Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Attacker You! si Mila Superstar


Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Nu prea am vazut vorbindu-se pe acest forum despre acest anime, Attacker yu! ( e acelasi lucru cu Mila superstar, probabil ca unii il stiu sub aceasta denumire de pe italieni) deci am sa deschid eu subiectul. Ce v-a placut, place, orice as vrea sa postati in acest topic..pe mine sincer m-a marcat mai demult (acum mi-a trecut :lol: )..
acum parca il vad pe Sidonix: "Dar Claudia, asta e anime pentru copii, asta nu e true anime !!!!" :lol: sau orice altceva, acum nu-mi mai trec nimic prin cap (doar vantul :lol: ) Soo what?

*editat de admin: am adaugat aceste informatii pentru a lamuri o mare confuzie: Attacker You! si Mila Superstar sunt doua serii total diferite pentru mai multe informatii cititi pagina 2 a acestui topic*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



De ce nu incepi prin a spune de ce ti-a placut tie ca sa pot spune eu , apoi, de ce nu mi-a placut mie ( ca o avampremiera : ideia, firul actiunii, grafica... cam astea nu mi-au placut )
De ce nu mi-a placut , pentru ca imi exercit dreptul de a nu-mi place un anime , chestiune de gusturi , felul in care este facut , motivul abordat , etc.


ps1: daca nu aveam voie sa postez pareri contra sa-mi spui sa-mi sterg postul ca nu vreau sa par ca " ma iau de tine " iar tu sa te superi si eu sa fiu privit ca un balaur hidos care nu lasa fetele in pace pe acest forum :lol: ; eventual sa fiu pedepsit de vreun Fat-Frumos :D :lol:

ps2: pe mine m-a marcat , poate in aceeasi masura cum te-a marcat pe tine Mila superstar, Candy Candy (fac parte din aeeasi generatie , cel putin ca grafica )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



nu, fiecare poate sa-si exprime parerea proprie si personala..tocmai asta era si ideea chiar daca nu ai inteles blablabla..accept si parerile contra binenteles atat timp cat sunt argumentate si nu consider printr-o parere opusa ca te-ai luat de mine..si chiar daca te-ai lua nu am nevoie "inca" de Feti Frumosi care sa ma apere ca ma descurc :lol: 8)
e adevarat ca grafica lasa de dorit, ca poate ca unora li se pare plictisitoare povestea dar tocmai povestea in sine m-a impresionat cel mai mult pe mine (pe langa altele)..daca stiti despre ce vorbesc stiti ca in acest anime e vorba despre felul in care o persoana reuseste sa atinga un tel inalt in viata si felul, drumul pe care il urmeaza, sacrificiile pe care le face..in fond e vorba despre lupta unei fete, de la o varsta relativ frageda, cu viata si care reuseste in final sa devina ce si-a dorit: nr. 1 mondial in domeniul volleyball..
poate ca o sa par o romantica, o sentimentala sau what ever cand va spun ca dupa ce urmaream un episod incepeam sa ma gandesc oare ce am facut eu ca sa reusesc asta..sau hai sa fac asta..la asta ma refeream cand ziceam ca m-a marcat atunci
am vazut si candy candy dar nu a insemnat acelasi lucru
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



daca ar fi avut o grafica cat de cat buna ar fi fost super, dar cum e vechi asta e. Tot m-am uitat. Mi-a placut ca are o tema si un story diferit, caracterul eroinei, dar mi s-au parut MULT prea exagerate tehnicile alea de volei, care parca dau deja un pic de monotonie seriei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Nesimtzitu asta de Sidonix care este tot timpul un antipatic si are o placere diabolica de a fi tot timpul contra ... a devenit un fel de sperietoare ... rusine sa-i fie...
Bla...i love u man..u become more and more like me..in a way...care o fi motivu ..cine te-a intepat...
Claudia...singurul lucru pe care-l zic e felicitari pt. topic.. Mila mi-a fost simpatica in copilarie ...mi-au placut ambele serii....lasa-ti grafica .. e neimportanta...in versiunea mai noua e ceva mai dragutza ..Mila nu mai arata atat de tomboysh.. In serie accentul cade pe caracterul puternic al lui Mila...atentia se contreaza pe ambitie,sacrificiu,spirit de echipa..etc...neimportant din punctul meu de vedere dar...imi place sa vad cum ar fi sa fie...
:arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mi-a placut... :?: E greu sa spun ca mi-a placut...cred ca am trecut de faza in care imi placeam si am ajuns la o faza superioara :)
De prima data cand l-am vazut eram in clasa 1..acum 10 ani...si de atunci tot l-am vazut reluat in fiecare an pana si anul asta tot l-am vazut...acel serial a devenit deja o parte din mine...o parte din mintea si amintirile mele...pentru mine e pur si simplu "Cult"...o "Legenda"(pentru ca l-am vazut de vreo 10-15 ori cred). :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dd
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
Member No.: 103
Points: 2



Mai nu stiu daca voi va referiti la Mila e Shiro difuzat pe italia 1 canale 5 in urma cu vreo 10 ani, si a carui tema era Voleiul.
Daca da va spun si eu ca am crescut cu astfel de anime, si chiar daca acum grafica sau subiectul mi se par depasite la acea vreme am apreciat-o foarte mult. E injust sa spui despre o serie ca nu-ti place atita timp cit nu ai vazut-o sau ca i-ai gasit o hiba de neexplicat. Personal tocmai am terminat de vazut Noir si sincer daca e sa pun in balanta cele doua serii, inclin spre spre Mila, cel putin animeul ala nu m-a facut sa dorm. Chiar daca a avut un suibiect si poveste mult mai bine concepute pina la umra eu am apreciat umorul care in Noir lipseste cu desavirsire.
Mila privita acu poate nu mai spune multe dar cel putin iti da citeva motive sa zimbesti si sa-ti aduci aminte de copilarie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Unregistered









Il vedeam mai demult pe Prima parca....
Ar fi fost chiar misto daca nu ar fia avut subiectul ala gen telenovela, care este atat de deranjant...
Iar cum a spus si yuki, grafica lasa mult de dorit... 8)
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



pe mine grafica nu m-a impiedicat sa-l urmaresc..recunosc ca lasa de dorit, dar sa fim cinstiti, daca va place cu adevarat povestea unui anime, personajele nu te uiti la el doar pentru ca are grafica slaba? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dd
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
Member No.: 103
Points: 2



Sa fim seriosi la chestia cu grfica nu cred ca e o scuza. V-ati obisnuit toti cu anime facut recent cu un nou stil. Ginditiva de exemplu ca animeul ala einainte de 90, iar ce ziceti de prima serie din Lupin III? Ginditiva ca ala a fost facut in 1977. Poate pe vremea aia multi dintre voi nici nu erau nascuti. E injust sa vi cu motiv de genul grafica cind se discuta de un anime care a facut istorie.
Mila a fost vazut in toata Europa in ultimii 10 ani de zeci sute de milioane de copii in astia 13 ani. Serii precum NGE sau X abia acum incep sa scrie istoria pe cind Mila e un clasic, alaturi de Macross, sau alte titluri ale acelor vremuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Pot sa spun ca prima oara cand am vazut Mila Superstar la italieni mi-a placut. A doua oara pe Prima tot mi-a placut.
Dar daca il mai revad o data, o sa am aceeasi parere.
Imi place domne' chiar daca are grafica cam stearsa si mai stiu eu ce lipsuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Am vazut si Lupin III de o calitate a graficii , extrem de slaba , si totusi ocupa locul 1 in preferintele mele , deci , calitatea graficii este irelevanta , nu asta este motivul pentru care nu mi-a placut acest anime ; poate ca varsta la care l-am vazut , saturatie cu astfel de subiecte , limba (germana) in care dublat ,imi formasem alte gusturi, faptul ca nu am vazut toate episoadele , acestea ar putea fi niste motive.
In alte imprejurari , e posibil sa-l fi agreat foarte mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Mila Superstar, ca si Captain Tsubasa sunt animeuri evolutive. Amandoua urmaresc evolutia sportiva a unui personaj.
Personal gasesc genul repetitiv (mereu apar noi provocari rezolvate in acelasi fel) trecandu-se de la juniori la seniori si apoi la profesionisti. Un anime asemanator am mai intalnit pe Italia 1 si era vorba de un jucator de golf (nu imi amintesc titlul).
Aceste serii au insa un caracter adictiv, daca incepi sa te uiti la ele sfarsesti prin a le urmari tot timpul pentru a vedea ce se va intampla (asemanare cu soap-opera american).
Nu gasesc aceste animeuri ca fiind slabe dar personal nu imi plac. Nu este vorba de grafica (Lupin III este grozav) ci mai mult modul in care se spune poverste, ritmul este prea incet. (sunt curios daca cineva stie cate episoade au astfel de serii -cred ca in jurul a 100).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Tot in categorias animeurilor evolutive se pot incadra si sele care urmaresc evolutia carierei profesionale a unei persoane (in afara de cea spotiva ) ca in Candy Candy (drumul pe care il parcurge spre a deveni asistenta medicala ) , sau pur si simplu ,viata , pana la un anumit punct ( toate avand un nr. mare de episoade , in jur de 100).
Animeurile evolutive , a caror actiune se desfasoara intr-un decor de la sfarsitul secolului al 19-lea sau/si inceputul sec. 20 ,(Candy Candy si alte cateva care le-am dar nu mai tin minte cum se numesc) au o tenta puternica de telenovela , iar daca lasam la o parte tot ce se spune de telenovele ;) (mie nu-mi plac telenovelele dar im plac nuvelele ;) ) nu arata chiar asa de rau , neh ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Imi amintesc cu placere momentele emotive petrecute in fata televizorului urmarind Mila SuperStar pe Prima ; pakat ca acele emotii au coincis cu emotiile unei etape destul de uracioase prin care a trebuit sa trec in acea perioada ..... se pare ca atunci cand am reusit sa imi rezolv in sfarsit problemele , era deja prea tarziu fiindca serialul se terminase . Am vazut parca pana unde ajunge ea la New York sau asa ceva ....
A fost frumos ...... really nice ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Mie imi pare rau ca nu l-am vazut in japoneza. Prima subtitra serialul ( dati-le un premiu !! ) dar era in germana -_-
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Eu am vazut Mila pe post italian. Si aia aveau obiceiul sa le schimbe numele sa para mai europene. Si asa Mila ajunsese Mimi. Dar chiar mi-a placut. Chiar daca este foarte mult volei, partea frumoasa este efortul pe care il investeste Mila ca sa ajunga cea mai buna (parca facuse o promisiune). Asta fata dedicata unui scop. Si imi placeau si atacurile alea atat de nerealiste cu rostogoliri prin aer ca sa lovesti mingea. Intotdeauna aparea ceva nou. Si acum m-as mai uita la el. Grafica nu conteaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Eu l-am vazut dublat in germana , si poate si asta a dus la parerea mea nefavorabila fata de Mila/Mimi Superstar :P :lol: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Unregistered









Mie mi-a placut.
Mingea avea o forma foooarte variabila(de la rotunda la ovala, rombica, paralelogramica...), dar asta dadea o impresie de viteza:)
Recent am vazut(tot pe prima parca) niste aniem cam cu acelasi subiect(aici era depre o echipa de fotbal), dar erau cam vechi, cu grafica super nasoala.
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mie mi s-a parut ca nici nu erau anime ... poate nu sunt . Ce stupida denumirea data de astia .. auzi .... "Echipa de fotbal" :shock: :shock:
:shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:27 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |