Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Proierct (visual Novel Xd )


Ramziel
post Apr 6 2011, 06:25 PM
Post #1


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Hey, presupun ca mai sunt si alte persoane interesate de acest tip de joc :D, in cazul asta m-am gandit sa intreb XD
Ma gandesc de ceva vreme sa incep sa lucrez la un visual novel, insa nu prea ma descurc la desen si nu vreau sa iau imagini de pe net si sa le combin, pentru simplul fapt ca as vrea sa fie ceva original :P, asa ca daca va descurcati la desen o sa pun mai jos ID-ul meu, puteti participa la personaje/background sau daca a-ti vrea sa participati si nu va descurcati la desen, puteti sa veniti cu idei sau sa participati la dezvoltarea povestii :D, ar fi interesant daca v-ati pricepe si la partea de programare :D, caci eu nu ma descurc XD

P.S.: daca va intereseaza si a-ti vrea sa participati I.D.-ul meu de messenger este: "dragons_fever2006", iar daca folositi skype ma puteti gasi pe: "bratianuac"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Apr 6 2011, 06:31 PM
Post #2


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Pt ce platforma vrei sa faci jocul? Ce tema? Ce lungime? Vrei serial sau one-shot?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Apr 6 2011, 06:48 PM
Post #3


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Momentan vreau sa il fac pentru PC, referitor la lungime, ar fi mai bine sa fie lung (inca nu m-am gandit asa de mult la timp XD ) si one-shot, cat despre tema, nu pot zice momentan, uneori am prea multe idei in minte XD si nu ma pot decide

Am o idee centrala insa nu sunt foarte hotarat daca o voi lasa sau nu :D, original am incercat sa dezvolt un script (poveste) in care personajul principal era un baiat ai carui parinti murisera cand acesta avea 5-8 ani, si actiunea in prezent se intampla cativa ani mai tarziu cand el are vreo 15-16 ani, si locuieste cu o cunostinta a parintilor lui, care a devenit ca o sora pentru el :D, am avut prea multe idei si nu m-am putut hotari mai departe, si am zis ca o sa hotarasc cand o sa ajung cu script-ul in momentul in care avea sa se intample actiunea in sine, insa as vrea sa fac ceva gen fantasy/SF
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Apr 6 2011, 11:16 PM
Post #4


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Visual Novel-urile constau in mult mai mult decat desen + poveste, te-ai gandit la un engine, ce fel de joc sa fie... exista o gramada de tipuri de visual novels, de la light novels, novels cu desen dinamic, pana la flash like (or based) 2d rpgs, usual dating sim, etc.. Cat de multe Visual Novels ai jucat, ai mai incercat sa creezi asa ceva?
Daca vrei sa faci ceva, si te pricepi la desen si ai si ceva idei de poveste incerca mai bine sa faci o banda desenata, e mult mai simplu. Daca esti pasionat de visual novels si vrei neaparat sa lucrezi la asa ceva atunci pune mana si invata macar ceva basic programming si construieste ceva, chiar daca e mic, incomplet, arata ca poti face ceva si ca te ti de treaba, abia dupa asta incerca sa-ti gasesti ajutoare.
Nu sunt unul dintre cei care dau in cap oricarei idei care apare, din contra ma bucur cand vad pe cineva interesat si te incurajez sa incerci, tot ce vreau este sa te fac sa fii realist si sa o iei pas cu pas, ca sa poti sa ajungi la un rezultat.
Daca inca mai esti interesat pune mana, documenteaza-te, apuca-te de lucru si asculta ce-ti va spune a-c's own VN guru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Apr 7 2011, 02:56 AM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



Bine zis, elpreda ... Eu am lucrat putin in Ren'Py si mi se pare excelent si cat de cat usor de folosit ...

Personal, si eu vreau sa fac un Visual Novel, dar mai astept ... (imi este lene) ... Si desi Ren'Py este destul de bun, as prefera sa imi creez eu unul ... Dar si aici este o decizie grea: Flash sau HTML5 (+JavaScript +CSS3) ... As tinde spre Flash deoarece este mai usor de animat si se pot creea multe chestii misto cu minimul de munca, desi HTML5 este multiplatform (aproape orice device cu un browser cat de cat actual suporta ....)


+ faptul ca lumea nu joaca doar pe PC/Laptop, este mult mai convenabil sa joci pe o tableta ca iPad ( nu am unul :( ) sau ceva asemanator intins in pat, relaxat in fotoliu, decat pe scaun la PC ...


Cum am mai spus, eu as avea o idee personala (I wanna take all the credit ..... I know I am selfish :) ) ... Ceva de genul sa se miste personajele pe ecran ca intr-un RPG si cand vorbesc sa se vada fetele lor mare ca intr-un VN obisnuit .... ceva de genul http://www.youtube.com/watch?v=K-Fnp_9ghUg ..... Problema mea este ca ar fi un VN de actiune (ar fi idee de manga, dar imi este prea lene sa cocep una).... asa ca actiunea ar fi cam liniara -> replay value aproape de 0 ... :(





PS: Chiar te-ai grabit sa scrii titlul: Proierct (visual Novel Xd ) :D poate vroiai sa zici Proiect (Visual Novel XD )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Apr 7 2011, 08:14 AM
Post #6


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



@Elpreda: am incercat sa lucrez putin cu Ren'Py, si cred ca o sa continui pentru mine e mult mai usor cu un program care sa ma ajute :D, de vreme ce nu ma pricep la programare :P, dar, totusi, cred ca o sa trebuiasca sa invat si eu JavaScript sau CSS3 ceva, in special pentru ca vreau sa fac ceva mai special XD, oricum mersi de sfaturi :D

@TGeorgeMihai: dap la inceput scrisesem titlul bine, dar dupa cand am dat sa posteze m-am trezit ca, cazuse site-ul si nu mai puteam intra si cand si-a revenit iar m-am grabit cand am scris titlul XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Apr 7 2011, 06:31 PM
Post #7


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



QUOTE(Ramziel @ Apr 6 2011, 07:48 PM)
referitor la lungime, ar fi mai bine sa fie lung (inca nu m-am gandit asa de mult la timp XD )


Marimea/lungimea/cum vrei sa-i spui, unui visual novel se masoara in cuvinte.

Poate nu ai auzit inca de Katawa Shoujo, un visual novel inca in development de catre o echipa de amatori care cu toate ca AU cunostinte de programare, design si scris, le-a luat (luat impropriu spus pentru ca jocul nu e gata dar au anuntat ca in cateva luni e gata) cativa ani sa-l faca pe Ren'Py.

Ca sa-ti dau o idee cam cat de mare e acel visual novel, uite o comparatie intre 3 jocuri (copy paste de pe forumurile lor dintr-un developer post):

Fate/Stay Night: ~800,000 words
Clannad: ~600,000 words
Katawa Shoujo Full Version: ~600,000 words
Katawa Shoujo Act 1: ~100,000 words (cam 5 ore de gameplay mi-a luat mie)

PS: Doar Act 1 a fost scos, restul va fi full version anul asta.
PPS: In caz ca vrei sa vezi cum arata: http://www.youtube.com/user/katawashoujo au niste video-uri pe acolo cu extrase din joc.

Totusi, eu iti urez noroc si spor la treaba lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Apr 7 2011, 07:24 PM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Mersi de explicatie :), sincer nu m-am gandit la lungime in nr. aproximativ de cuvinte :D, dar am jucat si eu Actul I din Katawa Shoujo si chiar mi-a placut :P si am o idee de cat de mult ti-a luat ca tot cam atat mi-a luat si mie ca sa il joc XD, dar nu pot zice nimic de lungimea VN-ului pe care intentionez sa il fac, pentru ca nu ma gandesc niciodata la o poveste de la inceput la final, caci o modific mereu putin cate putin :D

QUOTE(Synoptic @ Apr 7 2011, 06:31 PM)
Totusi, eu iti urez noroc si spor la treaba lol
*



Thanks :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post Apr 8 2011, 07:30 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



N-am jucat pana acum niciun visual novel dar am facut ceva programare in flash la un moment dat (acum vreo 7 ani ce-i drept) Pot sa zic ca mi-am blestemat zilele la proiectul ala si am jurat sa nu mai fac vreodata asa ceva.

Ce pot sa zic este ca abordarea la un proiect de acest gen este total diferita de a unui novel sau manga. Nu trebuie sa te gandesti la O SINGURA POVESTE ci la versiuni ale ACELEIASI povesti cu finaluri diferite sau nu. Iar daca nu ai partea asta foarte clara in minte risti sa te pierzi. De aceea sugerez sa cauti prin forumurile de specialitate poate gasesti niste tutoriale. Nu de scripting/programare ci de storytelling adaptat acestui medium, care sa te ajute sa-ti organizezi firele narative si scenele.

Repet, nu am nicio experienta in acest sens insa mi se pare cu mult mai complicat decat... sa zicem un flash graphic novel (sau banda desenata digitala) de exemplu knite. Iar neavand experienta prealabila nici la capitolul storytelling, nici la scripting/programare, nici la grafica (elementele unui visual novel) esti in dezavantaj.

Apropo un capitol din Knite ia cam 5-6luni sa-l faca. Un asemenea proiect este super mancator de timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maria♥
post Apr 9 2011, 12:38 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 26-October 09
Member No.: 9.128
Points: 128
Gender:



QUOTE(raluca-z @ Apr 8 2011, 08:30 PM)
Apropo un capitol din Knite ia cam 5-6luni sa-l faca. Un asemenea proiect este super mancator de timp.
*


Still, it's awesome! xD
"Don't you love Knite?"
"Well, of course!"
"Don't you? Don't you?"
"Awesome, awesome!" Lalalaa~a, fan moment. xD

Banuiesc ca nu numai mie proiectul mi se pare usor... lipsit de organizare, fara suficienti oameni (desi este la inceput, e greu sa gasesti oameni care sa te ajute pe forumuri, unde majoritatea isi arata lucrarile pentru a afla cateva pareri)... uhmm, uhmm, imi lasa impresia de neseriozitate. Nu ma pricep la partea tehnica, insa in ceea ce priveste totalitatea imaginilor... oh well, it will obviously take some time. xD

In ceea ce priveste plot-ul, multa bafta, e posibil sa nu cazi in clisee, mai ales cand e vorba de anime/manga? Eu zic ca pentru inceput merge povestea siropoasa cu baiatul ramas orfan. Bine, si cu Knite e cam aceeasi treaba, dar gandindu-te ca fata face asta de una singura si vazand rezultatul, toate astea adaugate la niste personaje ce te atrag+ la artwork, schimba multe. Cred ca de-aia apreciez atat de mult Knite.

In orice caz, succes si felicitari pentru initiativa! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Apr 9 2011, 06:36 PM
Post #11


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Thanks :D, chiar daca nu voi gasi persoane care sa doreasca sa participe serios la proiect, tot voi continua sa lucrez la el XD, desi nu ma prea pricep la desen voi incerca sa mai exersez si poate ma voi mai imbunatatii pana voi termina partea scrisa a VN-ului :), iar cat despre partea de programare, un prieten mi-a oferit ajutorul in caz ca iese ceva mai interesant :P, asa ca tot am posibilitati ca sa il termin :D

PS: Dap, sunt sigur ca dureaza destul de mult sa faci ceva asemanator Knite, in special pentru faptul ca e facut, probabil, si in flash XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Apr 10 2011, 12:24 AM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Desi o sa fie desfintat, sau mai degraba absorbit de google docs, google wave ar fi o platforma geniala pt dezvoltarea unui astfel de plot. Acesta permite ramificarea unei propozitii printr-un reply, in cazul acesta a unui plot. Astfel fiecare poate propune un script la care pot contribui si ceilalti cu o sugestie, la randul lor primind sugestii la propriul scenariu din partea comunitatii active in proiect. Personal consider ca e o platforma limitata din anumite puncte de vedere dar pentru un astfel de proiect mi se pare f. potrivit.

Intotdeauna sunt pro initiative de genul asta dar ar fi dragut sa vedem ca stiti ce vorbiti si nu agitati apele aiurea. Eventual ce abilitati aveti in acest sens. Raluca cred ca e de aceasi parere... trebuie sa constientizati anumite aspecte. Timpul si cunostintele necesare sunt cateva din ele. Pana acum au fost f. multi care au spus ca vor sa faca o manga dar nu aveau cunostintele necesare. De curand am observat in schimb cateva talente pe forum si, spre placerea mea deosebita, ce practica si modestia - lucru necesar celor ce nu vor sa stagneze.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Apr 10 2011, 12:29 AM
Post #13


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Posibil sa fie absorbit sau nu XD, depinde acum si de seriozitatea cu care se lucreaza la acest tip de joc :P, caci am vazut unele care aveau o poveste destul de interesanta, dar artwork-ul era foarte prost facut XD

Oricum o sa caut iar proiectul in PC-ul vechi, ca incepusem povestea, dar de cand am reinstalat windows-ul am uitat de el si nu am mai lucrat XD, dar vreau sa ma reapuc sa il termin :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:23 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |