Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Air Gear


Scorpio
post May 13 2006, 02:12 PM
Post #1


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



....sau ce poti face cu niste role in viitor :D.

Desi sa zicem ca nu e vb de viitor e destul de futurista idea din Air gear. Idea animeului se invarte in jurul unui sport de strada practicat de rolleri numiti Stormriders. De ce e putin futurista idea?....pt ca rollele nu sunt ca cele pe care le stim noi ci sunt self-propelled si se cheama Air-Treks (A-T). Ele fac pe Stormriders sa fie foarte rapizi si cu posibilitatea de a face lucrui care sfideaza legile fizicii :D.

Pesonajul principal Ikki face parte dintr-o familie numeroasa (mai are 3 surori....saracul baiat :D ) si intra in aceasta lume atunci cand fura o pereche de A-T-uri de la una din surori.....impreuna cu emblema echipei....sau sa fiu mai exact a fostei echipe pt ca susorirle se lasasera de A-T, dar echipa lor Sleeping Forest devenise o legenda printre Stormrideri.

Din hop in hop , din battle in battle Ikki incepe incetul cu incetul sa inteleaga lumea A-T si sa capteze atentia multor persoane....printre care si a unei fate foarte bine dezvol....aaa....asta binevoitoare :D:P pe nume Simca .... care il ajuta sa inteleaga mai bine aceast univers....dar inca nu se stie de fapt motivul real :D

Un anime misto...dinamic....putin ecchi (imi vien sa-i bat pe aia care au venit cu idea pt ciorile alea .... cine a vazut stie la ce ma refer) si care promite sa devina interesant pe masura ce Ikki inainteaza spre top
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post May 13 2006, 02:39 PM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Nu cred că fetele īi sīnt surori (şi-s 4 fete, apropo). Din cīte am īnţeles trăieşte īn casa lor. Trebuie să mă mai uit o dată la primul episod, dar cīnd au fost prezentate personajele principale zicea doar "Ikki lives in their house".

Īmi plac foarte mult melodiile de generic şi modul la care e făcută acţiunea, e totul extrem de dinamic, īncă de la primul episod.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 13 2006, 08:01 PM
Post #3


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



hai, hai ... sumimasen.....sunt 4 ... am uitat-o pe cea mare :) and yap your right...nu-s surorile lui ... damn nu eram prea treaz cand am vazut primul ep :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post May 15 2006, 11:27 PM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Acuma l-ati descoperit si voi, man se vede ca oamenii de aici nu citesc manga, eu stiu povestea de 2 ani jumate :P .

E chiar mishto, insa foarte ecchi, multa actiune, eh sa vede ca e facut de un autor cunoscut pentru hentai-urile lui, si anume "Ohhhhh! Great". Asha ca sa nu va mirati daca seamana cu Tenjou Tenge, insa cred ca il intrece in ecchiness si pe cel din urma, in orice caz ca manga da.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Multik
post May 16 2006, 01:06 AM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: --
From: Chisinau
Member No.: 645
Points: 0
Gender:



Mdaa tare dragutz si tare dinamic serial...
Cum a si spus Ranmn-kun e tare ecchi serialul asta-se vede chiar din episodul cind Karas se scoala dupa cursa cu Buccha :D

Ce sa spun: astept si eu in continuare urmatoarele serii cu speranta ca nu va pierde din dinamica de pina acu :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 16 2006, 09:09 AM
Post #6


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Foarte ecchi?? :blink: Unde? toata idea de ecchi e distrusa de ciorile alea care cenzureaza.....asa ca ori voi nu prea ati vazut ecchi-uri ori va multumiti cu putinul asta......da la ranma stiu....raspunsul.....se vede ca tu nu prea te uiti la ecchi-uri :P

Multik....bataia cu buccha e pe la ep 4.....si tot n-am inteles la ce te referi cu ridicatul :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post May 16 2006, 11:55 AM
Post #7


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Scorpio., eu n-am vazut decat scene din anime, asha ca ma bazez pe manga, nu stiam ca au cenzurat ashe de mult, ia si tu manga-ul si citeshte-l, nu vei regreta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 16 2006, 02:29 PM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ti-am zis ca imaginile statice nu ma atrag.....ma lasa rece......o fi ecchi manga-ul dar pe mine ma intereswaza ce-i cu anime-ul.....si incompetentzii astia au cenzurat zonele mai sensibile ale fatucilor (mai ales ale lui Simca) punand niste ciori peste.....deci toata idea de ecchi it's kinda shot to hell
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 22 2006, 05:10 PM
Post #9


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



lol ... rapidistii astia se baga peste tot :P ... sa vezi ce rade ruxi daca citeste asta :P
anime-ul e ok, actiune, ritm alert, battles ... viteza la maxim ... are toate ingredientele care sa te prinda ...
Ikki e kinda baka ... parerea mea :P
in rest, ca intrebare cheie deocamdata ar fi: ce era exact Sleeping Forest, care era treaba cu regii celor 8 cai, Spit Fire o fi unul dintre ei? (scorp zice ca da, si desi nu se stie nika sigur, sunt sanse mari sa fie)
evident Simca e tare :D, dar imi place si Ringo ... quiet type ... tace si face :D
si inca o chestie ... misto prezentarea de la deschidere, din primul eps ... aia cu sizes :)), mai ales la aia mica ... ma asteptam sa zica sizes si la Ikki dupa cum incepusera ... tks god they didn't :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 22 2006, 05:44 PM
Post #10


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
Spit Fire o fi unul dintre ei? (scorp zice ca da, si desi nu se stie nika sigur, sunt sanse mari sa fie)


Then maybe this will clarify things for you :P

(IMG:http://s33.photobucket.com/albums/d70/ScorpioMilo/th_vlcsnap-4081168.png)

(IMG:http://s33.photobucket.com/albums/d70/ScorpioMilo/th_vlcsnap-4081190.png)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 22 2006, 06:15 PM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mda ... uitasem de aceasta precizare ... oricum, care or fi caile alea nu stiu ... ca sunt cam multe 8, pentru elementele stiute, aka foc, apa, vant ... etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post May 22 2006, 08:28 PM
Post #12


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



din ceva manga ceam gasit si eu, poate va veti dumeri ce e cu spit fire si sleeping forest...

(IMG:http://i50.photobucket.com/albums/f305/BloodGem/AirGearv08c60p002.png)

(IMG:http://i50.photobucket.com/albums/f305/BloodGem/AirGearv08c60p003.png)

sorry ca leam pus asa mari, dar nu mai am timp sa le pun thumb voi reveni si le fac eu thumburi, sorry again
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jun 14 2006, 01:22 PM
Post #13


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Finally au mai aparut inca 2 ep-uri din anime-ul asta....vai cat e greu se misca oamenii astia <_< .

Dupa un filler in ep-ul 8....dragutz ce-i drept, 9-le ne aduce iarasi o portie de actiune AT-style. Interesanta chestia cu Agito/Akito sunt tare curios ce-o sa faca Ikki in urmatorul ep si care e treba cu tipul care e cu Agito....daca era la battle de ce nu purta AT-uri?

A si inca o intrebare ..... Where did Simica run to?? N-am mai vazut-o de cateva ep-uri :( :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 14 2006, 08:07 PM
Post #14


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



probabil ca avea destula incredere in skill-ul lui Agito ... oricum am aflat una din cele 8 cai pe chestia asta si cine o reprezinta: Agito, calea coltilor.
nu stiu ce o sa faca Ikki, deja "facuse" destule ... se cam "imputise" treaba pe acolo :P
Simca? hehehe ... s-a retras in umbra sa ne lase sa vedem cine se uita la anime strict ptr ea :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Jun 16 2006, 01:04 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



am inceput si io sa ma uit la anime, bataliile sunt mai interesante and stuff, dar animeul SUCKS!!!!!!! nu e este deloc violent, am citit mangau si am inceput sa ma uit la anime diferenta de la cer la pamant, mangaul este muuuuuult mai agresiv anyway asta e parerea mea.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 16 2006, 04:05 PM
Post #16


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



exista destule diferente intre manga si anime, la asta subscriu ...
cat despre calitate ... e clar ca e un anime destul de simplu, bazat doar pe un "ghiveci" de actiune, ecchi si comedy, uneori reusit, uneori penibil
vezi faza cu Ikki care-si face nevoile in public, ca sa nu piarda actiunea de la batalia dintre Akagi si nataraii aia
cine cauta mai mult ... sa renuntze.


later edit ... intre timp am vaz pana la eps 11 inclusiv ... si incep sa fiu dezamagit profund, il urmaresc din inertie, a devenit o aberatie totala ... primele eps mergeau, nu straluceau, dar era un suspans, era actiune, si cum ziceam mai sus, ghiveciul de actiune ecchi si comedy mergea ... acum baga numai fillere la greu si aberatii ... daca nu se schimba ceva o sa renuntz oficial la a ma mai uita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Jul 3 2006, 04:34 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



dude, sfatul meu este sa te apuci sa citesti mangau :D, difera destul de mult dar ultimele chestii sunt cam la fel si daca zici ca incepe sa te dezamageasca la ce te astepti? pt ca urmeaza parts war si actiunea trebe sa ia o alta intorsatura, anyway io stiu ce se intampla mai departe :D, si asta ar mai fi un motiv sa te apuci de manga, ca este mult mai inaintat.


edit by axi: citesc manga "dude" ... aici insa vorbeam despre anime strict, vrei sa vorbim despre manga, fa topic la subforum manga
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jul 10 2006, 10:59 AM
Post #18


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Subscriu la diferenţele dintre anime şi manga. Īmi pare rău s-o spun că serialul este cenzurat, comprimat şi īn general masacrat, probabil din dorinţa de a obţine mai uşor un rating care să-i permită intrarea pe piaţa americană.

Este mare păcat, pentru că altfel coloana sonoră şi animaţia sīnt foarte bune şi ar fi ieşit o capodoperă dacă respectau scenariul original. Mă voi opri şi eu din vizionat serialul anime. M-am bucurat că am văzut personajele īn culori şi voi īncerca să fac rost de coloana sonoră dar atīt, diferenţa e mult peste nivelul suportabil.

Pentru cei interesaţi de amănunte despre manga am deschis un thread dedicat. Vă recomand să separăm cele două discuţii. Există probabil oameni mulţumiţi de anime şi care vor continua să urmărească serialul şi n-are rost să īi batem mereu la cap "vai dar nu ştiţi ce frumos e manga".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 10 2006, 11:50 AM
Post #19


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



@probably me: subscriu, sunt pentru si postez :P ...
cat despre anime, am vazut eps 12 ... si in sfarsit se pare ca incepe Parts War ... si lungul drum catre varful Trophaeum-ului ... cu o lupta cam ciudata :P ... partea buna e ca vedem un pic din viitorul Stealth si un pic din "farmecul" lui Ringo-chan ... hahaha, but ... "croissant" ??? :P ... ma gandeam/asteptam la altceva ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jul 10 2006, 03:18 PM
Post #20


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Acum că am făcut şi eu rost pīnă la 12 inclusiv o să mă uit, dacă tot le-am luat. Trebuie să recunosc că grafica e foarte interesantă, nici regia nu-i deloc rea avīnd īn vedere cum sīnt "filmate" scenele de acţiune sau de mişcare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |