Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Personajul preferat


Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #41


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Hmm...dsoara Fire....doua observatii....1.te rog sa reeditezi postarea initiala cind mai ai ceva de adaugat...nu face 2 postari.....te rog....2.eu inteleg ca se pot scrie manuscrise insa noi avem un topic numit aberatii unde divagam pe teme non anime.....in locul unde sunt topicuri cu un anumit specific te rog sa te inscrii in discutiile respective.....ok?...Sper ca nu te superi pt...interventie....bye...a...era sa uit ...nu baga forumistii in bezna gindirii....multii sunt newbies...in more ways than one...si nu o sa te inteleaga..... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #42


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



:) Se pare ca n-ai inteles mica mea aluzie la dragoste si sange...dar nu-i nimic.

Eu am inteles ce-ai vrut tu sa spui, dar am vrut as fac putin haz :D

Oricum urmeaza-i sfaturile lui Sidonix. Nu posta prea mult ca o sa se plictiseasca oameni citind si nu posta prea filozofic pt. ca nu vor intelege.

Iar faza cu homosexualitatea.....bag-o la Aberatii daca vrei...oricum iti garantez ca o sa ia cu cine vorbi.....stiu deja o persoana :arrow: Yuki :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #43


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Nataku zic eu ca e mai bine "descris" in serie, decat in film, chetia e ca in film nu precizeaza daca e tot sexless :D , dar e unul din personajele mele preferate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #44


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Fuma/Kamui din film e adorabil ... cel din serial este doar o umbra a celui din film relativ la caracter, putere, convingere , si cel mai important : scop .
Mi-a placut acea fraza " ... Nu conteaza daca esti dragon al pamantului sau al cerului ... " ; faptul ca era adevaratul aparator al Pamantului si ucidea tot ce insemna oameni ... prieteni sau dusmani ... omul avea un scop binedefinit si ce frumos i-a eliminat pe toti din calea lui...
Kamui/Kamui este demn de mila , patetic, fata de cel din serial ... la finalul serialului si-a gasit si el un scop pe cand in film , e un ratat minunat ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #45


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Imi place sfarsitul din film, ii da ceva Shakespearean lui Kamui, cand ramane cu capul lui Fuma in mana, si totodata o trasatura macabra ca din operele lui Poe; trasatura binelui, faptul ca il plange, si totodata sentimentul telului implinit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #46


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Da...cei drept faza aia e una sadica..plina de feeling. Adica il omori...si-i tii capul in brate si-l plangi...faz afrumoasa e ca inca mai cuge sange din el :twisted: . O aditudine ciudata...Bacoviana...pt. mine este cam cea mai dramatica scena dintr-un anime.

Bla....in serial mie Kamui mi-a palcut la inceput....dupa aia...nu mi-a mai plalcut deloc. Pt. mine Fuma din film este cel mai tare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #47


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



In film Fuma se comporta exact ca Kamui in serial... la inceput... nu are nevoie de nimeni... he's playing solo... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Fiindca trebuie sa aleg un personaj acela e Fuma: si pana sa devina Kamui, dar mai ales dupa...

Dar cred ca mi-au placut absolut toti, mai ales cu echilibrul dintre cei Seven Angels - nu toti sunt rai, gata sa distruga in stanga si-n dreapta si cei Seven Seals - cu Karen care lucra printr-un Red Light District si nu-si dorea sa traiasca sau cu Arashi care-si tradeaza prietenii pentru barbatul iubit... Stiu ca e foarte romantic, dar si foarte egoist...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #49


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Frost..nu-s de acord cu tine. Fuma din film e de 10x mai rau decat Kamui din serie...nu ca n-are nevoie de nimeni...n-are nevoie de toti. Kamui isi accepta prietenii, pe cand Fuma ii omoara..findca el este cel care detine puterea de a hotara asupra destinelor lor. Fuma isi ia rolul de Dragon of Earth extrem de serios, iar raceala de care da dovada este superba. Este f. hotarat, stie ce vrea si nu se va oprii pt. nimic sau pt. nimeni.

Elf Princess...echilibrul este mai mult un dezechilibru, mai ales la Angels. Asta in serie ma ofticat la maxim. In finalul seriei...Angels sunt cu vro doi oameni in minus si nu pe motiv de boala :D , moarte. Ei trebuiau sa reprezinte raul total, dar nu reprezinta nimic. Toti trag in alte directii, de aia au si pierdut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #50


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Ma refeream la un echilibru - desi nu stiu dc asta e exact cuvantul - intre grupul de SA si cel de SS.

Cat despre SA... Impresia mea n-a fost ca trebuiau sa reprezinte raul total... Pur si simplu, erau oamenii schimbarii, dar dupa distrugere omenirea avea sa renasca, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #51


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pai tu te referi la echilibru ca nr? Eu ma refer la dezechiulibru psihologic. La SA fiecare trage in directia lui, pe cand la SS numai Subaru ce trage intr-o directie ceva mai diferita decat a celorlalti si KAmui...care nu-si accepta destinul.
QUOTE
Cat despre SA... Impresia mea n-a fost ca trebuiau sa reprezinte raul total... Pur si simplu, erau oamenii schimbarii, dar dupa distrugere omenirea avea sa renasca, nu?


Mda..poate...dar trebuie sa reprezinte ura absoluta a Pamantulu pt. oameni, ironic El se foloseste de oameni pt. a extermina oamenii....interesanta idee. CU renasterea....pai in ce sa renasca? iin plante? :D Glumesc..drept sa-ti spun am cam uitat care-i faza...parca ei nu mureau, supravietuiau pt. a avea grija de buna oranduire a lucrurilor..numai stiu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #52


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



MA refeream ca Kamui nu vrea sa fie aliat cu nimeni... pana sa aleaga de partea cui o sa fie, iar Fuma vrea sa fie unicul dragon al pamantului... adica ii omoara pe cativa dragoni ai pamantului degeaba...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #53


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



In nici un caz nu ma refeream la un (dez)echilibru numeric... Dar imi dau seama ca-n ultimul post te-am bagat mai mult in ceata... E ideea ca-n ambele grupuri sunt buni si rai, si optimisti si pesimisti, etc... Da, un echilibru il gasesc in fiecare grup in parte (intre grupuri clar ca e un echilibru, altfel unii i-ar strivi pe ceilalti de la bun inceput si n-ar mai exista X ;) ).

Si nu cred ca cei SA trag in directii diferite... Poate Kusanagi si Kakyo... In rest, Fuma, Kanoe si fata cu Beast vor schimbarea, Yuuto (parca, blondul lui Kanoe) "goes with the flow", cel care fura sabia vrea ce vrea si Fuma si Seishiro avea ce avea cu Subaru, dar parca era si el pro schimbare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #54


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



M-ai bagat..m-ai scos :D . Gata..capice. Da..exista in ambele tabere pro si contra, dar la SA domina cei cu interese proprii si cei optimisti : Kusanaghi, Kakyo, Yuto si Seishiro fata de Fuma, Kanoe si hai sa zicem si Nataku..da asta nu prea stie ce vrea..e cam mecanic baiatul..daca putem sa-i spunem baiat..eu l-as trece la genul neutru :D Pe seishiro, ca si pe Subaru si Kamui ..nu-i prea intereseaza soarta lumii si doar scopul lor final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #55


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Spoilers!!! (bazate pe manga)

Nataku: nume adevarat Toujou Kazuki, sex feminin. Ca Dragon of Earth i se opune lui Aoki Seiichiro. Nataku reprezinta esecul oamenilor in a pacali moartea (Kazuki nu resuseste sa apuce o varsta prea inaintata - doar pragul copilariei - deoarece era bolnava. Bunicul si tatal ei lucrau intr-un laborator de cercetari si experimente din cadrul cladirii Sunshine 60` - apartinand familiei Toujou - cautand cu disperare o formula care ar putea-o ajuta. Kazuki ajunge in coma -> moare. Familia ia decizia: Kazuki urma sa fie transpusa intr-un alt corp. Experimentul esueaza, Nataku aflandu-se in imposibilitatea de a-si aminti orice amanunt sau parte din trecut, fiind incapabil de sentimente sau trairi.
Simbolul petalelor de pe fruntea lui Nataku exprima faptul ca trupul lui Nataku a fost un cadou din suflet pentru un copil iubit (corpul lui Nataku este unul artificial alcatuit din tesutul si ADN-ul tatalui in care-a fost "introdus" sufletul lui Kazuki).

Legatura cu Fuuma

Prima intalnire cu Fuuma se intampla inaintea ca decizia lui Kamui de-a fi Dragon of Heaven sa fi fost luata. Dupa ce-l omoara pe tatal lui Fuuma (ultimul aparator al sabiei) il vede in reflexia sabiei pe acesta. Motivul atasarii lui Nataku de Fuuma se explica prin faptul ca ii aduce aminte de tatal lui/ei/it (;)). Din aceasta cauza el devine o marioneta usor de manipulat in mainile lui Fuuma (ca si Kakyou, de altfel). De fapt, tot ca si-n cazul lui Kakyo, Fuuma reprezinta cel care poate sa onoreze dorinta fiecaruia (ceea ce se si intampla - Fuuma = "tatal" lui Nataku, Karen = "mama").
Povestea lui Kazuki reprezinta un fel de reeditare a lui Frankenstein.

X reprezinta un asa-zis cocktail de manga-uri inglobate intr-unul mai mare (Tokyo Babylon, Clamp Campus Detectives). De fapt scopul in sine al X-ului a fost de-a continua relatia dintre Subaru si Seishirou, reglementand problema razbunarii mortii lui Hokuto (nu reintru in detalii deoarece am mai explicat asta cu cateva pagini inainte ...).
Referitor la decizia lui Arashi (si implicit la soarta lui Sorata) tin sa subliniez ca un destin aproape identic se-ntalneste in Rg-Veda - Kendappa-oh, Sohma.
In prezent manga-ul X nu a fost incheiat, doamnele de la Clamp luand decizia ca o mica pauza nu le strica. Astfel ca sfarsitul manga s-ar putea sa fie oarecum diferit fata de serial/film.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #56


Unregistered









Pai aici personajul preferat ar fi Kamui, felul cum un prieten se poate transforma intr-un dusman de moarte....dupa cum zicea Kamui : "Atunci cind ai luat decizia , ai decis si pentru mine ! " Asta da replica!
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Jan 27 2004, 11:07 PM
Post #57


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



ok Scorpio , este intr-adevar Fuma cel mai bine facut!!!! Dar sincer nu ma asteptam sa-si omoare propria sora!!!! apropo de care Fuma iti place de ala bunul sau ala raul_ adica al doilea Kamui??
Dar si Subaru.. a avut o poveste frumoasa!!!!! mie de el mi-a placut!!!! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 28 2004, 10:31 PM
Post #58


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Din serie de nici unu din Fuma...imi place mai mult deKamui la inceput, dar preferat e Sorata.....Fuma care-mi place mie este cel din film....iar daca crez ica faza cu sora e ceva...sa vezi filmul....e superb caracterul lui acolo...nemilos

Subaru...da el are cam cea mai controversata poveste si relatie cu dusmanul sau direct Seishiro
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Apr 16 2004, 09:55 PM
Post #59


Unregistered









Mie mi-a placut la nebunie Sorata.Pentru ca e amuzant.Pentru ca e puternic.Pentru ca stie ce vrea.De cand a cunoscut-o pe Arashi, a stiut ca ea este fata pentru care isi va da viata.Mie mi se pare ca acesta este un gest nobil.
Go to the top of the page
+Quote Post

iou
post Apr 17 2004, 03:24 PM
Post #60


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: --
From: bucuresti
Member No.: 267
Points: 2



personajul care mie mi-a placut cel mai mult...hmm...este Kakyo. Desi nu se face asa de remarcat el mi-a inspirat unele sentimente care uh...doar prin faptul ca era un dreamgazer si desi avea o viziune clara despre cum se va sfarsi totul el inca mai avea speranta ca nu va fi asa. Nu ii este frica sa creada mai presus de ceea ce i se arata in viziuni in propriile lui sperante si asa reuseste sa gaseasca libertatea de care avea nevoie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |