazul meu). Partea mai trista e ca it didn't actually came through on its promises in the end... Adica m-a facut sa cred la inceput ca va fi mult mai bun si mai interesant decat a fost de fapt. Sfarsitul (si a doua jumatate) m-a lasat cam rece, dupa cum s-a spus si mai sus, parca a lipsit oleaca originalitatea si 'acel ceva' care face distinctie intre anime-urile geniale si restul lumii.
Per total nu pot spune ca nu mi-a placut. Cu siguranta nu a fost o ora si ceva irosita degeaba. E un anime bun care merita vazut. E un anime care o sa-ti placa cel mai probabil, dar la sfarsitul caruia nu o sa te proclami (cred eu...) vreun fan inrait King of Thorn. Il recomand totusi drept un 'quick watch' intr-o zi ploioasa (ca asta de azi...).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 09:33 PM
Post #16


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Am aproximativ aceeasi parere ca si restul lumii. It underdelivered. Dar cum nu aveam foarte mari pretentii in momentul respectiv si vroiam doar un film anime cu care sa omor timpul, pentru mine a fost ok. Cel putin nu m-a facut sa ma uit cate minute mai sunt pana se termina (cred...). Tin minte ca mi-a placut grafica la cateva faze, am impresia ca la peisaje?

Oricum, la cat de putine filme anime sunt merita vazut si asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Sep 15 2011, 09:02 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Animatia si povestea mi s-au parut bune. Restul insa... In afara de doua-trei personaje, restul au fost de umplutura, sfarsitul s-a terminat aiurea si a fost insuficient gore.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Sep 16 2011, 11:08 AM
Post #18


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
si a fost insuficient gore.

Anime-ul acesta ar fi trebuit sa aiba gore pentru ca?
Ce pretentii mai au si unii <.<....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Sep 16 2011, 06:50 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Nu e tocmai pretentie sau moft dar m-am uitat la trailer si jumatate din el arata doar asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 16 2011, 07:28 PM
Post #20


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Eu l-am savurat. Ideea centrala a virusului, build-up-ul incet din primele 20 de minute, faptul ca nu stii ce dracu' se intampla...Genial.

Animatia m-a dat pe spate iar muzica a fost divina. Atmosfera, in schimb, a fost cea care m-a "convertit". Mi-a dat fiori pe intreaga durata a filmului.

Prima jumatate de ora eram ceva de genu' :huh: apoi pe la mijloc eram :blink: iar in final eram :o .

O chestie in plus este faptul ca merita sa il revezi. Multe chestii se lamuresc la a doua vizionare. Cel putin asta s-a intamplat la mine.

Il recomand :).

PS. Sunt unele voci care spun ca manga e mai buna. Eu inca nu am terminat-o, dar tind sa fiu de acord. Filmul, in doar 2 ore, nu a avut suficient timp sa se desfasoare asa cum o face manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:51 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |