Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

12 Pages « < 10 11 12 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Final Fantasy


shuin
post May 15 2006, 06:54 PM
Post #221


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@cyber: ejti sceptic pt k nu e turn-based? sau d c? nu'ti inteleg scepticismul... share it, please!

Kt despre anuntul asa de devreme la E3, sunt sunt sigur k zvonurile sunt adevarate si inr'adevar Sony i'a obligat intr'un fel sau altul pe SE sa anunte compilatia FF13 in mod oficial. Avand in vedere k data lansarii consolei se apropie si competitia cu XBOX360 si WII (cine dreq s'o fi gandit la numele asta pt o consola?) kre au si ele asii lor din manek (Halo 3 si proiectele MistWalker in cazul XBOX), devine din ce in ce mai stransa, fiekre consola are nevoie d kt mai multa publicitate si joace kre sa'i atraga p gameri de partea lor.

In alta oridne d idei, nu prea am inteles c leg are ff9 cu noua generatie de FF?

LATER EDIT: printre sutele d supozitii iata ceva sigur: Final Fantasy Haeresis XIII was trademarked on May 1st, but it has yet to be announced what genre and platform it will be on.
Cine pune pariu k o sa fie muuulte joace in compilatia Fabula Nova Crystallys XIII? :P

Plus second piece of artwork from FF Agito XIII. Fusese deja confirmat k Agito va avea loc intr'un fel d academie. Iar acum au fo' prezentati studentii... mie nuj d c dar Agito imi aduce aminte tot mai mult de FF VIII. (tipul din plan apropiat din dreapta jos are cercel in dreapta :P )

(IMG:http://i5.photobucket.com/albums/y194/shuin/viploader162095.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post May 20 2006, 10:09 PM
Post #222


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Acolo era vorba de pus mana pe FF XII. Am scris IX de adormit ce eram. Si da, in principal scepticismul meu se datoreaza faptului ca nu vor mai fi turn based jocurile. Plus, imi permit sa fiu cu atat mai sceptic cu cat FF X-2 nu m-a impresionat absolut deloc la nici un capitol iar jocul pentru mine a fost un rateu desavarsit.

Eh, revin cu impresii abia dupa FF XII. Pana atunci, discutiile sunt de prisos.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post May 22 2006, 04:06 PM
Post #223


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



QUOTE
Final Fantasy Haeresis XIII was trademarked on May 1st, but it has yet to be announced what genre and platform it will be on.


God.....let it be on PC ....pleaaaaaase }{}{}{}{
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 22 2006, 08:59 PM
Post #224


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@cyber: ff-urile au fo' turn-based pana acum din kuza tehnologiei, la fel cum random encounters au fo' folosite tot datorita faptului k nu le permitea tehnologia sa afiseze prea multi monstrii in timp real. Odata cu ff12 ff si'a luat adio de la random encounters si e posibil k odata cu ff13 ff sa'si ia adio si de la lupte turned based. Se numejte avans tehngologic. In timp, tehnologia le'a permis grafik 3d in timp real, voci, iar acum personaje mai multe si actiune furibunda fara sa scada frame-rate-ul. Long live technology ;)

@pico: nici o sansa. in afara de joacele online, wada a fo' f exact knd a spus k nu vor mai porta vreun ff (or any other SE game) pt pc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 23 2006, 01:22 AM
Post #225


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



shuin, daca tu crezi ca renuntarea la luptele turn based e un avans tehnologic nu stiu ce sa-ti zic, speri sa nu te superi cand o sa spun totusi ca esti pe langa. Is anumite lucruri care nu le poti face numai intr-un joc turn based (cum ar fi scenele alea cinematice si foarte spectaculoase din ff-urile deja clasice), si renuntarea la ele e un regres in toata regula. Bleah, daca fac asa prostie o sa-i blestem pentru totdeauna, o sa omoare o bucata din FF-uri. sa stii shuin ca FF-urile nu-s doar o serie de jocuri cu cateva elemente comune si poveste originala, ci is un intreg sistem de joc, un stil, si renuntarea la o partea a lui din punctul meu nu face decat sa alieneze fanii adevarati si sa indeparteze seria de ceea ce a consacrat-o. Ba chiar mai mult, o sa o inece intr-o mare de jocuri real time cu actiune dubioasa si sclipocitoare. Si sa stii ca si lipsa random encounters-urilor nu e decat o decizie de design, nimic mai mult, nici regres, nici progres, si grafica 3d in timp real au avut toate ff-urile de la 7 incoace. Si sa stii ca si eu is sceptic cu directia mai noua a ff-urilor, incearca sa aduca originalitate unde ar trebui sa cizeleze.

@pico, si eu cred ca se refereau ca nu au decis consola pe care sa-l lanseze. Cu toate ca nu vad de ce l-ar lansa si pe altceva in afara de ps3, si daca-l lanseaza pe asa ceva port-area pe pc nu o sa o faca veci, ar fi prea mare bataie de cap (arhitecturi mult prea diferite intre pc si ps3).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 23 2006, 07:30 PM
Post #226


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@Trickster: ideea era k ff-urile nu au putut avea un sistem de lupta realtime din kuza k pt sutele (poate miile d lupte) cu nenumarati monstrii, pur si simplu PSX sau PS2 ar fi fo' ingenunkeate. Un sis d lupta semi-realtime e cel din Vagrant Story insa acolo te bati cu max 2 3 adversari. Deasemenea multi inamici cum sunt in Drakengard sau KH nu ar merge intr'un sistem gen ff (DG si KH sunt orientate p action, pe knd ffurile au fo intotdeauna axate pe partea d rpg). Si'n plus sunt ceva zvonuri cum k ATB-ul s'ar intoarce in ff13. Cele mai multe supozitii sunt legate de un semi-realtime.. pana nu apare jocul sau nu se dau detalii despre sistemul d lupta nu jtie nimeni cu siguranta cum va fi.

Acum sa revin la ce ai spus. Din pctul meu d vedere prefer un sis realtime, sau kiar semi-realtime (gen t mijti liber pana ajungi langa oponenti de ex, kz in kre sa intervina atb-ul cu bara c se umple in fctie d statusuri). Sincer, orikt d mult imi place stilul turn based (si am jukat toate ff-urile de la 1 la 10 inclusiv, dar fara ff3) mi s'a luat de acelasi sistem reciclat de la un joc la altul. Acelasi sistem de joburi din ff5 reciclat cu mici diferente. Singurul sistem d lupta TB original mi s'a parut cel din ff8 numit junction, kre a fo' ceva nou si destul d flexibil kre te punea sa faci alegeri gen c magie vrei sa pui p ce caracter, impunand unele compromisuri. Si tocmai din kuza originalitatii sistemului (de kre multi s'au plans k e prea greu) ff8 n'a avut succes. In fine, ideea de baza este k mi s'a luat de acelasi sistem. Abilitati/joburi/materia/whatever cu limite/overdrives/trance/whatever (acelasi lucru reciclat din ff7, desi a existat si in ff6 dar nu era controlat de jucator, ci caracterele atacau singure knd aveau viata p minus park). Io zic k e timpul pt ceva nou si mai ales acum k tehnologia le permite lupte spectaculoase fara compronisuri nu vad de ce ar ramane la TB. Traditia nu inseamna progres, ci inseamna sa bati pasul pe loc de dragul unor concepte kre incep sa devina repetitive.

Legat de ce ai spus: pe cuvant dak am inteles faza cu scenele cinematice. Ajtept sa'mi explici si mie ce legatura au scenele cinematice cu luptele TB, si c crezi tu k ar impiedik scenele cinematice sa apara intr'un sistem de lupta realtime. Nu vad de ce nu ar exista o secventa cinematik inaintea unei lupte in ff13 de ex, fie el TB sau RT. Oricum ajtept lamuriri referitor la c ai vrut sa spui, k p cuvant k n'am inteles.

"sa stii shuin ca FF-urile nu-s doar o serie de jocuri cu cateva elemente comune si poveste originala, ci is un intreg sistem de joc, un stil" - de acord cu tine, dar park mi s'a luat de acelasi concept din partea seriei ff. Aceleasi summonuri, acelasi sistem de lupta (cu mici diferente ce asigura originalitatea in fiekre joc, dar la baza se bazeaza pe aceleeasi 'formula' de la ff1), aceleasi personaje (jtii sigur k vor fi 3 fete in main party), aceeasi mitologie (chocoboi, moogles, cactuar etc), jtii sigur k va fi un cid, acelasi concept din spatele povejtii (save the world, kre de multe ori implik salvarea unor cristale sau restaurarea lor), aceleasi arhetipuri de personaje (the unlikely hero, the silent type whoe doesn't give a fuck about anything, the wise type, the happy-go-lucky type, the innocent gurl etc), plus vesnik airship.
Dupa cum vezi jtiu f bine c inseamna FF si sincer vreau ceva nou. Povestea a fo' mereu complexa si pctul forte al unui FF, dar tocmai stilul de kre spui u as vrea sa fie skimbat. Dak u crezi k putina skimbare ar aliena fanii, imi pare sincer rau k gandejti asa. Ma bucur pt tine k nu t plictisejti niciodata de acelasi lucru. Io insa (si sunt sigur k multi altii) as vrea ceva nou, ceva originalitate. Nu cred k ar strik seria o skimbnare de stil. But each with his own opinion ;)

"si grafica 3d in timp real au avut toate ff-urile de la 7 incoace" - asta am spus si io. Am evidentiat lucrurile ce le'au fo' permise datorita tehnologiei si anume: trecerea la 3d odata cu 7, adaugarea vocilor odata cu 10, lupte sepctaculoase cu multi adversari in regim rpg odata cu 13 :P Si sa jtii k random encounters kiar au fo' o limitare tehnologik, pt k de ex in ff7 dak in midgar erau kteva zeci d shinra troops si iti apareau toti 3d pe ecran (fara trecerea intr'un ecran separat in kre sa te bati pe rand cu kte 2-3) psx-ul ar fi murit de la atatea poligoane si in loc de framerate-ul standard de 24fps ai fi vazut un frumos slideshow. Asa k skparea de random encounters nu e numai o decizie de design ci si un privilegiu oferit d puterea de calcul sporita ;)

Pe forumuri straine sunt zeci poate kiar sute k tine si k cyber, sceptici de directia pe kre o ia seria. Nu exista cizelare ci reciclare. Nu poti 'cizela' la nesfarsit acelesi sisteme si reguli (defapt poti dar asta inseamna sa bati pasul pe loc imo).

Kt despre portari, nu vom mai avea joace SE pe pc in afara de cele online (a fo' o conferinta de presa imediat dupa fuziune in kre Wada, presedinte SE a declarat asta).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 23 2006, 08:23 PM
Post #227


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(shuin @ May 24 2006, 03:30 AM)
@Trickster: ideea era k ff-urile nu au putut avea un sistem de lupta realtime din kuza k pt sutele (poate miile d lupte) cu nenumarati monstrii, pur si simplu PSX sau PS2 ar fi fo' ingenunkeate.

Singurul lucru care nu se putea face la consolele enumerate de tine era sa se afiseze cantitati mari de inamici simultan, de unde random encounterurile (cum ai zis si tu) - lor nu o sa le duc chiar asa de mult lipsa. Performantele consolelor nu au nimic de-a face cu modul turn based (care nimeni nu zice ca trebuie sa apara si altundeva in afara de lupte), e doar o decizie de design. Una care mie mi-a placut la nebunie, ador sistemul ATB. Ca tu preferi realt time ma obligi sa-ti zic sa te orientezi catre alta serie si o lasi pe asta in pace, ca action RPG-uri is suficiente sa ti se faca greata. Oi fi eu mai conservator dar FF-urile fara ATB pentru mine nu mai is FF-uri. E ca si cum le-ai lasa fara Chocobo :D

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 03:30 AM)
mi s'a luat de acelasi sistem reciclat de la un joc la altul. Acelasi sistem de joburi din ff5 reciclat cu mici diferente. Singurul sistem d lupta TB original mi s'a parut cel din ff8 numit junction, kre a fo' ceva nou si destul d flexibil kre te punea sa faci alegeri gen c magie vrei sa pui p ce caracter, impunand unele compromisuri. Si tocmai din kuza originalitatii sistemului (de kre multi s'au plans k e prea greu) ff8 n'a avut succes.
Mdea, a fost original sistemul, dar si plictisitor, cel putin comparativ cu 7. Plus ca te chinuiai destul sa faci si limit-urile alea bune de ceva. Si mie chiar mi-au placut mai mult diferentele alea minore pe care le aducea fiecare parte din ff decat o schimbare majora gen renuntarea la ATB (sorry, eu nu pot sa vad asta numai ca un regres). Si au fost ff-uri mult mai flexibile ca 8-ul, 3-ul, 4-le sau 5-le, nu mai stiu exact care avea un sistem de clase/multiclassing foarte reusit, mi-a placut la nebunie.

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 03:30 AM)
Abilitati/joburi/materia/whatever cu limite/overdrives/trance/whatever (acelasi lucru reciclat din ff7, desi a existat si in ff6 dar nu era controlat de jucator, ci caracterele atacau singure knd aveau viata p minus park). Io zic k e timpul pt ceva nou si mai ales acum k tehnologia le permite lupte spectaculoase fara compronisuri nu vad de ce ar ramane la TB. Traditia nu inseamna progres, ci inseamna sa bati pasul pe loc de dragul unor concepte kre incep sa devina repetitive.
Bleah, de action-uri stupide e inflatie. Lasa-ma, ca renuntarea la elementele zise de tine ii de fapt alienare de conceptul de RPG, si in secunda in care FF-urile nu mai is o serie de RPG-uri eu o sa-mi arunc colectia la gunoi.

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 03:30 AM)
Legat de ce ai spus: pe cuvant dak am inteles faza cu scenele cinematice. Ajtept sa'mi explici si mie ce legatura au scenele cinematice cu luptele TB, si c crezi tu k ar impiedik scenele cinematice sa apara intr'un sistem de lupta realtime.
Intr-adevar, nu ai inteles ce-am vrut sa spun. Faptul ca personajele au pozitie fixa din cauza modului turn based inseamna ca programatorul poate plasa camera unde vrea, cum vrea, o poate misca intr-un mod cinematic si foarte atmosferic zic eu. Inseamna ca animatiile pentru atacuri pot fi complexe, spectaculoase, fara a avea grija peisajului sau pozitiei lor unii fata de altii, etc. Este avantajul cel mai mare al modului turn based: atacurile pot fi mult mai spectaculoase si bataile mult mai tactice (paca taca repede la tastatura poate oricine).

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 03:30 AM)
Aceleasi summonuri, acelasi sistem de lupta (cu mici diferente ce asigura originalitatea in fiekre joc, dar la baza se bazeaza pe aceleeasi 'formula' de la ff1), aceleasi personaje (jtii sigur k vor fi 3 fete in main party), aceeasi  mitologie (chocoboi, moogles, cactuar etc), jtii sigur k va fi un cid, acelasi concept din spatele povejtii (save the world, kre de multe ori implik salvarea unor cristale sau restaurarea lor), aceleasi arhetipuri de personaje (the unlikely hero, the silent type whoe doesn't give a fuck about anything, the wise type, the happy-go-lucky type, the innocent gurl etc), plus vesnik airship.
Eh, ce vrei tu e un alt joc, apuca-te de un Gothic, Morrowind, ceva :). Pentru a fi o serie adevarata si nu o insiruire de jocuri cu acelasi titlu trebuie sa aiba elemente comune (ciudat, partile seriei FF au de fapt mult mai putine elemente comune decat alte serii de jocuri, ai crede ca suficient ca sa se mentina diversitatea).
QUOTE(shuin @ May 24 2006, 03:30 AM)
Nu cred k ar strik seria o skimbnare de stil. But each with his own opinion ;)
Mdea, sa-l faca shooter.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 24 2006, 02:18 PM
Post #228


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Acum am inteles c ai vrut sa spui. Mea culpa, desi nici exprimarea ta n'a fo' f inspirata. U spui de micile secvente knd de ex iti arata limit break-ul din unghiuri faine in timp ce cloud isi cafteste adversarul.
Check this out: intr'un joc cu un sistem realtim te apropii de caracter faci damage nujkt, apoi reusejti un combo. in mom in kre ti'a reusit comob-ul, camera se invarte in jurul caracterului printr'un efect matrix sa zicem si apoi arata dintr'un unghi ales la marea arta cum ii da bucata aluilalt. Dak u crezi k secvente cinematice nu pot fi facute dekt in mod TB mai joak si alte joace. Indiferent d sistemul d lupta, o scena cinematik gen finishing touch poate fi realizata in orice fel d joc.
"fara a avea grija peisajului sau pozitiei lor unii fata de altii" - pozitia lor e calculata automat real-time de engine. Kiar n'are nici o legatura.

Imi pare rau k ai inteles gresit ce am vrut sa spun. Nu vreau sa'l faca shooter sau altceva. Un ff va contine mereu toate elementele pe kre le'am enumerat. Asta il face ff. Insa pot dovedi mai multa originalitate in sisteme.
De ex un sistem de lupta cum am explikt in postul precedent: te plimbi in timp real prin oras, iar knd dai d inamici sa activeaza sistemul ATB. Dupa lupta se trce iar la realtime. Si sunt sigur k se pot gandi la multe alte sisteme. U in skimb vrei acelasi sistem in toate ff-urile. Sfat: joak unul din ele de 100 d ori.. tot aia e ;)
Se poate da' dovada d originalitate si in celelalte elemente comune seriei: de ex un moogle sa fie un personaj principal ( a fo' in 6) sau un cactuar sau cine jtie mai ce. Sa nu mai fie tot timpul 3 fete in party (ma dispera faza asta dintr'un motiv sau altul), sa fie mai originali in ceea c privejte personalitatile caracterelor (dak ai observat sunt aceleasi caracetre practic reciclate la nesfarsit. ma refer la personalitate) si sunt multe lucruri ce ar putea fi skimbate.

N'am spus k vreau alt joc, sau k vreau sa faca din ff un action rpg. Vreau ceva nou, dar in acelasi timp FF. Nuj dak intelegi.. probabil k nu, avand in vedere k nu ej' foarte open-minded in ceea c privejte skimbarea.
In afara de grafik, setting, aspectul personajelor si poveste, practic joci acelasi ff. Nu spun k e un lucru rau (repet k mi'au placut toate ff-urile kre le'am jukt) dar devine repetitiv.
In fine putem continua la nesfarsit, pt k orikt d multe argumente va aduce unul sau altul nu'i va putea skimba parerea celuilalt ;)
Asa k io voi ajtepta cu mare interes ff13 in speranta k o sa'mi iau si un PS3 dupa ce pretul va cadea de vreo 2-3 ori (o sa apara la noi la vreo 600$ asa k la pretul initial nici nu ma gandesc sa cumpar).

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 24 2006, 03:41 PM
Post #229


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Mdea, sa stii ca fiecare intelege ce vrea... Nu spun ca nu se pot realiza scene&combo-uri spectaculoase si in beat-em-up-uri, doar ca nu la fel de spectaculoase, atata tot.

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 10:18 PM)
"fara a avea grija peisajului sau pozitiei lor unii fata de altii" - pozitia lor e calculata automat real-time de engine. Kiar n'are nici o legatura.
Eh, daca tu zici. Jucat si eu destule action-uri ca sa le stiu pacatele.

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 10:18 PM)
De ex un sistem de lupta cum am explikt in postul precedent: te plimbi in timp real prin oras, iar knd dai d inamici sa activeaza sistemul ATB.
Pai nu asa a fost si pana acum? :D Eu nu vreau altceva, aici ne intelegem perfect.

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 10:18 PM)
U in skimb vrei acelasi sistem in toate ff-urile. Sfat: joak unul din ele de 100 d ori.. tot aia e ;)
Revin la ce am zis prima data, fiecare intelege ce vrea :D. Eu as vrea sa lucreze mai mult la poveste & gameplay, tu vrei sa-l transforme intr-un action (nu nega, asta vrei :P) si cauti originalitate facandu-i sa copieze pe altii (actionuri fantasy chiar is exagerat de multe, fara alea putine chestii ale lui FF-ul nu ar fi decat un joc oarecare). Ok, sa incerc sa o zic mai clar si rational: toata lumea vrea originalitate, ar fi o prostie sa nu vrei asa ceva, asta m-a si atras la FF-uri, dar originalitate nu inseamna sa adopte o directie mai comerciala, sa intre in mainstream-ul jocurilor de consola, adica action-uri de-alea paca taca bum bum.

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 10:18 PM)
Sa nu mai fie tot timpul 3 fete in party (ma dispera faza asta dintr'un motiv sau altul), sa fie mai originali in ceea c privejte personalitatile caracterelor (dak ai observat sunt aceleasi caracetre practic reciclate la nesfarsit. ma refer la personalitate) si sunt multe lucruri ce ar putea fi skimbate.
Da, si eu vreau 4 personaje feminine :P Eh, si doar pentru ca intotdeauna este un personaj numit Cid, sau ca main guy-ul e un cliseu ambulant nu inseamna ca toate-s la fel (si sa stii ca la personaje/story chiar nu ma deranjeaza schimbarile, is intotdeauna binevenite). Si din nou, ne intelegem ca si Bush cu Fidel Castro (in lipsa de o analogie mai buna :P): eu vreau sa schimbe, sa aduca originalitate, dar sa pastreze scheletul FF-urilor. Si for pete's sake, ATB e cam singurul element cu adevarat original adus de seria asta pe piata RPG-urilor, de ce sa renunte la asa ceva?!

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 10:18 PM)
avand in vedere k nu ej' foarte open-minded in ceea c privejte skimbarea.
How very judgmental of you :P. Doar pentru ca m-am atasat de active time battle ma faci conservator... ce sa fac, urasc action-rpg-urile si tu ai descris la perfectie unul.

QUOTE(shuin @ May 24 2006, 10:18 PM)
In afara de grafik, setting, aspectul personajelor si poveste, practic joci acelasi ff.
Considerand ca le-am jucat si nu m-am plictisit, mi s-au parut suficient de diferite. Poate si pentru ca astea care le-am prins eu (pana la 9) au avut diferente mari si la partea vizuala intre ele. Bine, eu tot ce caut in ff-uri e un sistem de reguli RPG bun si o poveste de calitate, vad ca tu vrei si tot felul de "inovatii" de genul moogle personaj principal (eu unul zic sa-i scoata de tot) si lupte in timp real, adica beat-em-up, paca paca tac tac bum uaaaaa, ni ce repede apas butoanele ca sa-i explodeze capul la ala GTA style.

Eh, cum ai zis si tu, fiecare o stie pe a lui, suntem o lume de caposi. Have fun cu PS3, sper sa faca jocul pe placul tau, nu al meu (eu unul nu o sa renunt prea repede la pc :()
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post May 25 2006, 09:15 PM
Post #230


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



"Mdea, sa stii ca fiecare intelege ce vrea... Nu spun ca nu se pot realiza scene&combo-uri spectaculoase si in beat-em-up-uri, doar ca nu la fel de spectaculoase, atata tot." - asta ai spus acum
"Is anumite lucruri care nu le poti face numai intr-un joc turn based (cum ar fi scenele alea cinematice si foarte spectaculoase din ff-urile deja clasice)" - asta ai spus intr'un post mai veki
Despre asta era vb: u ai spus k scene cinematice se pot face doar in sistem TB, apoi io am dat exemplu cu matrix si acum spui k se pot face si realtime dar nu la fe de spectaculoase
ai spus exact k nu se pot realiza. Te contrazici singur ;)

"
QUOTE(shuin @ May 24 2006, 10:18 PM)
De ex un sistem de lupta cum am explikt in postul precedent: te plimbi in timp real prin oras, iar knd dai d inamici sa activeaza sistemul ATB.
-------------
Pai nu asa a fost si pana acum? Eu nu vreau altceva, aici ne intelegem perfect.

"
Wrong! Nu ne intelegem perfect :P Luptele sunt scriptate sau random; practic nu te bati dekt in random encounters, knd 'intri' intr'un inamic ce te ajteapta sau knd povestea o cere (that is in a boss battle precedat de un cutscene). Eu am spus sa'ti vezi inamicii in jurul tau, sa se plimbe in voie, ba kiar sa initieze ei o lupta. Nu ai avut asa ceva in FF-uri, dar se pare k va fi in 13. Asta inseamna avans.

Trecand peste, ma vad nevoit sa'ti dau dreptate k fiekre intelege ce vrea... de ex u ai inteles k il vreau action. Eronat. Nu crek mai are rost sa explic ce vreu k dak n'ai inteles pana acum nici nu vei intelege :P Dar oricum a fo' anuntat si un action in compilatia ff13 si se num FF Versus 13
Kt despre directii comerciale... deja au apukt'o pe o directie comerciala demult ;)

Ink odata sunt d acord cu tine: 4 or even more gurls :P

Long live FF si caposii kre tin parte unui joc sau altul ;)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 25 2006, 10:01 PM
Post #231


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(shuin @ May 26 2006, 05:15 AM)
Despre asta era vb: u ai spus k scene cinematice se pot face doar in sistem TB, apoi io am dat exemplu cu matrix si acum spui k se pot face si realtime dar nu la fe de spectaculoase
ai spus exact k nu se pot realiza. Te contrazici singur ;)
Asa e, n-am fost atent la ce am scirs prima data :P. Oricum, cand am scris prima data ma refeream ca nu poti face acele animatii si miscari ale camerei fara sa ai pozitii fixe la personaje (mai ales cand te bati cu monstrii mai speciali, cum ar fi cei uriasi), si cand am scris a doua chestie am zis de combo-uri in general. Oricum ai dreptate, m-am contrazis singur :D

QUOTE(shuin @ May 26 2006, 05:15 AM)
Wrong! Nu ne intelegem perfect :P Luptele sunt scriptate sau random; practic nu te bati dekt in random encounters, knd 'intri' intr'un inamic ce te ajteapta sau knd povestea o cere (that is in a boss battle precedat de un cutscene).
Asta te deranja pe tine, swirly screen-ul? :lol: Poa sa faca ce vor cu el ce naiba, cui ii pasa de asa ceva? Pot sa se plimbe montrii cat vor, nu aia conteaza. Cat despre lupte scriptate e o fantezie sa zici ca nu vor mai fi, iti garantez eu ca daca un inamic mai deosebit te va ataca o va face in urma unui script. Las, ne intelegem noi pana la urma, chestia asta mie mi-e tot una si tie-ti place :P.

QUOTE(shuin @ May 26 2006, 05:15 AM)
Trecand peste, ma vad nevoit sa'ti dau dreptate k fiekre intelege ce vrea... de ex u ai inteles k il vreau action. Eronat.
Pai zi si tu ce vrei, ca eu asta am inteles din lupte real time si din alternativa care o cauti tu la regulile rpg de pana acum :).

QUOTE(shuin @ May 26 2006, 05:15 AM)
Long live FF si caposii kre tin parte unui joc sau altul ;)
So true :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

super
post May 4 2007, 06:45 PM
Post #232


vanguard moogle
***

Group: Members+
Posts: 101
Joined: 30-April 07
From: Resita/Timisoara
Member No.: 4.224
Points: 362
Gender:



Am citit din ce ati scris mai sus si tin sa fiu de acord cu Shuyin (I like Tidus better :) ) deoarece posibilitatea de a te misca liber in plansa este intr-adevar noul sistem de batalii si sunt sigur ca mai toate Rpg-urile o sa-l adopte.
Cat despre scene si animatii (combo-uri si alte scheme) sunt sigur ca nu o sa se piarda din spectaculozitate (s-ar putea adopta ceva gen Rogue Galaxy sau ceva de genul poate chiar Legaia style) si pentru vechii impatimiti si fani ai ATB-ului exista totusi in FFXII si un wait mode cand deschizi meniul ca sa ai mai mult timp sa te pregatesti in acelasi timp au realizat si un sistem de gamble foarte complex.
Asa ca prin renuntarea la sistemul de " intrat " in batalie creste cursivitatea jocului , nu mai trebuie sa astepti sa te lupti si poti sa " fugi " de batalii nenecesare mai usor.

Huge squaresoft fan.
(IMG:http://www.sidekickwallpapers.com/wp-content/uploads/2006/08/ffx2.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 25 2008, 03:38 AM
Post #233


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



c pot sa zic ...dak s-ar combina sistemu de lupta din ff12 (sa vezi monstrii si sa ii ocolesti dak vrei sau ei sa initieze lupta + gambit system) fara trecere de la game mode la battle mode cu cel din ff7cc unde selectezi real time ce vrei sa faci (guard/dash/jump/attack/magic etc si summonurile sa fie k un fel de limit break uri) ar iesi ceva ok .


is multe de discutat pe kestia asta ...


dak ar face square ff-ul dupa dorintele fanilor....lumea ar fi mai frumoasa :rolleyes: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 29 2008, 12:22 AM
Post #234


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



i just finished Final Fantasy 7 - Crisis Core....it's the saddest game i ever played.... :( :( awesome game, a true prequel
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Apr 4 2010, 11:22 AM
Post #235


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Nu sunt cine stie ce fan cand vine vorba de jocuri pe calculator, dar seria Final Fantasy e o capodopera. Prima oara am jucat FFVII, si a fost super si cel mai tare e ca au facut si o animatie in continuare la joc Final Fantasy: Advent Children. Cred ca am vazut filmul asta de cel putin 20 de ori, iar lupta de la final e epica, o ador si coloana sonora super.
Anyway frati-miu si-a luat play station II si am inceput sa joc ieri FFX si pot sa spun ca nu e cu nimic mai prejos decat FFVII. Stiu ca e un joc, dar urmaresc povestea ca pe un anime, sunt pur si simplu curioasa what's next.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

12 Pages « < 10 11 12
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:09 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |