Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

9 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> nijikon 2010


Deus
post Oct 26 2010, 09:30 AM
Post #61


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



QUOTE(nezumichan @ Oct 26 2010, 08:56 AM)
>implying that I think it's stupid to create a new account on a site where I don't intend to stay just to post some pics nobody would probably be interested in
*


>implying that you are implying 80% of the users are stupid.
QUOTE(nezumichan @ Oct 26 2010, 08:56 AM)
>implying that there were a lot more nice people than there were trolls, so I didn't count them. Cantitate neglijabila, nu afecteaza cu nimic rezultatul.
*


>implying that you are implying trolls don't look like nice people?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post Oct 26 2010, 09:42 AM
Post #62


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Daca nu suporti critica atunci nu te expune criticii.

Daca lumea ar fi vazut cum ai jurizat tu costumele inainte de reprezentatia scenica si-ar fi facut o parere pertinenta. In caz ca te oftici ca te-am criticat mai dur sa iti spun ceva ce poate nu stiai pana acum: notele tale au avut ponderea cea mai mare la proba de craft, si ai fost considerata a fi mai experta decat ceilalti din juriu.

Atat am de spus.
Oyasumi!



ps: Tessa, nu am fost concurenta. Nu vad insa ce relevanta are.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deus
post Oct 26 2010, 09:50 AM
Post #63


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



QUOTE(usagy @ Oct 26 2010, 09:42 AM)
Atat am de spus.
Oyasumi!
*



>implying that is night time.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 26 2010, 09:51 AM
Post #64


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



*rolls eyes* Deus, stop spamming, this is neither 4chan nor reddit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bizzara
post Oct 26 2010, 10:54 AM
Post #65


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 26-October 10
Member No.: 10.141
Points: 4
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 25 2010, 11:18 AM)
Oricum, what was with Misa and those knifes? XD
*




Buna! Scuze ca ma bag asa de tarziu, vroiam doar sa adaug si eu ceva. Misa apare cu bratarile respective doar pe coperta volumului 4 manga
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deus
post Oct 26 2010, 11:06 AM
Post #66


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



You made an account just to say that, no?
In yo' face mezunichan !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tan
post Oct 26 2010, 12:10 PM
Post #67


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 15-February 08
Member No.: 6.170
Points: 92
Gender:



QUOTE(Deus @ Oct 26 2010, 08:15 AM)
>implying that you had money to buy a lot.


din bugetul pt nijikon eu m-am intors acasa cu 300RON, deci bani am avut, doar ca nu mi-a sarit nimic in ochi sa cumpar...


QUOTE(Deus @ Oct 26 2010, 08:15 AM)
>implying that Nijikon is a games convention.


nu e games convention, dar ajuta!

QUOTE(Deus @ Oct 26 2010, 08:15 AM)
>implying that the voting was made after favorite genders, not after sync,flow,effects, etc.


Sa stii ca nu mi-a placut clasamentul... singurele care aveau ceva legatura muzica-imagini au fost : democratie + cel yaoi... restul doar erau imagini care se modificau pe ritmul muzicii, fara sa aibea vreao legatura... (ma rog, parca si #2 avea un pic de legatura, dar vag)

QUOTE(Deus @ Oct 26 2010, 08:15 AM)
>implying that you didin't vote randomly.
Also, mai trebuia sa adaugi si niste epsilon, just to make things clear.


voturile au parut foarte random, de aia s-a si strigat prin sala, 8.99, radical din 54, pi patrat

QUOTE(Deus @ Oct 26 2010, 08:15 AM)
>implying that you don't like trolling and flame wars.


de acord cu deus aici o.O, who doesn't like trolling and flame wars?

QUOTE(Deus @ Oct 26 2010, 08:15 AM)
>implying that you can't register an account.


lol si eu m-am mirat aici o.O, like WTF? fa cont pui pozele si gata, sunt sigur ca 1 entry in baza de date nu o sa ii omoare pe cei de la project sakura...

QUOTE(Deus @ Oct 26 2010, 08:15 AM)
>implying that you didint meet the trolls.


I did, and they were nice people ^_^


Oricum nijikon-ul asta a fost destul de misto :P (well a fost si primul la care am participat, dar mi-a placut oricum). Sper doar ca data viitoate sa gasiti alt coltisor in care sa ii aruncati pe aia de la J/K-pop/rock ca acum doar au stresat comunitatile >.>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 26 2010, 12:24 PM
Post #68


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Hello tuturor.

Sa arunc si eu cei 2 centi privind conventia de anul acesta.

Mi-a placut multimea de anul acesta. Mereu ma bucur sa vad lume multa la acest eveniment, pentru ca, fara ei nu ar exista nimic.
"Premiul" Animax de anul acesta a fost interesant. Ce tare ar fi sa semnezi acte oficiale cu pixul ala :D.

Cosplay-ul a fost interesant si anul acesta. Personaje noi, personaje mai cunoscute, participantii au facut ce au stiut ma bine. Insa juriul a fost foarte comic:
-Studentul la actorie a fost mai flexibil, si mai comic (lucru care a placut anul acesta).
-Lumpy a fost "special" aplaudand toate costumele dar dand note interesante.
-Artelle a fost nostima dand note de 6.7, 6.4 (etc) As vrea si eu sa stiu formula folosita pentru ca sigur nu a fost o simpla medie aritmetica (a1+a2+...an)/n.
-Iar "arabul" a fost scurt si la obiect.

Coyotee, nu te supara pe mine, dar acela nu este nici pe departe un barem de notare. Este doar o culegere de linii de orientare. Un barem este mult mai analitic si mai detaliat. Pe baza acelui barem si eu, si orice "neavizat" putea sa dea note. Baremul trebuia sa contina criterii exacte : Culoarea costumului, lungimea lui, numarul de accesorii, gradul de identitate dintre costumul original si "imitatie", gradul de finisare, omogenitatea pieselor componente (am dat exemple aleatorii, cineva care judeca astfel de costume ar trebui sa stie ce sa puna in acel barem).

Daca baremul ar fi fost corect realizat atunci si notarea ar fi fost mult mai corect realizata. Plus ca in barem se atesta un juriu format din 3 membrii, iar pe scena au fost 4 (cei 3 initiali se simteau incompleti cumva?).

Si s-ar mai fi evitat probleme, daca pe langa acele note aruncate pe scena, s-ar fi alaturat si anumite critici. "Ti-am dat 6 pentru ca al tau costum are probleme aici si aici", "Prezenta ta scenica nu este comforma cu comportamentul aratat de personaj" sau orice altceva care ar fi lamurit atat concurentul cat si publicul. Nu doar simple afirmatii ca "mi-a placut energia ta" sau "ai fost prea apatica". Jurizarea nu se realizeaza pentru juriu, ci pentru participant si public. Daca veniti cu afirmatii de genul "nu comentati pentru ca nu stiti" atunci iluminati-ne inainte sa avem sansa de a comenta.

Prezentatorii au fost cam, nici nu stiu ce cuvant sa folosesc pentu ei. Neimplicati? Neinteresati? Ideea este ca nu si-au pus sufletul in ceea ce au facut si asta s-a vazut. Au invitat participantii pe scena doar ca sa scape de ei, au judecat costumele cand nu era treaba lor sa o faca.

Propun ca data viitoare sa fie un singur prezentator, care sa cunoasca atat personajele interpretate cat si seriile manga-anime din care fac parte. FF VIII in loc de FF XIII, Zero in loc de Zoro etc.

Scenetele au fost interesante, si dupa umila mea parere au parut repetate indelung. Imi pare rau insa pentru participantii de pe locul tert. Macar o diploma de onoare, sau o ciocolata trebuiau sa primeasca. Sa ajungi pe locul 3 si sa te intorci cu mana goala este un sentiment destul de neplacut.

Am asistat si la sesiunea de "stand-up comedy". Mi-a placut Andrei. Am ras la glumele lui, iar spontanietatea lui a facut lucrurile si mai interesante. Insa al doilea participant m-a lasat cu un gust amar. Imi pare rau pentru ca inceputul programului a fost promitator, dar finalul a fost delasator. Bafta multa data viitoare :)


Una peste alta, festivalul a fost frumos, si astept cu nerabdare editia urmatoare.

Ja
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Oct 26 2010, 12:48 PM
Post #69


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



artelle ?:)
u made me lol so much =)))
not to mention .. madalin .. "student" n_n
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Oct 26 2010, 12:52 PM
Post #70


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



QUOTE(Bizzara @ Oct 26 2010, 10:54 AM)
Buna! Scuze ca ma bag asa de tarziu, vroiam doar sa adaug si eu ceva. Misa apare cu bratarile respective doar pe coperta volumului 4 manga
*


Whoa, ai dreptate! Si noi care ne luam de saraca fata ca a inventat lamele alea...
(IMG:http://www.coverbrowser.com/image/bestselling-comics-2007/183-1.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Oct 26 2010, 03:31 PM
Post #71


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Cu ce sa incep?

Nu prea am multe de zis, decat ca [,] concursul de cosplay de sambata mi-a lasat un gust de agurida. Deci... care a fost faza cu notarea & such?
Juriul mi s-a parut o caricatura, se cunoaste ca erau unprofessional, unfunny AND unentertaining, desi se straduiau. ("mi-a placut costumul. Nota 6"). Asta as spune si despre cei doi mandri prezentatori. Cand apari pe o scena, incerci sa te IMPUI si sa destinzi publicul, incerci sa captezi atentia, nu sa te chinui sa descifrezi un amarat de text si sa faci glume rasuflate.

But hey, who am I to judge. It's just my humble opinion.

Pro: am stat mai "izolata" de lume, si am vazut cam tot ce misca in sala de proiectii si m-am ales cu plushie Mokona (black version).

Felicitari pentru echipa care a castigat concursul de cosplay de duminica, imi scapa numele, but congrats. I loved it :)

Si o sa mai vin si la anul. Uite-asa!

Ah, apropo: cine dracu i-a adus pe tinerii aia care urlau din toti plamanii "Multumim NIJIKON" in conditia in care in sala mai erau decat vreo 5 persoane? Nu numai ca erau MEGA AFONI, dar erau si penibili.

Also, mi se pare mie, sau AMV makerii romani sunt din ce in ce mai buni? Ma refer la AMV-urile finaliste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

valexa
post Oct 26 2010, 06:53 PM
Post #72


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 8-July 06
Member No.: 2.731
Points: 71
Gender:



In mare, fest-ul mi s-a parut mult mai bun.

Costumele au fost frumoase. Unele erau atat de frumoase incat am zis ca sunt cumparate (Trinity Blood, Paradise Kiss), dar cand m-am apropiat de ei am observat problemele din costume.
Cosplay-erii cei mai ok, din punctul meu de vedere, au fost cei din Trinity Blood si Misa (don't kill me Small).

In ceea ce priveste juriul: Madalin - ok, Adelina - funny cu 9.2, cel cu "super costum, iti dau 7" - not funny, cel care s-a suparat pt ca i s-a facut cruce si in consecinta a dat nota mica - aiurea ( cand vine vorba de religie sau politica cei ce aleg juriul ar trebui sa fie mai atenti la selectie ).

Eu am fost in sala mica cand a discutat juriul cu cosplay-erii despre costum si sunt de parere ca discutia asta trebuia totusi sa aiba loc in fata publicului...pentru ca pana la urma se analiza costumul si nu sceneta.

A...exact in momentul in care vroiam sa laud festivalul ca nu a mai avut nimic pervers in el, pe ditamai ecranul a aparut o scena de sex. Really now, chiar nu s-a uita nimeni pe documentare inainte?

And...that's all:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tan
post Oct 26 2010, 06:54 PM
Post #73


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 15-February 08
Member No.: 6.170
Points: 92
Gender:



oh, chiar, cine au fost aia =))? stiu ca iesisem din sala asteptam AMV Hell 5, si vine un prieten la mine si mi-a zis ca e o formatie pe scena...

intru in sala mare, si aud un cover nirvana - smells like teen spirit, nu ca ar fi fost prost, doar ca vocea era data MULT PREA TARE, iar instrumentele mult prea incet, dupa 10 secunde am plecat si am inceput sa cand fara sa vreau linkin park - numb care se auzea de la standul animePRIME

chiar il intrebasem pe reactive care se plimba pe acolo ce e cu astia si daca asta e AMV Hell, si doar mi-a zis ca AMV Hell e un multi-project AMV (thanks you captain obvious), dar nu a zis nimic de formatie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 26 2010, 07:14 PM
Post #74


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Pina acum am fost aratat cu degetul pt ca am comentat fara sa particip, si uite ca am venit si am avut "onoarea" sa particip la acest eveniment. Ghilimelele sunt potrivite din mai multe p.d.v. si anume :
*in primul rand am intalnit din veteranii comunitatii(kaoru,zeri,jory,kaeru,coyotee,ingerasu, vazut si un ruxi pe fuga care nici nu m-a bagat in seama cand am strigato >.<) si asta mi-a facut placere atat sa-i revad cat si sa schimb citeva cuvinte ca pe vremurile bune :) ( adaug multumiri lui zeri si ingerasu care au facut posibila sederea pe niste scaune moi in loja "VIP" pentru a ne putea bucura de fantasticul spectacol de cosplay :P )
*din alt punct de vedere nu a fost chiar atat de multa onoare referitor la consideratia mea fata de ce reprezinta sau ar trebui sa reprezinte Nijikon cu tot respectul pt oamenii care s-au straduit sa organizeze evenimentul , mie lasandu-mi o impresie totala de amatorism sau dezorganizare sau cum i-am zis si lui nenea Willy C "Nijikon de Criza". Sigur ca probabil nu o sa ajungem niciodata la nivelul T.A.F (Tokyo International Anime Fair) din moment ce totul se organizeaza pe baza de voluntareriat si pe simpla placere sau dorinta de a avea si noi ceva care insa nu tine loc de money pt a creste calitatea logistica si organizatorica a eventului. Pentru mine a fost un feel de festivavul Bachus unde lumea nu s-a inghesuit sa ia mici si vin ci cateva crampeie de amintiri mai mult sau mai putin colorate de printre putinele standuri incropite.
*Cosplay e un cuvant funny pt mine si cum zice si termenul m-am amuzat copios nefiind un geniu capabil sa apreciez frumusetea costumelor, m-am multumit sa apreciez stangaciile din toata durata showlui. Remarc prestatia tovarasului LUMPY care m-a facut sa rad cu lacrimi : " Da imi place costumul, AI nota 7 :lol: :lol: si fractiile domsoarei de linga el care probabil a facut Teorema lui Lagrange sa iasa media la final. All and all was hilarious and the rest no coment.
Tot vis-a-vis de cosplay am si o intrebare pt cineva care s-a ocupat de sonorizarea la intro themes de la Cosplay Society: Unde gasesc linkuri la song-uri pt ca sunau bine indiferent de lipsa de vlaga a fetelor :P
* ultimul coment ar fi legat de participanti care mi-au lasat o impresie confuza in multe din cazuri nepuntindu-mi imagina majoritatea din ei ca fiind iubitori ai fenomenului anime fiind suprins de ce cautau acolo pentru ca sincer as vrea sa ma insel si as dori multa din lumea prezenta acolo sa intre pe forumuri pentru a schimba impresii despre titluri si nu numai. De ceva vreme COMUNITATEA anime din Romania a intrat la apa sau chiar a disparut de pe majoritatea forumurilor de la noi si nu cred ca e doar o impresie falsa a mea, fiind un paradox pentru ca ma asteptam ca odata cu dezvoltatea accesului la internet si implicit informatie multa lume interesata de lumea anime sa dea o noua dimensiune comunitatii romanesti dar din pacate efectul este invers. Preferabil e sa fie un Nijikon zilnic pe forum decat unul pe an, dar ma rog timpurile s-au schimbat implicit cu tot ce tien de valori si prioritati.
In rest sa ne auzim de bine poate o sa ajung pe la editia a x-a cu speranta sa vad o schimbare in bine sau poate pur si simplu o sa vin cu vreun Junior :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 26 2010, 07:21 PM
Post #75


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Hai ca nu e nimeni obligat sa-si faca cont pe Project Sakura doar ca sa posteze niste poze. Si sincer nici nu stiu de ce a fost PS ales ca si "locatie" pentru poze cand A-C e mult mai popular.
Aici sunt pozele mele: http://www.4shared.com/file/G7XJMtVZ/Nijikon2010.html
Sunt doar cateva facute la inceput. Pe scena nu mi-am mai iesit bine, iar apoi am avut bucuria sa mi se si inchida aparatul de tot. So, very few pics from me :P .
cine vrea sa le posteze si pe PS e liber sa o faca. Nu am copyright pe ele XD.

QUOTE
Also, mi se pare mie, sau AMV makerii romani sunt din ce in ce mai buni? Ma refer la AMV-urile finaliste.

Momentan nu l-am vazut decat pe cel de pe locul intai si trebuie sa spun ca sunt dezamagita. Sincronizarea aceea e buna, dar textul aruncat pe acolo strica tot feeling-ul :( . O sa mai revin cu o parere dupa ce mai vad si altele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Oct 26 2010, 07:57 PM
Post #76


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



@Sidonix: Desi ai scris elaborat, am citit numai lucruri negative in tot ce ai scris :( si imi pare rau, ma steptam la o parere argumentata cu comparatii si sugestii.. adica am inceput sa citesc postul tau in speranta sa aud altceva decat inceputul unui mic flame war pe aci.
U know ar trebui sa dai si tu niste exemple ce a fost bun ce a fost rau, unde crezi ca ar putea sa fie intr-un fel unde in altul chestii de genul, de plans stim toti sa ne plangem ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

hanna_ichi_me
post Oct 26 2010, 08:20 PM
Post #77


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-October 05
Member No.: 1.893
Points: 78
Gender:



QUOTE
Daca nu suporti critica atunci nu te expune criticii.

Usagy, were you speaking to your inner self here?

QUOTE
In caz ca te oftici ca te-am criticat mai dur sa iti spun ceva ce poate nu stiai pana acum: notele tale au avut ponderea cea mai mare la proba de craft, si ai fostĀ  considerata a fi mai experta decat ceilalti din juriu.


wow, tell me something i already know, Captain Obvious! S-a mai inventat o data roata ? (Regulamentul e postat de o buna bucata de timp pe site.)

Si sincer, termenul 'oftica' mi se pare cocalaresc, limitat si banal. Nu puteai sa folosesti si tu altceva?

Imi cer scuze ca te-am supraapreciat si ca am indraznit sa cred ca poate in spatele postarilor tale acide se ascunde o nevoie de afirmare a creativitatii tale (ti-am observat blog-ul de la semnatura btw)....

Critica fara argumente viabile si fara un scop constructiv este egala cu zero. Asa ca aloca-ti cat de mult spatiu virtual consideri necesar pentru a continua sa critici in acest mod golit de continut, daca nu ai gasit inca un alt subiect catre care sa iti arunci sagetile de nemultumiri si frustrari interioare. Iar la un studiu mai atent al forum-ului observ ca au mai fost si altii pe care i-ai ochit in trecut .....

Am luat o palma peste ochi caci inca nu m-am invatat minte ca astfel de discutii forumistice nu duc nicaieri, asa ca am sa ma opresc aici.

I rest my case.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 26 2010, 08:40 PM
Post #78


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Cred totusi ca ar fi mai bine ca in anii care urmeaza juriul sa detalieze nota si pentru publicul curios, nu doar pentru participant in parte :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 26 2010, 09:12 PM
Post #79


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...ok hai sa elaborez din my view of the things... si sa dau indicatii pretioase ca atare >.<
... din numeroasele live streaming-uri vazute de mine de pe la conventiile de toate genurile din afara si nu cred numai de mine nu exista termen de comparatie in toate capitolele, insa noi suntem in Romania si cum totul se rezuma la bani si ce reprezinta toata afacerea asta pentru cineva sau un grup de persoane asta este tot ce putem face acum. De ex in TAF se implica guvernatorul Tokyo-lui pt promotia festivalului, asta arata ce nivel de implicare exista acolo si faptul ca deja fenomenul anime a devenit un BUSINESS pur si simplu de mare amploare. La noi totul a inceput cu o mana de entuziasti care au dorit sa se implice in promovarea fenomenului animei. Insa tinind cont de unde a plecat si s-a dezvoltat comunitatea/impactul anime la noi odata cu inceputurile Anime clubului in 2002-2003, apoi Manga.ro cu Otacu si gasca lui, Masinistu cu Sakura si in final a iesit Nijikonul/otaku festul conzluzia fiind ca la noi este mai mult pasiune decat business si asta se vede din nivelul la care se desfasoara. Insa chiar daca la noi totul inca este facut in mare parte cu pasiune asta nu inseamna nu ca putem sa fim putin mai profesionisti si anume:
- intr-o mult mai buna delimitare si organizare/COSMETIZARE a locatiei desfasurarii incat standurile sa nu para niste mese puse adhoc ca tarabele in piata unde lumea nu are loc sa isi ia un patrunjel pentru ca se calca in picioare.
- localizarea evenimentelor mi s-a parut haotica chiar si cu harta aia jmechera in fata.
- eventurile desfasurate in cursul festivalului sa fie accentuate si bine "manageriate" in timpul desfasurarii lor.
- programul desi se vrea divers si poate asa si trebuie eu sunt pentru un nr mai putin de eventuri care sa permita o mai buna interactiune intre event in sine si vizitatori/spectatori.
- ceva ce consider ca ar avea un MARE impact mai mult decat majoritatea eventurilor si anume o mai multa importanta acordata screaningului/comentului de anime in sensul de a putea face un fel de adhoc thread dupa vizionarea unui film sau serii scurte de cateva oavuri care sa poate fi comentata in sala. Ar fi foarte interesant sa faci o mica conferinta dupa terminarea filmului in care spectatorii sa se exprime liber despre ceea ce s-a vazut. La fel si despre o sectiune manga gen cerc drawing cu posibilitate de slide concomitent care poate fi discutat/comentat concomitent de iubitorii de manga.
... da stiu LOCATIA este f greu de gasit si de modificat in functie de nevoi insa poate ar fi mai bine sa facem Nijikon la 2 ani si sa fie ceva reusit decat anual si mediocru. Ma rog nu sunt eu factorul de decizie si nici macar nu vreau sa impun nimanui nimic insa eu asa vad lucrurile si mi s-ar parea firesti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sakura.
post Oct 26 2010, 09:32 PM
Post #80


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 26-October 10
Member No.: 10.144
Points: 4
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 25 2010, 09:57 AM)
Sa-i dai lui Sasuke 6 si lui Serenity cu adidasi 7 mi s-a parut favoritism pe fata :P .
*



Nu vreau sa ma interpetati ci doar sa lamuresc un lucru,nu am avut adidasi ,ci niste balerini negri cu dungi albe pe ei.
Inainte sa ajung la Nijikon,cu o zi am avut un mic accident (ghinionul meu ) si n-am mai putut sa port ce trebuia initial(niste pantofi albi) din pacate nu am avut nimic la mine decat acei balerini,care ati zis voi ca semanau cu adidasi :)),dar a fost greseala mea,mai bine veneam desculta,dar inca ma resimteam.

A da sa nu uit sa iti raspund Sidonix,eu m-am ocupat de sonorizare,daca vrei sa gasesti intereseaza-te mai mult de theme ,eu am folosit youtube ca sa le gasesc ;).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

9 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 01:36 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |