Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

9 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> nijikon 2010


Kratozz
post Oct 26 2010, 09:43 PM
Post #81


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



He he :) cum ai zis si tu Sidonix, sunt de acord ca e vorba de bani ca sa iei standuri frumoase de genul aluia reciclat de la Animax, insa sunt sigur ca peste tot in lumea asta la conventii sunt luate pur simplu mese pe care se aranjeaza produsele fie ele patrunjel, manga Standuri frumoase isi pot permite doar firme mari.
Nu cred ca exista termeni de comparatie intre Bucuresti si Tokio compari doua extreme... Poate insa sa fie comparat ce a fost la noi si ce s-a facut la festul din Ungaria.
Ideea cu discutiile dupa animeuri este faina, insa nu cred ca e locul si publicul pentru a putea face asa ceva, iti tree o sala mai mica si cu public informat (.. stiti voi si fara troli).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Destiny
post Oct 26 2010, 10:44 PM
Post #82


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 26-October 10
Member No.: 10.145
Points: 6
Gender:



QUOTE(Tan @ Oct 26 2010, 12:10 PM)
Sper doar ca data viitoate sa gasiti alt coltisor in care sa ii aruncati pe aia de la J/K-pop/rock ca acum doar au stresat comunitatile >.>
*



Imi pare atat de rau ca v-am stresat in cele 4 ore amarate in care am stat pe capul vostru. Cum ne-am permis, noi, stand de muzica, sa indraznim sa dam drumul la muzica? Suntem niste nesimtite, adevarul asta este.

In cazul in care nu a observat nimeni, nu am fost absurde. Am cautat sa nu surzim oamenii si cand cineva venea la noi si ne ruga sa dam sunetul mai incet, o faceam. Probabil ai fi preferat sa ne amenajam standul pe acoperis, nu? Crezi ca noua ne-a convenit sa stam langa comunitati, in conditiile in care si ei aveau de proiectat AMV-uri si aveau si concursuri de gaming, cauzand o cacofonie generala in partea aia a aripii drepte? Anul trecut toata lumea a facut gura ca de ce s-a pus standul de muzica langa zona de gaming (si eu am facut gura, desi atunci am fost doar vizitator, nu am participat la stand), acum de ce a fost pus langa comunitati. Asta e, spatiul e limitat si tre sa ne folosim de el cum putem mai bine. Cand Nijikonul o ajunge sa fie organizat la Romexpo, atunci nu o sa mai avem probleme de genul acesta.

Comentariul tau oricum mi se pare deplasat, avand in vedere ca in ambele zile, la ora 2, noi ne-am mutat in sala mica. Nu cred ca 4 ore a fost un stres asa de mare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

eyeobs
post Oct 26 2010, 10:51 PM
Post #83


Advanced Member
***

Group: V.I.P.
Posts: 112
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 433
Points: 238
Gender:



oricat de enervant ar fi sidonix, ma simt nevoit sa ii dau dreptate in mare parte.

dupa cativa ani de prezenta ca participant "comercial" trebuie sa recunosc ca avem o piata care stagneaza/regreseaza. m-am gandit ca poate ca nu am facut destul pentru promovarea fenomenului...ca poate nu a auzit suficienta lume de noi, de mangashop, de nijikon, de a-camp, de otaku fest, de yoshicon... de toate acele evenimente care sunt organizate pe relativ putini bani si multa munca. NU.
pur si simplu avem o populatie in mare masura inerta la asa ceva. daca ar sta altfel situatia, nu ar trebui sa ii cauti pe oameni... s-ar forma in mod natural mai multe retele sociale (nu vorbesc despre facebook) ad-hoc care ar permite ca multi sa afle, sa vina, sa vrea... sa cumpere si astfel sa genereze un cerc virtuos care sa sprijine cu din ce in ce mai multi bani aceste eforturi care se fac pentru organizarea event-urilor.

este hilar ca la 4 ani de la primul niji mangashop sa ramana singurul stand comercial romanesc de anime-whatever-related-thingies... sau, asa cum ii place lui alexander sa imi reproseze, "cum nu sunteti in stare sa faceti aia sau ailalta cand voi aveti monopol?" (citatul este aproximativ). adevarul e ca avem monopol pentru ca nu mai e nimeni la fel de prost ca noi.

revenind la subiect, mie mi-e din ce in ce mai clar ca event-urile ar trebui o perioada sa isi modifice strategia de organizare si sa reduca zona comerciala la minim (da, asta ar avantaja mangashop-ul), maximizand cat mai mult activitatile extra si recuperand spiritul anime. sa explic:

lumea se plange ca e putina, scumpa, fara varietate...iar uneori nici nu are legatura f mare cu anime. e vorba de marfa. lumea nu are mult chef de a cumpara in cantitatile necesare pentru a schmiba situatia si nici nu vad ca anul viitor sa intram intr-o noua epoca de aur. asa ca daca restrangi zona comerciala ai mai multe avantaje: cei care vand isi pot planifica mai usor bugetul, spatiul de vanzare se restrange lasand loc altor activitati iar lumea nu este amagita cu multe standuri rasfirate si rasuflate (dupa care sa fie dezamagita).

spatiul lasat liber poate fi folosit pentru a lasa mai mult loc comunitatilor sa se desfasoare, poate fi folosit pentru organizarea de tot felul de activitati care sa aiba legatura cu anime si japonia - activitati care pot fi intalnite in targurile si la festivalurile traditionale japoneze (vezi festivalul organizat de univ. dimitrie cantemir).

inclusiv o concentrare a intregului event intr-o singura zi ar putea fi de luat in calcul.

stiu ca unele idei pot crispa lumea - "cum, sa dam inapoi? sa ne restrangem?"
nu cred ca e vorba automat de o restrangere. o regandire serioasa a evenimentului poate sa aduca noi oportunitati, noi oameni si noi organizatii.

da, nijikon a fost gandit de la inceput ca un eveniment comercial. dar cred ca asteptarile prea mari pe anumite directii au facut ca evenimentul sa se umfle ca un balon care acum risca sa se sparga. lumea tinde sa vina la nijikon si sa nu gaseasca ceea ce isi doreste. inculsiv asteptarile vizitatorilor sunt prea mari - vor un eveniment ca in afara fara sa isi dea seama ca nu il pot sustine (ei sau cei din jurul lor neputand sa genereze veniturile care sa atraga acele investitii necesare). iar socializarea/placerea de a fi cu ceilalti ca tine e importanta dar nu poate sustine prea mult un eveniment.

aceasta este parerea mea.

si mai cred ceva. chiar daca romania isi revine dpdv financiar la nivelul anilor 2007-2008 si lumea va putea din nou sa isi permita cheltuieli de lux (anime related) tot cred ca trebuie sa avem o viziune mult mai orientata catre ce isi doresc oamenii+ce pot sustine efectiv acei oameni.

chestii faine pe zona anime dpdv comercial nu se vor putea face decat in momentul in care vom avea doua firme concurente care sa poata face profit numai din asa ceva.

andrei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Oct 26 2010, 11:10 PM
Post #84


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Nu prea inteleg de ce j-rock-ul nu a putut sta in sala mica toata ziua atunci, daca oricum dupa jumatate de zi s-a mutat acolo...

Si eu am fost extrem de stresat de j-rock (nu am nimic cu genul, sunt destule melodii si formatii pe care le apreciez, dar le prefer in cantitati mai mici), insa nu cred ca a fost vina voastra, ci ca pur si simplu trebuia pus in alta parte.
Comentariul lui nu viza existenta standului, ci pozitia lui. Am inteles ca si voi ati fost deranjate de muzica de la comunitati, la fel cum si comunitatile au fost deranjate de muzica voastra. Deci in esenta sunt de acord ca a fost o imbinare nefericita si ca ar fi fost dragut daca eram separati.

Daca in sala mica tot a fost karaoke si ddr, nu inteleg de ce nu a fost pus acolo standul j-rock, pe toata durata festivalului. S-ar fi integrat perfect si toata lumea ar fi fost fericita. In fine, astfel de lucruri nu mai conteaza acum, tot ce conteaza e ca la anul sa nu mai avem problema asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

eyeobs
post Oct 26 2010, 11:14 PM
Post #85


Advanced Member
***

Group: V.I.P.
Posts: 112
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 433
Points: 238
Gender:



pentru ca in sala mica, pana la ora 14, se desfasurau repetitiile pentru cosplay (in ambele zile) si jurizarea pentru craft (in prima zi). fara accesul publicului. asa scrie in program.

andrei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Destiny
post Oct 26 2010, 11:39 PM
Post #86


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 26-October 10
Member No.: 10.145
Points: 6
Gender:



QUOTE(Baka man @ Oct 26 2010, 11:10 PM)
Nu prea inteleg de ce j-rock-ul nu a putut sta in sala mica toata ziua atunci, daca oricum dupa jumatate de zi s-a mutat acolo...

Si eu am fost extrem de stresat de j-rock (nu am nimic cu genul, sunt destule melodii si formatii pe care le apreciez, dar le prefer in cantitati mai mici), insa nu cred ca a fost vina voastra, ci ca pur si simplu trebuia pus in alta parte.
Comentariul lui nu viza existenta standului, ci pozitia lui. Am inteles ca si voi ati fost deranjate de muzica de la comunitati, la fel cum si comunitatile au fost deranjate de muzica voastra. Deci in esenta sunt de acord ca a fost o imbinare nefericita si ca ar fi fost dragut daca eram separati.

Daca in sala mica tot a fost karaoke si ddr, nu inteleg de ce nu a fost pus acolo standul j-rock, pe toata durata festivalului. S-ar fi integrat perfect si toata lumea ar fi fost fericita. In fine, astfel de lucruri nu mai conteaza acum, tot ce conteaza e ca la anul sa nu mai avem problema asta.
*



Oriunde am fi fost asezate, tot se gasea cineva care era stresat. Imi pare rau de asta, dar nu avem ce face. Avem stand de muzica si fara ea, e cam inutil sa fim pe acolo.

Si chiar daca se putea sa stam toata ziua in sala mica, daca e sa ne luam dupa cati au nimerit pe acolo dupa ora 2, mai bine stateam acasa si-si vedea fiecare de facultate, serviciu sau ce alte responsabilitati avea si nu ne mai legam la cap cu standul. Cei care au ajuns mai mult intrau din greseala, crezand ca e cine stie ce (nu ii iau in considerare pe acei cativa care au venit pentru karaoke) dupa care plecau imediat. Inteleg, nu-ti place, nu stai, dar mai mult ca sigur sunt multi care nu stiau ce se face in sala mica (desi erau programe lipite pe pereti... deh, treaba lor ca nu s-au uitat) sau nu stiau unde e (din nou treaba lor ca nu au intrebat).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Oct 27 2010, 12:07 AM
Post #87


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



@eyeobs: Oh, aia nu stiam. Pacat, dar asta este.
Btw, propunere pentru Otaku sau viitorul Nijikon, pentru Mangashop (asta doar daca nu s-a facut deja).
Ati putea face din vreme o campanie de promovare ca oamenii sa isi poata comanda la voi manga-uri pe care sa si le ridice in cadrul festivalului? In felul asta ar economisi si ei niste bani cu taxele postale si cred ca v-ar conveni si voua.
Eu sunt sigur interesat de chestia asta si cred ca asa voi si proceda :D Nu de alta, dar pana acum fie nu prea am reusit sa gasesc ceva pe gustul meu, fie nu aveam banii necesari. In felul asta nu vor mai exista aceste probleme.

@Destiny: Eu personal nu am nimic cu voi sau standul vostru, doar cu intamplarea nefericita care ne-a facut sa ne suprapunem.

Imi pare rau ca nu am stiut din timp ca vom fi prin aceeasi zona ca poate reuseam sa organizam ceva la comun. Daca am fi stiut ca stati doar pana la 2, aranjam altfel programul, dar asa...
Si imi mai pare si ca nu s-a gandit nimeni sa incerce sa discute si sa se negocieze omeneste ceva, in loc sa suferim reciproc. Asa se intampla cand nu exista comunicare.

Nu stiu de restul, dar eu mi-am invatat lectia >.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Oct 27 2010, 10:16 AM
Post #88


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(eyeobs @ Oct 26 2010, 10:51 PM)
lumea tinde sa vina la nijikon si sa nu gaseasca ceea ce isi doreste. inculsiv asteptarile vizitatorilor sunt prea mari - vor un eveniment ca in afara fara sa isi dea seama ca nu il pot sustine (ei sau cei din jurul lor neputand sa genereze veniturile care sa atraga acele investitii necesare). iar socializarea/placerea de a fi cu ceilalti ca tine e importanta dar nu poate sustine prea mult un eveniment.
*




Total de acord cu tine. Cred ca ai spus-o cel mai bine dintre tpti cei care au incercat sa exprime asta in posturi, fie pe project sakura, fie aici. Oamnii vor sa vina si sa li se dea. Punct. Sa nu mai vorbesc de tot felul de negativisti care nu vad decat partea goala a paharului. Da, au fost cateva chichite care m-au enervat, dar trecem peste, nu are loc sa ma enervez pe asta. Ca am intrat la loja impreuna cu Gabi duminica sa vad concursul si eru oameni si doua scaune libere, dar pe unul erau liste lucruri puse. L-am rugat pe domnul sa mute lucrurile pe scaunul de langa el, sa nu il ridic in picioare si sa stam si noi pe doua scaune, nu unul. Nu a vrut, ca sunt acolo obiective si camere, si nu... se pare ca era prea complicat. Ne-am ingramadit pe un scaun, pana nu am mai putut de spate si am indraznit sa trec de el pe scaune neocupate... sau voluntarul nesimtit de la cosplay care mi-a zis ca nu il intereseaza problema mea (in mare asta a zis)... sau faptul ca stick-ul cu pozele mele care trebuiau proiectate pe scena nu se stia unde era.... tot felul de chichite absolut neimportante.... cred ca numai oamenii care nu au organizat niciodata nimic pot doar sa se planga si atat. Pt ca daca vezi cu ce probleme se confrunta organizatorii ii intelegi, pt ca o data ai fost si tu in situatia aia...

Legat de jurizarea de la cosplay, ce pot sa spun in plus fata de ce am zis pe project sakura... nu cred ca e o idee buna sa fie totul pe fata.. adica discutiile cu cosplayerii ( in primul rand ar dura prea mult si s-ar plictisi lumea) sau sa se explice notele in fct de barem. COme on, voi chiar vreti sa reinventati roata?! Adica ce fac altii de ani de zile nu e bun, ca noi romanii suntem mai smecheri. In Ungaria nu a fost mai trasnparent ca la noi la jurizare si nimeni nu a comentat, nimeni nu a facut fitze. Chiar credeti ca se va rezolva daca le aratati oamenilor cum s-a gandit? O sa comenteze si mai mult, pentru ca nu o sa fie niciodata multumiti. Astazi tomai m-am decis ca nu mi-ar placea sa fiu niciodata in juriu... mi se pare un job de cosmar si ii respect pe cei care au curajul sa o faca.

Si mai jos un c/p cu postul meu de pe project sakura, care completeaza ce am spus mai sus:

Scuze pt postul lung, de obicei nu ma pot abtine... sper sa aveti rabdare sa cititi tot...

Ok... Am citit toate feed-back-urile de pe aici si am vazut ca multe se contrazic. Unora le-a placut f mult, altora deloc, care arata de fapt cat de subiectiv e acest lucru. Totusi, unii au adus argumente mai solide decat altii si sper ca cititorii vor fi destul de inteligenti cat sa culeaga ce trebuie.

Si pentru ca sunt si eu o persoana subiectiva ca tot omu', o sa imi dau si eu cu parerea. Pana acuma mi s-a parut cea mai buna conventie la care am fost vreodata, chiar mai buna decat Mondocon din Budapesta, la care am fost acum 3 saptamani. Organizarea le-a dat clasa celor din Ungaria. Ideea cu statiile a ajutat enorm, iar faptul ca au fost in numar mare (adica 10) a contat - cei din Ungaria aveau vreo 3-4, iar cei care le aveau erau overflooded.

Pt cei care s-au plans de pretul intrarii... My god, iesiti din cutia in care traiti. La Mondocon intrarea a fost 60 de lei pt cele doua zile, si marfa nu era cu mult mai diferita, poate doar un pic mai scumpa si in cantitate mai mare. Mai multa manga, mai multe figurine de la Holfdfeny, mai multe bijuterii, mai multe (muuult mai multe) chichite cu Naruto si Bleach - poate asta vroia publicul nostru. Totusi s-a cumparat procentual cat s-a cumparat si la noi, si totusi nimeni nu s-a plans de intrare. E adevarat, seara a fost si concert Kokia, dar poate doar 30% dintre cei care au venit la con au ramas si la concert. Au fost cam 5000 de oameni, dar cei cu standurile au ramas cu destula marfa. Sa nu ziceti ca in Ungaria e putere mai mare de cumparare ca e un bullshit. Pur si simplu oamenii aia au fost "educati" din timp ca se platesc bani ca sa mergi la un event in care altii iti baga zile si nopti intregi de munca, stress, bani pe care nu stii sigur daca ti-i scoti si multa dedicare. Cel mai probabil pana nu incerci sa faci si tu ceva asemanator nu iti dai seama ce inseamna asta si cat respect merita.


Pliantul de la intrare a fost foarte binevenit si intr-adevar, cand ai stand si nu prea poti pleca de la el e f folositor sa vezi ce va fi pe program. Cred ca pt mine e pt prima data la o conventie/festival cand chiar am stiut cat de cat programul si m-am simtit mai "in control".

De asemenea, am fost foarte fericita de DDR (de fapt a fost Stepmania, dar tot aia e) si am fost si eu si mi-am miscat un pic picioarele pe acolo. M-a deranjat ca a fost pus la un loc cu gamingul (stiu ca alt loc nu mai era) pt ca se intercalau sunetele. Cei ce jucau se plangeau de muzica, iar mie mi se parea ca nu aud muzica ca sa pot dansa bine de sunetele din jocuri. Totusi eu cred ca pe termen lung va fi un device iubit de oameni pt multi au prins gustul si o sa ajunga sa danseze si la ei acasa (e un program free, melodiile sunt free, un dance-mat e undeva pe la 70 de lei cu tot cu transport). Daca e cineva interesat de info, just write to me...

Nu ma pot lega de alte parti pt ca nu prea am avut timp sa umblu prin cladire, dar ce am vazut mi-a placut. Un voluntar din culise de la cosplay mi-a creat ceva probleme, dar asta o sa o discut cu organizatorii.

Din pacate nu am ajuns in sala mica, asa ca nu ma pot exprima in legatura cu karaoke-ul. Insa pot spune ca da, ar fi fost o idee buna de a posta cu cateva zile inainte o lista a melodiilor. Macar sa se familiarizeze oamenii cu unele, daca vor sa cante.

Si acum sa raspund la unii dintre voi:

QUOTE(raluca_z)
Impresii/Sugestii/Observatii
4. Merchandise-ul a fost cam sarac si cam acelasi ca in anii trecuti..

Asta e o intrebare pt toti care s-au plans de merch. Ce exact v-ati fi dorit? Eu nu sunt f mare amatoare de merchandise, asa ca nu prea imi dau seama ce isi doreste lumea. E o curiozitate proprie, mai ales pt ca am si eu stand.

QUOTE(Mitsuhide Akechi)
De concursul din a doua zi,pot spune ca sonorizarea a fost de toata rusinea.Abia s-a inteles ceva la sceneta Cosplay Society..

Ciudat, eu am auzit destul de bine sceneta celor de la CS. Chiar ma gandeam ca si-au facut partea audio destul de bine. Au fost altii in schimb care au avut un sonor f prost (ori era inregistrarea proasta si nu se intelegea nimic, ori era foarte incet si iarasi nu se intelegea nimic). Dar cred ca e ok. Cred ca cei care au patit asta vor face altfel la anu. Noi cand am mai facut asta ne-am dus la un studio si ne-am inregistrat toti vocile pt 50 de lei. Apoi am modificat la fisierul audio sonorul (adica l-am ridicat un pic) sa fim siguri ca se va auzi, pt ca sala face multa galagie. Deci it's duable. Cu sonorizarea in sine nu mi s-a parut sa fie nici o problema.

QUOTE(MK157)
2. Parca regulamentul spunea clar ‘’fara fum si efecte de lumini’’, efectele de lumini au fost la greu si la un moment dat din culise sau spatele scenetei a inceput sa iasa fum ce a imputit la propriu atmosfera... poate unii dintre noi au probleme de respiratie si fumul e ultimul lucru pe care vor sa-l inspire>.<

Sincer efectele de lumini nu le-am observat, eram prea concentrata pe ce fac oamenii pe scena ca sa bag de seama. In schimb fumul cred ca l-a observat toata lumea. Eu de fapt nu l-am vazut, eram in loja la momentul acela, si loja e destul de departe de scena. Stiu doar ca prezentatoarea a spus la un moment dat ca miroase a fum si eu am crezut ca glumeste, pt ca nu vedeam nici fumul si nici nu mirosea. Abia dupa cateva minute a ajuns si la mine un puternic miros de tamaie. Atunci am auzit pe unul dintre organizatori vorbind la statie - nici ei nu stiau ce se intampla - dar mai apoi au rezolvat problema si mirosul de tamaie a disparut destul de repede. Asa ca nu a fost nimic planuit de organizare, nu s-a luat partea nimanui.

Cat despre rezultatele de la concursul de cosplay, la partea de costum nu ma pot exprima cu exactitate. Au fost cateva costume cu adevarat bune care au meritat premii si trebuie sa recunosc ca erau mai mult de 3... Eu sincer as fi dat unul dintre cele 3 locuri si lui Seth, mi se parea costumul care arata cel mai bine, dar daca punctajul a spus altceva... oricum, despre felul in care s-a facut punctarea... well, initial am comentat si eu ceva organizatorilor dar mi s-a explicat algoritmul de punctare si am fost impresionata. Sper ca s-a postat sau ca se va posta pe site-ul de la Niji detaliat si poate atunci o sa intelegeti si voi despre ce vorbesc. Cat despre juriu, pt cei care nu stiu, Adelina face haine for a living, deci cred ca putut aprecia tehnica la coaserea costumelor cel mai bine. La restul nu ma bag pt ca nu m-a interesat in mod deosebit. Totusi as aprecia mult daca ar exista pe viitor un membru al juriului care sa judece in cunostinta de cauza accesoriile, care din cate am observat nu prea au de-a face cu croitoria si sunt din ce in ce mai multe si mai complicate. Intrebarea este... exista cineva potrivit pt asta?!

Iar la partea de interpetare, sincer eu cred ca premiile s-au dat f corect, dar sa zicem ca la urma urmei asta e o chestie de gust. Skitul celor de la Cosplay Society mi s-a parut a fi cel mai bun pe care l-au facut vreodata pana acuma. Coordonare f buna, lipsync foarte bun, chiar parea ca vorbesc ei, miscare scenica buna, dinamism, coregrafie buna. Destul de funny, un pic cam random si... acelasi stil dintotdeauna... nu pot exact explica... dar a fost oarecum the same thing, acelasi stil. Eu si vrut si altceva de la ei, sincer.

Skitul celor de la Zettai Asayra... nu am vazut anime-ul, dar a fost destul de interesant cat sa ma tina in priza. Din cat stiu eu a fost prima lor aparitie pe scena, deci merita aplauze pt asta! Costumul tipei a fost f bine facut in mare - eu as fi facut rochia mai closata si as fi pus o jupa peste jupa cu cerc, dar in rest arata f bine. Daca aia de la ea din par era peruca... wow, vreau sa stiu si eu de unde si-a luat-o! Miscarea scenenica si expresivitatea au fost f bune, pacat ca au avut ghinion cu agatatul si impiedicatul :))

Skitul celor de la Visual Madness... mi s-a parut extraordinar. Foarte mare expresivitate, o poveste coerenta si bine exprimata in lipsa cuvintelor. Spunea cineva mai sus ceva de omorarea cuiva cu arma altcuiva... come on... aia fost ideea centrala a skitului din pct tau de vedere? Eu nici nu am considerat asta ca ceva de mare importanta. Crezi ca asta e ceva copiat sau neoriginal? Oare asta contat cel mai mult in toata piesa aceea? Oricum, cei de la VM au avut si avantajul costumelor extraordinar de complexe ca sa dea mai multa culoare piesei , dar au avut in ac timp dezavantajul unor costume pe care lumea le cunostea deja - spre diferenta de costumele - destul de complexe, de altfel, ale celor din CS. Oricum, imi aduc aminte ca aveam asta vara o discutie cu Alexander despre scenete serioase de cosplay si eu imi exprimam parerea ca nu se prea poate face asa ceva, ca tot cele mai bune vor fi funny. Cei din Visual Madness si cei din Zettai Asayra au demonstrat ca se poate. Scuze, Alexander, iti dau dreptate...

In concluzie, mi s-a parut jurizarea foarte buna, nu am nimic de comentat. Ma bucur insa ca cosplay-ul romanesc a crescut asa de mult de acum 4 ani de la Nijikon, cand eram eu o amarata de Matsumoto si inca cineva ceva semi-cosplay dupa un personaj din Naruto... in 4 ani s-a ajuns in sfarsit la niste costume si scenete de buna calitate. Sunt mandra si sper sa se creasca si mai mult... Stafeta a fost ridicata, sa vedem daca se va ridica lumea si la anu la aceasta inaltime.


PS. Multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Oct 27 2010, 10:37 AM
Post #89


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Fain comment, eyeobs. Aproape socant de pertinent dupa 4 pagini de semi-trolling :D

Io as zice ca pur si simplu ne-am maturizat, si ca organizatori si ca vizitatori. Mi-a placut mult postul lui nezumichan, pentru ca mi-a adus aminte cum m-am simtit primul an la nijikon - socat de cat de relaxata si friendly poate sa fie atmosfera. In ultima instanta pentru nezumichani facem festivalul, si din punctul asta de vedere a fost un succes.

Dar intr-adevar, de la asta la a face nijikon-ul un succes comercial e un drum destul de lung. Maturi fiind nu mai putem conta pe crestere dramatica a numarului de vizitatori (Otaku se poate astepta inca la asta 1-2 ani, pana ajunge la acelasi nivel). De restrangere nu cred ca e cazul sa vorbim - nici ca timp nici ca spatiu. Probabil ca vom renunta la cele cateva mici "luxuri" pe care ni le-am permis anul asta (Sala mica, investitii etc), dar astea nu fac cine stie ce diferenta.

Potentialul nefolosit pe care il vad eu este in buzunarele vizitatorilor. Au fost deja 2 comment-uri despre cum oamenii s-au intors cu bani acasa. In 3000+ vizitatori sunt destui care au job, si care daca vad ceva chiar fain cumpara - respective nu au un buget fix.

Problema este sa ajungem in buzunarele respective, pentru ca categoria asta de vizitatori (in care ma includ) are si pretentii si discernamant mai mare. Din ce a fost la vanzare anul asta incearca sa ignori shounen-urile si shoujou-urile, si cu ce ramai? Cu plushi-uri si cateva manga seinen si jousei. Prea putin ca sa ma convinga sa cheltuiesc 100+lei. Au fost bineinteles si maruntzisuri tentante (o manga ecchi, sau un plushie simpatic) - dar le-as fi considerat numai la pret de maruntzis.

Problema e ca asta va cere efort real, respective marfa care sa fie si de calitate, si diversa, si flexibila ca pret. (criterii de care standul mangashop s-a apropiat cel mai mult, btw).


Pe de alta parte exista approach-ul festival japonez, gen Dimitrie Cantemir, care nu e destinat sa descuie buzunare mari, ci sa faca sa curga maruntzis constant din toate buzunarele. Retrospectiv am fi avut spatiu si timp sa punem 1-2 mese cu concursuri, si n-ar fi stricat de loc la buget. Dar ar trebui facut cu mai mult suport de la "management", in particular cu o categorie de voluntari special pentru asta.


Maturitatea are si avantaje. Anul viitor ne vom stresa mai putin pe cararile batute, si vom avea mai mult timp sa ne distram cu oportunitati noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 27 2010, 12:31 PM
Post #90


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



lol eu enervant !? >.< ma rog... nu mai adaug nimic pentru ca in final interesul meu vis-a-vis de evenimente se rezuma la comunity/friends discutii & bonding... si asta din pacate are de suferit dupa cum se poate observa prin numarul de membri efectivi care mai sunt pe forumurile de la noi...
... in rest spor la organizari viitoare si sper ca totul sa nu dispara subit in criza economica care a cuprins mapamonul :P

PS: Sakura iti dau pm cu id-ul meu de mess pentru info-ul de care am nevoie :P be good to me and reply pls :D
PS edit : mda deci nu merge sa-ti dau pm pt ca esti new registred, anyway id-ul meu e sidonix_antix, add me pls and we talk :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Oct 27 2010, 01:17 PM
Post #91


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"dupa cativa ani de prezenta ca participant "comercial" trebuie sa recunosc ca avem o piata care stagneaza/regreseaza."

Ar fi interesant de vazut o statistica a numarului de vizitatorilor la ultimile Nijikonuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 27 2010, 01:58 PM
Post #92


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



QUOTE(hanna_ichi_me @ Oct 26 2010, 08:20 PM)
wow, tell me something i already know, Captain Obvious! S-a mai inventat o data roata ? (Regulamentul e postat de o buna bucata de timp pe site.)


Poate Usagy este "captain Obvious" dar tu clar NU esti. Usagy a scos in evidenta faptul ca nota acordata de tine avea o pondera mare, nu pentru ca nu stiai asta, ci pentru ca te-ai comportat de parca nu erai constienta de acest lucru sau de parca nu iti pasat de responsabilitatea pe care o aveai. Dar poate vorbesc de notiuni straine tie.

QUOTE
Si sincer, termenul 'oftica' mi se pare cocalaresc, limitat si banal. Nu puteai sa folosesti si tu altceva?

Daca tie cuvantul "oftica" ti se pare asa, atunci te regasesti in descrierea termenului "cocalaresc" pentru ca limitata si banala a fost "evolutia" ta pe scena.

Imi cer scuze pentru ca am avut asteptari mari de la tine cand ai fost prezentata ca membra a juriului. Mare a fost dezamagirea cand am vazut cum te-ai descurcat. Tot comportamentul tau tipa "vreau sa ma remarc". Pacat ca este mult mai mult loc de imbunatatire. Sincer nu ma astept sa o observ la tine asa ceva vazand ce raspunsuri la replica esti in stare sa incropesti.

QUOTE
Critica fara argumente viabile si fara un scop constructiv este egala cu zero. Asa ca aloca-ti cat de mult spatiu virtual consideri necesar pentru a continua sa critici in acest mod golit de continut, daca nu ai gasit inca un alt subiect catre care sa iti arunci sagetile de  nemultumiri si frustrari interioare.


Intrebare stupida, aici vorbesti despre persoana ta ? Ciudat cum aceasta fraza descrie perfect modul in care ai facut tu notarea. Calificative goale si fara sens. Ca si cum ai fi dat note de zero care nu aveau nici o calitate "pedagogica". Rolul tau pe scena aceea a fost al unui somplu comic. Ce zic eu aici, un comic m-ar fi facut sa rad. Ai fost de fapt un clovn care s-a facut de ras. Daca asta ai dorit de la bun inceput, ti-a iesit cu brio.

QUOTE
Am luat o palma peste ochi caci inca nu m-am invatat minte ca astfel de discutii forumistice nu duc nicaieri, asa ca am sa ma opresc aici.

I rest my case.
*



Imi pare rau ca nu ai luat mai multe dupa ce ai revazut comportamentul tau din timpul jurizarii. Si daca al tau caz se bazeaza doar pe jigniri si devieri de la problema origiala, atunci te ascunzi in spatele unei perdele de fum.

Sunt curios cum de nu raspunzi la "criticile" expuse pana acum si te-ai luat de un singur membru.

Daca ai revenit din tenebrele arhivelor acestui forum doar ca sa te faci de ras, te-as ruga foarte frumos sa te intorci acolo pana inveti fie sa accepti critici si sa raspunzi "cordial" la ele, fie pana inveti sa iti faci treaba pentru care ai fost selectata sa o faci.

Dar poate eu gresesc, si treaba ta a fost aceea de a rade, de concurenti.


PS. Si eu ma bucur ca te-am vazut Sid ^_^. Pacat ca nu am si reusit sa te salut. Dar oricand exista data viitoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Oct 27 2010, 02:06 PM
Post #93


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



yey insfarsit ceva timp sa compun un feedback cat de cat coerent.
trebuie sa recunosc ca daca ma intreba cineva duminica seara ce parere am despre nijikon raspunsul ar fi fost sec si extrem de nefavorabil "imi bag picioarele la anu gasesc altceva de facut"

acum la 3 zile distanta recunosc am imbatranit si ca sa citez de mai sus
QUOTE
interesul meu vis-a-vis de evenimente se rezuma la comunity/friends discutii & bonding

avand in vedere acest fapt nici o cantitate de manga, postere, maimutoi de plus , bijuterii ... nu ma va satisface, deci eu ca simplu vizitator am fost redus la ... privit amv, privit cosplay incercat sa imi fac loc din coate sa ajung la gamming (karaoke nu consum) asa ca ma voi referi explusiv la aceste domenii

in primul rand nu comentez jurizarea nu este usor sa fi in juriu asta e clar iar daca la proba de craftsmanship sa zis ca sa tinut cont de costum cum a fost croit and stuff ii cred, nu o cred pe shinju pe cuvant cum ca adelina ar trai din facut haine ..cmon sa nu exageram :lol: dar pot depune marturie ca am vazut-o stand 2 zile intregi in frig la targuri de profil cu propria marfa la vanzare, ceea ce a deranjat din punctul meu de vedere la juriu a fost prezenta scenica, pareau plictisiti si deja hotarati (cea ce e de inteles avand in vedere lunga sesiune de jurizare fara public), asta si prestatia de nota 2 a prezentatorilor a dus la un spectacol dezagreabil in prima zi
ziua doi cosplay-ul a mers mult mai bine, sa ras sa glumit.. deci publicul nijikon este un devorator de comedie nu de arta si craftsmanship, dar marea pata neagra a fost aplicarea regulamentului ... am fost dezamagit de evolutia lucrurilor cu efectele olfactive si de lumini, daca nu sunt permise (tocmia pt a egaliza sansele) dece sunt unii mai cu mot si le fac.
sugestii aicea.. renuntati la craftsmanship ... eu unu imi pasa prea putin de cat a cusut x sau y la costum, sau cati bani la costat. important cred ca ar trebui sa fie asemanarea cu personajul cat de credibil este interpretat are parul brunet si personajul e blond..depunctare, are adidasi si nu pantofi de sticla...depunctare... se vantura aiurea pe scena cu o pancarda cu yaoi in brate ...depunctare :P (asta cu exceptia cazului cand personajul chiar provine dintr-un yaoi), are costum cumparat din mall pe culorile potrivite... depunctare (macar sa comande ceva serios de pe ebay)
a doua sugestie la cosplay .. totul e un spectacol, jos amatorismul.. ar trebui luata in considerare aducerea unui scenarist (sunt destui oameni cu imaginatie prin comunitate sa o faca) astfel se evita glumele rasuflate ale juriului/prezentatorilor, momentele de tacere penibile si aparitiile cateodata inoportune de pedobears in momente cand pot strica impresia generala asupra scenetei unei trupe.

asa trecand la gaming aglomeratie mare .. noroc ca am incercat DDR inainte (deh e bune si pilele astea la ceva) altfel no chance in hell , solutia e simpla more room for gamming
si tot la capitolul gaming ar trebui luat exmplu de la mtg si organizate concursuri multe si scurte cu premii onorifice, initiativa celor de la cantemir este un exemplu bun, (si ca sa fiu nemultumit pana la capat..redgoblin suks :lol: atatea chestii faine acolo si au in magazin editii desfacute, dece nu sa putut juca nimica la nijikon... cuz they suck) a fost de departe cel mai nashpa stand :P

marele punct pozitiv la editia asta este amv (defapt tot ce tine de proiectie sonorizare si organizare) care a fost best ever ...so far :D GG guys
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Oct 27 2010, 05:09 PM
Post #94


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



QUOTE(Animal @ Oct 27 2010, 01:17 PM)
"dupa cativa ani de prezenta ca participant "comercial" trebuie sa recunosc ca avem o piata care stagneaza/regreseaza."

Ar fi interesant de vazut o statistica a numarului de vizitatorilor la ultimile Nijikonuri.
*

09 _ _ 10
08 /
exista statistica si nu e buna :) este cam asa / . De 2 ani incoa nu a fost depasit pragul de 3500. ( daca gresesc .. rog a fi corectat ).
Iar in 2010 daca nu ma insel am iesit cu FOARTE putin peste, daca nu egal cu anul trecut.

QUOTE(EXODIA @ Oct 27 2010, 01:58 PM)
Poate Usagy este "captain Obvious" dar tu clar NU esti. Usagy a scos in evidenta faptul ca nota acordata de tine avea o pondera mare, nu pentru ca nu stiai asta, ci pentru ca te-ai comportat de parca nu erai constienta de acest lucru sau de parca nu iti pasat de responsabilitatea pe care o aveai. Dar poate vorbesc de notiuni straine tie.
Daca tie cuvantul "oftica" ti se pare asa, atunci te regasesti in descrierea termenului "cocalaresc" pentru ca limitata si banala a fost "evolutia" ta pe scena.

Imi cer scuze pentru ca am avut asteptari mari de la tine cand ai fost prezentata ca membra a juriului. Mare a fost dezamagirea cand am vazut cum te-ai descurcat. Tot comportamentul tau tipa "vreau sa ma remarc". Pacat ca este mult mai mult loc de imbunatatire. Sincer nu ma astept sa o observ la tine asa ceva vazand ce raspunsuri la replica esti in stare sa incropesti.
Intrebare stupida, aici vorbesti despre persoana ta ? Ciudat cum aceasta fraza descrie perfect modul in care ai facut tu notarea. Calificative goale si fara sens. Ca si cum ai fi dat note de zero care nu aveau nici o calitate "pedagogica". Rolul tau pe scena aceea a fost al unui somplu comic. Ce zic eu aici, un comic m-ar fi facut sa rad. Ai fost de fapt un clovn care s-a facut de ras. Daca asta ai dorit de la bun inceput, ti-a iesit cu brio.
Imi pare rau ca nu ai luat mai multe dupa ce ai revazut comportamentul tau din timpul jurizarii. Si daca al tau caz se bazeaza doar pe jigniri si devieri de la problema origiala, atunci te ascunzi in spatele unei perdele de fum.

Sunt curios cum de nu raspunzi la "criticile" expuse pana acum si te-ai luat de un singur membru.

Daca ai revenit din tenebrele arhivelor acestui forum doar ca sa te faci de ras, te-as ruga foarte frumos sa te intorci acolo pana inveti fie sa accepti critici si sa raspunzi "cordial" la ele, fie pana inveti sa iti faci treaba pentru care ai fost selectata sa o faci.

Dar poate eu gresesc, si treaba ta a fost aceea de a rade, de concurenti.
PS. Si eu ma bucur ca te-am vazut Sid ^_^. Pacat ca nu am si reusit sa te salut. Dar oricand exista data viitoare.
*



Eu nu inteleg o chestie in tot haosu asta creat de toti ...
Ce treaba aveti voi cu juriu ?
Au fost alesi niste oameni. Din punctul meu de vedere doar doi au fost ok (aici vb de Adelina si Madalin ) care se descurca la fac, restu erau de umplutura (adica Lumpy si BATMAN ) din varii motive.
Sunt in juriu, dau note si trebuie respectati pentru asta. Ca dau 3 . 5 . 9,2 sau alte note e treaba lor si decizia lor.
Daca as fi in juriu, cu toate ca nu ma tenteaza as da note dupa gustul meu nu dupa al vostru iar la comeneturile voastre as zice doar : " Asa .. si .. go suck on a candy ".

Si o sa zic si eu ( o singura data ) la Cosplay nu a fost nimeni favorizat.
Stim de problema cu "fun" care de fapt era de la lumanarile cu tamaie si stim si de faza cu "lumina" unde vom afla cine a calcat peste organizatori si data viitoare nu va mai pupa event.
Also stim de probleme cu prezentarea si de asemenea vor fi remediate.
DAR A SE LUA AMINTE
Noi vom rezolva probleme aparute anul acesta DAR probabil si mai mutl ca sigur vor aparea altele si veti incepe iar sa plangeti ca niste copii razgaiati.

Regulile au fost puse cu un scop si vom face tot posibilul sa le respectam.

@ bogdan : zona de gaming nu va fi mai mare :) Deja a fost extinsa la extrem.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Oct 27 2010, 05:44 PM
Post #95


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"exista statistica si nu e buna smile.gif este cam asa / . De 2 ani incoa nu a fost depasit pragul de 3500. ( daca gresesc .. rog a fi corectat ).
Iar in 2010 daca nu ma insel am iesit cu FOARTE putin peste, daca nu egal cu anul trecut. "

Not sure if this is trolling....

De 2 ani nu a depasit 3500 dar in 2010 daca nu te inseli au fost un numar egal de vizitatori cu cel din 2009...say what? :D


Era mai simplu 2008-3300 , 2009-3000, 2010-3501. Adica nu mi se pare greu sa imparti "x" suma de bani totala la cei 10 lei care reprezinta taxa si sa afli cati vizitatori au fost. Era frumos de comparat si pretul taxei raportat la vizitatori sa vedem daca a avut vreun efect.

In orice caz 3500...opinia mea este ca pare un numar mic. Eu consider ca nu aveti o idee concreta asupra ce vrea sa fie Nijikon. Nu vreau sa ziceti ca va dau lectii (sau sa devin ala care se da curajos dupa razboi) sau ma bag in chestii care nu ma privesc asa ca doar o sa fa sfatuiesc in cazul in care vreti sa faceti ceva profesional sa va hotarati care este tinta Nijikonului, sa faceti o strategie in acest sens si sa priviti obiectiv rezultatele si sa re-evaluati tinta/strategia pt urmatorul an/kon.

Good luck la urmatorul Kon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 27 2010, 05:50 PM
Post #96


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



QUOTE(LordMethos @ Oct 27 2010, 05:09 PM)
Ce treaba aveti voi cu juriu ?
Sunt in juriu, dau note si trebuie respectati pentru asta. Ca dau 3 . 5 . 9,2 sau alte note e treaba lor si decizia lor.
*



Methos ai si tu dreptate :), insa o chestie nu este corecta. Problema principala care a fost prezentata pana acum este aceea ca juriul nu a motivat notele. Si in special Adelina de la care se astepta o evolutie foarte buna.
Este si treaba noastra, a publicului, sa stim pe ce baze s-au dat notele respective, altfel putem foarte usor sa acuzam de favoritism. Daca e sa comentez ceva la adresa lui Madalin ar fi doar faptul ca s-a lasat influentat de public, ar fi trebuit sa dea notele pe care le considera bune cu justificarile de rigoare.

Sunt de acord cu faptul ca haosul acesta aduce o imagine mult prea nefavorabila intregului eveniment, insa nu se poate ca o membra a juriului sa raspunda unor critici atat de brutal, in loc sa incerce sa incerce sa explice elementele ascunse multimii.

Si cat despre incalcarea regulilor din partea cosplayer-ilor, aceia care le-au incalcat trebuiau descalificati atunci, nu la urmatoarele editii. Dar cum ai zis si tu, mereu vor aparea alte probleme. Deh sunteti toti oameni si nu puteti acoperi orice posibila problema, si nu cred ca va poate invinui cineva pt asta.

Din pacate mereu va fi cineva care se va plange de ceva, pentru ca oamenii sunt in general carcotasi. Succes la editia viitoare ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Oct 27 2010, 05:57 PM
Post #97


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



QUOTE(Animal @ Oct 27 2010, 05:44 PM)
"exista statistica si nu e buna smile.gif este cam asa / . De 2 ani incoa nu a fost depasit pragul de 3500. ( daca gresesc .. rog a fi corectat ).
Iar in 2010 daca nu ma insel am iesit cu FOARTE putin peste, daca nu egal cu anul trecut. "

Not sure if this is trolling....

De 2 ani nu a depasit 3500 dar in 2010 daca nu te inseli au fost un numar egal de vizitatori cu cel din 2009...say what? :D
Era mai simplu 2008-3300 , 2009-3000, 2010-3501. Adica nu mi se pare greu sa imparti "x" suma de bani totala la cei 10 lei care reprezinta taxa si sa afli cati vizitatori au fost. Era frumos de comparat si pretul taxei raportat la vizitatori sa vedem daca a avut vreun efect.

In orice caz 3500...opinia mea este ca pare un numar mic. Eu consider ca nu aveti o idee concreta asupra ce vrea sa fie Nijikon. Nu vreau sa ziceti ca va dau lectii (sau sa devin ala care se da curajos dupa razboi) sau ma bag in chestii care nu ma privesc asa ca doar o sa fa sfatuiesc in cazul in care vreti sa faceti ceva profesional sa va hotarati care este tinta Nijikonului, sa faceti o strategie in acest sens si sa priviti obiectiv rezultatele si sa re-evaluati tinta/strategia pt urmatorul an/kon.

Good luck la urmatorul Kon.
*



A fost more or less trolling. ( am zis vag cum a fost )
Ideea principala pentru care nu as pune statistici pe forum ( desi nu depinde de mine ci de dan ) este simpla.
Daca zic ca au venit 3500 de oameni .. romanu retard o sa faca urmatoru lucru 3500 x 10 si o sa zica .. FRATE .. pai astia scot la bani de rup. DAR aici romanul retardel nu ia in calcul toate cheltuilile de rigoare.
With this i kinda rest my case.
Daca vrei sa discutam de chestii de genu asta o putem face in privat pe ymsgr.


@Exodia : Adelina e prima data cand este in juriu si a facut cum a stiut ea mai bine. Ca riposteaza la asalturile voastre ( cu toate ca eu unu le-as ignora /evil ) este modul ei a fi i guess.
Acum va rog sa traiti cu ideea ca .. data viitoare o sa fie mai bine :D n_n
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Oct 27 2010, 06:17 PM
Post #98


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"Daca zic ca au venit 3500 de oameni .. romanu retard o sa faca urmatoru lucru 3500 x 10 si o sa zica .. FRATE .. pai astia scot la bani de rup. DAR aici romanul retardel nu ia in calcul toate cheltuilile de rigoare.
With this i kinda rest my case.
Daca vrei sa discutam de chestii de genu asta o putem face in privat pe ymsgr."


Hahahah. In nici un caz nu am intrebat cati vizitatori au fost ca sa aflu cati bani "ati scos" din Niji. Imi dau seama ca exista costuri de organizare (poate chiar mai mari decat ce scoateti din taxa) si in nici un caz nu vroiam sa deschid un subiect de genul : "Astia fac manevre cu niji". Vroiam doar sa va ajut sa priviti lucurile din alt unghi.


Daca aveti nevoie de ajutor cu organizarea sau poate doar de o alta opinie putem oricand sa deschidem o conversatie in ymsgr (chiar daca in ultimul timp am folosit mai mult googletalk :D ). Ca sa subliniez ce am vrut sa zic : nu tin neaparat sa aflu statistici de la Niji si nici sa fiu un carcotas pe marginea evenimentului ci doar daca simtiti ca aveti nevoie de cineva care intelge cu ce se mananca marketing/management si e si connaisseur de anime-uri puteti sa vorbiti si cu mine.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Oct 27 2010, 06:20 PM
Post #99


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



ty de oferta :) will be taken into consideration
ca side note : nu ma refeream la tine ca "roman retard" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Oct 27 2010, 08:18 PM
Post #100


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Cu sectiunea de gaming si spatiul pentru ea... in primul rand se pot scoate ddr-urile de acolo. Din ce-am vazut in video-uri de la unguri aveau o sala separata, iar noi aveam o aripa jumate goala.

In al doilea rand... gaming-ul ar fi un loc, sau mai degraba o directie in care se poate mari conventia. E zona cu cel mai mare succes, si banui ca si cu cea mai mare crestere (corectati-ma daca gresesc), si asta in conditiile in care nu s-a facut _deloc_ publicitate la Nijikon ca si o conventie de gaming. Asta e un gol mare la noi, pe care Gathering-ul de acum cateva luni n-a reusit sa-l umple dar pe care Nijikon-ul ar fi intr-o pozitie f. buna sa incerce.

Red Goblin-ul n-a facut zona de "board-games" pentru ca au fost cam dezamagiti de Gathering. Comercial n-au facut nici ei mai nimic la niji, dar ar fi dispusi ca data viitoare sa investeasca un pic de efort in asta. (data viitoare putand fi si Otaku btw).

Cu o zona de board games, scos ddr-urile si mai aerisit un pic jocurile mai putem umple lejer o aripa - practic se poate face jumatate de conventie pe gaming. Inclusiv pe afis. Daca chiar facem asa ceva... up to The Boss. Io nu's sigur ce parere am despre asta.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

9 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 08:07 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |