Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Karas


Pandel
post Jun 10 2005, 11:53 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



mi-a fost lene sa fac un alt review. asadar, copy-paste:

cu o grafica exceptionala, acest anime da un feeling pe care nu l-am mai intalnit pana acum la nici un anime. mister si multa, multa actiune.
intr-un oras japonez, se petrec de 3 ani niste crime neelucidate de autoritati. crimele sunt infaptuite de un fost KARAS (protector al orasului, spun cei de la animenfo) care vrea sa se razbune. de ce, nu stim. sa speram ca ni se va spune cat mai curand. impotriva acestui tip malefic, se ridica un nou KARAS, sub indrumarea unui mentor. de aici, iau nastere numeroase batalii savuroase si pline de efecte speciale uimitoare.
primul episod a aparut la un grup de fansuberi arabi, ArabDreamers, insa raw-ul a fost de calitate slaba, iar asta se observa si in release-ul lor. au si unele greseli de scriere, dar asta mai putin conteaza. povestea si efectele compenseaza pierderile. cu toate acestea, grupul Anime-Kraze a asteptat release-ul pe dvd pentru un raw mai bun (28 mai), s-au apucat de treaba si, in curand, vom avea parte de episodul 1 KARAS la o calitate ireprosabila.
pentru cei interesati, pot pune la dispozitie un download direct al celor doua trailere KARAS ce au aparut pana acum. trebuie doar sa va aratati interesul printr-un pm.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 24 2005, 10:43 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



avem un episod 1 ... ne vom si uita la el ... pina atunci sa zic doar ca arata bine si pare promitzator. ramane de urmarit.
ps. i hate on goings :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 2 2006, 08:41 AM
Post #3


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Incercat aseara animeul ca aveam chef de ceva mai violent. Am 3 eps, vazute 2. Sa-mi impartasesc impresiile. Inceputul .. 3 minute de explozii orbitoare gen Star Trek urmate de scene de lupta a la Matrix. Ma simt ca la inceputul unui joc. Ma astept ca din minut in minut sa-mi apara textboxul cu "Goodmorning Chronos". Computer animation is the word here .. and it's too heavy for my taste. Bun, dupa ce mai asist la niste lupte si decapitari gen Highlander inclusiv scena cu intorsul eroului catre camera si in background fulgere animatia devine mai umana si intru in universul X-files. Deja ma dureau ochii. Incerc sa inteleg actiunea. Mai mult analizez armurile gen Guyver si fightingul...adorm ca am obosit .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 2 2006, 08:46 PM
Post #4


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



A aparut so... zi shi tu niste subberi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 2 2006, 09:03 PM
Post #5


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Pe episoade e mentionat Ani-Kraze. Eu iti recomand cu incredere hubul ... anime.gemenii momentan e picat, dar merge Hon-Maru. Daca nu-i stii adresa pm me si ti-o dau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 4 2006, 09:59 AM
Post #6


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



vazut primul episod ... lucrez la celelalte doua pe care le am ...
mai multe despre anime: in viitorul apropiat, se petrec niste crime neelucidate ... misterul ne este relevat treptat ... in urma cu 3 ani, Karas, cel care ar fi trebuit sa fie un aparator al orasului, became evil. Yurine era un fel de master al Karas, asa ca isi alege pe altcineva care sa devina Karas si incepe lupta cu fostul Karas.
sper sa ni se explice mai clar ce era cu acest Karas, impotriva a ce apara orasul, etc
dupa primul eps, tin sa remarc grafica care mie mi-a placut mult, cel putin armurile combatantilor arata super si stilul foarte alert al luptelor.
(IMG:http://mywallop.com/wc2/4913987_per/pic/11501287.jpg)

povestea pare standard ... good guy vs bad guy ... insa ma atrage prin faptul ca te trage intr-o lume ireala aproape, care alterneaza pe alocuri cu fragmente infecte de realitate cotidiana, precum o toaleta insalubra, un meci de wresling etc ... astea le poti compara cu frumusetea ireala aproape a realitatii, probabil paralele, in care isi petrec timpul Yurine si Otoha (noul Karas) dar si Eko, vechiul Karas.

deocamdata ma intriga tipul cel ciudat, care dormea pe tren (tare faza ... mai ales cand se spala pe dinti pe tren ^_^) sunt curios sa vad ce era cu el, although my guess este ca e un good guy, prea e mereu pregatit sa omoare bad guys.

revin cu mai multe dupa ce vad eps 2 si 3
la download recomand Nyanko Fansubs, eu de acolo le am ... calitate f buna, 300 si ceva de mb per eps
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 14 2006, 12:50 PM
Post #7


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut primele 3 eps. Dupa cum spunea si Diana, Matrix. Full-speed Matrix. X-Files. Chestia este ca I loved it!!! :wub: Si nu ma las impresionata usor de un anime... :P

Ok. La inceput recunosc ca nu am inteles mare lucru din poveste. Ink mai am lacune. Ink mai incerc sa-mi dau seama ce se intampla de fapt acolo. Cum au ajuns youkai/kappa sa umble prin orash. Cine i-a creat (pt ca observ ca ar fi nishte masinarii mai sofisticate). Poate cyborg's (sper ca am fol cuv corect). Youkai sunt o simbioza intre oameni si masinarii f periculoase si sofisticate. Iar "tipul cel ciudat, care dormea pe tren", dupa cum ti-ai dat si tu seama din eps 2-3 axi, este un kappa care 4 some reason s-a decis sa ajute omenirea. A fost acuzat de un youkai ca ar face asta pt putere... but I don't buy that. (Btw, elem super interesant... pe langa sange uman, kappa se mai hraneau si cu fluturi :blink: )

M-au mai socat 2 chestii (printre multe altele :P ).
1. Yurine este mai multe. :P Adik avem una cu Karas-Otoha, una cu Karas-girl si una cu Karas-Ekou. Toate arata la fel. Toate controleaza in mod clar pe Karas (a se vedea scena in care Karas-girl nu-si poate scoate sabia si nu se poate transforma din cauza lui Yurine a ei - nu o lasa).
2. Pers care sunt Karas... cum sa ma exprim... nu exista in realitate. Adik exista, dar sunt intr-un fel de coma pe undeva si numai sufletul lor or smth se lupta ca si Karas. (Ma intreb pe unde o fi corpul lui Ekou) Btw, la sf eps 3 vedem un Otoha viu, material, right? Care mai si fol sabia lui Karas... Asta ar insemna ca poate si Ekou este material? (Sper ca intelege cineva ce tot aberez pe aici :lol: )

Ca sa ma opresc, e super anime-ul. Mie imi place la nebunie si abia astept ultimele 3 eps (cu toate ca simt ca as vrea sa fie mai multe). Daca ar fi sa compar acest anime cu altul, nu as reusi. Mi se pare f interesant, captivant... asa ca il recomand cu caldura. ^_^

P.S. Am descoperit ca exista si manga Karas. Sa vad daca reusesc sa fac rost de ea... cu toate ca nu poate captiva la scenele de lupta la fel ca anime-ul. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 14 2006, 02:39 PM
Post #8


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



WOW!

So, wtf is Karas!? Looks amazin'. Foarte mult computerizat, dar arata super mishto. Sincer nu prea am intzeles mare lucru din primul episod. Cam atat am vazut pana acum. Oricum armurile sunt tare mishto. Iar faza cu transformarea lui Karas amazin'. Sabia cand s-a marit din samurai sword la great sword... wow. Dar shi scenele de lupta. Aaah! Very niceeee... :rolleyes:

Sa vedem restul... Am intzeles ca e de 6 episoade... <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 14 2006, 10:37 PM
Post #9


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Demona: Karas-anime-ul e super interesant; Karas-personajul este un fel de erou necunoscut a unei lumi ciudate rau de tot. :P
Sa vezi in urmatoarele eps altfel de transformari ale lui Karas. Superb realizate if u ask me. :D
Si da, din pacate are doar 6 eps. Sa vedem ce pot face numai cu atatea... Parca ar fi mers o serie de mai multe eps. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 15 2006, 11:06 PM
Post #10


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(Kisa @ Feb 14 2006, 12:50 PM)
1. Yurine este mai multe. :P Adik avem una cu Karas-Otoha, una cu Karas-girl si una cu Karas-Ekou. Toate arata la fel. Toate controleaza in mod clar pe Karas (a se vedea scena in care Karas-girl nu-si poate scoate sabia si nu se poate transforma din cauza lui Yurine a ei - nu o lasa).
*




cred ca nu ai contabilizat-o pe prima ... exact de la inceputul primului episod ... cea care o salveaza pe fata detectivului. ... sau aia e tot un karas? ca nu mai tin minte exact cum arata tipa karas de care zici, dar parca nu semanau.

tipul de pe tren, intr-adevar dupa cum mi-am dat seama din eps ulterioare ... ajuta lumea ... dar nu stim inca dc ... se pare ca el s-a razvratit cumva impotriva celorlalti kappa ... el este un caz singular din cate inteleg eu ... si tot din cate am inteles era fratele youkai-ului ala simpatic :D ... si care vroia sa il hraneasca cu sange de transplant :P

sunt curios dc erau suferinzi ceilalti ... ca din scenele vazute toti erau pe duca saracii ... de ingrijea Otoha la ei de nu mai prididea.
sunt curios unde e lumea in care se aflau ei, Otoha, Ekou ... o fi realitate paralela? o fi un viitor indepartat? ... pana acum avem ca indicii doar faza din spital unde Otoha isi avea trupul, si faza cu Ekou cand se uita la trupul lui yurine (sau o yurine cum zice Kisa mai sus) aflat la conservare intr-o mare eprubeta :P

sa vedem ce ne aduc episoadele celelalte ... si sper sa apara mai repede ca acestea ... ca mi-aduc aminte ca le astept de acum un an ... si dac scot 3 pe an ... e groasa :P
ps. ma bucur ca anime-ul a prins la public ... e foarte misto :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 15 2006, 11:12 PM
Post #11


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(axi @ Feb 15 2006, 11:06 PM)
cred ca nu ai contabilizat-o pe prima ... exact de la inceputul primului episod ... cea care o salveaza pe fata detectivului. ... sau aia e tot un karas? ca nu mai tin minte exact cum arata tipa karas de care zici, dar parca nu semanau.
*



Parca la inceput, o arata pe Karas... Dupa care, in spital, arata o pisica la patul lui Otoha (daca nu ma insel... este f posibil sa fie un bolnav oarecare), dupa care o arata pe fata detectivului care ii spune pisicii ceva de genul "te stiu". In final ne este aratata Yurine.
Sper ca ai inteles ce vroiam sa zic. :P

Cat despre chestiile alea mici si bolnave, sunt kappa (parca Yurine a lui Karas-Otoha ii spune chestiei mici care umbla cu tipul din tren ca o/il va manca pana la urma... deci nu ar fi kappa... nu mai inteleg nimic :P )? Nu par a fi asa ceva... Nu pot zice d c se imbolnavesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 15 2006, 11:20 PM
Post #12


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hmm ... am inteles ... dar daca imi aduc bine aminte ... tipa de la inceput care o salveaza pe fata detectivului, avea o sabie si nu semana cu Yurine ...
la spital stiu ca apare o pisica si ca fata detectivului o "recunoaste" ... si apoi ne este aratata Yurine ... ma rog ... e complicat :D ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 16 2006, 09:21 PM
Post #13


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



I just need to see those fight scenes., the blood and the violenceeeee... Gosh! I'm so sick! *grins* So, ashteptarea continua. Intr-un fel e bine ca are numa' sa 6 episoade. Daca avea 26 shi trebuia sa ashteptam dupa ele, ca la alte anime-uri... ne lungeam totzi pe unde puteam...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 16 2006, 09:52 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Asteptam noi mult la o serie de 26 eps, dar si la Karas se asteapta de ~1 an de acuma (primele doua eps au aparut pe 09.04.2005 iar al treilea eps a aparut pe 26.11.2005). Acum nu se stie cat vom astepta pt urmatoarele 3... Sa speram ca mai putin. :P
Scenele de lupta sunt intradevar superbe!!! :D

P.S. Datele aparitiilor sunt luate de pe anidb. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 4 2006, 05:26 PM
Post #15


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



De unde dreq avetzi voi episodu' 3??? Nu-l gasesc nici unde...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 6 2007, 11:09 AM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Am gasit Karas intamplator pe un dvd. Nu il cerusem, habar nu aveam ce e dar tot m-am pus sa-l vad. I never pass on anime. :D Varianta pe care o am eu e un film care cred ca sunt primele 3 episoade puse la un loc. Am ramas foarte impresionata de scenele de lupta (asa inceput de film sa tot fie). Chiar daca habar nu aveai ce se intampla, luminile, armurile, armele, miscarile, pur si simplu fascinau.
Din cate am inteles au mai aparut inca 3 episoade (sper ca finale) in 2007. Must get! Despre mai multe Yurine: eu am impresia ca trupul ei (la fel ca cel al actualului Karas) se afla in lumea pe care o percepem noi (sort of like Matrix). Yurine traieste in acea demon world si din cate am inteles demonii care trec in lumea oamenilor permanent se trasforma in combinatia acea de om-masina. Btw, foarte tare faza de la spital. Probabil Yurine poate crea copii ale ei asupra carora are un anumit grad de control. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 6 2007, 04:24 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



abia a aparut doar partea a patra din OAV-uri... penultima si ultima vor aparea la sf lunii septembrie in japonia... nimic inca raw... chiar daca a durat 2 ani pina la aparitie merita vazut finalul seriei care pe mine m-a intrigat prin avantgardismul ideii si viteza desfasurarii actiunii... parca ar fi regizat de John Woo :) .. well see
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 6 2007, 05:30 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



A, deci de-aia nu se gasea pe torrents mai incolo de episode 4. Ma miram eu. :lol: Intr-adevar, Karas e o mini serie care merita urmarita. Viteza de desfasurare a evenimentelor nu mi s-a parut atat de mare insa din punct de vedere vizual (chiar daca aveam ceva versiune de zici ca e filmata la cinema) e pur si simplu naucitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 7 2007, 04:47 PM
Post #19


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



daca ar fi finalizat proiectul acum 2 ani cand era planificat initial ar fi fost si mai si. asta e un anime pe care il voi vedea cu placere, chiar si la 2 ani de stat dupa el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 1 2007, 10:52 AM
Post #20


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



S-a tradus episodul 4.... e pe baka-updates sau la anime-kraze. Enjoy! :) (Sunt si RAW-urile de la ultimele).
Sa vedem daca a meritat asteptarea! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:18 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |