Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fruits Basket [Manga]


lia
post Oct 10 2005, 12:53 PM
Post #21


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:




hmmm,de unde stii ce se intampla, ai citit pana la 116, ai capitolele?

daca da, ni le-ai putea trimite si noua? :rolleyes:

despre akito, chestia cu rolul impus de la nastere nu cred ca justifica comportamentul ei. a fost pusa in fata faptului implinit, dar putea alege drumul pana la finalitatea stabilita de blestem. putea sa faca totul tolerabil pentru ceilalti din zodiac. ca si god, trebuia sa-i sprijine, sa fie alaturi de ei, sa fie un fel de rege arthur si ei cavalerii ei. cercul ar fi fost perfect. akito nu-si merita titlul de god. nu-i iubeste pe cei 12.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 10 2005, 01:02 PM
Post #22


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



nu am capitolele, ci rezumate, da-s bune si alea si cred ca mai am si ceva raw scans. oricum e palpitant cum decurg lucrurile :) . v-am zis, pt povestit va stau la dispozitie.

legat de faza cu king Arthur .... eh.. mi se pare putin nerealista. dupa cum era legenda aia la inceput, god-ul (mama ce infecta exprimare lol) ii cheama pe cei 12 la el. asta impune un binding, dupa umila mea parere. daca Akito ar fi spus: sunteti liberi, cu siguranta nici unul din cei 12 n-ar fi ramas langa ea, ca na, tocmai asta e premisa, sa scape de blestem. iar ca sa scape de blestem trebuie in primul rand sa nu mai raspunda acelei chemari. ar fi deja un fel de self sacrifice pe care ar trebui sa-l faca Akito. si acu na, hai sa fim seriosi, cati sunt capabili de asa ceva ? era cavalerismului a apus demult lol. sincer, mie acest personaj imi provoaca mila (un sentiment nu tocmai inaltator de altfel lol).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post Oct 11 2005, 11:31 AM
Post #23


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:





tu o vezi personaj tragic in sensul clasic, al tragediei grecesti? omul nu poate face nimic impotriva sortii, totul e scris si exact asa se va intampla, vezi oedip rege.
pai daca era cavalerismului a pierit, si tragedia este antica :)
lasand gluma, de unde stii ca ruperea blestemului implica parasirea lui akito de cei 12? din rezumate?
adica sa inteleg ca daca kureno o parasea cand trebuia incepea sfarsitul? stii ca la un moment dat shigure il intreaba pe hatori daca simte ca vine ceva.

eu vreau sa stiu ce se intampla, chiar daca sunt rezumate. ce zice restul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Oct 11 2005, 12:44 PM
Post #24


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Wow, ce discutii interesante gasesc eu aici! :) Si cit de nashpa ca nu pot sa ma concentrez sa contribui si eu cu ceva cit de cit :)

Fascinante paralelele cu tragedia greaca si Arthur si cavalerii! I'll think more about this.

Ruxishor, daca esti rugata sa spui spoilere aici, pls mult de tot ascunde-le sau marcheaza-le cumva!!! I don't want to be spoiled :o

Lia, sint de acord cu tine ca "rolul impus de la nastere nu justifica comportamentul lui Akito". Nu stiu daca sa cred in modelul tragediei grecesti in ce priveste manga asta :) (Stiti argumentul meu preferat: o gramada de alte personaje fac totusi alegeri bune, desi par "predestinate" pentru esec si suferinta.) Well, cavalerismul e ceva foarte scump mie, si mi-e teama ca nu prea pot fi obiectiva... B)

In legatura cu paralela dintre comportamentul lui Akito si God-ul din povestea zodiacului, sa nu uitam ca God le-a invitat pe animale la un ospat (daca bine imi aduc eu aminte... :rolleyes: ). Pai dupa cite mi-as inchipui eu, un ospat e un loc unde te duci de drag; respectul, prietenia si libertatea sint niste caracteristici definitorii pentru un ospat.

So, intelegeti unde bat :) IMHO, Akito abuzeaza de pozitia ei, oricum am lua-o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 11 2005, 12:58 PM
Post #25


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



well am zis ca nu fac spoilere aiurea. am trimis la Lia un semi-spoiler prin PM, ca na, sunt o draguta :P

na, fiecare cu parerea lui despre akito. da, ai dreptate, la inceput asta era ideea, le chema la un ospat. numa ca oricum toata legenda s-a cam degenerat pe parcursul timpului. la inceput animalutzele erau chemate la ospat si au venit din free will. later, toata povestea asta a fost IMPUSA familiei Sohma, nu mai e nici vorba de free will (din toate punctele de vedere. ex: alea erau spirite, astia sunt oameni obligati sa traiasca sub blestem si sa se transforme in animale fara voia lor). ce se intampla in legenda era firesc, ce se intampla acum nu mai e, e un fel de lume in interiorul alteia.
si imi mentin parerea ca la Akito e vorba si de disperare, pt ca trecerea timpului actioneaza invers proportional pt cele 2 tabere (akito vs the 12). daca pt ei timpul reduce din dimensiunile blestemului in mod favorabil, pt Akito e tocmai pe dos. mie sincer chiar nu mi-ar placea sa fiu in pielea ei :( . nu vreau s-o judec atat de aspru. ma gandesc cum as fi actionat eu daca eram pusa in pozitia ei. brrr ma ia cu fiori. generozitatea si cavalerismul suna bine din afara, dar din interior se cam schimba datele problemei. oricum, Akito mi se parte un personaj f bine construit si destul de veridic. sincer, pe mine generozitatea si self-sacrificeul duse la extrem nu ma conving. acu sa mor io nici nu mai stiu ce faza sa dau ca exemplu, de frica sa nu fac spoiler.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lia
post Oct 14 2005, 09:41 AM
Post #26


Incepator
Group Icon

Group: Members
Posts: 27
Joined: --
From: cluj-napoca
Member No.: 701
Points: 57
Gender:




liantasse, in capitolul 16 shigure spune ca ar folosi pe oricine ca sa reuseasca si nu i-ar pasa daca ar suferi careva. cand merge la hatori cu ciocolata de la tohru de ziua indragostitilor.

am primit de la ruxi rezumate asa ca am ce face zilele astea :D

dupa ce citesc o sa ma mai gandesc la akito.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 14 2005, 09:44 AM
Post #27


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



copii, chapter 99 is out :P

enjoy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Oct 15 2005, 10:52 PM
Post #28


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Ruxi, you have won me over, that's all that I can say. Multumesc, fetelor, that you haven't given up on me :) Uite ca, in sfirsit, indignarea si supararea mea have started to melt...

Mai ales cind a spus Ruxi: "ma gandesc cum as fi actionat eu daca eram pusa in pozitia ei", asta chiar m-a pus pe ginduri... In primul rind, cum de nu mi-am pus intrebarea asta de prima data? Mai ales ca eu ma mindream cu faptul ca sint in stare sa vad o problema si din perspectiva celuilalt... :(

What can I say? Imi pare rau ca am fost atit de aspra si necrutatoare, si nu pot decit sa sper ca pe viitor o sa vedem mai multe care sa ne ajute sa o intelegem mai bine si pe Akito, si toata situatia, si mai ales, ca lucrurile vor incepe sa mearga spre bine. (Desi, cel mai probabil, mai intii vor ajunge aproape imposibile, inainte sa se indrepte! :) )

Lia, thanks, uitasem, bineinteles! E clar ca trebuie sa mai recitesc... Now I'm off to see the new chapter! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Oct 18 2005, 10:20 AM
Post #29


Unregistered









Fruits Basket ..sau Furuba cum ii mai spune lumea :rolleyes: pare a fi ceva interesant , dar pentru ca sunt abia la primul capitol <_< nu imi dau cu parerea ..inca :P
Nu am vazut anime-ul ..dar ..prefer varianta "pisicii" din manga . cred ca acum e unul din momentele alea cand urasc faptul ca este doar alb negru !
Si totusi ..orange hair ? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :wub:
"- There's no room for you .. GO SLEEP ON THE ROOF !! " :lol: :lol:
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Oct 18 2005, 04:42 PM
Post #30


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



LOL! :) Yes, orange hair! That's one of the lovelier features of our dear Kyou... :P

Ce super, inca un cititor de Furuba!! :) You are in for a treat, dear Aoi!

Chiar daca desenele sint alb-negru, "desenele din suflet" pe care o sa ti le produca manga asta, daca mi se permite metafora :) , o sa vezi ca o sa fie pline de culoare!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Oct 19 2005, 05:34 PM
Post #31


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



The orange hair e pt partea neko din Kyo(I love nekos :) ). Tocmai am citit si eu cap 99. Nu au mai fost revealing stuff... destul de linistit, mai ales dupa precedentul... Poor Akito, mi-ar placea sa cred k mi-am dat seama dinainte de situatia ei, but i can't :( ... nu dupa fazele cu Yuki si ceilalti ... Abia astept urmatorul ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Nov 2 2005, 10:50 AM
Post #32


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



copii iubitori de Fruits Basket manga, pe acest link gasiti de scos capitolele 100 - 107, numa ca sunt in ...chineza. Insa, pe acelasi sit gasiti (separat :( ) traducerile pt fiecare pagina. eu din pacate n-am timp nici sa mor in perioada asta, ca as fi incercat eu sa introduc traducerile pe bubbles in Photoshop. cand o sa am ceva timp o sa fac asta, dar daca cineva e suficient de dragut si are timp sa se ocupe ar fi great :). oricum enjoy :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Nov 2 2005, 02:48 PM
Post #33


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



cap 100, 101, released pe stoptazmo
.asta dupa ce m`am chinuit sa aatashez traducerea la cap 101 :lol: happy..enjoy it :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Dec 28 2005, 11:01 AM
Post #34


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



au aparut 102-107 pe stoptazmo! hurry up and grab 'em!! :) si poate ne mai dam cu parerea pe-aci, ca a cam murit topicul :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Dec 28 2005, 09:53 PM
Post #35


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Le-am citit!!! Wow!! Au fost superbe, insa ca de obicei, ch 107 se termina brusc, insa lucrurile par sa se accelereze ^_^ , little by little. I don't wanna see Kyo locked up <_< . Nushu dak sa spun mai multe sau nu :unsure: . Am si eu o intrebare: cate capitole sunt in total publicate in Japonia?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Jan 17 2006, 07:10 PM
Post #36


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



De ce a disparut raspunsul meeeeu??? :( /waaaa!

Ati apucat cumva sa-l cititi? Spuneam ca am raws de dat! :) Pina la cap. 121! Si traduceri/rezumate. Cine le vrea, sa zica!

Si ii raspundeam lui Small Lady ca manga se apropie de sfirsit... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 18 2006, 07:32 AM
Post #37


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



liantasse, cand s`a schimbat forumul s`au pierdut mai multe posturi, printre care si al tau... :D

cat despre faptul ca se apro[ie de sfarsit e bine, ca asta poate insemna aparitia unui sezon doi din anime Fruits Basket... ar fi prea frumos :D

eu sunt un om mai incet, am ajuns cu manga abia pana unde se termina animeul. Bineinteles, deja devine si mai interesant, pentru ca sunt noutati... pacat ca nu am timpul necesar sa citesc cat vreau. Dar pe parcursul acestori pagini am inceput sa`l indragesc pe Kyo :wub:...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 18 2006, 09:31 AM
Post #38


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Cum ziceam intr-un post care s-a pierdut in negura schimbarilor :P , am citit pana la cap 107, inclusiv. Si nu pot spune decat ca nu mai am d c sa-i iau apararea lui Akito. Ce i-a facut lui Rin (ca a inchis-o in cat's room si i-a taiat parul) nu mai are nici o justificare.
Mi-a placut sa aflu ca Kureno are atata bunatate in el incat sa o sfideze pe Akito si sa o elibereze pe Rin. :)
Si... sa nu mai vorbim de faptul ca blestemul dispare de la sine... Asta m-a lasat perplexa. Sper atat de mult sa scape si Kyo de blestem... pana termina liceul si urmeaza a fi inchis definitiv in cat's room (obicei de-a dreptul barbar in fam Sohma :angry: ).

So... astept sa vad continuarea manga-ului. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Jan 20 2006, 04:23 AM
Post #39


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Ah, Kisa, ce mai pot sa zic dupa post-ul tau decit HEAR! HEAR! :lol:
Eu n-am mai spus nimic de Akito ca am zis sa nu incep acuma sa vin cu "I told you so" :P B)

Da, Kureno e minunat, dar tot ma enerveaza ca se lasa manipulat de Akito (ok, stiu, el de fapt ramine cu acea persoana out of pure selfless love si uitare de sine, the utmost virtue there is, DAR TOTUSI!!!).

Anyway, Ren e un personaj interesant; ce fain ca s-a mai adaugat un villain in afara de Akito, ca deja era cam goala parcarea... :P

Cum va place de Rin cu parul taiat? Mie-mi placea mai mult cu parul lung... :( Pur si simplu am plins la faza cind Hatsuharu o cara pe umar acasa, e atit de dulce!!! El, adica B) Ei, hai, si ea :)

And I want some more Momiji! Mi-e dor de acel copil scump.

Iar daca blestemul pur si simplu se destrama de la sine... :unsure: what can I say... I'm somewhat disappointed, vreau ceva mai dramatic!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 20 2006, 08:29 PM
Post #40


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Ah ah.. eu nu sunt asa inainte ca unii oameni :P Am ajuns abia pe la volumul 7, pe undeva unde este prezenta si mama lui Tohru. Mi s`a parut un capitol super simpatic, e pentru prima oara can o vad pe mama lui Tohru. Se vede asa frumos cum o iubeste, mai ales cand o ia in brate si striga"She`s so cute!". Nu e de mirare ca Tohru este asa cum este, daca a avut o mama atat de iubitoare... :wub:

Scuzati parerile venite in mijlocul acestori discutii.. dar era prea frumos sa pastrez pt mine :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 02:21 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |