Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> GUNNM - Cyber-punk prin excelentza..


Sidonix
post Jul 16 2004, 01:03 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Gunnm este un nume de referinta al genului cyber punk...Anime nu a fost realizat decit 2 Oav : Rusty Angel si Tears Sign ...manga este superb din cite am observat eu...
Nu o sa dau detalii la synopsis...
care din voi l-ati vazut putem schimba impresii..
(IMG:http://membres.lycos.fr/zappan/TEMP/GUNNM/gunnm2.jpg)(IMG:http://homepage.sunrise.ch/mysunrise/firehand/steve/ga_03.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 16 2004, 03:08 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Aha...deci de acolo era poza aia. Acum ca ma uit mai atent arata super bine...ia sa ne punem pe downloadat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Jul 16 2004, 06:13 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



animeul e mai cunoscut sub numele de Battle Angel Alita
Daca spuneai asa de prima data ma scuteai de cautari. Il aveam prin colectie dar inca nu-l vazusem.
http://anidb.ath.cx/perl-bin/animedb.pl?sh...w=anime&aid=147
mai vorbim dupa ce-l vad.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 16 2004, 06:33 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



urasc americanii care stilcesc numele original...Gunmm este titlul..va rog domnilor...si sper ca il vizionati in vers subt...din respect pt anime si pt forumul nostru/...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jul 16 2004, 07:07 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Am citit mai demult manga-ul Gunm. Impresii? Daca va zic ca la sfarsit am plans, o sa radeti de mine, sau o sa va dati seama ca merita citit?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Jul 16 2004, 08:00 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Sidonix nici eu nu-i am la inima pe americani dar cum toate siteurile sunt in engleza poate ca e mai simplu asa. Am pierdut ceva timp cautind prin FTP-uri gunnm far success dar cum am dat de titlu in engleza cum l-am gasit. Ce m-a surprins era faptul ca-l aveam de ceva vreme far sa stiu de existenta lui. Si inca mai am multe astfel de animeuri pe care nici macar nu le-am dat drumul vreodata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 16 2004, 08:23 PM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Tocmai l-am luat si e in japoneza subtitrat in engleza. Dar fiind doar 2 episoade cred ca mai mult pricep din manga, aveti niste linkuri de download?

Oricum, o sa ma uit la cele 2 ova si o sa va zic parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Nov 26 2004, 03:31 PM
Post #8


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



QUOTE
Director James Cameron, who gave us the Terminator movies (I, II) , Aliens, The Abyss, and brought Dark Angel to the small screen will give us a new treat. According to AP, Cameron will direct a live action + cgi movie based on the Battle Angel Alita (GUNNM) book series. Slated for release in 2005-06, the movie will be available in 3D as well as 2D versions. Cameron will be using 3D technology developed for IMAX films to deliver the 3D versions (and on IMAX maybe?). Another twist is that the lead character will be CG, while other roles will be filled by live actors.


?slashdot.org
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Nov 27 2004, 10:10 AM
Post #9


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Cele 2 ova-uri puse cap la cap fac un film.
Povestea e destul de interesanta iar caftelile....is super ...
E desenat in stilul vechi de la inceputul lui 90 ..si parca asta da savoare la visionare!
Merita sa sacrificati o ora si ceva pt a-l vedea!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Nov 28 2004, 09:12 PM
Post #10


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Hmm... dupa ce am citit acest topic, m-am pus pe cautat pe site-uri de torrente, anime, si m-am apucat sa iau si eu seria completa manga a GUNNM si, desi am citit decat primul volum (Battle Angel Alita 1 - Battle Angel Alita), pot spune ca sunt placut impresionat de el... 8)
Pana acum nu prea mi-a placut sa citesc manga pe calculator... mi se pare enervant faptul ca trebuie sa scrollez in stanga si dreapta sau in sus si in jos tot timpul, dar se pare ca Battle Angel Alita merita chinul... sper ca toate cele 9 volume pe care le am sa merite! /love
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Nov 28 2004, 10:35 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



nu stiam ca in 2004 mai exista oameni care nu au vazut Gunnm, filmul e super beon :shock:
plus ca animatia e facuta in stilul anilor 90' the best!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Nov 28 2004, 10:57 PM
Post #12


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nush ce va place asha de mult la el, eu am citit manga-ul si mi s-a parut super nashpa, o graica de doi bani, singurul personaj care este desenat cat de cat in stilul manga e alita, restul arata ca o tampenie disney+pixaw, povestea nu are nici un fir, sunt intamplari fara nici o legatura intre ele, va rog sa-mi spuneti si mie ce e asha de tare la anime-ul asta, pt ca grafica nu e, povestea nu e... atunci ce e... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Nov 29 2004, 02:06 PM
Post #13


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



QUOTE(Ranma-kun)
ce e asha de tare la anime-ul asta, pt ca grafica nu e, povestea nu e... atunci ce e...  :roll:


Hai ma ca mi se pare super tare povestea... [spoiler:10e10d3966]de cand o gaseste Doc pe Alita in groapa aceea de gunoi[/spoiler:10e10d3966], evolueaza frumos povestea, cu Alita care incepe sa rationeze si sa isi gaseasca singura destinul... desi as putea spune ca evolueaza cam rapid povestea in prima parte a volumului 1... dar e super frumos... si sa stii ca la un anime sau manga stilul in care este desenat nu este un criteriu daca povestea ma atrage... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Nov 29 2004, 03:12 PM
Post #14


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Credeam ca se discuta despre anime-ul GUNNM aici nu despre manga...desi am citit primul volum n-am avut timp de restul volumelor.
Deci GUNNM....un anime pe care l-am asteptat mult timp ca sa-l vad desi aveam putine informatii despre el pe mine ma atragea.Am fost dezamagit de faptul ca e asa de scurt dar e super realizat.Atmosfera e caluema facuta,personajele mi-au palcut ca stil grafic iar povestea merge...nu mi-a placut faptul ca nu spune mai nimic despre orasul ala suspendat...mergea mai bine daca faceau mai multe ep.
Cum eu sunt un CGI hater extraordinaire in special in anime-uri...grafica si anime-ula sta mi-au mers la suflet.Am facut si o coperta DVD pt el desia veam serii mai mari puse pe DVD-ul respectiv:
(IMG:http://img.photobucket.com/albums/v510/ClaudiuAntal/Trigun1.jpg)
Cipiamon>>suntem unii care in anul asta care vanam cu o ardoare greu de crezut seriile mai vechi...in special eu!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Nov 29 2004, 03:39 PM
Post #15


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



My bad... dar oricum, nu sunt similare in ceea ce priveste povestea? Ca doar a fost si el facut dupa manga... right? :?
PS: misto coperta... ai colorat desenul din stanga pt partea din fata? sau ai facut poza din din fata alb negru si ai ajustat contrastul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Nov 29 2004, 06:44 PM
Post #16


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Offtopic:
Initial asa am vrut sa faca da a iesit ca naiba imaginea bagata in alb negru...norocul meu ca am reusit sa gasesc una perfecta pe net.

oricum...din cate am inteles anime-ul este o ecranizare a primelor doua volume din manga.Acuma stiuc a sunt doua seturi de manag deci nu stiu din care e ecranizata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Nov 29 2004, 10:20 PM
Post #17


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Aha... am incercat si eu sa colorez diferite personaje... fara succes.. imi iesea ceva similar cu Dadaismul.
If there's two... o sa trebuiasca sa iau si anime-ul, sa vad diferenta (IMG:http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_1_15.gif)
Damn.. i hate these non-transparent gifs!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Nov 30 2004, 04:21 PM
Post #18


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



Gunnm a fost primul manga pe care l-am citit (in franceza) shi ramane preferatul meu :wink: Acum am impresia ca seamana putin cu Ghost in the Shell....dar desigur, este alta poveste...
Prefer manga in locul animelor pt ca este mai artistic shi imi lasa libertatea de a avea propria viziune asupra mishcarii, vocii personajelor.
btw, Sid, imaginea uploadata de tine era avatarul meu inainte de Eclair; am shi un desen dupa ea in album :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 27 2010, 01:02 PM
Post #19


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



oau, din 2004 nu s-a mai postat in topicul asta. !! Pacat, pentru ca Battle Angel e un anime care chiar merita.
Vad ca pe aici s-a discutat mai mult de manga decat de anime. Eu nu am citit manga, am vazut doar anime-ul, si sincer mi-a placut foarte mult.
Mi-a placut foarte mult grafica - stilul retro de la inceputul anilor '90. Lumea zugravita este originala si foarte interesanta, povestea te prinde rapid, si are numeroase twist-uri. Ideea cu orasul din nori si cel de pe pamant e foarte faina. Personajele sunt realiste, bine conturate, si e usor sa simpatizezi cu ele, iar finalul e tragic si powerfull (m-a emotionat puternic).
Singura problema e faptul ca e prea scurt. Din pacate, iarasi sindromul unei manga lungi adaptate intr-un ova scurt. La sfarsitul eps 2 am ramas cu un gust de neterminat - e clar ca povestea trebuia sa continue.
Oricum, pt ceea ce este, Battle Angel e un cyberpunk clasic. Foarte recomandat 5/5
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Apr 27 2010, 06:49 PM
Post #20


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



De acord cu tine Emanuel OVA-ul e foarte fain, ar fi meritat un intreg serial insa din pacate cyberpunk-ul nu e comercial :( L-am vazut foarte demult animeul insa mi-a placut mult. Probabil o sa incerc sa-l mai vad odata. Really nice one, recomand si eu :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |